Macierzyństwo

Ponad 17 000 przeszkolonych dzieci i ponad 50 000 zł przekazanych dla Fundacji Echo – podsumowanie programu Mali Ratownicy

Redakcja
Redakcja
3 września 2019
Fot. Materiały prasowe
 

W ciągu tegorocznych wakacji strefę Małych Ratowników można było spotkać w 8 nadmorskich miejscowościach, gdzie w każdy weekend najmłodsi pod czujnym okiem wyspecjalizowanych ratowników medycznych pozyskiwali wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy i dzięki napędzającemu akcję Volkswagenowi, stawali się Małymi Ratownikami. Od 2017 roku w ramach tej akcji przeszkolono ponad 35 000 maluchów.

Ich poczynaniom przyglądali się nie tylko rodzice i dziadkowie, ale także znani, którzy zdecydowali się zostać ambasadorami akcji. Na plażach można było więc spotkać Kubę Wesołowskiego, Paulinę Krupińską, Iwonę Cichosz, Małgorzatę Ohmę, Dorotę Gardias czy autorów popularnych blogów: Super Styler i Makóweczki.

Fot. Materiały prasowe | Dorota Gardias

Cel był jeden – przeszkolić na jak największą liczbę dzieci z udzielania pierwszej pomocy. Dodatkowo w tym roku Volkswagen zdecydował się wesprzeć Fundację Echo, która zajmuje się rozwojem dzieci głuchych i niedosłyszących.

Fot. Materiały prasowe

Każde przeszkolone dziecko to 3 zł, które zostało przekazane na rehabilitacje podopiecznych. Tegoroczna edycja okazała się być rekordową. Przeszkolono ponad 17 000 dzieci i tym samym udało się zebrać ponad 50 000 zł.

Fot. Materiały prasowe

Marka Volkswagen chce budować odpowiedzialne postawy wśród młodych ludzi i temu właśnie mają służyć Mali Ratownicy – projekt, który prowadzimy w tym roku już po raz trzeci.  Umiejętność niesienia pierwszej pomocy i zareagowania w sytuacji, która może tego wymagać, jest przydatna przez całe życie. W naszych strefach dzieci nabywały także szereg innych cech, takich jak odwaga, chęć niesienia pomocy, odpowiedzialność i to właśnie na te aspekty mocno zwracaliśmy uwagę podczas szkoleń w strefach. Tegoroczna edycja jest dla nas rekordowa. Dość powiedzieć, że na przestrzeni ostatnich trzech lat przeszkoliliśmy ponad 35 000 dzieci. – powiedział Hubert Niedzielski, Kierownik PR marki Volkswagen.

Fot. Materiały prasowe

Volkswagen stworzył program „Mali Ratownicy” w 2017 roku.  Jego zadaniem jest nauczenie zasad udzielania pierwszej pomocy jak największej liczby dzieci i pokazanie, że jest to bardzo proste. Program każdemu dziecku daje fantastyczną okazję do budowania jego wiedzy, umiejętności i charakteru. Zaszczepia umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach, dodaje odwagi i pobudza chęć pomagania innym. W specjalnych strefach na polskich plażach, dzieci stają się super bohaterami i uczą się prawidłowo udzielać pierwszej pomocy, pod czujnym okiem profesjonalnych ratowników medycznych.

 

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe | Makóweczki

Fot. Materiały prasowe | Małgorzata Ohme

Fot. Materiały prasowe


Artykuł powstał w ramach akcji Mali Ratownicy


Macierzyństwo

Jak działa kawiarka i jak prawidłowo zaparzyć w niej kawę?

Redakcja
Redakcja
3 września 2019
Fot. unsplash / Kevin Schmid
 

Kawiarka, zwana często makinetką, a oryginalnie „moka”, jest niewielkim, ciśnieniowym czajnikiem służącym do parzenia kawy. Te urządzenia stały się najbardziej popularne we Włoszech i stamtąd rozpoczęły ekspansję na cały świat. Za wynalazcę uznaje się Alfonso Bialettiego.

Był on włoskim inżynierem zajmującym się obrabianiem aluminium. Właśnie ten materiał oryginalnie wykorzystywano do tworzenia makinetek, choć dzisiaj często można spotkać na przykład odpowiedniki ze stali nierdzewnej. Dlaczego akurat aluminium zostało wybrane przez twórcę kawiarki? Jest to materiał nie zmieniający smaku tworzonego naparu. Co ciekawe, Bialetti tworząc urządzenie inspirował się pralką!

Kawiarka – zasada działania

Alfonso Bialetti zauważył, że woda w pralce jest wypychana przez parę i postanowił stworzyć urządzenie pracujące na tej samej zasadzie. Po wielu próbach i błędach udało mu się dojść do perfekcji i powstała znana do dziś kawiarka. Jak działa ten czajnik?

Kawiarka posiada kształt klepsydry i składa się z kilku ważnych elementów. Idąc od dołu jest to zbiornik na wodę, przedział na kawę, a następnie pojemnik z pokrywą, w którym znajdzie się gotowy napar. Pod wpływem gotowania woda zaczyna przedostawać się do góry pod sporym ciśnieniem. Przechodzi przez zmieloną kawę i wydobywa z niej aromat oraz esencję, a następnie trafia do zbiornika w postaci gotowego napoju. Warto zaznaczyć, że wspomniany główny zbiornik posiada na środku wysoką rurkę zakończoną otworami, z których wylewać się będzie zaparzona kawa. To ważne, ponieważ dzięki temu napar nie powróci na sam dół urządzenia.

Kawiarka – jak parzyć?

Prosta obsługa kawiarki sprawiła, że urządzenie to swego czasu stało się wręcz obowiązkowym asortymentem każdego włoskiego domu.

Z tego urządzenia wychodzi bardzo aromatyczne espresso, dlatego jeżeli lubisz kawę, również w Twoim domu powinna pojawić się kawiarka (kupisz ją tutaj – https://swiezopalona.pl/kategoria/44/kawiarki). Instrukcja obsługi jest nieskomplikowana. Przede wszystkim należy nalać wodę do dolnego zbiornika (będzie w nim zaznaczone, dokąd powinien sięgać poziom wody). Następnie do przedziału na kawę powinno się do pełna wsypać zmielone ziarna kawowca, dokręcić górny zbiornik i wstawić makinetkę na kuchnię. Zależnie od modelu, czas parzenia może być różny. Zwykle jest to kilka minut. Dobrze jest pilnować kawiarki, ponieważ zbyt długie trzymanie jej „na ogniu” może spowodować szybsze niszczenie urządzenia i gorszy smak naparu.

Trzeba zaznaczyć, że nie powinno się wsypywać do kawiarki mniej kawy, niż wymaga tego pojemnik. Jeżeli chce się wykonać słabszy napar, konieczne będzie skorzystanie z tak zwanego reduktora. Objętość wymaganej kawy zależna jest od pojemności zbiornika na wodę, ponieważ zawsze z makinetki powstaje espresso. To w ilości owego espresso liczy się pojemność kawiarki (np. 1 espresso, 2, 6 itd.). Warto przy tym wiedzieć, że jedna porcja espresso to około 20-30 ml.

Jaki model kupić?

Kiedy wiesz, jak przebiega parzenie kawy w kawiarce, nie zostaje nic innego, jak zaopatrzyć się w urządzenie! Pamiętaj, żeby kupować makinetki z pewnego źródła. Materiał niskiej jakości może powodować nieszczelność.

W sklepie swiezopalona.pl znajdziesz wiele kawiarek wysokiej jakości. Pewnym zakupem zawsze będzie model marki założonej przez twórcę tego małego ekspresu – Bialetti. Warto wspomnieć, że dobrze jest dokupić różnego rodzaju akcesoria, ponieważ nawet w przypadku najlepiej wykonanej kawiarki, po czasie może dojść do zniszczenia/zużycia uszczelki, filtra itd. Co ciekawe, sklepy oferują również elektryczne kawiarki, które posiadają na przykład funkcję automatycznego wyłączenia i podtrzymania temperatury naparu.


Artykuł sponsorowany


Macierzyństwo

Co się tak naprawdę liczy, czyli cechy idealnego partnera

Redakcja
Redakcja
2 września 2019
"Dotarło do mnie, że z własnej głupoty za chwilę zostanę sam. A przecież tak bardzo ją kocham". Miłości nie da się wysłać do korekty
Fot. iStock / AleksandarNakic

Czyny mówią więcej niż słowa. W związku twoje działania i postępowanie są znacznie ważniejsze niż to, co deklarujesz. I choć pewnie „partner idealny” nie istnieje, są mężczyźni, którym do ideału blisko. Wcale nie trudno ich znaleźć, nie trudno odróżnić.   Prawdziwy, dobry partner dotrzymuje słowa. I sprawia, że czujesz się pewnie w tym związku. Nie boisz się jego nieprzewidywalności, nie martwisz się o przyszłość.

Co się tak naprawdę liczy, czyli cechy idealnego partnera

1. Nie daje powodu do rozczarowania

Rozczarowanie jest jedną z głównych przyczyn niepowodzenia relacji. Kiedy któreś z partnerów życiowych jest rozczarowane zachowaniem i podejściem do relacji drugiego,  zaczyna odczuwać potrzebę wycofania się z tej więzi – fizycznie lub emocjonalnie lub . Idealny partner nie tylko obiecuje, że nigdy cię nie zawiedzie, ale też dotrzyma obietnicy.

2. Jeśli mówi, że troszczy się o ciebie, możesz to odczuć

Okazuje swoją troskę o ciebie poprzez swoje działania i swoje zachowanie. Stara się, aby było ci lepiej, bezpiecznie. Naprawdę wie, jak opiekować się ukochaną osobą, w zdrowi i chorobie

3. Nie zawiedzie cię

Kiedy mówi, że cię kocha,  mówi to z całą świadomością obowiązków związanych z relacją. Jest dojrzały emocjonalnie więc wie, do czego się zobowiązuje wchodząc w związek. Wie, że miłość jest odpowiedzialnością. Masz do niego zaufanie, jak do najlepszego przyjaciela.

4. Mówi, że cię kocha

Nie boi się wyznawania uczuć, mówienia o emocjach. Wie, że warto i trzeba o nich rozmawiać. Wie, że wyznania miłości są potrzebne i że dokonują się nie tylko za pomocą słów.

5. Jest uczciwy

Woli najgorszą prawdę niż kłamstwo i wie, że na nieuczciwości nie zbuduje się szczęśliwego związku. Nie boi się mówić szczerze o tym, co jest trudne, o kłopotliwej przeszłości. Nie udaje przed tobą kogoś kim nie jest. Krok po kroku przekonuje cię, że i ty możesz być przy nim prawdziwa. Że kocha cię taką, jaka jesteś.


Zobacz także

Bycie ojcem to wybór. Dekalog świadomego ojcostwa

„Chcę mieć dziecko”. Ona przejmuje kontrolę, a on gubi odpowiedzialność. Pragnienie, które buduje lub niszczy

Układ pokarmowy dziecka – odpowiedzi na ważne pytania dla każdej mamy