Go to content

Czy dobrze znasz swoje dziecko? 33 pytania, dzięki którym możesz to sprawdzić

Fot. iStock / ideabug

Bycie rodzicem to bez wątpienia jedna z najważniejszych ról, jaką przychodzi nam w życiu pełnić. Pojawienie się na świecie maluszka (a nawet już na kilka miesięcy przed tym wydarzeniem) nasza codzienność zmienia się diametralnie, a w centrum staje szkrab potrzebujący troski, opieki i wychowania. Czy jednak opiekując się i dbając o dziecko pamiętamy o tym, że to  nie tylko wypełnianie rodzicielskich obowiązków, ale przede wszystkim poznanie, polubienie i zrozumienie małego człowieka?

Zapewne większość rodziców bez wahania odpowie, że dobrze zna swoje dziecko, wie o nim wszystko i nic nie jest w stanie go zaskoczyć. Jak jest naprawdę? Nie zawsze ich wyobrażenia są zgodne z rzeczywistością. W dzisiejszych czasach relacje i rodzinne więzi uległy rozluźnieniu, współczesne dzieciaki często mają więcej wspólnych tematów z nianią, babcią, opiekunem niż własnym rodzicem.  Jeśli chcecie przekonać się, jak dobrze znacie swoje dzieciaki, odpowiedzcie na poniższe 33 pytania – szczerze, odważnie i bez naciągania faktów.

 1. Jaki jest lubiony kolor twojego dziecka?

 2. Obiad, który zawsze zjada ze smakiem to…

 3. Jedzenie, którego za nic nie tknie to…

 4. Imię najlepszego przyjaciela z grupy/ klasy.

 5. Imię dziecka, za którym nie przepada.

 6. Miejsce, gdzie ma największe łaskotki.

 7. Czy twoja pociecha ma piegi na twarzy?

 8. Jak reaguje na upadek/ uderzenie?

 9. Co najlepiej uspokaja twoje dziecko, gdy płacze?

 10. Ulubiona zabawa na placu zabaw to…

 11. Rozmiar buta.

 12. Kim chce (aktualnie) zostać w przyszłości?

 13. Czego nie znosi robić?

 14. Co najszybciej denerwuje twoje dziecko?

 15. Co je zawstydza?

 16. Czego nie potrafi wykonać pomimo wielu prób?

 17. O czym często zapomina?

 18. Bajka, którą uwielbia to…

 19. Co rozśmiesza twoje dziecko?

 20. Co je zasmuca?

 21. Czego się boi?

 22. Jakie zwierzę najbardziej lubi?

 23. Jakie zwierzątko domowe chciałoby mieć?

 24. Jakie słowo wypowiada niepoprawnie?

 25. Ulubiony pluszak to…

 26. W jakiej pozycji zasypia najszybciej?

 27. Jaki lubi smak lodów?

 28. Jakie jest jego/ jej ulubione ubranie?

 29. Jaki lubi sport?

 30. Jaka jest (aktualnie) ulubiona piosenka?

 31. Jak reaguje na przegraną i porażkę?

 32. Co najchętniej i najczęściej rysuje?

 33. Co najczęściej robi zaraz po obudzeniu się?

Jeśli większość odpowiedzi jest dla ciebie tajemnicą…

Czas na nowe ustawienie priorytetów i przemyślenie swojego postępowania i roli w życiu własnego dziecka. Kariera, rozwój zawodowy i osobiste ambicje to ważne składniki naszego życia, ale jeśli czujesz, że coś ci umyka i masz wyrzuty sumienia z powodu swojej nieobecności i braku zaangażowania, najwyższa pora na wprowadzenie zmian. Więzi rodzinne i wzajemne zaufanie to coś, co buduje się latami, od samego początku i pierwszych dni twojej pociechy.  Nie czekaj, jeśli czujesz, że to nie jest właściwa droga, obierz nowy kierunek i ciesz się z bycia rodzicem i poznawania swoich latorośli.

Jeśli bez problemu odpowiadasz na połowę pytań…

Jesteś na dobrej drodze! Jeszcze kilka ważnych i cennych rozmów, kilka pytań, które warto zadać przed tobą. Ciesz się tą perspektywą i nie bój się poznawania swojej latorośli krok po kroku. Może nadchodzące święta będą świetną okazją do zacieśnienia więzi i spędzenia nieco większej ilości czasu wspólnie? Zaplanuj coś, co pozwoli wam na spokojne rozmowy, nieśpieszne bycie razem i sprawi, że poczujecie się naprawdę blisko.

Jeśli na większość/ wszystkie pytania znasz odpowiedź…

Trzymaj tak dalej! Jesteś rodzicem na medal, a twoje dziecko ma wielkie szczęście. Nie spoczywaj jednak na laurach – dzieci rosną, zmieniają się i rozwijają w mgnieniu oka. Bądź uważna, dostrzegaj momenty przełomowe w ich życiu i kolekcjonuj cenne wspomnienia. Upewnij się także, że ty nie jesteś tajemnicą dla swoich pociech – wymiana myśli i doświadczeń to kolejny ważny punkt na twojej rodzicielskiej liście.