Macierzyństwo

Rodzinne warsztaty Akademii Duckie Deck

Redakcja
Redakcja
13 listopada 2017
Fot. Materiały prasowe
 

Warsztaty i aktywności, podczas których dzieci współpracują z rodzicami to znak rozpoznawczy Akademii Duckie Deck – największego w Polsce cyklicznego wydarzenia dla rodzin. Małych i dużych – spragnionych nowych przeżyć – zapraszamy do wspólnego doświadczania i eksperymentowania. 

Jak wynika z badania Millward Brown – „Rodzice pod presją” – rodzice znają wartość zabawy z dzieckiem. Niestety aż ośmiu na dziesięciu ankietowanych deklaruje, że ma na co dzień mało czasu na zabawę ze swoją pociechą, a 53% wprost mówi, że nie wie, jak bawić się z dzieckiem. Rodzicie wiedzą, że rzeczywistość ich dzieciństwa jest różna od dzisiejszej. Wymaga innych działań, zabaw czy środków. Dlatego we wszystkich aktywnościach towarzyszących Akademii Duckie Deck dzieci biorą udział wraz z rodzicami lub opiekunami. Dodatkowo, podczas rodzinnych warsztatów wspólnie przeprowadzają doświadczenia, testują, eksperymentują, szukają odpowiedzi, a przede wszystkim świetnie się razem bawią. Organizatorzy Akademii Duckie Deck podpowiadają nie tylko jak wartościowo zaaranżować czas dziecka, ale także jak z nim go razem spędzić.

Akademię Duckie Deck, w której uczestniczyło ponad 100 tysięcy dzieci i rodziców, w najbliższych miesiącach będzie można odwiedzić m.in. w Poznaniu (25-26 listopada), Warszawie (2-3 grudnia), Szczecinie (9-10 grudnia) i Wrocławiu (16-17 grudnia).

Już 25 i 26 listopada w Poznaniu przygotowaliśmy:

  • 2 dni pełne wspólnego doświadczania, twórczej zabawy, inspirujących technologii i majsterkowania
  • 7 kreatywnych warsztatów (m.in. animacja poklatkowa, druk 3D, dźwięk), w tym aż 3 nowe propozycje warsztatowe, m.in. rodzinne konstruowanie samochodów wyścigowych oraz rodzinne warsztaty fotograficzne z Fujifilm 
  • warsztaty rodzinne dla dzieci już od 4 roku życia 
  • sesje warsztatowe dla małych grup: tylko 10 dzieci wraz z rodzicami lub opiekunami
  • kilkadziesiąt gier i interaktywnych zabaw dla rodzin
  • konkurs fotograficzny dla rodziców

Akademia Duckie Deck to całe spektrum rodzinnych aktywności. I wbrew pozorom nie są one skierowane wyłącznie do dzieci. Gorąco zachęcamy rodziców do aktywnego w nich udziału. W swojej ofercie mamy warsztaty familijne, podczas których rodzic jest pełnoprawnym uczestnikiem, posiadającym swoje własne zadania do realizacji. Są też warsztaty podczas, których nie ma na sali rodziców i w końcu takie, w których rodzic jest pomocnikiem dziecka. Również strefy otwarta i malucha są tak skonstruowane, by mali i duzi znaleźli coś dla siebie. A pierwsze reakcje rodziców i dzieci, którzy wspólnie biorą udział w warsztatach rodzinnych, pokazują, że to jest dobry kierunek rozwoju programu Akademii Duckie Deck.
 – Marek Przystaś, założyciel Duckie Deck

Akademia Duckie Deck to miejsce pełne roześmianych dzieciaków, które bawią się bez ograniczeń, rozwijają w sobie ciekawość świata i pobudzają kreatywność. A wszystko pod okiem przeszkolonych animatorów z najlepszym podejściem do najmłodszych.

Program Akademii Duckie Deck obejmuje:

– oparte na autorskich scenariuszach, różnorodne tematycznie warsztaty skierowane do dzieci w wieku od 4 do 12 lat oraz ich rodziców i opiekunów. Uwaga! Udział w warsztatach wymaga wcześniejszej rejestracji, a liczba miejsc jest ograniczona: www.akademia.duckiedeck.com

– strefę otwartą – wypełnioną interaktywnymi stanowiskami i obiektami przestrzeń do twórczej zabawy i nauki poza regularnymi warsztatami. Wszystkie atrakcje odbywają się przez cały dzień, a dzieci wraz z rodzicami mogą dołączać o dowolnej porze

– strefę malucha – pełną klocków, kolejek, puzzli i kredek przestrzeń, gdzie najmłodsi spędzają czas z rodzicami, kiedy ich starsze rodzeństwo uczestniczy w warsztatach

Chcemy inspirować rodziców do wartościowego spędzania czasu wspólnie z dziećmi. Pokazujemy im, jak w sposób twórczy mogą wykorzystywać nowe technologie, by ich używanie nie budowało muru nieporozumienia między nimi a ich pociechami. Podpowiadamy, w jaki sposób opowiedzieć ciekawie dzieciom o otaczającym świecie. I w końcu podrzucamy gotowe pomysły na zabawy i aktywności, które mogą wykorzystać do wspólnego spędzania czasu w domu.
-Ula Młodnicka – Kornaś, psycholog, pomysłodawczymi Akademii Duckie Deck

Wszystkie aktywności odbędą się w sobotę i niedzielę, 25 i 26 listopada między 11:00 a 17:00 w Starym Browarze przy ul. Półwiejskiej 42. Tym samym budząca wielką sympatię dzieciaków i powszechne zaciekawienie tysięcy poznanian wielka żółta kaczka Duckie Deck ponownie zawita do stolicy Wielkopolski.

1170x450_Akademia_Duckie_Deck

Zabierz całą rodzinę i przyjaciół, by wspólnie odkryć najlepszy pomysł na spędzenie weekendu w Poznaniu.


Macierzyństwo

Dlaczego dzieci zawsze biorą stronę rodziców, nawet tych „najgorszych”

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
13 listopada 2017
Fot. iStock/Nastia11
 

Następująca scenka rozgrywa się na ulicy: mama krzyczy na dziecko, na oko sześcioletniego chłopca. Jest okrutna, nie przebiera w słowach – syn wszedł w kałużę, ma mokre nogawki spodni. Ktoś się zatrzymuje, ostro zwraca jej uwagę. Jej zachowanie jest nieadekwatne do „przewinienia”. Syn natychmiast staje w obronie matki. Przytula się do niej całym ciałem, przeprasza. Mówi, że kocha. Płacze, prosi mamę o wybaczenie. Dlaczego? Przecież nie ma tu jego winy, a mama zareagowała zbyt ostro. 

Znacie syndrom dzieci alkoholików, które przykrywają pijanych rodziców kocem, porządkują cały bałagan wokół nich i nie dadzą powiedzieć o nich nikomu złego słowa, mimo, że same bardzo cierpią, fizycznie i psychicznie?

Takie dzieci nie mają wewnętrznego systemu ostrzegania, „czerwonej lampki”, która powie im: „hej, nie robisz nic złego, to z nim/z nią jest coś nie tak”. Nie mają, bo niby skąd?

Skąd dziecko ma wiedzieć, że otoczenie, w którym się wychowuje jest złe, skoro to jedyne, co w swoim krótkim życiu poznało? Pewną skalę porównawczą otrzymuje dopiero wtedy, kiedy zmienia środowisko, widzi inne relacje, dostrzega, że rodzice koleżanek i kolegów zachowują się w inny sposób. Ale jest już wtedy „zblokowane”, „naznaczone” złym rodzicielstwem, przedwcześnie dojrzałe, poważne i… wewnętrznie smutne lub bardzo zbuntowane przeciwko światu zewnętrznemu, tak różnemu od tego, co ma w domu.

Poza tym, dziecko wychowywane przez, posługując się eufemizmem, „kiepskich” rodziców, jest przyzwyczajone do wyuczonej bezradności. Przywykłe do złego traktowania, adaptuje się do sytuacji, w której przyszło mu żyć, poddaje się jej.  A w dorosłym życiu powiela dobrze znany schemat.

Należy jeszcze pamiętać, że nasza kultura, otoczenie, przedszkole, w którym przygotowuje się laurki na Dzień Matki,  pokazują mu, że POWINNO kochać swoich rodziców i być im bezwzględnie wdzięczne. Dla dziecka, które nie zaznało dobrej, rodzicielskiej miłości skutkuje to sprzecznymi uczuciami i wiecznym poczuciem winy. „Powinienem kochać mamę, a ona powinna kochać mnie.  Jednak nie czuję jej miłości,  jestem nieszczęśliwy i nie rozumiem dlaczego tak się dzieje, na pewno to moja wina, nie umiem nic z tym zrobić, ale spróbuję zasłużyć na jej miłość”. Jak zasłużyć? Sumiennie znosząc swoje cierpienie, będą przy niej, starając się być jak najlepszym, jak najbardziej posłusznym, a przede wszystkim – lojalnym.

Dzieciństwo spędzone w takiej zależności jest niebezpieczne. Sprawia, że dziecko rośnie w poczuciu, że nie jest warte miłości, że  nie potrafi racjonalnie ocenić swojej sytuacji. Mimo to, rodzic pozostaje dla niego najbliższa osobą.

 


Macierzyństwo

Kawa z mlekiem matki? To coś więcej niż prowokacja

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
13 listopada 2017
Fpt.Screen/You Tube

Całkiem nie tak dawno  po informacji, że w jednej z warszawskich kawiarni Żona Krawca można zamówić kawę z kobiecym mlekiem, rozgorzała zacięta dyskusja w sieci. Niemal wszyscy się o tym pomyśle rozpisywali, nieliczni broniąc, inni będąc zupełnie zdezorientowani, a duża część zwyczajnie zniesmaczona. A przecież można było wybrać, na jakie mleko ma się ochotę.

Cała akcja, która wzbudziła spore zainteresowanie okazała się częścią kampanii prowadzonej przez Fundację Banku Mleka Kobiecego, które w ten sposób chce zwrócić uwagę na potrzebę tworzenia banków mleka, z których mogłyby korzystać szpitale i rodzice wcześniaków i noworodów. Jak czytamy na stronie www.rozbijabankmleka.pl:

Obecnie w Polsce istnieje tylko kilka banków mleka. Obejmują one swoim działaniem zaledwie 1/6 szpitali w kraju. To oznacza, że jest jeszcze bardzo dużo dzieci, które nie mają dostępu do bezpiecznego pokarmu z banku mleka kobiecego. Jednocześnie wiele kobiet chciałoby dzielić swoim mlekiem, ale nie mają gdzie go oddać. Nie możemy dopuścić by marnowała się choćby kropla tak cennego pokarmu! Dlatego tak ważne jest, aby wszystkie regiony w Polsce miały swoje banki mleka, które będą zaopatrywały w pokarm każdy szpital, w którym przebywają najmniejsi pacjenci.

Uważamy, że to projekt wart wsparcia! Podpisz petycję, ale wcześniej obejrzyjcie fantastyczny spot Fundacji, który stworzyli studenci Szkoły Mistrzów Reklamy.


Zobacz także

Kiedy twój syn się zakocha, czyli jak nie oszaleć na widok wybranki jego serca

Prezenty na święta dla dzieci

„Kobieta jest atrakcyjna i pociągająca, jako singielka, mężatka i matka”. Akcja „Mama, znaczy piękna”