Go to content

Chroń swoje dziecko! Poznaj 5 podstawowych zasad bezpieczeństwa w domu

Chroń swoje dziecko! Poznaj 5 podstawowych zasad bezpieczeństwa w domu
Fot. Pixabay / PublicDomainPictures / CC0 Public Domain

Dom jest miejscem wyjątkowym – ma dawać jego mieszkańcom ciepło, wytchnienie i poczucie bezpieczeństwa. Jednak aby rzeczywiście tak było, ważne jest spełnienie wielu wymagań, z których elementarnym jest zabezpieczenie zdrowia i życia domowników, szczególnie tych najmłodszych. Jest to kwestia priorytetowa, zwłaszcza że wraz ze wzrostem dziecka i z jego rozwojem liczba potencjalnych zagrożeń lawinowo rośnie, a rodzicielska uwaga nie zawsze stanowi stuprocentową gwarancję bezpieczeństwa.

Zwróć szczególną uwagę na kontakty i przewody

Zabezpieczenie kontaktów i przewodów elektrycznych to jedno z najważniejszych zadań, które stoją przed rodzicami małego dziecka. Nawet jeśli wydaje się, że nie interesują one malucha, to nigdy nie wiadomo, w jakiej chwili staną się atrakcyjne i przyciągną dziecięcą uwagę. A w takiej sytuacji niezabezpieczony kontakt staje się już dla dziecka realnym zagrożeniem.

Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów zaślepek do kontaktów, jednak spośród nich z pewnością warto wybrać takie, które optymalnie zabezpieczą gniazdko przez dziecięcą ingerencją. Najskuteczniejsze zabezpieczenie stanowią zaślepki z wąską szczeliną i kluczykiem, który służy do ich wyciągania. Z taką zaślepką na pewno nie poradzi sobie nawet najsprytniejszy maluch, ponieważ nie dają się one wyciągnąć przez podważenie wąskim elementem jakiejkolwiek zabawki czy innego przedmiotu.

Przedłużacze, kable i wszelkie przewody elektryczne warto w miarę możliwości pochować – umieścić na przykład za meblami lub ukryć za specjalnymi listwami. Dzięki temu łatwo uniknąć przykrych konsekwencji związanych na przykład z wylaniem kubka soku na przewody i wtyczki lub z próbą ich przecięcia za pomocą przechwyconych znienacka nożyczek. Takie zabezpieczenie jest tym bardziej uzasadnione, jeśli w domu razem z domownikami mieszkają zwierzęta, na przykład młode psy, koty czy gryzonie, dla których wystający kabel wydaje się być nie lada atrakcją.

Drzwi i okna zamykane na klucz

Zabezpieczenie drzwi wejściowych to bardzo ważna kwestia, ponieważ chwila nieuwagi wystarczy, aby dziecko pociągnęło za klamkę, otworzyło je i wydostało się na zewnątrz. Na pewno warto na drzwiach wejściowych zamontować zasuwę z łańcuszkiem lub zamykać je zawsze na górny zamek. Trzeba też pamiętać, aby układ zabezpieczeń drzwi nie dawał dziecku możliwości zamknięcia ich od środka, ponieważ w ten sposób łatwo stworzyć niebezpieczeństwo, że dziecko przekręci zamek i uniemożliwi dorosłym wejście do domu.

Tragiczne w skutkach konsekwencje może mieć również ingerencja dziecka w niezabezpieczone okna. Głównym sposobem uniknięcia wypadku, zwłaszcza dla osób zamieszkujących wysokie piętra, jest na pewno właściwe ustawienie mebli, aby dziecko nie miało łatwego dostępu do klamek okiennych (na przykład nie sięgało do nich z sofy, fotela czy krzesła). Dodatkowo warto zamontować klamki z zamkami na klucz lub założyć odpowiednie blokady. Można także wyjąć klamki z okien, których na co dzień nie otwieramy. Konieczne jest również zabezpieczenie zwisających łańcuszków do otwierania rolet, aby dziecko nie owinęło ich sobie wokół szyi. Dzięki takim rozwiązaniom łatwiej będzie uniknąć tragicznych konsekwencji dziecięcej wyobraźni i chwilowej nieuwagi rodziców.

Bezpieczeństwo w kuchni

Podstawową zasadą kuchni bezpiecznej dla dziecka jest utrudniony dostęp do sztućców, ostrych kuchennych narzędzi oraz szklanych naczyń. Jeśli znajdują się one w zasięgu dziecięcej ręki, warto zmienić miejsce ich przechowywania, a jeśli nie jest to możliwe – należy zabezpieczyć szafki, zakładając na drzwiczki odpowiednie blokady albo wiążąc klamki gumkami czy sznurkiem. W ten sposób uniknie się przykrych konsekwencji przytrzaśnięcia palców oraz pokaleczenia ostrymi przedmiotami, które sprytny maluch łatwo przechwyci.

Na pewno warto uniemożliwić dziecku dostęp do kuchenki i piekarnika – zarówno jeśli chodzi o możliwość jej uruchomienia, jak i dotkięcia w trakcie przygotowywania posiłków. Na rynku są dostępne blokady pokręteł, a także metalowe osłony odgradzające od źródła ciepła.

Dodatkowo należy pamiętać, aby detergenty, których używamy w domu, były przechowywane wysoko i dziecko nie miało do nich łatwego dostępu.

Porządek w otoczeniu dziecka

Uporządkowana przestrzeń, w której dziecko przebywa, jest także gwarancją bezpieczeństwa. Obecność dywanów i firan wiąże się ze zwiększoną ilością pochłanianego kurzu, a co za tym idzie – obecnością roztoczy, czyli potencjalnego alergenu. Warto zatem pamiętać o ich regularnym odkurzaniu i praniu. Źródłem drobnoustrojów chorobotwórczych są również pluszowe zabawki – zgromadzone na nich substancje również wzmagają objawy alergii. Dlatego warto je regularnie prać, a w miarę możliwości również przemrażać w zamrażalniku lub zimą – na zewnątrz.

Dodatkowo dorośli powinni zadbać, aby w otoczeniu dziecka nie było zabawek niedostosowanych do jego wieku lub zabawek uszkodzonych, ponieważ istnieje ryzyko, że maluch zadławi się drobnym elementem, wetknie go do nosa lub ucha albo skaleczy się zepsutą częścią. Warto zadbać o to, aby zabawki, którymi bawi się dziecko, miały odpowiednie certyfikaty. Zyskuje się w ten sposób pewność, że są one wykonane z bezpiecznych dla zdrowia materiałów, pomalowane nietoksycznymi farbami, dostosowane do wieku dziecka itd.

Przyjazny mikroklimat w domu

Istotnym aspektem bezpiecznego domu jest również panujący w nim mikroklimat.

Ozdobne rośliny doniczkowe poustawiane na parapetach stanowią jego piękną ozdobę, jednak nie zawsze ich obecność jest dla małego domownika bezpieczna. Po pierwsze miłośnicy kwiatów powinni zadbać o właściwe ustawienie doniczek, tak aby dziecko w łatwy sposób nie mogło ich przewrócić lub strącić, na przykład pociągając za zwisające liście czy gałęzie. Dodatkowo istotny jest również dobór odpowiednich gatunków, nie wszystkie bowiem są dla dziecka bezpieczne z powodu obecności toksycznych substancji.

Jednak bezpieczeństwa dziecka nie warto okupować rezygnacją z kwiatów – rośliny filtrują przecież domowe powietrze i znacznie polepszają jego jakość. Jest to tym ważniejsze, że większość czasu przebywamy w zamkniętych pomieszczeniach, które zatrzymują nie tylko ciepło, lecz także mnóstwo szkodliwych dla zdrowia substancji. Cyrkulacja i wymiana powietrza są zatem zaburzone, a dostęp do świeżego, czystego powietrza – znacznie utrudniony.

Aby powietrze w naszym domu było przyjazne i bezpieczne dla zdrowia, należy dbać o jego właściwe parametry. Istotne jest regularne pozbywanie się kurzu domowego, wietrzenie i utrzymywanie właściwej wilgotności. Domowym sposobem na nawilżanie przesuszonego powietrza zwłaszcza w sezonie grzewczym jest wieszanie na kaloryferze mokrych ręczników lub ceramicznych pojemników z wodą. Trzeba jednak pamiętać, aby nie przesadzić z poziomem wilgoci, ponieważ przekroczenie 60% stwarza doskonały klimat dla rozwoju bakterii, grzybów oraz roztoczy, a to z kolei niekorzystnie odbija się na zdrowiu domowników niezależnie od wieku.

Aby wszystkie parametry powietrza były utrzymywane na poziomie dobroczynnym dla zdrowia, warto się zaopatrzyć w profesjonalny uzdatniacz powietrza. Takim urządzeniem jest na przykład wielofunkcyjny oczyszczacz powietrza AIRCARE. 

Wypróbuj oczyszczacz powietrza AIRCARE

AIRCARE to urządzenie, które nie ma sobie równych na rynku. W unikalny sposób łączy nowoczesną technologię z optymalnymi gabarytami i pięknym designem.

Innowacyjność tego urządzenia polega na zastosowaniu wielostopniowego systemu oczyszczania powietrza i neutralizacji szkodliwych substancji. Dzięki specjalnemu układowi filtrów: wstępnemu, HEPA, węglowemu oraz katalitycznemu, jest możliwe niemal 100-procentowe oczyszczenie powietrza z kurzu, sierści zwierząt, większości pyłów, roztoczy, komórek grzybów, bakterii oraz pleśni, a także lotnych związków organicznych. Dodatkowo zastosowana lampa UV całkowicie niszczy zarodniki grzybów, a jonizator przywraca właściwy poziom zjonizowania cząsteczek powietrza.

Oczyszczacz AIRCARE posiada Atest Higieniczny Państwowego Zakładu Higieny. Świetnie się sprawdza nie tylko w przestrzeniach prywatnych, lecz także w pomieszczeniach użytku publicznego (biurach, przedszkolach, szkołach, salach szpitalnych czy restauracjach). Niemal całkowicie neutralizuje szkodliwe dla zdrowia substancje zawarte w powietrzu, jest więc doskonałym rozwiązaniem dla zapewnienia zdrowia całej rodziny.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe


Artykuł powstał we współpracy z firmą KLIMAWENT S.A.