Macierzyństwo Nastolatek

Jak rozmawiać z nastolatkiem o seksie. Nie czekaj na „idealny moment”

Redakcja
Redakcja
13 marca 2019
Fot. iStock/ClarkandCompany
 

Spór o edukację seksualną w szkole trwa, tymczasem życie toczy się swoim torem i wymaga od nas – rodziców bycia czujnym i obecnym w życiu naszych dzieci. Jeśli usłyszycie od nich pytanie dotyczące seksu – potraficie odpowiedzieć bez skrępowania? Czy czujecie się kompetentni, czy wiecie jak „ o tym” rozmawiać? Uzupełniając wiedzę, którą twoje dziecko nabywa w szkole, możesz przygotować grunt pod jego zdrową seksualność przez całe życie.

Jak rozmawiać z nastolatkiem o seksie

Nie bój się

Seks jest niestety podstawowym motywem w mediach, rozrywce i reklamie. Ale kiedy rodzice i nastolatki muszą o nim porozmawiać, nie zawsze jest to takie proste. Jeśli ciągle czekasz na idealny moment, możesz przegapić najlepsze okazje. Zamiast tego pomyśl o edukacji seksualnej jako ciągłej rozmowie. Kiedy program telewizyjny lub teledysk porusza kwestie odpowiedzialnego zachowania seksualnego, użyj go jako trampoliny do dyskusji. Pamiętaj, że codzienne chwile – takie jak jazda samochodem lub przygotowywanie posiłku – czasami oferują najlepsze możliwości rozmowy.

Bądź szczery

Jeśli czujesz się niekomfortowo, powiedz to – ale wyjaśnij, że ważne jest, aby rozmawiać. Jeśli nie wiesz, jak odpowiedzieć na pytania nastolatka, zaproponuj wspólne znalezienie odpowiedzi. Nie graj nieomylnego, ale odpowiedzialnego i świadomego.

Bądź bezpośredni

Dokładnie wyrażaj swoje uczucia dotyczące konkretnych problemów. Przedstaw ryzyko w sposób obiektywny, w tym ból emocjonalny związany z porzuceniem, infekcje przenoszone drogą płciową i nieplanowaną ciążę. Wyjaśnij, że seks oralny nie jest wolną od ryzyka alternatywą dla stosunku.

Rozważ punkt widzenia swojego nastolatka

Nie używaj strachu, aby zniechęcić nastolatka do aktywności seksualnej. Zamiast tego słuchaj go uważnie. Zrozum presję, w której się znajduje, wyzwania, które przed nim stoją i jego obawy. Wzmacniaj jego poczucie wartości.

Wyjdź poza fakty

Twój nastolatek potrzebuje dokładnych informacji na temat seksu – ale równie ważne jest mówienie o uczuciach, postawach i wartościach. Przemyśl przed rozmową kwestie etyki i odpowiedzialności w kontekście swoich przekonań osobistych lub światopoglądowych.

Zachęcaj do częstszej rozmowy na ten temat

Pozwól swojemu nastolatkowi przekonać się, że rozmowa z tobą na temat seksu jest „w porządku”,  że może on do ciebie przyjść z pytaniami lub wątpliwościami.

Podejmuj trudne tematy

Edukacja seksualna obejmuje również rozmowy i abstynencji, gwałtach na randce, homoseksualizmie i inne trudne tematy. Bądź przygotowany na takie pytania. Jeśli twoje dziecko zastanawia się nad swoją orientacją seksualną, przede wszystkim zapewnij go o swojej bezkrytycznej akceptacji i miłości.

Co jeśli dziecko spyta: „Skąd będę wiedział, że jestem gotowy na seks?”

Różne czynniki – presja rówieśników, ciekawość i samotność, by wymienić tylko kilka – popychają niektóre nastolatki ku zbyt wczesnej aktywności seksualnej. Ale nie ma pośpiechu. Przypomnij nastolatkowi, że ma prawo czekać. Seks jest zachowaniem dorosłych. Istnieje wiele innych sposobów wyrażania uczuć – intymne rozmowy, długie spacery, trzymanie się za ręce, słuchanie muzyki, taniec, całowanie, dotykanie i przytulanie. Wyjaśnij, że nikt nie powinien uprawiać seksu z poczucia obowiązku lub strachu. Każda forma przymusowego seksu to gwałt, niezależnie od tego, czy sprawca jest obcym człowiekiem, czy kimś, kogo znamy i kochamy. Podkreśl, że alkohol i narkotyki wpływają negatywnie na osąd i ograniczają zahamowania.

 


Na podstawie: mayoclinic.org


Macierzyństwo Nastolatek

Jak rozmawiać z dziećmi o przemocy seksualnej

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
13 marca 2019
Fot. iStock / Giuda90
 

Choć może być stresująca, rozmowa z dzieckiem na temat przemocy seksualnej powinna odbyć się w każdym domu, najlepiej w momencie, gdy dziecko samo zaczyna dopytywać o sprawy związane z seksem lub wtedy, gdy podejmujemy temat bezpieczeństwa i granic dotyku.

Co jest ważne? Przede wszystkim, naucz dziecko języka, którego potrzebuje, aby rozmawiać o swoim ciele i daj mu proste, jasne informacje o tym, co jest dozwolone, a co nieodpowiednie. Te twoje „lekcje” pomogą mu zrozumieć, kiedy coś jest w porządku i dają siłę do sprzeciwienia się temu, co im nie odpowiada.

Naucz małe dziecko nazw części ciała. Kiedy dzieci mają do dyspozycji słowa opisujące ich części ciała, mogą łatwiej zadawać pytania i wyrażać swoje obawy i wątpliwości. Niech twoje dziecko wie, że inni ludzie nie powinni dotykać ani patrzeć na niektóre części jego ciała.

Zacznij od tego, kiedy trzeba powiedzieć „nie” i co to znaczy czuć się „niekomfortowo”. Dziecko musi umieć rozpoznać to uczucie. Taka informacja jest oczywista dla dzieci, które uczą się przestrzegać zasad. Wspieraj dziecko, jeśli mówi „nie”, nawet jeśli stawia cię to w niewygodnej pozycji. Nie namawiaj to dawania buziaków babciom i ciociom, jeśli dziecko tego nie chce.

Porozmawiaj o tajemnicach. Sprawcy często wykorzystują tajemnicę do manipulowania dziećmi. Niech twoje dziecko wie, że zawsze może z tobą porozmawiać, zwłaszcza jeśli powiedziano mu, że ma zachować sekret. Powiedz mu też, że nie powinno ukrywać faktu, że ktoś dotykał innego dziecka w nieodpowiedni sposób.

Zapewnij je, że nie będzie miało z tego powodu kłopotów. Małe dzieci często boją się wpaść w kłopoty lub denerwować swoich rodziców, zadając pytania lub opowiadając o swoich doświadczeniach. Bądź „bezpiecznym miejscem” i zawsze znajdź czas na ważną rozmowę.

Jeśli masz w domu starsze dziecko, pamiętaj jak ważne jest nawiązanie dialogu z nastolatkami na tematy takie jak bezpieczeństwo i napaść na tle seksualnym.  Poproś twoje dziecko o opinię na temat tego, to, co dzieje się w mediach społecznościowych, co widzieliście w wiadomościach, w nowym filmie lub w popularnym programie telewizyjnym. Możesz nawet obejrzeć wspólnie z nim odcinek i zadawać kolejne pytania. Pokazuj mu, że cenisz jego punkt widzenia. Wykorzystaj własne doświadczenie, aby mówić o bezpieczeństwie.


Na podstawie: www.rainn.org


Macierzyństwo Nastolatek

Wczesne objawy raka piersi. Nie odbieraj sobie szansy na wyzdrowienie

Redakcja
Redakcja
13 marca 2019
Wczesne objawy raka piersi
Fot. iStock / Remains

Nowotwór piersi jest chorobą uleczalną, o ile oczywiście zostanie wykryty we wczesnym stadium. Nie lekceważmy zatem niepokojących objawów – które są sygnałami alarmowymi ze strony naszego organizmu- takich jak nieustępujący kaszel, zmęczenie czy zmiany w pracy naszych jelit. Wczesne wykrycie raka znacznie podnosi nasze szanse na wyzdrowienie.  Nie odbierajmy sobie tej szansy. Sprawdź, wczesne objawy raka piersi.

Wczesne objawy raka piersi, których nie wolno lekceważyć

Trwały, suchy kaszel

Większość pacjentów nie dostrzega tych objawów, ponieważ imitują one inne, mniej poważne schorzenia, takie jak przeziębienie i grypa. Komórki nowotworowe mogą podrażniać opłucną (wyściółkę wokół płuc), powodując trudności w oddychaniu  oraz gromadzenie się płynu. Niektóre kobiety mogą również odczuwać ból w klatce piersiowej i mają chrypkę, która nie ustępuje. Te objawy powinny skłonić się do wizyty kontrolnej u lekarza.

Nowe pieprzyki na skórze

Nawet jeśli pieprzyki są zwykle związane ze zwiększonym ryzykiem raka skóry, nie zawsze właśnie ten typ nowotworu jest ich przyczyną. Badania wykazały, że osoby z większą liczbą pieprzyków mają o 13 procent wyższe ryzyko zachorowania na raka piersi.

Zmęczenie

Zmęczenie jest jednym z najczęstszych objawów raka. Chociaż ten objaw może również wskazywać na zaburzenia funkcjonowania tarczycy lub zaburzenia równowagi hormonalnej, nie należy go lekceważyć. Stanowi temu często towarzyszy depresja, „zły sen” i stały ból. Możesz czuć się słaba, zmęczona i ospała bez powodu.

Problemy z trawieniem

Wzdęcia brzucha, zaparcia i nietrzymanie moczu należą do głównych objawów raka piersi. Zaburzenie to powoduje zmiany hormonalne, które wpływają na trawienie i funkcjonowanie innych narządów. Możemy tracić na wadze, nie mieć apetytu, odczuwać dyskomfort w obrębie miednic i brzucha.

Ból pleców

Ból pleców związany z rakiem promieniuje od kości, wywierając nacisk na kręgosłup i żebra. Z tego powodu niektóre kobiety mają problemy z poruszaniem się lub spaniem w nocy – nie mogą „znaleźć sobie miejsca”. W większości przypadków bólowi pleców wywołanemu rakiem towarzyszą nudności, pragnienie, drażliwość, zmęczenie i zaparcia.


Na podstawie: powerofpositivity.com


Zobacz także

Bywa, że w relacji z dorastającą córką znikasz, bo nie ma nic ważniejszego niż ona, jej problemy i jej emocje

Ciężarna, sfotografowana podczas ucieczki ze zbombardowanego przez Rosjan szpitala, urodziła córeczkę

„Ona kazała mi ściągać ojca od kochanki do domu. A on namawiał mnie do drwin z matki. Tak rodzice zmarnowali mi życie”