Go to content

9 sposobów, jak rodzice mogą chronić dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym

jak chronić dziecko przed wykorzystywaniem seksualnym
fot. SolStock/iStock

Temat przemocy fizycznej jest jednym z najbardziej przerażających i smutnych tematów do omówienia. I chociaż wielu z nas może mieć trudności z omawianiem tego tematu, ważne jest, aby kształcić się, abyśmy mogli chronić dzieci w jak największym stopniu. Według amerykańskiego CDC 1 na 4 dziewczynki i 1 na 13 chłopców doświadcza wykorzystywania seksualnego. Aż 91% wykorzystywania seksualnego dzieci jest popełniane przez kogoś, kogo dziecko zna. Jak chronić dziecko przed wykorzystywaniem seksualnym? 

Chociaż statystyki te mogą być trudne do zniesienia, dowodzą jednego: że nie ma sposobu, aby w 100% chronić dziecko przed wykorzystywaniem. Istnieją sposoby, dzięki którym możesz zdecydowanie zwiększyć szanse na ochronę. Nie tylko wiedza rodzica, ale także wiedza Twojego dziecka.

Oto kilka pomocnych wskazówek według ekspertów, które powiedzą ci, jak chronić dziecko przed wykorzystywaniem seksualnym

1. Omów z dzieckiem części ciała

Zbyt wielu rodziców nie uczy swoich dzieci o ich prywatnych częściach ciała, a zamiast tego używa nazw takich jak „skarby” lub „siusiak”, aby opisać swoje prywatne. Kiedy to robisz, insynuujesz potrzebę wstydu otaczającą prywatność, ta wiedza jest silnym orężem w ręku dziecka, kiedy zetknie się z kimś, kto chce je skrzywdzić. Naprawdę, jeśli twoja córka powie nauczycielce, że ktoś dotknął jej ciasteczka, może niestety nie zostać potraktowana poważnie.

2. Słuchaj i rozmawiaj ze swoimi dziećmi

Komunikacja jest bardzo ważna. Stwórz komfortowe środowisko, w którym Twoje dziecko może czuć się bezpiecznie, mówiąc Ci różne rzeczy. Dostarczaj mu informacji i uzbrój je w wiedzę i zadawaj mu trudne pytania.

3. Naucz je granic osobistych

Zacznij wcześnie, odpowiednio do wieku, aby ustalić jasne granice bezpieczeństwa. Oto pięć osobistych zasad granicznych, które są korzystne dla Twojego dziecka:

  • Nikt nie powinien patrzeć na prywatne części ciała
  • Nikt nie powinien prosić cię o spojrzenie jego na prywatne części ciała
  • Nikt nie powinien dotykać twoich prywatnych części ciała
  • Nikt nie powinien prosić cię o dotknięcie prywatnych części swojego ciała
  • Nikt nie powinien pokazywać ci zdjęć części intymnych w telewizorze, czasopismach, na komputerze lub telefonie komórkowym

4. Bądź świadomy ludzi w życiu swoich dzieci

Nikt w życiu Twojego dziecka nie powinien być dla Ciebie tajemnicą. Jeśli spędzają czas z dzieckiem, musisz ich znać osobiście, bez względu na to, kim są. Nawet przyjaciele z dzieciństwa lub opiekunka do dziecka, którą polecił twój przyjaciel. Nie obchodzi mnie, kto to jest – jeśli są w pobliżu twojego dziecka, muszą zostać sprawdzeni.

5. Miej oko na swoje dzieci

Nie mówię, aby nie pozwalać dziecku na prywatność, ale musisz wiedzieć, gdzie jest i z kim w danym momencie. Powinna to być domowa zasada, że jeśli Twoje dziecko ma zmianę planów, musisz wiedzieć, co robi, zanim to zrobi.

6. Naucz swoje dziecko, że sekrety ciała nie są w porządku

Na pewno oprawca powie twojemu dziecku, że musi zachować tajemnicę. Aby to udaremnić, wyjaśnij dziecku, że każda tajemnica dotycząca jego ciała nie jest w porządku. Jeśli ktoś prosi jr o zachowanie tajemnicy dotyczącej jego ciał, ich pierwsza odpowiedź powinna brzmieć: „To nie jest w porządku, mówię moim rodzicom o wszystkim”.

7. Wyjaśnij, że nikt nie powinien fotografować części ciała

Kolejną rzeczą, o której należy pamiętać, jest fakt, że drapieżniki robią zdjęcia i fotografie i publikują je w Internecie. Od razu powiedz dziecku, że NIGDY nie jest w porządku, aby ktoś fotografował jego ciało lub części intymne.

8. Ustalcie kod, który pomoże twojemu dziecku dać ci znać, że coś jest nie tak

Kiedy Twoje dziecko jest z dala od Ciebie, musi mieć wszystkie narzędzia niezbędne do skontaktowania się z Tobą. A jeśli czuje się niebezpiecznie lub nieswojo, daj mu słowo kodowe, aby mogło poinformować Cię, że chce wrócić do domu.

Dobrą metodą jest też ustalenie hasła (jakiegoś rodzaju kodu, czegoś charakterystycznego), które dziecko może kazać podać osobie, która chce je np. ze sobą zabrać, powołując się na znajomość z rodzicami. Z doświadczenia wiem, że to działa – moja córka wyrwana ze snu potrafiła wykrzyczeć ustalone hasło (kiełbasa podwawelska). 🙂

9. Edukuj się na temat oznak nadużyć

Wzmocnij się wiedzą. Dowiedz się o oznakach przemocy i bądź świadomy swojego dziecka. Zwróć uwagę na drobne zmiany w jego zachowaniu, nastroju. Będziesz pierwszym, który się dowie.