Kosmetyki Uroda

Wydaje ci się, że związałaś się z socjopatą?

Redakcja
Redakcja
14 października 2019
Fot. iStock/AzmanJaka
 

Uczucie szczęścia zmieszane ze złością i bólem oraz bezradnością to emocje charakterystyczne dla relacji z socjopatą. Gdyby życie z osobą o takim typie osobowości przedstawić w formie wykresu, byłby on sinusoidą.  Taka skrajność uczuć jest szalenie wyczerpująca energetycznie i emocjonalnie, nie mówiąc o tym jak trudno zbudować na takiej niestabilności prawdziwy związek. Jeśli podejrzewasz, że związałaś się z socjopatą, zerknij na poniższą listę.

Twoje podejrzenia nie są bezpodstawne, jeśli twój partner:

1. Nie szanuje twoich granic

Nieważne są twoje wysiłki, by pokazać mu, że pewnych rzeczy nie akceptujesz. On nie będzie respektował twoich próśb. Uważa, że jemu wolno więcej, ponieważ jesteś jego partnerką. Związek widzi głównie jako zależność. Twoją od niego.

2. Grozi i/albo składa obietnice, by tobą manipulować

Na początku zaczyna się niewinnie, trochę zabawnie. Ale z czasem padają słowa, które sprawiają, że zaczynasz się zastanawiać. Czy on naprawdę odejdzie, jeśli pójdziesz na to spotkanie? Czy dotrzyma słowa, jeśli obiecuje ci, że tym razem będzie ci towarzyszył w rodzinnej uroczystości? Wciągasz się w tę niebezpieczną grę, bo partner „gra” na twoich emocjach.

3. Zachowuje się w sposób agresywny, przeraża cię

Więc łapiesz się na tym, że ulegasz mu, żeby się uspokoił. Albo raczej – żeby jego uspokoić. W ten sposób nieświadomie czynisz samą siebie odpowiedzialną za jego agresję – starasz się zaadaptować do sytuacji.

4. Sprawia, że czujesz się niekochana

Bo nie można mylić zaborczości z miłością. Osacza cię, zamyka przed światem, ale nie daje ci poczucia, że jesteś naprawdę ważna, że się liczysz, że istotne jest to, co myślisz i czujesz.

5. Ma więcej kontroli niż ty

Nad waszym związkiem i nad tobą. Stara się sam podejmować ważne decyzje dotyczące waszej relacji i przedstawia ci zawsze swoje działania jako przejaw troski i opiekuńczości. Pewnego dnia budzisz się i dociera do ciebie, że tak naprawdę nie masz wpływu na nic, co dla ciebie w tej miłości ważne. Że stajesz się kimś innym i niekoniecznie ci się to podoba.

6. Okłamuje wszystkich i siebie samego

Uważa, że może powiedzieć co chce i komu chce i nie liczyć się z konsekwencjami. Co więcej, wierzy w swoje kłamstwa, a kolejne maski, które zakłada by wydawać się kimś innym traktuje za każdym razem jak swoje prawdziwe wcielenie. Nie potrafi przyznać, że ma ze sobą problem – to z innymi jest coś „nie tak”.

7. Nie sprawia wrażenia, żeby miał się zmienić

Chociaż pokazujesz mu, mówisz, starasz się wytłumaczyć, że jego postępowanie cię rani i niszczy wasz związek, to jak przysłowiowe „rzucanie grochem o ścianę”. On się nie zmieni – nie umie i nie chce.

Aby dana osoba mogła wyleczyć zaburzenie socjopatyczne, zalecana jest terapia poznawczo-behawioralna, w trakcie której terapeuta współpracuje z pacjentem, aby pomóc mu zrozumieć motywy i znaczenia stojące za jego zachowaniem. Terapia koncentruje się na wzmocnieniu zdolności pacjenta do znoszenia frustracji, gniewu i samotności i wyzbycia się działań impulsywnych.


Na podstawie: www.powerofpositivity.com

 


Kosmetyki Uroda

11 sygnałów, że nie jesteś doceniana w związku

Redakcja
Redakcja
11 października 2019
Fot. iStock/stock-eye

Kochać, to znaczy starać się, żeby twój partner o tym wiedział, żeby czuł tę miłość, wiedział, że jest dla ciebie ważny, doceniany. Kiedy w związku jedna ze stron przestaje okazywać drugiej uczucia, kiedy traktuje partnera jako „pewnik” i nie zauważa jej wysiłków w utrzymaniu tej miłości, relacja zaczyna się rozpadać. Ratunkiem jest powrót do komunikacji, zatrzymani tej równi pochyłej. Czy uważasz, że nie jesteś doceniana w związku?

Sprawdź, ile z poniższych punktów odpowiada twojej sytuacji.

11 sygnałów, że nie jesteś doceniana w związku

1. Twój partner nie mówi „dziękuję”

Robisz wiele, żeby było dobrze, starasz się, by on czuł się wyjątkowo, ale to działa tylko w jedną stronę… Może starasz się za bardzo? Twój partner nie widzi w twoim działaniu nic wyjątkowego, zorientuje się jak wiele wysiłku wkładałaś w ten związek, kiedy przestaniesz to robić.

2. Twój partner nigdy nie prosi o poradę

Zamiast być partnerką, z którą podejmuje się wspólne decyzje, jesteś partnerką, od której oczekuje się jedynie akceptacji indywidualnych wyborów drugiej strony.

3. Twój partner nigdy nie pyta cię o zdanie

Może myśli, że zna cię na tyle, że dobrze wie co myślisz. A może tak naprawdę go to wcale nie obchodzi? A jednak miłość to również szacunek i liczenie się ze zdaniem osoby, którą kochamy.

4. Twój partner nie włącza cię w proces planowania

Stawia cię przed faktem dokonanym, informuje, a nie proponuje. Zakłada, że zawsze jesteś zainteresowana i gotowa na wszystko co wymyślił. Czy to jeszcze związek?…

5. Twój partner nie dba o wspólny dom

Trochę tak, jakby traktował go jak hotel. To znaczy, wie, że ty i tak posprzątasz, że ty zrobisz pranie, dokupisz to, czego brakuje. Jest tego pewny.

6. Twój partner nie celebruje z tobą ważnych chwil

Rocznice, urodziny, sukcesy zawodowe i osobiste… Mają inny smak, gdy świętujemy je z ukochaną osobą. Gdy jej obok brak, samotność odczuwamy jeszcze mocniej…

7. Twój partner nie stara się być romantyczny

Nie chodzi wcale o wielkie gesty i słowa, ale o… drobnostki – czułe słowo, drobny upominek, zaproszenie na spacer, do kina… Wszystko się liczy.

8. Twój partner stracił twoje zaufanie

Z własnej winy- bo kłamał, nie był z tobą szczery, zawiódł… Dbanie o związek to również dbanie o komfort psychiczny drugiej osoby. Danie jej pewności, że może na ciebie liczyć, że nie oszukuje, nie zdradza.

9. Twojego partnera nie obchodzą twoje uczucia

Czujesz, że nie pocieszy cię, gdy ci naprawdę zle, bo nie skupia się na tym, co czujesz. Nie można kochać i być obojętnym na cierpienie ukochanej osoby.

10. Twój partner nie pyta jak ci minął dzień

Za bardzo skupia się na sobie, uważa, że przecież „jakoś tam” na pewno ci poszło. Że „zawsze” sobie poradzisz. A może właśnie rozpada ci się świat?

11. Twój partner pojawia się i znika, kiedy mu wygodnie

Jest biorcą, ale nie potrafi dawać. Uważa, że będziesz tu zawsze, że będziesz czekać i przyjmiesz go zawsze z otwartymi ramionami. Przecież kochasz…


Na podstawie: www.bustle.com


Zobacz także

10 rzeczy, których nie warto robić dla piękna i urody

Dobry detoks – dobry start. Zrzucisz zbędne kilogramy bez ćwiczeń i drakońskiej diety

pokochać swoje nogi

Jak pokochać swoje nogi i przestać nimi smętnie powłóczyć w drodze do celu. Akcja „To lato jest Twoje. Pierwszy krok do zmian”