Go to content

Brak poczucia bezpieczeństwa w związku prowadzi do jego rozpadu. Kiedy zaczynamy czuć się niepewnie w relacji z partnerem?

krytyka w związku
Fot. iStock / wundervisuals

Chyba nie ma na świecie osób, które ominęłoby poczucie niepewności w związku, przynajmniej raz każdy z nas poczuć choć lekkie ukłucie w sercu. Jednak, kiedy sytuacja niepewności w związku utrzymuje się przez dłuższy czas może to powodować poważne problem w miłości. Czy wiecie jakie zachowania powodują, że w relacji z partnerem czujemy się niepewni?

Zachowanie 1: Niewierność

Brak lojalności to jeden z głównych czynników braku zaufania i utraty wiary w siebie w związku. Wiele aktów niewierności bierze swój początek w niepewności. Zdarza się, że zdradzamy bo szukamy akceptacji gdzie indziej. Jednak koło się zamyka. Ofiara zdrady, osoba zdradzana bardzo często tracisz poczucie własnej wartości, sama staje się niepewna i zraniona.

Zachowanie 2: Jednostronne uczucie

Kiedy jeden z partnerów stale zabiega o drugiego, Ale jego starania nie są odwzajemnione, w  związek zakrada się poczucie niepewności. Bardziej zaangażowany partner zaczyna się zastanawiać, czy uczucia po drugiej stronie są tak samo silne. Czy ta miłość przetrwa? Czy warto tak starać się i dawać z siebie wszystko? Czy ta druga osoba naprawdę zasługuje na nasze zaangażowanie? A może to my nie jesteśmy jej warci?

Zachowanie 3: Zbyt bliska symbioza

Sytuacja ta ma miejsce wtedy, gdy dwoje partnerów nierozerwalnie „owija się” w swoje życia, można powiedzieć, że nie istnieje „indywidualnie”. Są ze sobą dosłownie cały czas, jeśli nie fizycznie, to chociaż wirtualnie. Co się stanie, jeżeli jedno z nich, choć na chwilę wyłamie się z tego mechanizmu? Najprawdopodobniej drugi z partnerów popadnie w panikę. Poczuje się zdradzony, niepewny, opuszczony. Przecież cały czas funkcjonował w zależności od swojego partnera. A może już powodem powyższego była niepewność jednej ze stron?

Zachowanie 4: Niekontrolowana zazdrość

Od czasu do czasu w związku dopuszczalna jest niewielka dawka zazdrości. Jednak emocja, która powoduje, że twój partner gniewa się, gdy wychodzisz, przegląda twoje wiadomości w telefonie ciągle pyta, gdzie byłeś i z kim rozmawiałeś, jest trochę przerażająca. Są to rodzaje relacji Z tendencjami prześladowczymi. Kiedy twój partner zmaga się z problemami z lękiem przed porzuceniem, musisz być cierpliwy, wyrozumiały, ale stanowczy. Zapewnij go, że naprawdę jesteś z nimi i dla niego. Będzie chciał stałej afirmacji, ponieważ ci nie wierzy.

Zachowanie 5: Ciągłe przepraszanie

Partner zmagający się z niepewnością nie mają pojęcia, dlaczego jesteś akurat z nim. Był podekscytowany na samym początku, gdy dowiedział się, że ktoś się nim interesuje, ale ten dreszcz szybko został zastąpiony paraliżującym strachem, że gdy naprawdę poznasz jego niedoskonałości, odejdziesz na zawsze. Wtedy zaczyna się gra w nieustanne starania się dla ciebie. Co oznacza, że stale będzie cię przepraszał.

Nie należy lekceważyć poczucia niepewności w związku. Prowadzi ono do wątpliwości, te natomiast przysparzają nam wielu problemów w komunikacji z partnerem. Obserwujmy uważnie swoje emocje i starajmy się kontrolować te, które mogą nam zaszkodzić.


Na podstawie: powerofpositivity.com