Macierzyństwo

Refundacja in vitro, czyli kto może z niej skorzystać?

Redakcja
Redakcja
29 kwietnia 2022
 

Pary długo starające się o dziecko często biją się z myślami, jak mogą spełnić swoje marzenia o posiadaniu potomstwa i gdzie warto szukać pomocy. Właściwym miejscem są bez wątpienia ośrodki leczenia niepłodności. Tego rodzaju kliniki posiadają w swoim zespole wykwalifikowanych specjalistów zajmujących się kompleksową diagnostyką zdrowia kobiet i mężczyzn. Doświadczeni lekarze szukają dla pacjentów najlepszej metody na zajście w ciążę. Jednym z takich rozwiązań jest zapłodnienie pozaustrojowe in vitro, które w niektórych miastach, gminach, województwach w Polsce jest dofinansowane przez samorządy.

Co to jest in vitro?

Zanim przejdziemy do refundacji in vitro, warto wyjaśnić, jak wygląda procedura wspomaganego rozrodu. Zasadniczo zapłodnienie pozaustrojowe in vitro (IVF) polega na połączeniu męskich i żeńskich komórek rozrodczych poza organizmem kobiety w warunkach laboratoryjnych. Zabieg in vitro jest zazwyczaj proponowany parom, u których inne metody leczenia niepłodności nie dały efektu w postaci ciąży np. inseminacja domaciczna (IUI). Metoda in vitro jest najbardziej zaawansowaną procedurą wykorzystywaną w leczeniu niepłodności. Składa się z kilku ważnych etapów. Pierwszym z nich jest stymulacja hormonalna kobiety polegająca na przyjmowaniu odpowiedniej terapii hormonalnej pod kontrolą lekarza. Następnie przeprowadza się punkcję jajników, podczas której pobierane są komórki jajowe. W warunkach laboratoryjnych  są one zapładniane wcześniej pozyskanym nasieniem partnera. W przypadku, gdy kobieta nie posiada własnych komórek jajowych, może skorzystać z procedury in vitro z komórką dawczyni. Kolejnym krokiem jest hodowla zarodków i ich obserwacja przez embriologów. Ostatni etap to transfer zarodków do jamy macicy.

In vitro – kwalifikacja

Aby skorzystać z procedury in vitro pacjenci muszą mieć odpowiednie wskazania medyczne, dotyczy to także sytuacji, gdy jest in vitro refundowane. Zalicza się do nich chociażby bardzo mała liczba plemników w nasieniu, zaawansowana endometrioza, niedrożność jajowodów, przedwczesne wygaśnięcie czynności jajników, niepłodność o niewyjaśnionej przyczynie (idiopatyczna) oraz leczenie nowotworowe. Lekarz kwalifikuje parę do zabiegu na podstawie wyników wcześniej zleconych badań. Przed procedurą pacjenci muszą mieć także wykonane badania wirusologiczne pod kątem HIV, VDRL, wirusowego zapalenia wątroby oraz określoną grupę krwi. Kobiety potrzebują także aktualnych badań w kierunku chlamydii, różyczki, toksoplazmozy, cytologię i biocenozę pochwy. W Polsce z zabiegu in vitro mogą skorzystać pary heteroseksualne będące małżeństwem, jak i pozostające w związkach partnerskich. Zasada ta działa również, gdy jest refundowane in vitro.

In vitro – cena

Wiele par przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu leczenia w kierunku niepłodności często zastanawia się, ile kosztuje in vitro oraz czy in vitro jest refundowane. Całkowita cena in vitro jest zależna od wielu czynników takich jak:

  • rodzaj
  • procedury (klasyczne IVF, ICSI, pICSI, IMSI, TESA,
  • in vitro z komórką dawczyni
  • lub z nasieniem dawcy),
  • liczby wymaganych badań laboratoryjnych,
  • sytuacji medycznej pacjentów
  • ilości zastosowanych leków.

Niektóre leki służące do stymulacji hormonalnej są także refundowanych przez NFZ, co znacznie obniżają cenę całej procedury.

In vitro – dofinansowanie

W 2016 roku zakończył się rządowy program refundacji in vitro, który był dostępny dla par w całej Polsce. Od tamtego czasu niektóre miasta, gminy i województwa wprowadzają samorządowe programy dofinansowania leczenia niepłodność, czyli tzw. in vitro refundowane, które wykonują wybrane kliniki, wyłonione w konkursach. Jedną z wyspecjalizowanych placówek zaangażowanych w realizację samorządowych programów jest Klinika Bocian. Ośrodek prowadzi kilka programów w miastach takich jak chociażby Warszawa, Poznań, Częstochowa, Sosnowiec, Kołobrzeg, Włocławek, a także w Gminie Nowogard oraz województwie lubuskim. Refundacja leczenia niepłodności w Klinice Bocian jest możliwa dla par, które spełniają wymagane kryteria danego programu. Jednocześnie należy pamiętać, że ze względu na ramy budżetowe, liczba dostępnych miejsc jest także ograniczona.

In vitro refundacja – zasady

Refundowane in vitro zależy przede wszystkim od wieku kobiety mieszczącego się w konkretnym przedziale – najczęściej jest to 20-40 lat. Istotny jest też wynik badania AMH, które określa rezerwę jajnikową. Co więcej, para musi pozostać w związku małżeńskim lub partnerskim i zamieszkiwać teren określonej miejscowości, a także zostać zakwalifikowana przez realizatorów programu, zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii. Refundacja in vitro obejmuje wybrane świadczenia, które mogą nieco różnić się w zależności od danego programu, takie jak np. zapłodnienie pozaustrojowe i nadzór nad rozwojem zarodków, pobranie komórek jajowych, transfer zarodków do jamy macicy, przygotowanie zarodków do przechowywania czy mrożenie komórek jajowych.

Pary, które chcą skorzystać z samorządowych programów dofinansowania in vitro mogą zgłaszać się do Kliniki Bocian w wyznaczonych terminach prowadzonego naboru. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.klinikabocian.pl.

 Macierzyństwo

Gry planszowe dla dzieci — idealne prezenty na komunię 2022

Redakcja
Redakcja
29 kwietnia 2022

Maj zbliża się wielkimi krokami — a wraz z nim sezon komunijny. To wielkie wydarzenie dla dzieci, nieodłącznie związane z pamiątkowymi podarunkami. Jakie wybrać prezenty na komunię 2022? Nasza podpowiedź to — gry planszowe!

Pierwsza Komunia Święta w większości rodzin jest świętowana bardzo hucznie. Po uroczystej mszy w kościele, podczas której dzieci po raz pierwszy przystępują do sakramentu komunii, rodzice zapraszają bliższych i dalszych krewnych na obiad. A goście przybywają z prezentami! Ten moment jest dla wielu osób kłopotliwy — bo co wręczyć na komunię?

Zwykle to najbliższa rodzina (chrzestni, dziadkowie) wręcza okazałe prezenty. Pozostali goście mogą podarować pieniądze w kopercie lub mniejszy prezent. Jednym z doskonałych i bardzo uniwersalnych pomysłów na prezenty na komunię 2022 są gry planszowe. Obecnie znajdziemy w sklepach dziesiątki tytułów i z pewnością dopasujemy któryś do upodobań dziecka, dla którego szukamy podarunku.

Gry planszowe i karciane — czy to dobry prezent na komunię?

Wybierając grę planszową lub karcianą jako prezent na pierwszą komunię, możemy dopasować ją do przewidywanego budżetu. Ceny zaczynają się już od około 20-30 złotych. Za większe i bardziej złożone gry zapłacimy do 300 złotych. Tak duża rozpiętość cenowa wynika z rodzaju gry oraz ilości elementów, które znajdują się w pudełku i może być dużą zaletą, ponieważ z łatwością znajdziemy grę za taką kwotę, którą chcieliśmy przeznaczyć na prezent.

Grę planszową możemy także dołączyć do koperty z pieniędzmi — dziecko z pewnością ucieszy się z takiej dodatkowej niespodzianki. Możemy także podarować ją w komplecie z książką lub pamiątką pierwszej komunii świętej. Co więcej, gra planszowa z pewnością zapewni rozrywkę dziecku i będzie używana — w przeciwieństwie do niektórych, mniej praktycznych i „tradycyjnych” prezentów. Dzięki temu mamy pewność, że nasz prezent będzie trafiony, a przy tym pozytywnie wpłynie na dziecko, ponieważ granie w gry to doskonały sposób na wszechstronny rozwój!

Jakie gry planszowe można podarować dziecku na komunię?

Granie w gry planszowe i karciane rozwija na wielu polach. Nowoczesne gry przekazują dzieciom wiedzę o świecie, a przy tym uczą współpracy, zdrowej rywalizacji, logicznego myślenia, koncentracji i rozwiązywania problemów, a także panowania nad swoimi emocjami — zarówno przegrana, jak i zwycięstwo, są cenną nauką na przyszłość. Dzięki temu gry planszowe to doskonałe prezenty na komunię 2022 (duży wybór np. na TaniaKsiazka.pl) i każdą inną okazję — zapewniają dziecku mądrą i rozwijającą rozrywkę z dala od wszechobecnej elektroniki oraz pozwalają w ciekawy sposób spędzić czas z rodziną. Jakie gry można wręczyć z okazji pierwszej komunii świętej?

Potwory do szafy

Urocza gra typu memory z piękną szatą graficzną, przeznaczona dla dzieci w wieku 3-8 lat — idealna, by grać z młodszym rodzeństwem i rodzicami! Zadaniem graczy jest jak najszybsze umieszczenie wszystkich potworów w szafie. Potwory boją się zabawek, które trzeba szybko odnaleźć na żetonach. Każdy błąd odkrywa fragment potwora Zębogona. Rozgrywkę można poprowadzić w dwóch wariantach — w jednym gracze ze sobą rywalizują, w drugim — współpracują.

Dixit

To wyjątkowa gra, w której główną atrakcją jest… własna wyobraźnia i pomysłowość. Każdy z graczy po kolei staje się Bajarzem, który musi podać hasło związane z jedną ze swoich kart. Następnie reszta graczy dokłada po jednej swojej karcie i musi zgadnąć, która z kart należała do Bajarza. W Dixit może grać od trzech do ośmiu graczy w wieku od ośmiu lat.

Ubongo

Dzięki szybkiej rozgrywce i prostym zasadom Ubongo zyskało popularność na całym świecie. To rewelacyjna gra dla dzieci od ósmego roku życia, która posiada dwa poziomy trudności, dzięki czemu rozgrywkę można dopasować do wieku i doświadczenia graczy. Gra doskonale rozwija refleks, kreatywność i umiejętność działania pod presją czasu. Zadaniem graczy jest ułożenie kolorowych łamigłówek-mozaik w jak najkrótszym czasie.

Xplore Team. Gra Edukacyjna (różne wersje)

To gra oparta na quizach, dzięki której dzieci mogą dowiedzieć się więcej o otaczającym świecie. Gracze zadają sobie nawzajem pytania zawarte na kartach. Wygrywa osoba, która zdobędzie najwięcej kart. Seria Xplore Team obejmuje różne dziedziny wiedzy, m.in. przyrodę, geografię, tajemnice Ziemi, ciało, edukacja i wynalazki. Jest zapakowana w małe, poręczne pudełko, więc można zabrać ją ze sobą w podróż.

Monopoly

Dobrym pomysłem na prezent może być klasyka! Ponadczasowa gra Monopoly polega na kupowaniu, sprzedawaniu i inwestowaniu, dzięki czemu świetnie rozwija umiejętność liczenia w pamięci, planowania i przewidywania. Gra jest dostępna w różnych wariantach. Poza podstawową wersją możemy znaleźć wersje nawiązujące do różnych filmów i seriali (np. Stranger Things, Ricky i Morty), a nawet Monopoly nawiązujące do konkretnych miast (Toruń, Katowice, Poznań, Gdynia).

Rummikub Standard

Rummikub, znany także jako Remik, to gra znana na całym świecie i doskonała rozrywka dla osób od 7. roku życia. Zadaniem graczy jest jak najszybsze pozbycie się wszystkich kości z numerami poprzez układanie ich w określony sposób. Ogromna ilość kombinacji sprawia, że gra nie nudzi się i jest atrakcją dla całej rodziny.

Gry zapewniają świetną rozrywkę, a przy tym uczą przydatnych umiejętności. Dzięki temu stanowią doskonałe prezenty na komunię 2022. Jeśli nie wiesz, co kupić z okazji komunii, wykorzystaj powyższe tytuły, ewentualnie dołącz do nich kopertę z pieniędzmi i życzenia — i gotowe!

 


Zobacz także

Popularne mity o diecie dziecka między 1.a 3. rokiem życia – sprawdź, czy je znasz

Jesteś matką? O tych przyjemnościach możesz zapomnieć…

Ojciec, to jakiś inny rodzaj człowieka, że każde jego wyjście z dziećmi należy nagradzać brawami i medalem za odwagę?