Go to content

Jak wybrać rowerek biegowy dla dziecka? [Pytania i odpowiedzi]

Jak wybrać rowerekbiegowy dla dziecka
Fot. iStock / Imgorthand

Dziś mało kto z zadziwieniem spogląda na dwulatka sunącego na dwukołowym rowerze. Popularne „biegówki” przebojem wdarły się do naszego świata i juz zostały. I bardzo dobrze, bo chyba nie ma lepszego sprzętu dla dzieci, który tak dobrze wpływałby na ich rozwój. Oprócz niewątpliwej zalety rowerków biegowych, jaką jest łatwiejsza przesiadka na „dorosły” rower,  jazda na nich, to doskonałe ogólnorozwojowe ćwiczenie.

Jeśli poświęcie chwilę na wybór rowerka – zyskacie nie tylko użyteczny przemiot, a godziny dobrej zabawy, wspólnie spędzony czas i kolejny fragment układanki w nauce zdrowego i aktywnego życia. A czy to bezpieczne? Oczywiście. Nie zapomnijcie jedynie o kasku i ochraniaczach na łokcie czy kolana – wtedy nawet ci najmłodsi, mogą bezpiecznie oddawać się aktywnej zabawie na powietrzu.

Jest tylko jedna zasada – żeby rowerek biegowy cieszył i długo służył – musi być dobrze dopasowany. Sprawdźcie, na co zwrócicć uwagę przed zakupem i jak wybrać ten idealny dla naszego dziecka.

Jak wybrać rowerek biegowy dla dziecka?

Wielkość

To najważniejszy element całej układanki, bo to czy dziecko będzie się na rowerku czuło pewnie i bezpiecznie zależy od dobrze dopasowanego rozmiaru. Warto wybierać modele z możliwością regulacji, wtedy po pierwsze zyskujemy opcję manipulowania wysokością siodełka i kierownicy, tak by rzeczywiście była odpowiednia oraz rowerek posłuży dziecku więcej niż jeden sezon.

Od czego zacząć? Czy kupując rowerek sugerować się przedziałem wiekowym?

Niekoniecznie. Przedział wiekowy jest jedynie informacją orientacyjną – przecież każde dziecko jest inne, wyższe – niższe etc. Najważniejszym wymiarem jest wysokość siodełka, aby dobrac ją idealnie, nalezy zmierzyć długość nóżki dziecka.

Jak zmierzyć długość nóżki?

jak zmierzyc dlugosc nozki dziecka1

Dobra rada
Gdy będziecie ustawiać siodełko na pierwszą jazdę, nie szalejcie. Dziecko musi pewnie stać na ziemi. Szczególnie jeśli jest maluchem. Na poczzątku dwulatek bedzie chodził z rowerkiem między nogami, dopiero potem zacznie oswajać jazdę. I pamiętajcie o tym, żeby założyć buciki – to zawsze dodatkowy 1 cm :).

Jeśli chcecie kupić rowerek w prezencie i znacie tylko wiek dziecka – lepiej skontakujcie się z jego mamą i tatą i poproście i pomoc.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Koła

Często ulegamy złudzeniu, że małe kółeczka sa lepsze dla mniejszego dziecka. Nie do końca tak to działa.  Po pierwsze – rozmiar kół nie idzie zawsze w parze z rozmiarem całego rowerka, czyli małe kółeczka nie muszą oznaczać, że rowerek będzie mniejszy, niższy lub lżejszy, po drugie te większe – zdecudowanie lepiej radzą sobie z nierównościamu terenu.

Drugie pytanie, które najczęsciej pojawia się podczas wyboru rowerka to czy koła powinny posiadać pompowana dętkę czy być wykonane z pianki. Piankowe koła mają jedną zaletę – nie da się ich przebić. Jednak tradycyjne pompowane dętki też mają swoje zalety. Lepiej sprawdzają się jeździe terenowej, ponieważ zazwyczaj maja głębszy bieżnik oraz… tutaj niespodzianka, bo jeśli twoje dziecko zbyt szybko jeździ na rowerku lub szukasz sposobu, żeby jeszcze odrobinkę obniżyć rowerek – lekkie spuszczenie powietrza załatwi sprawę. Wybierz więc według własnych potrzeb, ale nie musisz od tego parametru uzależniac swojej decyzji.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Hamulec czy bez?

Największy dylemat. Czy „to” nie będzie przeszkadzać? Nie będzie. Na początku dziecko i tak zignoruje korzystanie z hamulca. Maluch przede wszystkim zatrzymac się bedzie sam, za pomocą własnych nóg. jednak ta opcja bardzo się przydaje, gdy dziecko opanuje już sztukę jazdy na rowerze, i nie ukrywajmy wypracuje dobre przyzwyczajenie, które zaprocentuje gdy przyjdzie pora na rower z pedałami.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Zdecydowanie warto zwrócić uwagę na kierownicę – a konkretnie rączki. Powinny być dość masywne, aby dziecko mogło pewnie trzymać kierownicę. Zwróćcie uwagę na to, czy guma posiada antyposlizgowe wżłobienia – to istostne szczególnie latem, gdy dłonie pocą się z powodu wysokich temperatur.

Rama – metal czy drewno?

Kwestia indywidualna. Wagowo – wbrew pozorom nie ma tu ogromnych różnić. Większość wyborów raczej opiera się o wrażenia estetyczne. Wszystko zależy od tego, czego od rowerka oczekujecie. Jednak warto zwrócić na to, że rowerki na metalowych ramach mają dużo większy zakres regulacji.

Niestety rowerki biegowe maja jedną poważną wadę – zimą przechowywane w niewłasciwy sposób mogą ulegać zniszeniu – sa podatne na odkształcenia i butwienie drewna. W tej materii wygrywa „metal”. Rowerki z metalową ramą będą trzymały „fason” bardzo długo.

Mamy nadzieję, że teraz wybór będzie łatwiejszy! Nie zwlekajcie, szkoda lata.

Rowerek biegowy Dex

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Zadbaj o odpowiedni rozwój równowagi twojego dziecka!

BEZPIECZEŃSTWO

Przykładamy dużą wagę do staranności wykonania naszych produktów, by twoje dziecko bawiło się bezpiecznie nie tracąc przy tym radości z zabawy. W tylnym kole zamontowano bezpieczny, automatyczny hamulec dla łatwej kontroli prędkości.

WZMOCNIONA, METALOWA KONSTRUKCJA

Rama wykonana została ze wzmocnionego metalu, podobnie jak koła i szprychy. Pompowane koła o średnicy 12” zapewniają komfortową jazdę małemu kierowcy.

REGULOWANA RAMA I SIODEŁKO

Rowerek Dex daje możliwość regulacji ramy oraz siodełka, dostosowując wielkość rowerka do wieku i wzrostu dziecka.

KASK I OCHRANIACZE W ZESTAWIE

Do rowerka gratis otrzymasz kask oraz ochraniacze na łokcie, kolana i dłonie dopasowane kolorystycznie do rowerka.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

ROZWÓJ MOTORYCZNY

Rowerek biegowym Dex sprawi, że twoje dziecko szybciej nauczy się utrzymywać równowagę. Dzięki temu nauka jazdy na klasycznym rowerku przebiega o wiele sprawniej.

CERTYFIKATY

Rowerek Dex spełnia wymagane normy EN71-1, EN71-2, EN71-3, co potwierdzone zostało podczas badań niezależnego zespołu badawczego TUV.

rowerek dex2


Artykuł powstał we współpracy z firmą Lionelo