Macierzyństwo

Jeszcze musisz chwilę poczekać Synku, jeszcze moment. Jeszcze zachwyci nas błękit nieba, cierpliwości Kochanie

Listy do redakcji
Listy do redakcji
31 marca 2020
Fot. iStock/AleksandarNakic
 

Kochany Synku,

Siedzisz tu sobie obok raz po raz szturchając mnie palcem. To, co robię wydaje ci się głupie i niedorzeczne. Tyle czasu przy tym komputerze, no naprawdę! „Zobacz mamo, bańki z mydła! Mamo, wyłącz ten komputer, nie rozmawiaj już przez telefon”. „Mamo, pobaw się ze mną”. Nie rozumiesz dlaczego „nie mogę”, „nie teraz”, „proszę teraz bądz cichutko”. Przecież jestem w domu, cały czas z tobą. Dlaczego więc masz mnie mniej?

Tęsknisz za kolegą z ławki. Codziennie rano opowiadaliście sobie o nowych konstrukcjach z twojego ukochanego LEGO. Teraz się widzicie się na ekranie komputera, rozkojarzeni, próbując złapać choć jedną wspólną chwilę by powiedzieć sobie „wszystko”.

Na nowo uczysz się słowa „nie można”. Teraz nie można już nie tylko tego, co złe i smutne, ale także tego, co radosne i dobre. Nie można pobiec do Łazienek, wysypać trochę orzeszków na rękę i czekać aż wiewiórki podbiegną do ciebie i opierając pazurki o twoją dłoń przyjrzą ci się z ciekawością. Nie można wspinać się po drabinkach na ulubionym placu zabaw, tym z dinozaurami. Gimnastyka w domu, dobre sobie… A zjeżdżalnia, a trampolina? A wiatr grający we włosach, gdy biegnie się jak najszybciej, żeby dogonić piłkę?

Pani z zerówki wysłała ci szlaczki i nowe literki. Nie mamy w domu drukarki, więc przepisałam je na białą kartkę. Siedzisz sobie przy stole, na krzesełku obok i kreślisz te literki i szlaczki wzdychając co chwila, głęboko. Grzywka urosła, jasne kosmyki włosów wpadają ci już w oczy. Niedługo pójdziemy do fryzjera, ale jeszcze nie teraz. Usiądziesz wtedy poważny i dorosły taki na fotelu u pana Darka. Będziesz uważnie patrzył, jak zmienia się twoje odbicie w lustrze.

Jeszcze musisz troszkę poczekać. Za jakiś czas znów pojedziemy na rowerze do parku. Rozłożymy na zielonej trawie kocyk w niebieską kratę i będziemy liczyć chmury przepływające po niebie. Ty powiesz, że jedna przypomina rożek z lodami. A ja, że kota. Może spadnie ciepły, letni deszcze i zmoczy nam włosy. Pośmiejemy się, ty trochę pomarudzisz. Cali mokrzy wrócimy do domu na ciepłe kakao i opowieści z dziennika Taty Muminka.

Wiem, że nie rozumiesz. Czasem marszczysz nosek i w buncie dziecięcym zaciskasz piąstki. Tłumaczę ci spokojnie, przytulam. Dzielny jesteś, wiesz?

Wieczorem ściszam telewizor. Nie wiem, ile z tego wszystkiego powinieneś wiedzieć, rozumieć. Chciałabym dać ci poczucie bezpieczeństwa, obiecać ci, że nie wydarzy się nic złego. Na wszelki wypadek nie obiecuję. Nie lubię łamać obietnic. Nie lubię tak bardzo nie mieć wpływu na to, co z nami będzie. Nauczyłam się więc żyć dobrymi chwilami, które teraz mamy. Łapać je, czerpać z nich garściami. Jak to dobrze, że cię mam.

Kiedyś jeszcze pobiegniemy beztrosko przed siebie. Jeszcze musisz chwilkę poczekać Synku, jeszcze moment.


Macierzyństwo

Są relacje trudne, czasem spisane na zapomnienie. Jednak to one najmocniej nas kształtują. Akcja #Jestem Kobietą

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
31 marca 2020
Fot. iStock / Georgijevic
 

Kobiety są w naszym życiu od zawsze, od początku. Te pierwsze relacje mocno wpływają na to, kim kiedyś się staniemy. Ich obecność i nieobecność też.  Te relacje lub luka jaka powstaje, gdy z jakiegoś powodu ich zabraknie, kształtują naszą kobiecość. Są jak formy, a my przez większość życia próbujemy albo się do nich dopasować albo z całych sił z nich wyrwać. Co ciekawe, to co nas łączymy z najbliższymi kobietami, z rodziną, wcale nie oznacza… dobra. A to, co starte gumką myszką na drzewie genealogicznym, nie zawsze zasłużyło na zapomnienie.

Moc kobiecych relacji

Kiedyś kobiece kręgi wydawały się oczywistością – nie bez powodu mawiało się, że żeby wychować dziecko, potrzebna jest cała wioska. Dziś świat wygląda inaczej, ale nadal moc kobiecych kręgów jest częścią naszego życia. Matki, babki, ciotki to kobiety, które są z nami najbliżej, przynajmniej na początku. To najtrudniejsze kobiece relacje. Z czasem w naszym życiu przybywa więcej ważnych kobiet, a my uczymy się, że nie ma na tym świecie nic cenniejszego od kobiecego wsparcia.

Uczymy się kochać i uczymy się odchodzić

Patrzymy na te wszystkie miłości i złamane serca. Na nasze przyjaciółki, siostry, mamy. Każdego dnia uczymy się budować swoje granice. Czytamy cudze dobre i złe zakończenia. I w końcu wiemy, że nie chcemy by miłość zaprowadziła nas w miejsca, które już widziałyśmy. Uczymy się kochać mądrze i odchodzić w porę, gdy jest to koniecznie. Uczymy się nie zatracać w miłości.

Uczymy się walczyć o siebie i nie bać swojej siły

Bo pewnego dnia rozumiemy już, że gdy nie wiemy, czy dobrze robimy, wystarczy odpowiedzieć tylko na jedno pytanie: czy poradziłabym to najważniejszej dla mnie kobiecie? Przyjaciółce albo córce?

To zabawne jak wiele uczymy się o swojej sile dopiero w dorosłości. Jak często to nasze córki wreszcie popychają nas w dobrą stronę. Czujemy, że tę wiarę w siebie jesteśmy im zwyczajnie winne. Że nie możemy pokazać im tego, czego nie chcemy ich nauczyć. Wreszcie zaczynamy tę siłę doceniać. Wreszcie wiemy, że nie musimy tańczyć tak, jak inni nam zagrają.

Uczymy się być matkami

Bo choć większość z nas jest matką po swojemu i czuję całym sercem, jak kochać swoje dziecko, to patrząc na inne kobiety uczymy się najwięcej. Czasem tego, jakimi matkami być nie chcemy. A czasem patrząc na macierzyństwo uczymy się, że my matkami nigdy nie musimy zostać.

Wbrew presji i oczekiwaniom. Inne kobiety swoim życiem, pokazują nam, że dróg jest więcej niż kiedykolwiek sobie wyobrażałyśmy.

Uczymy się siebie samych

Uczymy się kochać siebie. Choć tę lekcję odrabiamy starannie chyba przez calutkie życie. Tak wiele zyskujemy dla siebie, gdy inna kobieta z uśmiechem wpuszcza nas do swojego życia.

Uczymy się stawiać granice

Szczególnie w relacjach trudnych i bolesnych. Ale to one uczą nas mówić: dość. Uwalniać się z toksycznych związków bez wiecznego obwiniania. Często to relacje rodzinne, są naszym poligonem i sprawdzianem.

Czy jesteśmy na nie skazani? Czy mamy prawo w ogóle je odrzucić – to pytania, które kołaczą się nam w głowach, za każdym razem, gdy miedzy nami zaczynają się tarcia. Czasem, te tarcia nigdy nie znikają, nie są różnicą pokoleń, zdań, chwilowym brakiem zrozumienia.

Zadzwoń dziś do jednej kobiety twojego życia. Tej najważniejszej, zawsze obecnej, tej, na której zbudowałaś swój świat. Lub wręcz przeciwnie, pomyśl czy czas zetrzeć kurz z rodzinnego albumu ze zdjęciami i napisać do wielkiej nieobecnej w twoim życiu. Wykonać trudny krok i pozwolić sobie sprawdzić, co się wydarzy. Ale przede wszystkim daj sobie zgodę na wybaczenie. Bo przebaczyć komuś, znaczy zrobić dla siebie najwspanialszą rzecz świata: odzyskać wolność.

Nasza akcja dobiega końca, serdecznie zapraszamy was do wysyłania swoich listów. Możecie wygrać wspaniałe książki autorstwa Agnieszki Janiszewskiej – niezastąpione lustra ludzkich i kobiecych relacji.

O AKCJI

Napisz swoją historię. Napisz o sobie, o swojej kobiecości, o tym, co bycie kobietą dla ciebie oznacza lub czego byś sobie życzyła. O jakim świecie marzysz – dla siebie, dla nas, dla naszych córek.
Dzisiejszy świat na pozór nowoczesny i równy jest światem wyjątkowo trudnym, pełnym wybojów. Jedno jest pewne, my kobiety powinnyśmy się teraz trzymać razem. Bo nikt nie da ci tyle, co druga kobieta. Właśnie dlatego, i w tym roku nie będziemy czekać na goździka z okazji Dnia Kobiet.

Piszcie do nas, anonimowo, jeśli chcecie. Wybrane listy opublikujemy, a niektóre z nich nagrodzimy. Pokażmy światu, jak pięknie się różnimy, jak wiele barw ma kobiecość. I jak bardzo swoją kobiecość kochamy. Bądźmy razem!

Prace przesyłajcie na adres [email protected] wpisując w temacie wiadomości „Jestem kobietą” oraz z informacją, jak chcecie zostać podpisane (w przypadku braku informacji, list podpiszemy pierwszą literą imienia lub nicku).

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora oraz Sponsorów konkursu, swoich danych osobowych, uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych i RODO.

NAGRODY:

5 x zestaw książek autorstwa Agnieszki Janiszewskiej, składający się z:

 • “Kuzynka Marie” I i II tom

Zimą 1914 roku Marie Boratyńska postanawia odwiedzić po raz pierwszy Korbielowo – posiadłość, w której urodził się i wychował jej nieżyjący już ojciec. Rodzinne animozje sprawiły, że krewni z jego strony byli do tej pory obcymi dla niej ludźmi. Teraz jednak nadarza się okazja, by to zmienić: Marie odpowiada na zaproszenie Emilii, swojej kuzynki i nowej właścicielki Korbielowa, chcąc zburzyć narosły przez lata mur rodzinnych nieporozumień i pretensji. Czy kobietom uda się zbliżyć do siebie i zaprzyjaźnić? Czy będą w stanie zaakceptować zaskakującą prawdę o swoich bliskich, którą niebawem odkryją?

Tom I 

Nawiązanie szczerej relacji może okazać się trudniejsze, niż z początku przewidywały, a dynamiczne wydarzenia polityczne pierwszej połowy XX wieku sprawią, że wiele ważnych spraw trzeba będzie odłożyć na później…

Tom II 

Wielka Wojna w Europie spowodowała, że to, co wcześniej spędzało sen z powiek Marie Boratyńskiej, nagle straciło na znaczeniu. Wszystkie rodzinne nieporozumienia, tęsknoty, uczucia zostały przyćmione przez dramatyczne wydarzenia związane z wojenną zawieruchą. Młoda kobieta rzuca się w wir pracy w szpitalu, gdzie dniem i nocą dogląda rannych, próbuje ulżyć w bólu konającym żołnierzom oraz pokonać własne, narastające z każdym dniem, zmęczenie. Wkrótce nadchodzi wiadomość z frontu, która przewartościuje całe jej dotychczasowe życie…

„Podróż do Carcassonne” to poruszająca historia jednej rodziny, której członkowie będą musieli zmierzyć się z bolesnymi konsekwencjami swoich decyzji, zawalczyć o marzenia i nauczyć się przebaczać. A w tle – odmalowane z pietyzmem i czułością Warszawa i Kraków z okresu międzywojnia, okupacji i pierwszych lat powojennych.

www.novaeres.pl
www.zaczytani.pl

NovaeRes

wydawnictwo_novaeres

1 x Puf Barrel (Kod tkaniny: 142-43)

1 x Obraz na płótnie Expression Pink II1 x Komplet 2 zasłon na taśmie marszczącej  (Kolekcja: Velvet, Kod tkaniny: 704-18)

1 x Komplet 2 poszewek welwetowych pikowanych Kinga, (kolor 704-30)

1 x Pufa- fotel (Kod tkaniny: 705-04)

www.dekoria.pl

Dekoriapl

dekoriapl5 x filmowy zestaw nagród, składający się z:

1 x podwójne zaproszenie na film „Pojedynek na głosy”, do zrealizowania w sieci kin Cinema City

Cudowna, pełna humoru i wzruszeń opowieść inspirowana prawdziwą przyjaźnią. Film pełen dobrej energii i muzycznych przebojów, w reżyserii twórcy komediowego hitu „Goło i wesoło” – Petera Cattaneo. Dystrybutor filmu „Pojedynek na głosy” zaprasza do udziału w akcji oraz do kin.

 Zestaw płyt DVD z filmami:

 • Ikony XX wieku
 • Powrót Bena
 • Loveling
 • Młynarski
 • Pavarotti
 • Cudowny świat kociąt
 • Cudowny świat szczeniąt

5 x filmowy zestaw nagród, składający się z:

1 x podwójne zaproszenie na film „Pojedynek na głosy”, do zrealizowania w sieci kin Cinema City

Zestaw płyt DVD z filmami:

 • Pavarotti
 • Cudowny świat kociąt
 • Cudowny świat szczeniąt

5 x zestaw rajstop z najnowszej wiosennej kolekcji Gatta

Rajstopy ozdobione subtelnymi nowoczesnymi wzorami podkreślą piękno twoich nóg.
Zdobienia na rajstopach niech będą dla Ciebie inspiracją do skomponowania całej stylizacji zarówno do pracy jak i na czas po pracy. Tej wiosny baw się moda z Gattą.

W skład zestawu wchodzi 6 par rajstop prezentowanych poniżej modeli, w wybranym przez Laureata rozmiarze.

 

www.gatta.pl

GattaOfficial

gattaofficial

Akcja trwa 02.03.2020 od 31.03.2020 do roku. Wyniki zostaną opublikowane do 14.04.2020 roku. Regulamin akcji dostępny jest tutaj.

 


Macierzyństwo

Jak pomóc dzieciom radzić sobie z emocjami. Od malucha po nastolatka

Redakcja
Redakcja
30 marca 2020
Fot. iStock/ArtMarie

Dzieci rodzą się z reakcjami emocjonalnymi, takimi jak płacz, frustracja, głód i ból. Pozostałe emocje, choć „wbudowane” w nasz mózg, rozwijają się z wiekiem. Powszechnie przyjmuje się, że osiem pierwotnych wbudowanych uczuć to gniew, smutek, strach, radość, zainteresowanie, zaskoczenie, wstręt i wstyd. Istnieją również różne ich odmiany. Na przykład niechęć i przemoc często wynikają ze złości, a lęk często wiąże się ze strachem.

Wtórne emocje są zawsze powiązane z tymi ośmioma pierwotnymi emocjami i odzwierciedlają naszą emocjonalną reakcję na określone uczucia. Te emocje związane są z naszymi doświadczeniami. Na przykład dziecko, które zostało ukarane z powodu wybuchu złości, może czuć niepokój, gdy następnym razem się zdenerwuje. Dziecko, które zostało wyśmiane, bo wyraziło swój lęk, może poczuć wstyd następnym razem, gdy się przestraszy. Innymi słowy to, jak reagujemy na emocje naszych dzieci, ma wpływ na rozwój ich inteligencji emocjonalnej.

Emocje, których doświadczają dzieci, różnią się w zależności od wieku.

Emocje niemowląt

Płacz jest dla nich zwykle próbą uniknięcia nieprzyjemnych bodźców lub uzyskania bodźców przyjemnych (jedzenie, dotyk, przytulanie).

Badania sugerują, że w ciągu pierwszych sześciu miesięcy niemowlęta są w stanie doświadczać stresu i reagować na niego, przyjmując zachowania uspokajające, takie jak ssanie. Inne badania wykazały, że małe dzieci rozwijają umiejętności samoregulacji w okresie niemowlęcym i są w stanie zaakceptować jakąś sytuację lub jej uniknąć.

Jak możesz pomóc

Naukowcy odkryli, że odtwarzanie dzieciom piosenek może pomóc utrzymać maluchy w wieku od sześciu do dziewięciu miesięcy w stanie relatywnego zadowolenia znacznie dłużej niż łagodne przemawianie rodzica. Okazuje się również, że odtwarzanie utworów rytmicznych (na przykład „Koła autobusu kręcą się”) jest bardziej skuteczne niż kołysanki w zmniejszaniu stresu dziecka.

Emocje kilkulatków

Do pierwszego roku życia niemowlęta uświadamiają sobie, że rodzice mogą pomóc im w regulowaniu ich emocji. Kiedy dzieci wyrastają ze stadium niemowlęcego, zaczynają rozumieć, że pewne emocje są związane z konkretnymi sytuacjami. Wiele badań sugeruje, że strach jest najtrudniejszą emocją dla małych dzieci. W tym wieku rodzice mogą zacząć stosować odpowiednie dla wieku metody mówienia dzieciom o emocjach i zachęcania swoich pociech do nazywania tych emocji.

Do drugiego roku życia dzieci są już w stanie zastosować strategie radzenia sobie z trudnymi emocjami. Na przykład potrafią zdystansować się od rzeczy, które je denerwują.

Jak możesz pomóc

Według jednego z badań wybór sytuacji, modyfikacja i odwrócenie uwagi to najlepsze strategie pomagające dzieciom radzić sobie ze złością i strachem w tym wieku. Innymi słowy, pomaganie małym dzieciom w unikaniu niepokojących sytuacji lub odwracanie ich uwagi od tych sytuacji jest jedną z najbardziej skutecznych strategii regulacji emocji.

Nazywanie emocji pomaga również maluchom dowiedzieć się, że takie uczucia są normalne. Codzienne sytuacje są doskonałą okazją do porozmawiania z dziećmi na temat emocji: „Z pewnością wyglądasz na rozzłoszczonego”. „Jak myślisz, dlaczego wyglądasz tak smutno?”Maluchy uczą się także o zarządzaniu swoimi emocjami, obserwując nas.

Emocje starszych dzieci

W okresie dojrzewania dzieci odczuwają emocje znacznie intensywniej. Nastolatki są w stanie zrozumieć i odróżnić odpowiednie  reakcje emocjonalne od niewłaściwych, ale nadal miewają trudności z ich wyrażaniem. A szczególny problem sprawia im mówienie o emocjach swoim rodzicom.

Jak możesz pomóc

Regulacja emocji nie polega wyłącznie na wyrażaniu emocji w odpowiedni (według norma społecznych) sposób. Jest to trójfazowy proces, który polega na uczeniu dzieci rozpoznawania emocji, pomaganiu im w identyfikowaniu tego, co je wywołuje, oraz uczeniu ich samodzielnego zarządzania tymi emocjami. Kiedy uczymy dzieci, że ich emocje są ważne, pomagamy im postrzegać to, co uważają za normalne i możliwe do opanowania. Rozmawiajmy więc z dziećmi, słuchajmy ich, a kiedy trzeba, po prostu bądźmy obecni.


Na podstawie:


Zobacz także

cesarskie cięcie

„Chcę być dalej kobietą, a nie porozciąganą matroną”. Wojna o cesarskie cięcie

Jak wychować dobrego człowieka. Przestań straszyć i nie wymuszaj pożądanych zachowań

Chcesz, by twoje dzieci odniosły życiowy sukces, od małego przyzwyczajaj je do domowych obowiązków. Jest tylko jeden, mały haczyk…