Macierzyństwo Psychologia

Jak dzieci widzą pijanych dorosłych? Obejrzyj ten film i nigdy nie pozwól by twoje dziecko zobaczyło cię w takim stanie

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
18 sierpnia 2016
Jak dzieci widzą pijanych dorosłych
Fot. Screen z YouTube/Lasinenlapsuus
 

Dorosłym trudno jest wyobrazić sobie jak straszna jest rzeczywistość dzieci z rodzin współuzależnionych. Co dzieje się w wyobraźni i głowach maluchów patrzących na swoich pijanych ojców i matki dobrze przedstawia filmik stanowiący część kampanii społecznej Fragile Childhood (Lasinen Lapsuus), fińskiej organizacji zajmującej się kwestią nadużywania alkoholu przez rodziców.

Przez alkoholizm cierpią najbliżsi uzależnionych: małżonkowie, rodzice, krewni, ale przede wszystkim dzieci. Zamiast ciepła, stabilizacji i  warunków, w którym mogą się prawidłowo rozwijać, stwarza się im prawdziwe piekło. Dzieci czują i widzą ten dramat zupełnie inaczej niż dorośli. Zobacz, jak pijani rodzice wyglądają w oczach swoich pociech. Nie bądź potworem, nigdy nie pozwól by twoje dziecko widziało cię w takim stanie.


Macierzyństwo Psychologia

Mózg brzuszny. Twoje drugie, tajemnicze centrum dowodzenia

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
18 sierpnia 2016
mózg brzuszny
Fot. iStock / Nerthuz
 

Mózg to nasze główne centrum dowodzenia, ale naukowcy skupiają się na poznawaniu enterycznego układu nerwowego, który pełni rolę nie mniej istotną. Zatem wszystko wskazuje na to, że nasz drugi mózg zlokalizowany jest w okolicy… jelita.

Enteryczny układ nerwowy – twój drugi mózg

Ta nazwa odnosi się do skomplikowanego systemu setek milionów komórek nerwowych, które kierują funkcjonowaniem jelit. Ten układ tworzą splot trzewny, określany mianem drugiego mózgu. Ci ciekawe, liczba neuronów w nim, przewyższa liczbę neuronów w rdzeniu kręgowym. Dla jelit pełni on ważne zadanie – reguluje ich skurcze, transport składników odżywczych przez błonę śluzową jelita i przepływ krwi wewnątrz ściany tego organu.

Motyle w brzuchu a jelita

Mózg brzuszny jest połączony z centralnym układem nerwowym. Ok 90% neuronowych połączeń prowadzi w górę, do samego mózgu. W ten bezpośredni sposób przekazywane są impulsy z układu trawienia, poza naszą świadomością. Co więcej, to za jego pośrednictwem powstają nastroje: pozytywne bądź negatywne, np. osławione motyle w brzuchu, u osób zakochanych. Zależność biegnie też w drugą stronę, ponieważ mózg „centralny” wpływa na mózg „brzuszny”, mimo, że trawienie funkcjonuje niezależnie od niego. Stąd silne uczucia, stres lub traumatyczne wydarzenia mogą prowadzić do bólów brzucha, jego skurczów, biegunki lub wymiotów.

mózg brzuszny

Fot. iStock / vitapix

Hipnoterapia i olejek miętowy

W 2010 r. Paul Enck z kliniki uniwersyteckiej w Tübingen udowodnił, że psychoterapia łagodzi dolegliwości jelitowe skuteczniej niż większość dostępnych leków. Przeanalizowano 121 badań z ostatnich 35 lat – tylko olejek miętowy okazał się nieznacznie efektywniejszy od psychoterapii.

Szczególną formę psychoterapii dla cierpiących na dolegliwości brzucha opracował prof. Peter Whorwell z University of Manchester. W trakcie hipnoterapii wypowiada m.in. sugestie, które mają zbudować w pacjencie poczucia kontroli jelita. Udowodniono, że ta terapia ma rzeczywisty wpływ na wydzielanie soków żołądkowych, perystaltykę żołądka i jelit oraz na trawienie. Jej skuteczność dowiedziono podczas podziału badanych 126 pacjentów na trzy grupy: jedną poddano hipnoterapii, druga otrzymała leki, a trzecia placebo. W efekcie chorzy poddani hipnozie całkowicie zrezygnowali z przyjmowania lekarstw, a symptomy choroby cofnęły się u nich bardziej niż u pozostałych. Terapia hipnozą daje zasadniczo długofalowy efekt, i może na lata powstrzymać symptomy zespołu jelita drażliwego.


źródło: charaktery.eu


Macierzyństwo Psychologia

Jak kochają faceci

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
18 sierpnia 2016
Jak kochają faceci
Fot. iStock/mediaphotos

Kobiety są takie skomplikowane jeśli chodzi o miłość… Naprawdę? A zastanawiałyście się kiedyś jak zakochują się mężczyźni? Chodzi oczywiście o taki klasyczny, ”randkowy” scenariusz, w którym facet spotyka dziewczynę i postanawia poznać ją trochę lepiej. Okazuje się, że męskie uczucia rozwijają się w siedmiu etapach, a każdy z nich jest zupełnie wyjątkowy :). Przeczytajcie co tak naprawdę dzieje się w głowie mężczyzny, który kocha, albo raczej – mężczyzny, który jest gotowy pokochać…

Jak zakochują się mężczyźni – Siedem etapów miłości

Etap 1 – „To coś”

Tu dzieje się wszystko to, co związane z wyglądem fizycznym i regułą „natychmiastowego przyciągania” (bardziej romantyczna wersja: miłość od pierwszego wejrzenia). I nie mówcie drogie panie, że tylko mężczyźni są wzrokowcami, bo nam również zdarza się „zawiesić oko” (na dłużej) na jakiejś wyjątkowo przystojnej męskiej twarzy (lub innej części męskiego ciała). Faktem jest jednak, że mężczyźni potrafią o wiele głębiej niż my nimi zauroczyć się kobietą jedynie z powodu jej powierzchowności. Kobiety częściej osiągają ten stan zainteresowania mężczyzną podczas pierwszej rozmowy. No, ale oczywiście, nie zapominajmy-  wśród przedstawicieli obu płci zdarzają się wyjątki.

Etap 2 – Zauroczenie

Mężczyźni zauważają wiele „potencjalnie interesujących” 😀 kobiet każdego dnia. Etap zauroczenia to etap próby zdobycia jej uwagi: spojrzeniem, próbą flirtu i randkowania. I choć facetowi może „podobać się” wiele kobiet, naprawdę zauroczony może być jedynie jedną z nich. Nie ma co się jednak rozczulać, bo nie jest to jeszcze etap głębokiego uczucia: jeśli zaloty zostaną odrzucone, następnego dnia po zauroczeniu nie będzie śladu. Jego umysł jest nadal wolny od miłości.

Etap 3 – Przyciąganie

Udało się! Dziewczyna odwzajemniła zainteresowanie, gra okazała się warta świeczki. Do tego momentu, w razie odrzucenia, mógł jeszcze odejść bez złamanego serca (to chyba jednak ciągle zbyt mocne porównanie). Teraz zaczyna się angażować i będzie robił wszystko, żeby ona go polubiła (i podziwiała).

Etap 4 – Czarowanie

To ten etap, w którym on przeczuwa, że za chwilę w jego życiu może wydarzyć się coś dobrego i ważnego, choć wcale jeszcze nie kocha. Stara się, planuje, zastanawia co mogłoby sprawić jej przyjemność, chce pokazać się z jak najlepszej strony. To tak jakby miał powiedzieć: Zobacz, jaka z ciebie szczęściara, że mnie spotkałaś… ;). No i zazwyczaj ona zaczyna w to wierzyć.

Etap 5 – Przekonywanie

Jeśli dotarł aż tutaj, właśnie zaczął się zastanawiać nad swoimi uczuciami. A to już naprawdę bardzo dużo. Ale zamiast zwyczajnie zakochać się, stara się zrobić wszystko, by to ona zaangażowała się emocjonalnie i pokochała jego. Wyszukuje wszelkie oznaki cieplejszych uczuć i czasem błędnie interpretuje dowody sympatii (z reguły zawsze na swoją korzyść).

Etap 6 – Potwierdzenie

Kiedy już jest pewnie, że ona jednak coś do niego czuje, facet dopiero zaczyna na poważnie rozważać, czy mógłby być z tego… związek. Wiem, to okrutne. Będziecie rozczarowane tym egoistycznym posunięciem (z drugiej strony pewnie niejedno teraz zrozumiecie), ale tak to właśnie matka ewolucja zaplanowała. Samiec najpierw kolekcjonuje, a potem wybiera… Lub coś w tym rodzaju. Więc on zazwyczaj w tym momencie popada w lekką panikę i nagle potrzebuje paru chwil samotności. Będzie myślał. Czy jest szczęśliwy? Czy ona jest tą, której naprawdę potrzebuje? Czy to miłość?!

Etap 7 – Gotowość do kochania

Jeśli doszedł do wniosku, że naprawdę bardzo ją lubi i chce z nią być, wchodzi w ten ostatni etap miłości. Może już z czystym sumieniem pokochać. Kiedy jednak uświadamia sobie, że ona „nie jest dla niego”, zaczyna jej unikać (głupio tak stanąć twarzą w twarz, bo co tu właściwie jej teraz powiedzieć), albo traci zainteresowanie.

Więc jeśli kiedykolwiek spotkałaś naprawdę świetnego faceta, który najpierw był tobą zainteresowany, a potem nagle zaczął zachowywać się jak kretyn, to już wiesz dlaczego ten palant nie zadzwonił, prawda?


Zobacz także

Czego nie należy robić, kiedy kończy się związek. Nigdy nie błagaj, by został

Właśnie kończy się „krwawa pełnia”. To dobry czas, by zawalczyć o siebie. Stanąć w swojej prawdzie

Kim jest dziś prawdziwy mężczyzna?

Dlaczego mężczyzna spod znaku Wagi to najlepszy życiowy partner