Go to content

Samotne mamy śpią dłużej i mają mniej obowiązków niż mamy, które żyją w związkach – mówią naukowcy

fot. iStock/ Guasor

Te wyniki badań nas zaskoczyły. Ale tylko w pierwszej chwili. Bo zaraz potem przyszła refleksja. Czy i wam nie zdarzyło się pomyśleć przy porannej kawie, że gdy partnera nie ma w domu, to organizacja życia rodzinnego idzie jakoś… składniej? Dzieci bywają grzeczniejsze, zakupy robimy szybciej i zawsze jakoś jeszcze „ukradniemy” choć chwilkę dla siebie. Natomiast, gdy pojawia się on, domem rządzi chaos. Jesteśmy też bardziej zestresowane. Dlaczego?

Badania przeprowadzone przez socjolożki na reprezentatywnej grupie kobiet wyraznie pokazały, że samotne mamy  wykonują mniej prac domowych i śpią więcej niż mamy w związkach. Mamy, które pozostają w relacjach spędzają najmniej czasu na relaksowaniu się i spaniu w porównaniu z rozwiedzionymi i niezamężnymi matkami, częściej też odczuwają ogromne zmęczenie.

Naukowcy twierdzą, że może to wynikać z faktu, że matki -partnerki często odczuwają zbyt dużą presję otoczenia i stawiają domowe obowiązki nad własny odpoczynek. Zdaniem socjologów, zamężne kobiety czują, że muszą „jak najlepiej” zajmować się domem i rodziną,  aby spełnić oczekiwania społeczne dotyczące „odpowiedniego” zachowania żony i matki, strażniczki rodzinnego ogniska.

Naukowcy zwracają również uwagę na fakt, że rozwiedzione matki często żyją z rodzicem, krewnym lub inną osobą dorosłą. Może to być powodem, dla którego spędzają mniej czasu na pracach domowych. Socjologowie doszli do wniosku, że liczy się nie tylko kolejna para rąk, ale to „do kogo należą te ręce”. W wielu przypadkach nasi partnerzy nie czują, że również powinni zająć się życiem rodzinnym.

Pamiętajmy także, że matki-singielki bardzo często mają za sobą trudną sytuację związaną z partnerem, ojcem ich dziecka. Kiedy wreszcie udaje im się „uwolnić” ze szkodliwego związku, nawet jeśli bywa im ciężko pod względem materialnym, są szczęśliwsze i w lepszej kondycji psychicznej, częściej też odczuwają potrzebę, by o siebie zadbać, bo wiedzą, że muszą być zdrowe i w formie, dla swoich dzieci. Przeżyły „swoje”, nic ich nie goni, mają swój rytm dnia, swoją organizację.


Na podstawie: brightside.me