Macierzyństwo

Samotne mamy śpią dłużej i mają mniej obowiązków niż mamy, które żyją w związkach – mówią naukowcy

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
30 lipca 2019
fot. iStock/ Guasor
 

Te wyniki badań nas zaskoczyły. Ale tylko w pierwszej chwili. Bo zaraz potem przyszła refleksja. Czy i wam nie zdarzyło się pomyśleć przy porannej kawie, że gdy partnera nie ma w domu, to organizacja życia rodzinnego idzie jakoś… składniej? Dzieci bywają grzeczniejsze, zakupy robimy szybciej i zawsze jakoś jeszcze „ukradniemy” choć chwilkę dla siebie. Natomiast, gdy pojawia się on, domem rządzi chaos. Jesteśmy też bardziej zestresowane. Dlaczego?

Badania przeprowadzone przez socjolożki na reprezentatywnej grupie kobiet wyraznie pokazały, że samotne mamy  wykonują mniej prac domowych i śpią więcej niż mamy w związkach. Mamy, które pozostają w relacjach spędzają najmniej czasu na relaksowaniu się i spaniu w porównaniu z rozwiedzionymi i niezamężnymi matkami, częściej też odczuwają ogromne zmęczenie.

Naukowcy twierdzą, że może to wynikać z faktu, że matki -partnerki często odczuwają zbyt dużą presję otoczenia i stawiają domowe obowiązki nad własny odpoczynek. Zdaniem socjologów, zamężne kobiety czują, że muszą „jak najlepiej” zajmować się domem i rodziną,  aby spełnić oczekiwania społeczne dotyczące „odpowiedniego” zachowania żony i matki, strażniczki rodzinnego ogniska.

Naukowcy zwracają również uwagę na fakt, że rozwiedzione matki często żyją z rodzicem, krewnym lub inną osobą dorosłą. Może to być powodem, dla którego spędzają mniej czasu na pracach domowych. Socjologowie doszli do wniosku, że liczy się nie tylko kolejna para rąk, ale to „do kogo należą te ręce”. W wielu przypadkach nasi partnerzy nie czują, że również powinni zająć się życiem rodzinnym.

Pamiętajmy także, że matki-singielki bardzo często mają za sobą trudną sytuację związaną z partnerem, ojcem ich dziecka. Kiedy wreszcie udaje im się „uwolnić” ze szkodliwego związku, nawet jeśli bywa im ciężko pod względem materialnym, są szczęśliwsze i w lepszej kondycji psychicznej, częściej też odczuwają potrzebę, by o siebie zadbać, bo wiedzą, że muszą być zdrowe i w formie, dla swoich dzieci. Przeżyły „swoje”, nic ich nie goni, mają swój rytm dnia, swoją organizację.


Na podstawie: brightside.me


Macierzyństwo

Gdyby on naprawdę był mężczyzną dla ciebie, nie bałby się tych 8 rzeczy

Redakcja
Redakcja
31 lipca 2019
Fot. iStock/oneinchpunch
 

Kiedy masz obok siebie tę „właściwą” osobę, nawet największe życiowe problemy okazują się mniej uciążliwe. Codzienność z odpowiednio dobraną osobą u boku jest bardziej znośna, a miłość daje nam wsparcie w najtrudniejszych momentach. Bywa jednak, że mylimy się w swoich miłosnych wyborach, a wymarzony partner okazuje się nie wystarczająco silny, by stanowić dla nas prawdziwe oparcie. Zdarza się i tak, że jego strach przed szczerym zaangażowaniem w związek sprawia, że dalsze budowanie relacji jest niemożliwe. Bo gdyby on naprawdę był mężczyzną dla ciebie, nie bałby się tych 8 rzeczy:

1. Twoich emocji

Życiowy partner nigdy nie powinien być onieśmielony twoimi uczuciami i emocjami, udawać, że nie widzi twoich łez, bezradności, złości.

2.  Twoich celów i planów życiowych

Oczywiście, może uznać, że na pewne rzeczy dotyczące was oboje, jest jeszcze za wcześnie. Może mieć inne zdanie, inaczej widzieć pewne sprawy. Ale nie powinien panicznie bać się tego, do czego dążysz, unikać szczerych rozmów i w nieskończoność odkładać decyzji. Musi mieć odwagę, by mówić, że się z czymś nie zgadza.

3. Prawdy o tobie

Nie tylko twojej przeszłości, ale też tego jaka jesteś w codziennym, monotonnym życiu. Łatwo spotykać się i spędzić ze sobą weekend raz na jakiś czas. Prawdziwe życie zaczyna się wtedy, gdy jesteśmy ze sobą naprawdę, gdy widzimy siebie chorych, zmęczonych, zdenerwowanych i wciąż chcemy być razem.

4. Twojego zaangażowania

Nie przerażałoby go to, że miłość i związek traktujesz poważnie. Czułby się dumny z tego, że go „wybrałaś”, że chcesz z nim być, że chcesz rozwijać tę relację i zobaczyć, dokąd ona was zaprowadzi. Niedojrzali mężczyzni uciekają przed zaangażowaniem, ci właściwi – podejmują wyzwanie.

5 . Twoich standardów i oczekiwań

To oczywiste, że je masz. Że na pewne rzeczy, takie jak kłamstwo czy brak szacunku w związku się nie zgodzisz. Właściwy partner nie boi się tych oczekiwań, bo wie, że każda relacja wymaga ustalenia pewnych zasad, „planu działania”, priorytetów. Że nie jest „samosterowalną” łodzią, ale wyborem dwóch osób.

6. Twoich przyjaciół i rodziny

Właściwy partner nie boi się poznać innych, bliskich ci osób, bo jego intencje wobec ciebie są szczere. Dlaczego miałby unikać nawiązania znajomości z tymi, którzy są dla ciebie ważni?

7. Tego, że nie zawsze się ze sobą zgadzacie

W każdym związku występują różnice zdań, sprzeczki, drobne kłótnie inne punkty widzenia. To naturalne. Podstawą jest jednak akceptacja i szacunek dla tych różnic. I dostrzeżenie, że one nas wzbogacają.

8. Miłości

Z całym ryzykiem, które ona ze sobą niesie. Z brakiem „gwarancji”, że będzie trwała wiecznie. Z obowiązkiem dbania o nią i o siebie nawzajem.


Na podstawie: relrules.com


Macierzyństwo

Akcja „Zęby na 6-tkę!” Tydzień I, wyzwanie #2

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
30 lipca 2019

Tydzień I – Wyzwanie #2

Dobrze mieć przyjaciela. Szczególnie, gdy jest się ząbkami! 🙂 Jesteście gotowi na dzisiejsze wyzwanie?

Każde dziecko wie, że najlepszym kumplem ząbków jest szczoteczka! A czy wasza szczoteczka ma swoje imię? Jeśli nie, koniecznie je wymyślcie – niech będzie wesołe i miłe. Napiszcie nam, jak nazwaliście swoje szczoteczki i dlaczego akurat tak. 🙂 Swoje odpowiedzi zamieszczajcie w komentarzach do tego artykułu.

Pamiętajcie o tym, by odwiedzać nas codziennie.  Wśród najfajniejszych odpowiedzi wybierzemy laureatów naszej zabawy. Jak zawsze będziemy premiować waszą kreatywność, zaangażowanie i ilość wykonanych wyzwań.

Nagrody są bajeczne, ale przede wszystkim pamiętajcie, że każdy z was wygrywa ukształtowanie w dzieciach zdrowym nawyków, których nic nie zastąpi. Do dzieła!

Małe ząbki – duże wyzwanie! Weź udział w naszej akcji i wygrywaj wspaniałe nagrody od Oral-B!

Akcja „Zęby na 6-tkę!”

Przez dwa tygodnie będziemy zachęcać i podpowiadać wam, jak dbać o piękny uśmiech waszego dziecka. Pierwszy tydzień dedukujemy maluchom i ich rodzicom, drugi poświęcimy budowaniu nawyków sprzyjających prawidłowej higienie jamy ustnej u starszych dzieci. Bądźcie z nami, podejmujcie codzienne mini-wyzwania i wygrywajcie wspaniałe nagrody od marki Oral-B.

Do wygrania co tydzień 25 elektrycznych szczoteczek do zębów – by mycie zębów było przyjemne i wyjątkowo skuteczne.

Poświęćcie nam dwa tygodnie – tylko tyle. Bądźcie uważni na swoje dzieci, jesteśmy z wami, wspieramy was, ale to jest akcja, która wymaga waszej obecności, tej prawdziwej. 5 minut dziennie poświęcone na wspólne mycie zębów to niewielka cena za zdrowie i umiejętność wzięcia za nie odpowiedzialności.

Pierwszy tydzień naszej zabawy, trwający od 05.08.2019 do 11.08.2019 roku dedykujemy maluchom i ich rodzicom. Uczcie swoje dzieci podstaw prawidłowej higieny jamy ustnej i wygrywajcie dla nich wspaniałe szczoteczki z wizerunkiem ich ulubionych bohaterów z bajek. Sprawdźcie dzisiejsze wyzwanie poniżej. 🙂

Rodziców starszych dzieci zapraszamy do udziału w zabawie w drugim tygodniu akcji – od 12.08.2019 do 18.08.2019 roku.

Partnerem akcji jest

Nagrody:

25 x szczoteczka Oral-B Kids z postaciami Disneya – dla dzieci w wieku 3+

  • Dzięki ruchom oscylacyjnym włókna szczoteczki delikatnie i skutecznie usuwają płytkę bakteryjną.
  • 7 600 ruchów oscylacyjno-rotacyjnych na minutę.
  • 2 tryby szczotkowania: tryb czyszczenia codziennego oraz tryb delikatnego czyszczenia.
  • Profesjonalny 2 minutowy timer, który sygnalizuje co 30 sekund, ze należy przejść do czyszczenia kolejnego obszaru jamy ustnej.
  • Kompatybilna z aplikacją Disney Magic Timer, zachęca dzieci do dłuższego szczotkowania zębów.

Sprawdź pozostałe wyzwania w naszej akcji  tutaj.


Akcja trwa od 05.08.2019 do 18.08.2019 roku. Wyniki zostaną opublikowane na stronie Oh!me do dnia 01.09.2019 roku

Regulamin akcji dostępny jest tutaj.

TWOJE DANE: Pamiętaj, udział w konkursie jest dobrowolny. Dodając swój komentarz, wyrażasz zgodę na opublikowanie twojego imienia i nazwiska (lub pseudonimu), w przypadku ewentualnej wygranej, na liście laureatów, czyli na wykorzystanie i przetwarzanie twoich danych osobowych w celu przeprowadzenia niniejszego konkursu (zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych i RODO). Nie używamy twoich danych do  innych celów, niż czynności związane z niniejszym konkursem.


Zobacz także

Jedna z najbardziej szkodliwych cech osobowości, jakie może mieć rodzic

Konkurs „Rosnę, bawię się i kocham to!”

To, co dobre dla maluszka – pełne wartościowych i przebadanych zbóż kaszki BoboVita!