Go to content

Fotelik z systemem ISOfix – standard czy nowoczesny system?

Fotelik z systemem ISOfix – standard czy nowoczesny system?

Każdy przyszły rodzic zastanawia się zawczasu, jaki fotelik dla maluszka wybrać. W tym wypadku popularnością cieszy się system ISOfix, który ma za zadanie ułatwiać zamocowanie fotelika.

Międzynarodowy standard doskonale spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających rodziców. Pamiętajmy o tym, że każdy samochód ma inną klasę, rok produkcji, czy też strukturę kanapy tylnej.

Konstrukcja pojazdu może mieć negatywny wpływ na stosowanie fotelików dla dzieci. Sprawdźmy, czym cechuje się fotelik ISOfix i dlaczego jest tak chętnie wybierany przez rodziców. O czym warto wiedzieć? Jakie zalety ma wybór fotelika tego typu?

Fotelik ISOfix

Z pewnością wybór fotelika dla dziecka nie jest łatwy. Na uwagę zasługują foteliki z systemem ISOfix, dające wiele możliwości. Czym jest taki system? Okazuje się, że ISOfix to połączenie nazwy organizacji oraz słowa fixture (złącze).

Nazwa wskazuje na ustandaryzowane mocowanie fotelików samochodowych. Trzeba wiedzieć, że w każdym pojeździe z systemem ISOfix zamontować można fotelik z pomocą odpowiedniego mocowania.

System ISOfix

Istotne jest to, że system to dwa dolne złącza, nazywane potocznie ISOfixem. Poza tym, ważny jest też przyrząd, uniemożliwiający obracanie się fotelika. W efekcie można stabilnie, szybko i bezpieczne zamontować fotelik samochodowy.

Atutem jest to, że nie trzeba tutaj używać pasów bezpieczeństwa. Fotelik ISOfix zyskał uznanie wśród wielu rodziców, cały czas wzbudzając zachwyt podczas stosowania. 

Fotelik z systemem ISOfix – standard czy nowoczesny system?

Jak działa system?

Jak działa system ISOfix? Zintegrowane rozwiązanie łączy dwa zaczepy fotelika z uchwytami, jakie są mocowane na stałe w naszym aucie. Znajdują się one pomiędzy oparciem a siedziskiem tylnych foteli samochodowych.

Pamiętajmy o odpowiednim zamocowaniu fotelika ISOfix. W tej sytuacji zaczepy wystające z bazy wsuwamy w szczelinę siedziska, aż zahaczą się o mocowanie (czyli uchwyty). To daje nam pewność, że fotelik został odpowiednio i solidnie zamocowany.

Co ciekawe, dopełnieniem takiego systemu może być specjalny pas lub noga stabilizująca. Mają one za zadanie uniemożliwiać rotowanie fotelika dziecka. 

Uniwersalny system

Ogromnym atutem systemu ISOfix jest to, że odznacza się uniwersalnością. Jeśli wybierzemy fotelik ISOfix, mamy pewność, że możemy go odpowiednio zamontować w każdym aucie.

Sprawdza się zarówno w pojeździe kogoś z rodziny, jak też w samochodzie rodziców dziecka. Już sama nazwa produktu wskazuje na to, że jest to mocowanie ustandaryzowane. Istnieje ono w każdym aucie wyprodukowanym w UE od 2011 roku.

Nie zapominajmy o tym, że standard ten zachowamy dzięki bazom ISOfix. Wpinane są one za pomocą specjalnego mocowania. 

Niezawodny fotelik samochodowy

Okazuje się, że istnieją modele fotelików z odpinanymi siedziskami. Możemy je z łatwością wyciągnąć, bez konieczności rozmontowywania bazy. W tym przypadku baza jest mocowana na stałe, w my wyjmujemy z pojazdu sam fotelik. Trzeba jednak wiedzieć, że w niektórych krajach ten system może wyglądać inaczej. 

Jak widać, fotelik ISOfix ma szerokie grono zwolenników. Dlaczego produkt jest tak popularny? Z pewnością pozwala zachować komfort podczas montowania w aucie i wpływa także na bezpieczeństwo pociechy w trakcie jazdy.

Jako rodzice doskonale wiemy, że wybór idealnego fotelika to niełatwe zadanie. Musimy zwrócić uwagę na solidne wykonanie i niezawodne materiały. Producenci cały czas poszerzają ofertę, dlatego każdy wyszuka to, czego potrzebuje maluch. Nowoczesne foteliki ISOfix są gwarancją nie tylko wygody, lecz także bezpieczeństwa. Więcej dowiesz się na stronie producenta BeSafe.com.pl.