Macierzyństwo Psychologia

Bądź niezależna i z uśmiechem przyjmuj komplementy. Co każda matka powinna powiedzieć córce?

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
19 września 2017
Fot. iStock/Liderina
 

Każda kobieta odgrywa swoim życiu różne role. Jesteśmy córkami, żonami, matkami, przyjaciółkami, siostrami czy kochankami. To, czy będziemy potrafiły się w nich wszystkich odnaleźć, zależy od tego w jaki bagaż doświadczeń wyposażą nas ludzie, których spotkamy na swojej drodze. Pierwszym i najważniejszym z nich jest matka. To ona musi nauczyć córkę pewności siebie, by ta mogła w przyszłości żyć w zgodzie ze sobą. Oto, co każda matka powinna powiedzieć swojej córce przynajmniej raz.

Mów NIE, gdy ktoś cię dotyka

To ty decydujesz o swoim ciele i nikt nie ma prawa dotykać cię w sposób, który ci nie odpowiada. I nie ma znaczenia, czy chodzi o wujka, kolegę, kuzyna, dziadka czy chłopaka. Jeżeli czujesz się nie komfortowo, reaguj natychmiast.

Zawsze bądź sobą

Nie musisz zmieniać ani swojego wyglądu, ani charakteru. Dopóki nikogo nie krzywdzisz, nie powinnaś przejmować się tym, co mówią i myślą o tobie inni. Udawanie kogoś kim się nie jest tylko po to, by zadowolić osoby z najbliższego otoczenia, spowoduje, że to staniesz się nieszczęśliwa i zamknięta w sobie. Powinnaś pamiętać, że jest wyjątkowa i niepowtarzalna.

Twoje marzenia są na wyciągnięcie ręki

Życie jest za krótkie, by rezygnować ze swoich marzeń z powodu strachu. Jedyne, co cię ogranicza, to twoja własna wyobraźnia. Bądź ciekawa świata. Szukaj swojego miejsca na ziemi i sposobu na szczęście. Nie bój się ryzykować i grać va bank. Jeżeli nagroda pocieszenia cię nie zadowala, walcz dalej.

Myśl o sobie

Pamiętaj, by troszczyć się o innych, ale jednocześnie nigdy nie zapominać o sobie. Musisz wsłuchiwać się w swoje potrzeby i zaspokajać je. Nie bój się mówić o nich najbliższym. Ci, którym na tobie zależy, zrozumieją.

Kochaj i szanuj swoje ciało

Nie wstydź się swojego ciała. Jest twoje czyli niepowtarzalne. Wszyscy mają jakieś kompleksy, uwierz. Z niektórymi możemy walczyć, z innymi nie powinniśmy. Najpiękniejsze w nas jest to, czego nie widać.

Masz prawo do błędów

Jeżeli kiedykolwiek będziesz czuła, że musisz zacząć wszystko od nowa, nie wahaj się podjąć takiej decyzji. Życie jest za krótkie, by trwać w układach, które z różnych powodów nam nie odpowiadają. Zasługujesz na szczęście.

Bądź niezależna

Rozwijaj się zawodowo, pracuj i zarabiaj. Nie dopuść do tego, byś uzależniła się finansowo od innych. Samodzielność da ci siłę i zapewni wiarę w siebie w sytuacji kryzysowej.

Z uśmiechem przyjmuj komplementy

Na ogół naprawdę są szczere. Zamiast mówić „e tam, bez przesady”, podziękuj i przemyśl to, co właśnie usłyszałaś.

Naucz się wybaczać

Przede wszystkim sobie samej. Dzięki temu naprawdę będziesz szczęśliwsza. Ciągłe rozpamiętywanie przeszłości, a także swoich i cudzych błędów nie pozwala iść do przodu. Pamiętaj jednak, by zawsze wyciągać wnioski.

Doceniaj przyjaciół

Mądrze wybieraj ludzi, którzy są przy twoim boku i pielęgnuj znajomości, które cenisz. Nigdy nie odrzucaj pomocnej dłoni i staraj się ofiarowywać przyjaciołom to, co od nich dostajesz.

Nie bój się płakać

Łzy pomogą ci oczyścić duszę i umysł. Nie powstrzymuj się od płaczu szczególnie wśród bliskich ci osób. To naprawdę nie jest oznaką twojej słabości.

Macierzyństwo jest trudne

Jeżeli kiedyś zdecydujesz się zostać mamą, powinnaś wiedzieć, że to najtrudniejsza rola, w jakiej będziesz musiała się odnaleźć. Zapewniam cię jednak, że jest to najwspanialsze, czego doświadczysz.

Przemyśl, zanim powiesz

Słowa mają wielką moc. Mogą budować i rujnować. Mogą również przysporzyć ci problemów. Zastanów się dwa razy, zanim na coś się zgodzisz, czegoś odmówisz, ocenisz kogoś lub wyznasz miłość.

Nie musisz wychodzić za mąż

Jeżeli rola żony ci nie odpowiada, nie musisz decydować się na małżeństwo. Żyj w zgodzie ze sobą, nawet wtedy, gdy twój pomysł na życie nie mieści się w typowych standardach.

Przepraszaj, gdy wyrządzisz komuś krzywdę

Nigdy nie szukaj zemsty i nie rób niczego po złości. Jeśli zraniłaś kogoś, przeproś. Karma wraca, pamiętaj. Dlatego też nigdy nie oczekuj niczego w zamian, gdy wyświadczysz komuś przysługę. Dobro również powraca. Naucz się dziękować i prosić o pomoc.

Zawsze będę cię kochać

Niezależnie od tego, jakie decyzje podejmiesz i kim będziesz w przyszłości, zawsze będę cię wspierać. Nie bój się poprosić mnie o pomoc nawet w najtrudniejszej sprawie. Przede wszystkim nigdy się nie wstydź.

 


Macierzyństwo Psychologia

Małe dziecko – mały problem, większe… sami wiemy. Akcja „Rodzic wraca do szkoły”

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
19 września 2017
Fot. iStock/Nata_Snow
 

Mówi się, że małe dziecko mały problem, duże – duży. I ten, kto ma dzieci w wieku szkolnym z pewnością całkowicie się z tym zgadza, bo wiem, że problemy narastają. Że często z niepokojem spoglądamy na nasze dzieci, przyglądamy się im uważnie nie chcąc przegapić żadnego z sygnałów, który powinien nas zaniepokoić.

Jednym z takich niepokojących symptomów jest postawa dziecka, które rośnie, rozwija się i… czasami nie wiemy, czy to, co widzimy jest naszym przewrażliwieniem czy zasługuje na wizytę u specjalisty.

Tymczasem na pierwszą wizytę do ortopodologa warto się udać między 2. a 4. rokiem życia dziecka. Często słyszymy: „Wyrośnie z tego”, „Za moich czasów nikt tak nie biegał do specjalistów z każdym drobiazgiem”, „Po co wydawać pieniądze?”, „Jesteś nadopiekuńcza / nadopiekuńczy!”

To tylko część komentarzy, z jakimi możemy się spotkać. Prawda jest jednak taka, że w przypadku stóp lepiej dmuchać na zimne, ponieważ zignorowanie problemu może nieść za sobą poważne konsekwencje, szczególnie w dorosłym życiu dziecka.

Nieprawidłowe ustawienie piszczeli i stawu kolanowego prowadzi do zbaczania rzepki i szybszego wystąpienia dolegliwości bólowych w stawie kolanowym. Mogą pojawić się także problemy ze stawem biodrowym, pogłębienie naturalnych krzywizn kręgosłupa, a także wysunięcie do przodu barków i głowy. To z kolei może doprowadzić do zespołu bolesnego barku lub napięciowych bólów głowy.

Pierwsze sygnały ostrzegawcze:

  1. chodzenie na palcach,
  2. częste potykanie się o własne nogi,
  3. ułożenie kolan w literę X,
  4. chodzenie ze stopami skierowanym do środka (obydwoma lub nawet tylko jedną z nich) ustawianie stóp jedynie na ich wewnętrznych krawędziach, przez co stawy skokowe kierują się do środka,
  5. rotacja stóp do środka,
  6. ból i dyskomfort zgłaszany przez dziecko.

Jakie wady mogą dotyczyć dziecięcych stóp?

Chociaż są takie wady, które są naturalne dla odpowiedniego wieku, np. płaskostopie fizjologiczne, to mimo wszystko są również takie, które nie powinny występować nawet u malucha. Może być to ich koślawość lub szpotawość stawów skokowo-piętowych oraz kolan, stopa przywiedzeniowa, płaskostopie podłużne, płaskostopie poprzeczne, stopa płasko-koślawa bądź końsko-szpotawa. Każda z nich po rozpoznaniu wymaga dobrania odpowiedniej terapii korygowania.

Jak leczyć wady stóp u dziecka?

Po pierwsze warto udać się do ortopodologa na badanie stóp. Badanie stóp dziecka przebiega dokładnie tak samo jak osoby dorosłej. Szczegóły przeczytasz w artykule: Badanie komputerowe stóp. O co z tym chodzi?

Najczęstsze terapie zalecane przy leczeniu dziecięcych stóp to:

  1. połączenie zestawu ćwiczeń do wykonywania przez malucha w domu,
  2. terapia indywidualna z fizjoterapeutą,
  3. indywidualne wkładki ortopedyczne,
  4. korekty wklejone do butów dziecka.

Jednak pierwsze wkładki mogą zostać wykonane nie wcześniej niż po ukończeniu 4. roku życia, aby dać stopie szansę na samodzielny rozwój. Natomiast można wkleić do butów dziecka odpowiednie korekty, które już będą stymulować stopę do prawidłowej pracy.

Dbając odpowiednio wcześnie o korekcję wad stóp swojego dziecka, możesz uchronić przed poważnymi dolegliwościami w przyszłości. Nie zwlekaj zbyt długo z badaniem, zadzwoń do Foot Medica i umów się na wizytę: 516 035 040.

Zadanie na dziś – spójrz na swoje dziecko, sprawdź, czy jego postawa, to jak chodzi, nie wywołuje twojego niepokoju. Kto wie, może ten artykuł spowoduje, że w porę zareagujesz i zdecydujesz się na wizytę u specjalisty.

A zadanie naszej akcji – jak aktywnie spędzacie z dzieckiem czas, co najbardziej lubicie robić wspólnie – wiadomo, że ruch to zdrowie, zwłaszcza dla szkolnych dzieci. Nie tylko w ramach wyczerpania ich baterii i nadmiernej energii, ale także wzmacniają mięśnie, korzystnie wpływają na postawę i sylwetkę naszych pociech.


 

Akcja „Rodzic wraca do szkoły”

Zadanie konkursowe

Dwa razy w tygodniu będziemy publikować wpis dotyczący naszej akcji, w którym chcemy was zachęcić do przyjrzenia się sobie, dziecku, samej też szkole z początkiem roku szkolnego, tak, aby może ten rok przejść mniej boleśnie, z minimalnym stresem? Kolejne zadanie to: napisz w komentarzu jak aktywnie spędzacie z dzieckiem czas, co najbardziej lubicie robić wspólnie – wiadomo, że ruch to zdrowie, zwłaszcza dla szkolnych dzieci. Nie tylko w ramach wyczerpania ich baterii i nadmiernej energii, ale także wzmacnia mięśnie, korzystnie wpływa na postawę i sylwetkę naszych pociech.

Wśród najbardziej aktywnych uczestników naszej akcji, wybierzemy laureatów, na których czekają nagrody.

Dodatkowo na każdego uczestnika naszej akcji czeka niespodzianka!

Dzięki uprzejmości Foot Medica, każdy kto weźmie udział w naszej zabawie i pobierze kod promocyjny, będzie mógł skorzystać z rabatu na badanie stóp dziecka/dzieci w 1 z warszawskich placówek FootMedica (ul. Ogrodowa 58 albo Wiertnicza 124). Ponadto dla mam, które skorzystają z badania stóp swoich pociech, czeka bezpłatna konsultacja podologiczna.

Mat. prasowe

Mat. prasowe

KUPON RABATOWY MOŻECIE POBRAĆ TUTAJ (KLIK). Promocja obowiązuje do 7 października br..

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Nagrody:

3 x voucher na zakupy w sklepie vox.pl o wartości 450 zł (każdy!)

Banner-Voucher-VOX-ohme

3 x zestaw składający się z  LAMPY WISZĄCEJ BULB i LAMPY KOMODOWEJ CORALL W KOLORZE BIAŁYM

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe


logo wola

3 x voucher na zakupy w sklepie wola.pl o wartości 100 zł (każdy)

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Be active colour od Woli

Aktywnie, sportowo i … modnie – oto najlepszy przepis na udany rodzinny wyjazd czy krótki wypad za miasto. Gdy już zdecydujemy o miejscu podróży warto skompletować wygodny strój. Pamiętajmy, by zwrócić uwagę także na kolory naszego ubrania. To, że barwy potrafią zmienić nasz nastrój widać zwłaszcza wiosną, gdy świat rozkwita żywymi kolorami, a my czujemy przypływ sił witalnych. Właśnie dlatego firma Wola, znana z produkcji skarpet dla całej rodzinny, przygotowała serię „Be Active” i „Be Active Colour” w najmodniejszych odcieniach sezonu. Gładkie czy wzorzyste, ale zawsze kolorowe skarpetki to ważny element garderoby miłośnika aktywnego odpoczynku. Wybierane przez kolejne pokolenia kobiet – dla siebie i dla całej rodziny, są gwarancją najlepszej jakości i niezbędnego podczas podróży komfortu.


Familiowo_Logo_new

2 x zestaw PLANER DLA UCZNIA – MAGNETIC (ZESTAW)

2 x zestaw – PLANER TYGODNIOWY I MIESIĘCZNY – PLANER DUO MAGNETIC

2 x zestaw – PLANER DWUTYGODNIOWY – PLANER DWA TYGODNIE MAGNETIC

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Akcja trwa od 31.08.2017 do 30.09.2017 roku. Wyniki zostaną opublikowane na stronie Oh!me do dnia 15.10.2017 roku

Regulamin akcji dostępny jest tutaj.

 


Macierzyństwo Psychologia

„Kiepska w łóżku” czyli jaka? Tych błędów nie popełniaj

Redakcja
Redakcja
18 września 2017
Fot. iStock/AleksandarNakic

Nawet jeśli partner nie daje po sobie znać, czasem czujemy, że coś w łóżku nie gra. W takich sytuacjach ciężko właściwie stwierdzić, o co chodzi. Może stres? Kompleksy? Usprawiedliwień znajdzie się wiele. Rzadko jednak przychodzi nam do głowy, że może po prostu, najzwyczajniej w świecie, jesteśmy kiepskie w łóżku? Jak się o tym przekonać? Cóż, istnieje kilka znaków, które powinny dać do myślenia…

Robicie tylko to, co ty lubisz

Wcale nie chodzi o to, by zmuszać się do robienia rzeczy, na które nie mamy ochoty. Kluczem do sukcesu jest otwartość na potrzeby i propozycje partnera. Jeżeli w łóżku robicie tylko to, co lubisz i znasz, szybko dopadnie was rutyna. Ale nie to jest najgorsze. Twój partner szybko straci zainteresowanie seksem, jeśli będziesz krytykować każdy jego pomysł.

Przeciwnie – nie robicie tego, co lubisz

Jeżeli tłamsisz swoje potrzeby lub decydujesz się robić rzeczy, za którymi nie przepadasz, tylko po to, by przypodobać się partnerowi, raczej kiepska z ciebie kochanka. Dojrzały i zaangażowany w relację mężczyzna bardzo szybko wyczuje, że coś między wami nie gra. Pewność siebie i świadomość swoich potrzeb jest naprawdę sexy.

Spieszysz się

To prawda, faceci uwielbiają szybkie numerki. Nie zawsze jednak właśnie na to mają ochotę. Tak samo jak i ty nie zawsze potrzebujesz kilkugodzinnego maratonu z długą i namiętną grą wstępną. Wyczuwajcie swoje nastroje i rozmawiajcie o potrzebach.

Skupiasz się na orgazmie

Nie ma znaczenia, czy chodzi o twoje czy jego szczytowanie. Jeżeli uważasz, że seks bez orgazmu się nie liczy, powinnaś jak najszybciej zmienić podejście. Współżycie naprawdę może dać mnóstwo satysfakcji i bez tego. Czasem po prostu osiągnięcie orgazmu nie jest możliwe z powodu stresu, niektórych leków czy… nadmiaru alkoholu.

Po wszystkim on jest nieobecny

Fajny, udany seks zazwyczaj kończy się wymianą czułych słów i gestów. Jest czas na przytulenie, rozmowę, romantyczne wyznania. Jeśli jednak partner zdaje się być nieobecny, najprawdopodobniej z jakiegoś powodu czuje się niekomfortowo. To dobry moment, żeby zapytać, co było nie tak.

Jesteś zażenowana lub odczuwasz dyskomfort

Skoro tak się czujesz, naprawdopodobniej któreś z was zrobiło coś nieporadnie lub nieodpowiednio. Może teatralnie jęczałaś lub powiedziałaś coś nieadekwatnie do sytuacji? A może irytowały was skrzypiące sprężyny? Spokojnie. Jeżeli masz zdrowe i normalne podejście do seksu, po prostu porozmawiaj z nim o tym, zamiast udawać, że nic się nie stało. Czasami w łóżku dzieją się rzeczy, które mogą nam się nie podobać. Partner na pewno wyczuje, że inaczej reagujesz. Pamiętaj, że jeśli ty czujesz się zażenowana lub zniesmaczona, on najprawdopodobniej zorientował się, że coś poszło źle.

Nie rozmawiacie o seksie

Komunikacja to podstawa. Jeżeli poza łóżkiem unikasz tematów związanych z seksem, nie dziw się, że coś między wami nie gra. Zacznij od opowiadania o tym, co ci się podobało i co lubisz. Wtedy znacznie łatwiej będzie ci nawiązać do tego, co warto zmienić.


Źródło: Bustle


Zobacz także

Jak sobie radzić z uzależnieniem w rodzinie

10 tajemnic INFJ, najrzadszego typu osobowości

Z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach. To przyjaciele sprawiają, że jesteśmy szczęśliwsze – potwierdzone naukowo!