Butelki do karmienia i inne akcesoria dziecięce wymagają regularnego czyszczenia i wyparzania. Tylko sterylnie czyste naczynia pozbawione są niebezpiecznych dla maluszka drobnoustrojów przyczyniających się do rozwoju infekcji. Dbanie o higienę butelek do mleka jest kluczowe dla utrzymania zdrowia, ponieważ to z nimi maluch ma codziennie bezpośredni kontakt. Jak i czym czyścić butelki niemowlęce?
Jak często należy czyścić i odkażać butelki do karmienia?
Mycie naczyń wydaje się prostą i bardzo prozaiczną czynnością, którą zna każdy, jednak w przypadku opieki nad małymi dziećmi trzeba poświęcić jej szczególną uwagę. Maluszki mają niedojrzały układ odpornościowy, który nie jest zdolny do skutecznej obrony przed bakteriami, wirusami i innymi patogenami. Drobnoustroje te namnażają się w resztkach pokarmu, dlatego niedokładnie wyczyszczone butelki stanowią potencjalne źródło zarazków.
Butelki należy myć po każdym karmieniu. Do czyszczenia akcesoriów dziecięcych polecane są łagodne środki do mycia, które są pozbawione szkodliwych substancji. Butelki najlepiej myć od razu po skończonym przez dziecko posiłku. W innym przypadku mleko może zaschnąć na wewnętrznych ściankach naczynia, przez co pozbycie się go będzie o wiele trudniejsze. Po dokładnym umyciu butelki i wypłukaniu jej gorącą wodą trzeba ją jeszcze wyparzyć. Do tego celu należy wlać do garnka zagotowaną wodę, umieścić w nim butelkę i odczekać ok. 5 minut. Następnie naczynie wyciąga się i umieszcza dnem do góry na suszarce lub bawełnianej ściereczce.
Przydatne akcesoria, które ułatwią czyszczenie butelek do karmienia
Jaka butelka dla noworodka i niemowlęcia będzie najlepsza? Taka, która jest dostosowana do jego potrzeb żywieniowych, a jednocześnie łatwa do utrzymania w czystości. Butelki o szerokich otworach i kształcie pozbawionym zakamarków, w których mogłyby gromadzić się resztki pokarmu, oferuje firma BabyBoom, współpracująca z czołowymi producentami akcesoriów dziecięcych. Na stronie sklepu można znaleźć antykolkowe butelki oraz butelki do karmienia jak pierś, które zostały wykonane z higienicznego, silikonowego tworzywa: https://babyboom.net.pl/category/karmienie-dziecko-butelki.
Aby usprawnić proces czyszczenia butelek, warto zaopatrzyć się w specjalne akcesoria. Należą do nich szczotki zakończone delikatnym włosiem, które pozwalają na precyzyjne usuwanie zanieczyszczeń z nawet trudno dostępnych miejsc. Można nimi szczotkować zarówno silikonowe, jak i szklane butelki na mleko dla dzieci, ponieważ nie pozostawiają rys ani zadrapań.
Ile trzeba mieć butelek do karmienia?
Mamy karmiące mlekiem modyfikowanym bądź stosujące karmienie mieszane powinny zaopatrzyć się w kilka butelek do mleka. Do dokarmiania mieszanką mleczną wystarczą 1-2 butelki, przy stosowaniu całkowitego karmienia sztucznego przyda się 4-5 butelek. Taka ilość potrzebna jest ze względu na konieczność mycia i sterylizacji butelek po każdym użyciu. Zaleca się, aby do ok. 6 miesiąca życia dziecka codziennie sterylizować akcesoria dziecięce. W procesie sterylizacji giną zarówno formy przetrwalnikowe, jak i wegetatywne mikroorganizmów, co prowadzi do wyjałowienia naczyń. Do sterylizacji można używać sterylizatora parowego lub mikrofalówki.
Po wysterylizowaniu lub wygotowaniu butelek do karmienia nie zaleca się ich wycierania. Papierowe ręczniki mogą pozostawiać na ściankach butelek nitki, a wielokrotnie używane ściereczki nie są higieniczne, dlatego najlepiej pozostawić butelki do samoistnego wyschnięcia. Warto pamiętać o tym, że butelki i smoczki należy regularnie wymieniać, średnio co 2-3 miesiące.