Macierzyństwo

Co będzie się działo podczas porodu i jak się do tego przygotować? Radzi ekspertka

Połozna na medal
Połozna na medal
19 października 2021
 

Przygotowanie do porodu i plan porodu – jak to zrobić radzi położna Joanna Kucharska, laureatka konkursu i ambasadorka kampanii Położna na medal.

Okres ciąży jest dla większości kobiet nie tylko radosnym okresem oczekiwania na narodziny dziecka. To również czas przeżywania negatywnych emocji, takich jak lęk związany z porodem, bólem porodowym, przyjściem na świat nowego członka rodziny. Każdy poród jest inny i każda kobieta przeżywa go w bardzo indywidualny sposób. Aby zminimalizować lęk przyszła mama może dowiedzieć się co będzie się z nią działo podczas porodu i jak najlepiej się do tego przygotować. Jak prawidłowo przejść przez wszystkie etapy radzi położna Joanna Kucharska, ambasadorka kampanii Położna na medal.

Spotkania edukacyjne z położną

Kobieta ciężarna powinna wybrać położną rodzinną już we wczesnym okresie ciąży i ustalić z nią harmonogram spotkań w czasie ciąży. To właśnie edukacja przedporodowa stanowi bardzo duży wkład w przygotowanie przyszłych rodziców zarówno do porodu jak i do sprawowania opieki nad noworodkiem i niemowlęciem.

Podczas spotkań edukacyjnych z położną rodzinna kobieta ciężarna powinna:

 • poznać dostępne formy opieki medycznej nad ciężarną matką i dzieckiem
 • dowiedzieć się jakie zmiany zachodzą w jej ciele w czasie ciąży i jak jej organizm się do tego dostosowuje oraz jak fizycznie przygotować się do porodu i połogu
 • nauczyć się ćwiczeń mięśni dna miednicy, ćwiczeń oddechowych i relaksacyjnych
 • nauczyć się zapobiegać dolegliwościom związanym z ciążą, porodem i połogiem oraz jak je minimalizować otrzymać informacje dotyczące m.in. pielęgnacji noworodka, zalet naturalnego karmienia, technik karmienia a także poznać podstawowe problemy jakie mogą występować podczas opieki nad noworodkiem
 • przygotować plan porodu i omówić go ze swoją położną

Opracowany plan porodu

Plan porodu jest to dokument, obejmujący wszystkie elementy postępowania podczas porodu, oczekiwania kobiety wobec opieki i określa miejsce porodu. Każda kobieta może skorzystać z istniejących już planów porodów, dostępnych na stronach internetowych lub opracować sobie swój indywidualny plan porodu z osobą sprawującą opiekę, np. położną. Plan porodu to bardzo szczegółowy wykaz aspektów opieki okołoporodowej.

Zgodnie ze standardem opieki okołoporodowej plan porodu powinien być:

 • omówiony przez ciężarną i osobę sprawującą opiekę np. lekarza lub położna
 • modyfikowany w zależności od potrzeb kobiety
 • dołączony do dokumentacji medycznej

Kobieta ciężarna powinna mieć możliwość wyboru miejsca porodu oraz jeśli jest taka możliwość wcześniejsze poznanie wybranego miejsca porodu.

Spełnienie wszystkich oczekiwań pacjentki opisanych w planie porodu nie zawsze jest możliwe. Przyczyną tego mogą być np. panujące warunki organizacyjne w wybranym szpitalu, braki w wyposażeniu sali porodowej, dynamiczna sytuacja położnicza, która może nieoczekiwanie zmodyfikować plan porodu oraz stany zagrażające życiu matki lub dziecka.

Bardzo ważną rzeczą w przygotowaniu do porodu o której powinna pamiętać ciężarna około miesiąc przed spodziewanym terminem porodu jest skompletowanie wymaganej dokumentacji medycznej niezbędnej podczas przyjęcia do szpitala, wyprawki dla noworodka oraz innych rzeczy potrzebnych podczas pobytu na sali porodowej, oddziale położniczym.


“Położna na medal” to kampania społeczno-edukacyjna prowadzona od 2014 roku. Zwraca uwagę na kwestie związane z koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej w Polsce poprzez edukację i promocję dobrych praktyk. Jej celem jest również podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opiece okołoporodowej.
Jednym z kluczowych elementów kampanii jest konkurs na najlepszą położną w Polsce. Zgłoszenia do tegorocznej, ósmej edycji konkursu przyjmowane były od 1 kwietnia do 30 września 2021 r. Głosy na nominowane położne można oddawać od 1 kwietnia do 31 grudnia 2021 roku. Oddawanie głosów odbywa się na stronie www.poloznanamedal.info

Mecenasem kampanii jest marka Oktaseptal.


Macierzyństwo

Dylematy młodej mamy, czyli co warto wiedzieć o karmieniu noworodka piersią

Połozna na medal
Połozna na medal
8 listopada 2021
 

Radzi położna Agnieszka Małolepszy, laureatka ostatniej edycji konkursu Położna na medal.

Karmienie piersią to sztuka, której uczy się zarówno mama jak i dziecko. Kiedy maluszek pojawia się na świecie to czasem okazuje się, że przystawianie go do piersi nie zawsze idzie tak łatwo. Taka sytuacja nie powinna jednak zrażać młodej mamy. Po pierwsze, trzeba dać sobie i maluszkowi czas. Czym jest karmienie na żądanie, co zrobić, kiedy noworodek nie najada się mlekiem mamy i czy dziecko trzeba wybudzać na jedzenie; na te pytania odpowiada położna Agnieszka Małolepszy, laureatka konkursu i ambasadorka kampanii Położna na medal.

Karmienie na żądanie

Podstawową zasadą, którą trzeba się kierować w kwestii karmienia maluszka, jest karmienie na żądanie. Karmimy piersią według potrzeb dziecka, a także potrzeb i możliwości mamy. I między tymi dwoma sprawami trzeba postawić znak równości. Takie podejście to najlepszy sposób żywienia malucha. Powinniśmy pamiętać, że nie tylko dziecko sygnalizuje, że jest głodne i potrzebuje bliskości, ale swoje potrzeby ma również matka. Na przykład, gdy czuje swoje przepełnione pokarmem piersi. To czas, kiedy maluszka zachęca się do jedzenia. Warto pamiętać, że ilość karmień nie jest stała. Szczególnie w okresie stabilizacji laktacji (pierwsze 2-4 tygodnie) karmień może być znacznie więcej. Na początku powinno to być minimum 8 karmień, ale najlepiej mieścić się w granicy od 10 do 12 karmień w ciągu 24 godzin z czego 1-2 powinny odbywać się w nocy.

Noworodek może chcieć być dostawiany do piersi średnio co 1-3 godziny. Przerwy między karmieniami nie powinny być dłuższe niż 3 godziny od rozpoczęcia karmienia, z jedną dłuższą przerwą, sięgającą 4 godzin. Kiedy widzimy, że czas bez jedzenia jest dłuższy, wskazane jest wybudzanie maluszka i aktywizowanie go do jedzenia. Dobrym i czułym sposobem na pobudzanie dziecka jest na przykład delikatny masaż stópek. W pierwszych 2-3 tygodniach
zalecane jest przystawianie malucha do obu piersi podczas jednego karmienia. To dobry sposób na wypracowanie laktacji na wysokim poziomie.

Samo jedzenie zajmuje maluszkowi najczęściej od 15 do 20 minut. Ale to nie reguła. Są dzieci, które najadają się w 10 minut, a są takie, które potrzebują na to nawet 40 minut. Co ważne, nie powinno się przekraczać tej górnej granicy. Pamiętajmy, że po upływie około 2-3 tygodni dziecko może się najadać z jednej piersi, ale mimo to, warto nadal proponować mu jedzenie z obu.

Przyrost masy ciała dziecka

Ilość spożywanego pokarmu przez dziecko będzie mieć odzwierciedlenie w jego przyrostach masy. Ocena wagi dziecka jest jednym ze wskaźników skutecznego karmienia. Niemowlęta pobierają pokarm zgodnie ze swoim apetytem i kończą, gdy są najedzone lub gdy chcą, aby zmienić im pierś. W miarę jak dziecko rośnie, sesje przyjmowania pokarmu stają się krótsze, rzadsze i obfitsze, ale jego 24-godzinne spożycie pokarmu pozostaje na takim samym poziomie.

Gołym okiem widać, że między 3 a 6 miesiącem życia maluszki rosną już znacznie wolniej. Dzieci karmione piersią przybierają w okresie od 0 do 3 miesięcy życia 26-31 g/dziennie, czyli 182-217 g/tydzień. Jednakże każdy przypadek należy traktować indywidualnie uwzględniając stan zdrowia dziecka, masę urodzeniową, wzrost oraz centyl.

Co zrobić, kiedy noworodek nie najada się mlekiem mamy?

Na samym początku warto poszukać przyczyn tego stanu rzeczy, czyli poddać gruntownej analizie akt ssania przez dziecko i ocenić wskaźniki skutecznego karmienia. Rzeczywisty brak pokarmu może mieć wiele przyczyn. Położna w większości przypadków będzie potrafiła je namierzyć i pomóc w rozwiązaniu problemu. Jednak w przypadkach, kiedy musimy podać dziecku mleko, to najlepiej, jeśli będzie ono dokarmiane mlekiem mamy albo mlekiem z banku
mleka (to rozwiązanie stosowane u wcześniaków).

Kiedy jednak matka nie ma mleka, wtedy trzeba sięgnąć po mieszankę mlekozastępczą. Ale zawsze, kiedy podajemy dziecku taką mieszankę, matka powinna jednak stymulować laktację po 15 minut na każdą pierś. Nawet, jeśli uzyskuje przy tym bardzo małe ilości mleka. Pamiętajmy, że jeśli noworodek chociaż trochę ssie pierś to zaleca się dokarmiać go mniejszą ilością niż zapotrzebowanie, ponieważ część pokarmu zjada z piersi.

Jaką ilością karmić dziecko:

 • 1 doba do 5 ml na karmienie
 • 2 doba małe ilości często lub 10 ml co 3 godziny
 • 3 doba ok 20 ml co 3 godziny

Zwiększamy każdego dnia o 10 ml do 7 doby według wzoru:

 •  n (doba dziecka) -1 x 10 = ilość mleka na 1 karmienie

Od 8 dnia życia dziecko potrzebuje ok 150 ml mleka na każdy kilogram masy ciała wg wzoru: mc x 150 = zapotrzebowanie dobowe, jeśli wynik podzielimy na 8 karmień to otrzymamy średnią dawkę na jedno karmienie. Dzieci karmione na żądanie będą zjadały różne porcje na poszczególne posiłki.

Słowem podsumowania, mleko matki to bezcenny dar, którym matki mogą obdarowywać swoje dzieci. Jest jedynym w swoim rodzaju, indywidualnym i idealnie przygotowanym pożywieniem dla dziecka. Zawiera wszystkie niezbędne składniki potrzebne, aby młody organizm mógł się rozwijać.


Położna na Medal jest kampanią społeczno-edukacyjną, której celem jest promowanie wysokich standardów i dobrych praktyk wpływających na poprawę jakości opieki okołoporodowej w Polsce. Kampania od samego początku – to jest od 2014 roku, od kiedy została zainicjowana – podkreśla rolę, jaką w dzisiejszej opiece okołoporodowej powinna sprawować położna, zwracając uwagę na jej doświadczenie, wiedzę oraz kompetencje.

W ramach kampanii prowadzony jest ogólnopolski, bezpłatny konkurs, w którym co roku wybierana jest najlepsza położna w Polsce i najlepsze położne w poszczególnych województwach.  Pomysłodawcą i organizatorem kampanii jest AMA Akademia Malucha Alantan, inicjatywa promująca zdrowy tryb
życia rodzin. Mecenasem tegorocznej edycji kampanii i konkursu została marka Oktaseptal.


Macierzyństwo

Jak dbać o noworodka w jesienne dni?

Połozna na medal
Połozna na medal
28 września 2021
fot. NataliaDeriabina/iStock

Jesień, szczególnie w Polsce, to naprawdę dziwna pora roku. Jedni jeszcze czują letnią aurę, a innym zdarza się już z zimna szczękać zębami. Do tego trudna do przewidzenia pogoda w kratkę, gdzie jednego dnia jest piękne, ciepłe słońce, żeby za chwilę pojawił się deszcz albo żeby powiało chłodem. Do tego znakiem firmowym jesieni są katary i przeziębienia, których wszyscy się obawiamy i przed którymi na wszelkie sposoby staramy się uciekać. Jak dbać o maluszka w jesienne dni radzi położna, Agnieszka Małolepszy – laureatka konkursu i ambasadorka kampanii Położna na medal. 

Dobry czas na spacery

Jesień jest także wymagającą porą roku dla rodziców noworodków, w szczególności dla mam. Często zadają sobie pytanie; jak ubrać dziecko na spacer i czy w ogóle powinno się wychodzić w jesienne dni na spacery? Po pierwsze, warto pamiętać, że czas przebywania niemowlęcia na świeżym powietrzu zależy od okresu, w którym dziecko się urodziło. Ale to nie znaczy, że kiedy jest chłodno to w ogóle nie można wychodzić z nim z domu. Po drugie, w okresie niesprzyjającej aury spacery powinny być skrócone do około 1-2 godzin, oczywiście w zależności od warunków pogodowych. Dobrą wskazówką może być to, żeby wybierać się na spacery w połowie dnia, kiedy zawsze jest jednak trochę cieplej i można liczyć na ogrzewające promienie jesiennego słońca. Swoim pacjentkom często powtarzam, że nie należy obawiać się niewielkiego deszczyku czy mżawki, często spotykanych o tej porze roku. I dobrze pamiętać, że wilgoć w powietrzu pomaga w nawilżaniu dróg oddechowych.

Ubierajmy z głową

Szykując się na spacer powinno się sprawdzić temperaturę, w szczególności biorąc pod uwagę temperaturę odczuwalną, która może być inna niż wskazania termometru czy aplikacji pogodowych. Malucha najlepiej ubrać na cebulkę, bo dzięki temu w razie potrzeby będzie można mu szybko i wygodnie coś zdjąć, a potem ewentualnie założyć. Warto też wziąć z domu dodatkowy kocyk. Musimy pamiętać, że niemowlę, które jeździ w wózku, tkwi niemal w bezruchu, dlatego musi być ubrane nieco cieplej niż my. Na jesiennych spacerach egzamin zdają bawełniane, dobrze przylegające do ciała body.

W temacie ubierania nie można być jednak nadgorliwym, bo przegrzewanie maluszka jest tak samo niewskazane jak wychładzanie. Malec, który wychodzi na spacer opatulony jak Eskimos, poci się, a potem błyskawicznie wychładza. Efekt? To czego staraliśmy się uniknąć, czyli przeziębienie. W praktyce, dziecko powinno mieć jedną warstwę ubrań więcej niż my. Prostym testem na sprawdzenie, czy dziecku jest ciepło dotknięcie jego karku. Jeśli skóra jest ciepła i sucha, to znak, że z ubraniem i temperaturą jest wszystko w porządku.

Dla wielu młodych mam dużym wyzwaniem są spacery, kiedy na zewnątrz wieje jesiennym chłodem. W swojej pracy zawsze powtarzam, że do przechadzek z noworodkami i niemowlakami należy podchodzić z rozsądkiem. Nie można ich unikać, za to lepiej się do nich dobrze przygotować. Są potrzebne maluszkom, bo świeże powietrze po pierwsze hartuje i organizm uczy się adoptowania do zmiennych warunków, a po drugie, pozwalają oddychać pełna piersią. A na tak na marginesie, to zaostrzają apetyt. W chłodne i wietrzne dni trzeba pamiętać o zabezpieczeniu buzi maluszka kosmetykiem ochronnym, który zabezpieczy młodą skórę przed wiatrem i chłodem. W takim wypadku można sięgnąć do bezpieczny produkt czyli np. Alantan Plus krem. Generalnie w sezonach jesiennym, zimowym i wiosennym dobrze mieć taki specyfik przy sobie.

Maluch jesienią w domu

Spędzając czas z dzieckiem jesienią w domu, to koniecznie mimo chłodu za oknem, nie powinno się odkręcać kaloryferów do maksimum. Nadal optymalna temperatura w pomieszczeniu powinna oscylować między 22 a 23 stopnie Celsjusza. Pamiętajmy też, żeby łóżeczko nie stało obok kaloryfera. Dzięki temu malec nie spoci się w nocy i lepiej mu się będzie oddychało. Nie trzeba też przykrywać dziecka grubą kołdrą, a jesienią i zimą lepiej sprawdzą się śpiworki do spania. Mały śpioszek nie rozkopuje się w nim, więc nie trzeba się martwić, że w nocy zmarznie.

Jeśli w pomieszczeniu jest zbyt suche powietrze powinniśmy zaopatrzyć się w nawilżacz. Dobrym rozwiązaniem są urządzenia, które łączą w sobie nawilżacz i oczyszczacz. Jesienią i zimą nie powinniśmy też mieć cały czas zamkniętych okien. Dobrym nawykiem jest wietrzenie mieszkania 2-3 razy dziennie. I dodatkowo, zanim maluszek pójdzie spać. Pamiętajmy, że cieplarniane warunki które panują zazwyczaj w naszych domach rozleniwiają układ odpornościowy. Przegrzewanie dziecka to nasza narodowa specjalność. Opatulamy je po same uszy w dobrej wierze, aby się nie przeziębiały, a to właśnie spocony i przegrzany malec najszybciej się przeziębia.


“Położna na medal” to kampania społeczno-edukacyjna prowadzona od 2014 roku. Zwraca uwagę na kwestie związane z koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej w Polsce poprzez edukację i promocję dobrych praktyk. Jej celem jest również podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opiece okołoporodowej.
Jednym z kluczowych elementów kampanii jest konkurs na najlepszą położną w Polsce. Zgłoszenia do tegorocznej, ósmej edycji konkursu przyjmowane będą od 1 kwietnia do 30 września 2021 r. Głosy na nominowane położne można oddawać od 1 kwietnia do 31 grudnia 2021 roku. Oddawanie głosów odbywa się na stronie www.poloznanamedal.info
Mecenasem kampanii jest marka Oktaseptal.