Macierzyństwo

Dziecko? Mamy jeszcze czas- mówisz. Jesteśmy w tym razem, a jednak czuję się sama

Listy do redakcji
Listy do redakcji
24 sierpnia 2020
Fot. iStock/gaiamoments
 

Dziecko. Dla ciebie jest na nie jeszcze „trochę za wcześnie”. Nie czujesz się gotowy. Boisz się, że nie podołasz tej odpowiedzialności. Nie mówisz „nie” definitywnie. Uważasz tylko, że jeszcze nie teraz. Że przecież mamy czas, że coś się w tobie zmieni i naprawdę tego zechcesz. Zmienisz zdanie, zapragniesz być ojcem. Ale to nie jest ten moment. „Przepraszam” – mówisz. Przełykam to. Oddycham. Mamy czas. Chcę w to wierzyć.

Jasne, takie decyzje podejmuje się wspólnie. Tylko czasem, w kilku przypadkach na tysiąc, decyduje za nas los. Coś nie zadziała jak trzeba, po prostu. Co wtedy? Boję się pomyśleć. Wiem, że tu, w naszym kraju nie mam wyboru. Jeśli zajdę w ciążę teraz, nie będzie już odwrotu. A ty przecież nie chcesz teraz. Co powinnam robić? Jesteśmy w tym razem – mówisz mi. Czy na pewno?

Dziecko. Dotyczy nas obojga, prawda? Oboje musimy go pragnąć. Ja chcę, choć czasem się waham. To podobno normalne.  Mieliśmy wolność, wygodne życie. Wszystko dla siebie. Teraz chcę to komuś podarować, poświęcić.

Nie, nie mam presji ze strony środowiska – bliskich, rodziców. Chcę dziecka sama. Wyobrażam je sobie czasem. I to, do kogo będzie podobne. Mogłoby mieć twoje włosy – piękne, gęste. I może mój uśmiech z dołeczkami. Nie jest ważne, czy to będzie chłopiec czy dziewczynka. Wiem, że kiedy już się pojawi, tu, między nami, pokochamy je ze wszystkich sił. Że będzie z nami szczęśliwe, bezpieczne. Że pokażesz mu swój świat, a ja będę dla niego wymyślać piękne historie.

Tyle nas łączy. Rozumiemy się bez słów. Jesteś moim dopełnieniem, tak to czuję. Kochasz we mnie to, że razem wszystko jest takie łatwe. Ale czy będziesz mnie kochał jeśli wszystko się skomplikuje? Twierdzisz, że tak. Dla ciebie dziecko teraz, to komplikacja. Tysiące pytań.

Teraz chcesz podróżować, zwiedzać, uczyć się ciągle nowego. Jest jeszcze tyle rzeczy do zrobienia. Ja mam wrażenie, że widziałam i nauczyłam się wystarczająco. Znów bardziej pragnę dziecka. Małej stabilizacji, zatrzymania się. To dwie różne ścieżki – twoja i moja. Ale przecież chcemy być razem. One muszą się gdzieś po drodze złączyć.

Kochamy się. Dobrze nam razem. Może jeszcze nie trzeba tego zmieniać, może za rok, dwa – mówisz. Wtedy, kiedy poczujesz, że „to” w tobie się zmieniło. OK. Rok, dwa to nie jest dużo. Zaczekam. Co takiego może się wydarzyć przez 12 miesięcy. Albo 24?

Nie, nie jestem spokojna. Tego ode mnie nie oczekuj. Czasem ogarnia mnie panika. Innym razem wydaje mi się, że przecież jeszcze wszystko przed nami. Że moje 40 lat w przyszłym roku to nadal nie jest za późno. Że lepiej poczekać, aż sam zapragniesz tego, co ja. Czekam i czytam o badaniach prenatalnych o ryzyku chorób genetycznych.

Cokolwiek się wydarzy, cokolwiek zdecydujemy, chcę mieć wybór. Chcę czuć się bezpiecznie. Chcę wiedzieć, że jestem podmiotem, a nie przedmiotem w tej sytuacji. Że liczy się to, co czuję, myślę. To, czego pragnę. Że mam prawo chcieć albo nie chcieć.

Jesteśmy w tym razem – mówisz. A jednak czuję się sama.


Macierzyństwo

Magiczna gąbka – jak i do czego ją stosować, by pozbyć się uporczywych plam?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
24 sierpnia 2020
Magiczna gąbka - co to jest, do czego można jej użyć
Fot. iStock
 

Magiczna gąbka to produkt, który warto mieć na domowym wyposażeniu, z myślą o efektywnym sprzątaniu. Ta niewielka rzecz zachwyciła wiele osób, dzięki swojemu skutecznemu i zarazem delikatnemu działaniu. Magiczna gąbka naprawdę potrafi zdziałać cuda, by pozbyć się niechcianych plan z różnych powierzchni.

Magiczna gąbka przydaje się w wielu sytuacjach. Wiedzą o tym szczególnie rodzice, których dzieci nie narzekają na brak kreatywności. W domach, w których mieszkają maluchy, często można podziwiać rysunki powstające w najmniej pożądanych miejscach. Dzieciaki szczególnie często kusi ściana, najczęściej ta w salonie lub przedpokoju, w miejscu najbardziej rzucającym się w oczy. Gdy dzieło już powstanie, rodzice mają dwie możliwości — albo polubić rysunek zdobiący ściany, albo spróbować pozbyć się go, a z tym różnie bywa.

Magiczna gąbka - co to jest, do czego można jej użyć

Fot. iStock

Gdy umycie ścian lub innych powierzchni  zwykłą ściereczką z wodą nie przynosi pożądanych rezultatów, często sięgamy po detergenty, które bywają dość agresywne w działaniu. Nawet jeśli farbę, lub inną delikatną powierzchnię można umyć, tarcie z użyciem siły może sprawić, że plamy nie tyle znikają z powierzchni, ile zostaną rozmazane i zostawiają po sobie ślady lub zarysowania. Właśnie w takich przypadkach magiczna gąbka często może uratować pobrudzone miejsce.

Magiczna gąbka — co to jest?

W zastosowaniu domowym magiczna gąbeczka zdobyła popularność dzięki potwierdzonym właściwościom w usuwaniu trudnych plam, bez użycia detergentów. Magiczna gąbka to inaczej pianka melaminowa. Jest to materiał, który coraz częściej stosowany jest w produkcji akcesoriów do sprzątania, ale nie tylko temu służy. Pianka również znakomicie tłumi dźwięki oraz stosowana jest do ocieplania ścian, ze względu na odporność na działanie zarówno niskich, jak i wysokich temperatur. Można ją porównać do gumki do ołówka, tyle że o nieco bardziej ściernym działaniu, choć nadal delikatnym. Dzięki jej „otwartej”porowatej strukturze brud przy kontakcie  jest wchłaniany i wiązany w jej wnętrzu.

Gąbeczkę często traktuje się w kategoriach eko produktów do sprzątania. Wiadomo, że nie jest ona szkodliwa dla zdrowia i nie wymaga użycia detergentów. Magiczna gąbka nie nadaje się jednak do recyklingu, nie jest biodegradowalna. To akurat najmniejszy kłopot, bo podczas czyszczenia zachowuje się tak jak zwykła gumka — po prostu się ściera.

Fot. iStock

Magiczna gąbka — do czego jej używać?

Magiczna gąbka powinna stać się pierwszym wyborem do czyszczenia, gdy tylko namierzymy plamę. Dopiero gdy ona nie zadziała, można ryzykować zastosowanie detergentu, który czasem uszkadza delikatniejsze powierzchnie (np. zmywa farby).

Do czego można zastosować magiczną gąbkę? Wskazań jest niemało. Sprawdza się do czyszczenia wspomnianych ścian, płytek, fug, blatów, drzwi, ceramiki łazienkowej (wanna, umywalka), plastików. Poradzi sobie z tłustym osadem z okapu, zabrudzonym wnętrzem piekarnika, przypieczonymi resztkami jedzenia na kuchence. Co więcej, można nią doczyścić podeszwę w trampkach, której niełatwo przywrócić biel. Usunie także ślady podeszwy butów na gumowych posadzkach. Magiczna gąbka sprawdzi się także w walce z brudem, który często osadza się na ścianach, gdy np. mamy psa w domu.

Ale nawet w tych wskazanych przypadkach należy zachować pewną ostrożność — nie każda, nawet dozwolona powierzchnia, przetrwa bez szwanku czyszczenie. Zawsze warto wypróbować gąbkę na niewidocznym skrawku powierzchni, co da pewność, że działanie jest zupełnie bezpieczne.

Jak stosować magiczną gąbkę?

Przed zastosowaniem magicznej gąbki należy ją zamoczyć w czystej wodzie, bez użycia środków czyszczących. Dobrze odciśniętą gąbeczkę należy przyłożyć do zabrudzonego miejsca i pocierać, bez wkładania w tę czynność nadmiaru siły. Duża ilość siły włożona w czyszczenie może spowodować uszkodzenie czyszczonej powierzchni. Wystarczy po prostu delikatnie docisnąć gąbkę do plamy, której chcemy się pozbyć. Jeśli nie zauważymy spodziewanego efektu, oznacza to, że najpewniej magiczna gąbka w tym przypadku nie da sobie rady ze śladami i szorowanie niewiele tu zmieni, a może zaszkodzić.

Magiczna gąbka - co to jest, do czego można jej użyć

Fot. iStock

Magiczna gąbka — czego lepiej nią nie czyścić?

Co prawda magiczną gąbką czyści się z powodzeniem wiele różnych powierzchni, ale są i takie, na których lepiej jej nie stosować. Zdecydowanie nie poleca się jej do czyszczenia powierzchni lakierowanych na wysoki połysk — istnieje wysokie ryzyko zmatowienia czyszczonego miejsca. Magiczna gąbka może po prostu zarysować, a tym samym zniszczyć czyszczoną powierzchnię.

Ponadto magiczna gąbka nie nadaje się do czyszczenia niezabezpieczonego drewna, ponieważ jest duże ryzyko, że drewno w miejscu pocierania zostanie starte. Nie sprawdzi się również w przypadku mebli tapicerowanych, ponieważ można przy jej pomocy zniszczyć materiał. Z tego samego powodu nie czyści się nią ubrań, torebek butów i mebli z ekoskóry. Nie wolno nią także próbować doczyścić zabrudzonej skóry na ciele, co podkreślają producenci. Zastosowanie magicznej gąbki na ciało może powodować bolesne otarcia. Gąbkę do zadań specjalnych należy  przechowywać poza zasięgiem dzieci i zwierząt.

źródło: deccoria.pl, regiodom.pl 


Macierzyństwo

Tosty – 4 proste i szybkie w przygotowaniu pomysły na ciepłe i smaczne śniadanie

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
24 sierpnia 2020
Tosty francuskie, z warzywami, z awokado, z owocami -
Fot. iStock

Tosty to doskonały pomysł na ciepłe i smaczne śniadanie. Sposobów na ich przygotowanie jest wiele, ponieważ do tosta można dodać według uznania ulubione dodatki. Ich przyrządzenie nie jest ani czasochłonne, ani trudne. Jak zrobić tosty francuskie, z warzywami, z awokado, lub z owocami?

Tosty są uwielbiane przez wiele osób ze względu na prostotę przyrządzenia. Mało kto jest w stanie się oprzeć tej chrupkości i smakowi jeszcze gorących tostów.

Tosty francuskie (z jajkiem) z patelni — przepis

To chyba najprostsze z możliwych do wykonania tostów, wielu osobom kojarzące się z dzieciństwem. To często danie ratunkowe, gdy w lodówce zostają trzy produkty na krzyż. I dosłownie tyle ich trzeba, by stworzyć to ekspresowe danie w najprostszej wersji. Można podać je z jajkiem sadzonym, przysmażonym boczkiem lub szynką, albo po prostu polać ketchupem — kto co lubi.

Fot. iStock

Tosty francuskie (z jajkiem) z patelni — składniki na 4 sztuki:

 • chleb (tostowy lub zwykły biały, pszenny)
 • 3-4 jajka
 • mleko
 • sól
 • pieprz
 • olej lub masło do smażenia

Przygotowanie: 

 1. Chleb pokrój na cztery kromki.
 2. Jajka roztrzep ma dużym talerzu, dodaj sól, pieprz i mleko. W międzyczasie rozgrzej na patelni tłuszcz.
 3. Kromki chleb obtocz w jajku, kładź na rozgrzany olej, smaż z obu stron, do chwili, gdy zetnie i zrumieni się jajko.
 4. Podawaj gorące.

Tosty warzywne z serem z piekarnika

To bardziej urozmaicona wersja tostów na śniadanie. Kolorowe warzywa nie tylko dodadzą ciekawego smaku pieczywu, ale także wartościowych dla zdrowia składników. Warzywne tosty z serem są zdrową alternatywą dla zwykłych kanapek przyrządzanych na śniadanie. Tosty z piekarnika to wygodny sposób na śniadanie dla kilku osób, ponieważ na raz można zapiec większą ilość tostów.

Tosty francuskie, z warzywami, z awokado, z owocami -

Fot. iStock

Tosty warzywne z serem — składniki na 4 tosty:

 • 8 kromek chleba tostowego
 • 8 plastrów żółtego sera (lub więcej, jeśli lubisz)
 • kilka plastrów ogórka
 • pomidor
 • papryka czerwona
 • przyprawa do pizzy
 • masło do posmarowania chleba

Przygotowanie: 

 1. Chleb tostowy posmaruj masłem i posyp przyprawą do pizzy.
 2. Następnie na 4 kromkach ułóż po plasterku sera, ogórka, papryki, pomidora, i znów plaster sera. Warstwy posyp delikatnie solą i pieprzem. Górę nakryj pozostałymi kromkami chleba z masłem.
 3. Rozgrzej w międzyczasie piekarnik do 180*C w opcji grzanie „góra-dół”. Na kracie lub półce rozłóż papier do pieczenia i ułóż na nim tosty. Włóż je do nagrzanego piekarnika na drugim poziomie od dołu.
 4. Zapiekaj kilka minut, aż góra tostów się zezłoci, następnie przełóż do góry nogami tosty. Piecz kolejnych kilka minut, aż ser zacznie się rozpuszczać.
 5. Podawaj gorące, z ketchupem lub innym, ulubionym sosem do pizzy lub zapiekanek.

Tosty z awokado i z jajkiem — przepis

Wybierając awokado do tostów, warto zwrócić uwagę, by owoc był dojrzały, czyli miękki. Jeśli trafi się jeszcze niedojrzały, można odłożyć np. na słoneczny parapet, by w ciągu kilku najbliższych dni odpowiednio dojrzały.

Tosty francuskie, z warzywami, z awokado, z owocami -

Fot. iStock

Tosty z awokado i z jajkiem — składniki na 4 sztuki

 • 2 dojrzałe awokado
 • 8 kromek chleba tostowego
 • ząbek czosnku
 • odrobinę soku z cytryny lub limonki
 • 6 jajek
 • 1/3 szklanki mleka
 • 2 ząbki czosnku
 • płatki chili lub kolendra — do wyboru
 • sól
 • pieprz
 • masło

Przygotowanie:

 1. Przygotuj pastę z awokado. Awokado obierz, przekrój na pół, pestkę wyrzuć. Miąższ pokrój  na mniejsze części i rozgnieć widelcem. Dopraw pastę przeciśniętym przez praskę czosnkiem, solą i pieprzem, skrop delikatnie sokiem z cytryny lub limonki, wymieszaj wszystko dokładnie.
 2. W głębokim talerzu roztrzep dwa jajka z mlekiem, dorzuć szczyptę soli, wymieszaj.
 3. W międzyczasie rozgrzej na patelni tłuszcz.
 4. Na 4 kromkach tosta rozsmaruj awokado, nakryj drugą kromką tosta, dociśnij. Wymocz z każdej strony tosty w jajku i usmaż na maśle na złoty kolor z obu stron, na średnim ogniu.
 5. Na drugiej patelni usmaż osobno 4 jajka sadzone.
 6. Tosty wyłóż na talerze, nałóż na nie jajko sadzone. Obsyp chili (jeśli lubisz ostre smaki) lub kolendrą.

Tosty z owocami — przepis

Szybkie w przygotowaniu tosty z owocami to prosty sposób na ciepłe śniadanie podane na słodko.

Tosty francuskie, z warzywami, z awokado, z owocami -

Fot. iStock

Tosty z owocami — składniki na 6 tostów

 • 6 kromek chleba tostowego
 • 2 jajka
 • 150 ml mleka
 • 2 łyżki cukru pudru
 • pół łyżeczki cukru waniliowego
 • ulubiony dżem
 • dowolne owoce
 • masło do smażenia

Przygotowanie: 

 1. Do miseczki lub głębokiego talerza wbij jajka, dodaj do ich mleko, cukier puder i cukier z wanilią.
 2. W międzyczasie rozgrzej na patelni masło.
 3. Każdą kromkę chleba zamocz dokładnie w masie z jaj, kładź na patelnię z rozgrzanym olejem. Smaż na złoty kolor.
 4. Ściągnij z patelni i jeszcze gorące posmaruj dżemem i udekoruj ulubionymi owocami.

źródło:  www.przyslijprzepis.pl 

Zobacz także

Jak obliczyć termin porodu

Dziś urodzę. Jak można obliczyć termin porodu? Termin porodu a rzeczywistość

Reforma prawa rodzinnego – Ministerstwo Sprawiedliwości chce zmian dla dobra dzieci i rodzin

W trosce o zdrowy start i bezpieczną przyszłość naszych dzieci