Jak podaje ONZ domy na Ukrainie musiało opuścić nawet 7 milionów ludzi. Prawie 2,5 miliona uciekło do Polski, a 90% z nich to kobiety i dzieci. Dlatego powstała NANA – portal łączący ukraińskie nianie z polskimi rodzinami.
Na portalu NANA widnieją dwa formularze. Jeden jest dla ukraińskich kobiet, które chcą podjąć pracę jako opiekunka. Drugi dla rodzin, które takiej niani potrzebują. Każda niania przejdzie przez krótki proces rekrutacji i dostanie pakiet szkoleniowy z zakresu podstaw rodzicielstwa bliskości, porozumienia bez przemocy i filozofii Reggio Emilia, stosowany w Wioskach – bliskościowych miejscach opieki dla małych dzieci. Trudno jest mówić o plusach w tej trudnej sytuacji, ale w tym działaniu jest wiele szans dla dzielnych kobiet z Ukrainy i lokalnych społeczności, które skorzystają nie tylko w wymiarze opieki dla dzieci ale także w wymianie międzykulturowej.
Niania, która będzie mówić do dziecka po ukraińsku to ogromna wartość. Dziecko do 18 miesiąca życia nie poczuje żadnej obcości w kontakcie z opiekunką z Ukrainy. Nawet 3 tyg bycia otoczonym obcym językiem potrafi wpłynąć pozytywnie na rozwój mózgu w rejonach, które odpowiadają za pamięć krótko- i długotrwałą, więc jest to korzyść na całe życie.
Wiele rodzin znając sytuację ukraińskich mam deklaruje, że będą one mogły przychodzić do pracy ze swoimi dziećmi. Co jest niebywale empatyczne i ułatwiające start w nowym kraju. Nie wszystkie maluchy będą gotowe by pójść do żłobka czy przedszkola. To jest całkowicie naturalne, że po tylu przejściach chcą być blisko mam.
Pomoc ukraińskim kobietom, naturalne włączenie ich do lokalnych społeczności, stworzenie poczucia, że są ważne, potrzebne i mogą zarabiać za swoją wartościową pracę jest istotnym elementem tworzenia wspólnoty opartej na empatii i solidarności. W wyniku czego zyskują wszyscy w wymiarze społecznym i ekonomicznym.
- Jeśli chcesz wesprzeć projekt prosimy o kontakt: ukraina@wioski.co
- Ogromną pomocą będzie również udostępnianie następujących linków: https://nana.wioski.co