Lifestyle Macierzyństwo

Humanista czy umysł ścisły – jakim typem jest twoje dziecko?

Redakcja
Redakcja
16 listopada 2015
Fot. Materiały prasowe
 

Niektórzy badacze twierdzą, że preferencje do przedmiotów ścisłych, bądź humanistycznych wykształcają się już w łonie matki. Czy mamy zatem wpływ na to, jakim typem naukowca będzie nasze dziecko? Jak rozpoznać i pobudzać jego zdolności naukowe? Radzą eksperci z platformy edukacyjnej Squla.pl.

Powszechnie znany podział na umysły ścisłe i humanistyczne uwidacznia się w momencie, gdy dziecko zaczyna swoją przygodę z edukacją. Zazwyczaj to zainteresowania dziecka i jego łatwość w rozwiązywaniu zadań z danego przedmiotu, jest argumentem decydującym przy wyborze profilu klasy. Naukowcy przestrzegają jednak przed takim uogólnieniem, sugerując, że inteligencja człowieka jest wieloraka, a każdy z nas posiada takie same zdolności, jednak w różnym stopniu nasilenia.

Jakie wyróżniamy zdolności umysłowe?

Wyróżnia się parę rodzajów zdolności umysłowych, zwanych „inteligencjami”. Jak rozpoznać, które z nich posiada Twoje dziecko?

 1. Inteligencja językowa – dziecko, które ma ją rozwiniętą, wyprzedza rówieśników techniką czytania i pisania. Cechuje go łatwość doboru odpowiedniego słownictwa, którym wyraża swoje myśli. Lubi czytać i chętnie pisze własne opowiadania. Jest to znak, że dziecko ma zadatki na pisarza, dziennikarza, copywritera, scenarzystę, albo PR-owca.
 2. Inteligencja matematyczno-logiczna – rozwiązywanie zadań matematycznych i skomplikowanych łamigłówek przynosi dziecku radość i satysfakcję. Cechuje go spostrzegawczość i umiejętność wyciągania logicznych wniosków. Fizyk, matematyk, inżynier albo makler giełdowy to zawody, w których odnajdzie się najlepiej.
 3. Inteligencja wizualno-przestrzenna – dziecko ma świetną orientację przestrzenną i z łatwością zapamiętuje kształty i obrazy. Fascynują je mapy, globus i sztuka, dlatego wymarzony zawód dla niego to pilot, architekt, grafik albo twórca gier komputerowych.
 4. Inteligencja cielesno-kinestyczna (ruchowa) – dziecko wykazuje się ponadprzeciętną sprawnością fizyczną i umiejętnością koordynacji ruchowej. Jeśli te umiejętności dobrze rozwinie, w przyszłości może zostać sportowcem, tancerzem albo choreografem.
 5. Inteligencja muzyczna – dziecko uwielbia wsłuchiwać się w dźwięki, pragnie nauki gry na instrumentach i ma duże poczucie rytmu. Kompozytor, gitarzysta w zespole, albo producent muzyczny to zawód dla niego.
 6. Inteligencja przyrodnicza – jeśli Twoje dziecko jest wrażliwe na los zwierząt i interakcja z nimi przychodzi mu z łatwością, oznacza to, że ma zadatki na ekologa, weterynarza lub projektanta ogrodów.
 7. Inteligencja interpersonalna – dostrzeganie emocji i pragnień innych ludzi i właściwe ich interpretowanie to znak, że dziecko będzie w przyszłości dobrym nauczycielem, coach’em, terapeutą albo sprzedawcą.
 8. Inteligencja intrapersonalna – pewność siebie, świadomość własnych mocnych stron, słabości i celów to cechy idealnegopolityka,filozofa, psychoterapeuty albo teologa.

Jak podtrzymywać zainteresowania dziecka?

Nie tylko wrodzone umiejętności i zainteresowania dziecka w danym kierunku są gwarancją, że w przyszłości stanie się w niej ekspertem.

Problem pojawia się wtedy, gdy dana dyscyplina wskakuje na wyższy poziom, a niekompetentny nauczyciel, bądź nieodpowiednio dostosowany program nauczania skutecznie zniechęcają dziecko do zgłębiania danej dziedziny nauki – zauważa André Haardt , założyciel platformy edukacyjnej Squla.pl. – Należy wciąż poszukiwać rozwiązań, które wspomogą dziecko w rozwijaniu jego talentów poza szkołą i spowodują, że dany przedmiot stanie się jego pasją, a nie tylko przedmiotem szkolnym, z którego dostaje dobre oceny.

Raport Squli o najmłodszym pokoleniu uczniów „Generacja Z od A do Z” wykazał, że 88% dzieci w wieku od 6 do 12 lat, na ulubioną aktywność szkolną wskazuje zajęcia dodatkowe – wycieczki, wspólne oglądanie filmów, festiwale i konkursy. Dzieci uwielbiają naukę połączoną z zabawą, dlatego wynik ten jest jak najbardziej zrozumiały. Poznawanie sztuki i historii poprzez zwiedzanie Muzeum Narodowego, zasad fizyki i techniki poprzez wizytę w Centrum Nauki Kopernik, albo powtarzanie materiału szkolnego poprzez gry edukacyjne na platformie Squla.pl, sprawią, że dziecięce zainteresowanie daną dziedziną, pozostanie takim w życiu dorosłym.

 


Artykuł powstał we współpracy ze platformą edukacyjną Squla.pl


Lifestyle Macierzyństwo

Zrób sobie przyjemność. Tydzień pierwszy, dzień #7

Katarzyna Troszczyńska
Katarzyna Troszczyńska
16 listopada 2015
Fot. Flickr / CC BY
 

. Zadanie na dziś: rusz się! Wspaniale jeśli uprawiasz sport regularnie – będzie ci łatwiej. Jeśli wciąż odkładasz na „od jutra“ i „od poniedziałku“, to właśnie dziś jest ten poniedziałek, gdy wszystko (mamy nadzieję) się zmieni i nie będziesz już tylko podglądać dziewczyn, które ćwiczą. Jak to zrobić?

 • nie szukaj pretekstów– nawet jeśli masz dziś ciężki dzień. Po prostu wpisz w plan dnia choć półgodzinny wysiłek.
 • zaplanuj tę godzinę. Nie „za chwilę”. Ale już, teraz.
 • nie szalej – to nie musi być skalpel z Chodakowską (choć będzie super) czy godzinny trening na siłowni (choć jeśli planujesz go od dawna– do dzieła). Możesz założyć dres i pójść pobiegać, możesz wybrać się na szybki spacer, w końcu możesz poćwiczyć w domu. Ważne, żebyś zrobiła cokolwiek. I napisz nam koniecznie co to było i jak się czujesz.

Powodzenia! Niech ten tydzień zacznie się dobrze!

P.S Jeśli uprawiasz sport regularnie, prosimy zmotywuj z nami inne kobiety.:)


Akcja „Bądź dobra dla… siebie”

Dołącz do nas i codziennie zrób coś dobrego dla siebie! To może być drobiazg albo marzenie życia. Godzinna w domowej wannie, 5 minut na wypicie kawy bez pośpiechu, czy zapisanie się na siłownię, a może kupno książki dla siebie na wieczór? To zależy tylko od ciebie.

ZASADY:

 1. Redakcja Oh!me codziennie opublikuje wpis pod hasłem akcji „Bądź dobra dla… siebie”.
 2. Aby wziąć udział w akcji, należy w komentarzu do wpisu opublikowanego na stronie ohme.pl dodać odpowiedź na zadanie konkursowe: „Co dobrego dziś dla siebie zrobiłaś?”
 3. Wśród osób, które będą regularnie zamieszczały komentarze z odpowiedziami, wybierzemy odpowiedzi, które najbardziej się spodobają się Jury i nagrodzimy je!
 4. Akcja będzie odbywała się w cyklach tygodniowych (Pierwszy tydzień: 10-16.11.2015). Po każdym zakończonym tygodniu, Jury wybierze Laureatki.
 5. Jedna osoba może wygrać jedną nagrodę.
 6. Nagrody – tydzień pierwszy:
  2 x voucher pielęgnacyjny do kliniki Profemed
  4 x zestaw kosmetyków ufundowany przez debiutującą na polskim rynku, markę francuskich kosmetyków VALCENA

Każdego dnia należy umieszczać komentarze pod aktualnym wpisem – nie przegap naszej zabawy i śledź nas na Facebooku. Zacznij już dzisiaj i napisz w komentarzu do tego tekstu – co dobrego zrobiłaś dziś dla siebie.

Tydzień pierwszy – zobacz wszystkie zadania

 


Lifestyle Macierzyństwo

Jak wybrać idealny odkurzacz? To musisz wiedzieć przed zakupem

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
16 listopada 2015
Fot. Materiały prasowe

Coś się zaczyna dziać z twoim starym odkurzaczem? Zastanawiasz się nad tym, czy oddać obecny do naprawy, czy jednak kupić nowy? Jeśli odkurzacz rzeczywiście jest już wiekowy i zawodzi coraz częściej, koniecznie pomyśl o zakupie nowego sprzętu. Nie traktuj tego jak wyzwania nastawionego na stratę czasu przy porównaniu modeli i przykre wydawanie  pieniędzy, a raczej jako zakup sprzętu, który nie tylko pozwoli ci wygodnie i szybko zadbać o czystość w domu, ale i pozytywnie wpłynie na zdrowie twojej rodziny. To przecież taki sprzęt domowy, bez którego trudno sobie wyobrazić codzienną dbałość o porządek. Wybór odkurzaczy na rynku jest ogromny, do dyspozycji kupujących są modele dedykowane alergikom, posiadaczom psów i kotów, a także takie które nie tylko odkurzą podłogę, ale i wypiorą firany i dywan. Do wyboru, do koloru. Warto przyjrzeć się cechom odkurzaczy, tak aby jak najlepiej dobrać pod siebie model, który posłuży jak najlepiej.

Odkurzacz idealny istnieje!

Oczywiście nie dla ogółu, a poprzez pryzmat potrzeb każdego z użytkowników odkurzacza. Ale niezależnie id indywidualnych potrzeb, są takie cechy sprzętu, na które warto zwrócić podczas zakupu szczególną uwagę.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Moc odkurzacza

Powinna zagwarantować że przez cały czas czyszczenia, siła wciągania nieczystości przez odkurzacz będzie taka sama. Dużą energooszczędność przy maksymalnej mocy ssania gwarantuje model Thomas Crooser eco plus. Im większa moc ssania (wiąże się to oczywiście z wyższą siłą samego silnika urządzenia, do 1700 W), tym szybciej i łatwiej pozbędziesz się z podłóg pasku, czy sierść, która szczególnie opornie wychodzi spomiędzy włosia dywanu. Właściciele czworonogów będą zadowoleni z rozwiązań, jakie oferują modele Thomas Perfect Air Animal Pure, oraz Thomas AQUA +Pet&Family. Modele te wiążą doskonale nie tylko pyłki, kurz, roztocza czy wszędobylską sierść, ale także zatrzymują nieprzyjemne zapachy.

Pomocna jest także regulacja mocy ssania, tak by przy czyszczeniu delikatnych miejsc – np. żaluzje, nie zostało nic wciągnięte do rury i zniszczone. Pamiętaj też że inaczej odkurza się dywan a inaczej podłogę wyłożona panelami.

zbieranie p+éyn+-w

Fot. Materiały prasowe

Dziecko śpi, ty odkurzasz

Brzmi dobrze, bo rodzice nie lubią marnować czasu. Ale stare typy odkurzaczy pracowały naprawdę głośno. Teraz do wyboru są odkurzacze ciche, które bez budzenia domowników umożliwiają pracę nawet w niesprzyjających tej czynności godzinach. Te najcichsze modele emitują hałas odpowiadający prowadzeniu zwykłej rozmowy, tak jak w przypadku odkurzacz THOMAS serii CrooSer

Mały czy duży?

Musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, jakiego rozmiaru rzeczywiście potrzebujesz. Małe odkurzacze są bardziej kompaktowe, schowasz je nawet w małym kącie, jeśli nie dysponujesz w mieszkaniu dużą ilością miejsca. Ponadto różnica poza wielkością odczuwalna jest także w ciężarze. Mniejsze, lżejsze odkurzacze bywają mniej pojemne, ale łatwiej jest je np. przenieść po schodach. Pamiętaj też o tym, że większy odkurzacz nie zawsze oznacza większą moc i pojemność worka.

Rura i końcówki do czyszczenia

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Najlżejsze są rury plastikowe, jednak nie są one tak trwałe jak metalowe, cięższe. Najczęściej są one skonstruowane teleskopowo, dając możliwość regulowania długości rury. Co do końcówek, im bardziej są wyspecjalizowane, tym więcej miejsc nimi dokładniej wyczyścisz. Pamiętaj że w miejsca takie jak np szpary między czy pod meblami, czy żeberka starych kaloryferów nie dotrzesz szeroką, standardową końcówką. Dobrze też, gdy końcówki dedykowane są poszczególnym rodzajom dywanów czy podłóg, to zawsze poprawia efektywność sprzątania. Szczotka Aqua Stealth do jednoczesnego odkurzania, mycia i osuszania podłóg, taka jak w modelu   Multiclean x10 Parquet, świetnie sprawdzi się na płaskich powierzchniach, ponadto zapewni bezpieczeństwo podłogom drewnianym. Ssawka do tapicerek ułatwi czyszczenie obić mebli, a ssawka z miękkim włosiem pozbędzie się kurzu np z obrazów czy większych bibelotów.

Filtr blokuje nieczystości

Chroni również silnik urządzenia przed zanieczyszczeniem i awarią. Zależnie od modelu odkurzacza, może być tekstylny, wodny lub antyalergiczny. Jeśli domownicy cierpią na alergię na kurz, sierść i roztocza, filtr wodny lub HEPA będzie doskonałym rozwiązaniem. Takie rozwiązanie znajdziecie w odkurzaczu Thomas Perfect Air Allergy Pure, w którym filtr wodny AQUA PURE, zatrzymuje wewnątrz odkurzacza nie tylko zanieczyszczenia, ale i alergeny, dzięki czemu otoczenie alergika staje się dla niego bardziej przyjazne. Różnica pomiędzy filtrem wodnym a HEPA uwidacznia się w masie i wielkości odkurzacza piorącego, mieszczącego w sobie pojemnik z wodą, którą należy wylać po każdym odkurzaniu.

Aquafilter widok

Fot. Materiały prasowe

 

Dodatkowe ułatwienia

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Tu w zależności od modelu stosowane są obrotowe kółka, dzięki którym łatwiej jest prowadzić odkurzacz po podłodze, oraz składana, wygodna rączka do przenoszenia sprzętu, czy… pilot w uchwycie rury odkurzacza. Automatycznie zwijany, wystarczająco długi kabel również poprawi komfort użytkowania. Odkurzacze workowe dają możliwość włożenia do nich worka eliminującego przykre zapachy, oraz specjalnego wkładu zapachowego, który aromatyzuje wychodzące z niego powietrze.

Jak widać jest sporo istotnych cech odkurzacza, które sprawiają, że można dobrać dany model pod swoje oczekiwania. Wystarczy określić to, na czym zależy najbardziej w odkurzaniu domowym, i dobranie modelu nie przysporzy wielkiego kłopotu.


Artykuł powstał we współpracy z Idealny Odkurzacz.pl


Zobacz także

Uzależnienia – poważny problem XXI wieku

Czasowa niepłodność to dzisiaj fachowo nazywany problem z zajściem w ciążę. Jest czymś zupełnie innym niż bezpłodność, co często bywa mylone. Niepłodność można wyleczyć.

„Jestem bezpłodna? Przecież mam już dziecko?”. Jak długo można starać się o ciążę?

„Najgorsze było to, że tata wyciągnął mnie z wanny i bił na goły tyłek. Na pewno widział, że trochę urosły mi piersi”