Go to content

Bądź niezależna i z uśmiechem przyjmuj komplementy. Co każda matka powinna powiedzieć córce?

Fot. iStock/Liderina

Każda kobieta odgrywa swoim życiu różne role. Jesteśmy córkami, żonami, matkami, przyjaciółkami, siostrami czy kochankami. To, czy będziemy potrafiły się w nich wszystkich odnaleźć, zależy od tego w jaki bagaż doświadczeń wyposażą nas ludzie, których spotkamy na swojej drodze. Pierwszym i najważniejszym z nich jest matka. To ona musi nauczyć córkę pewności siebie, by ta mogła w przyszłości żyć w zgodzie ze sobą. Oto, co każda matka powinna powiedzieć swojej córce przynajmniej raz.

Mów NIE, gdy ktoś cię dotyka

To ty decydujesz o swoim ciele i nikt nie ma prawa dotykać cię w sposób, który ci nie odpowiada. I nie ma znaczenia, czy chodzi o wujka, kolegę, kuzyna, dziadka czy chłopaka. Jeżeli czujesz się nie komfortowo, reaguj natychmiast.

Zawsze bądź sobą

Nie musisz zmieniać ani swojego wyglądu, ani charakteru. Dopóki nikogo nie krzywdzisz, nie powinnaś przejmować się tym, co mówią i myślą o tobie inni. Udawanie kogoś kim się nie jest tylko po to, by zadowolić osoby z najbliższego otoczenia, spowoduje, że to staniesz się nieszczęśliwa i zamknięta w sobie. Powinnaś pamiętać, że jest wyjątkowa i niepowtarzalna.

Twoje marzenia są na wyciągnięcie ręki

Życie jest za krótkie, by rezygnować ze swoich marzeń z powodu strachu. Jedyne, co cię ogranicza, to twoja własna wyobraźnia. Bądź ciekawa świata. Szukaj swojego miejsca na ziemi i sposobu na szczęście. Nie bój się ryzykować i grać va bank. Jeżeli nagroda pocieszenia cię nie zadowala, walcz dalej.

Myśl o sobie

Pamiętaj, by troszczyć się o innych, ale jednocześnie nigdy nie zapominać o sobie. Musisz wsłuchiwać się w swoje potrzeby i zaspokajać je. Nie bój się mówić o nich najbliższym. Ci, którym na tobie zależy, zrozumieją.

Kochaj i szanuj swoje ciało

Nie wstydź się swojego ciała. Jest twoje czyli niepowtarzalne. Wszyscy mają jakieś kompleksy, uwierz. Z niektórymi możemy walczyć, z innymi nie powinniśmy. Najpiękniejsze w nas jest to, czego nie widać.

Masz prawo do błędów

Jeżeli kiedykolwiek będziesz czuła, że musisz zacząć wszystko od nowa, nie wahaj się podjąć takiej decyzji. Życie jest za krótkie, by trwać w układach, które z różnych powodów nam nie odpowiadają. Zasługujesz na szczęście.

Bądź niezależna

Rozwijaj się zawodowo, pracuj i zarabiaj. Nie dopuść do tego, byś uzależniła się finansowo od innych. Samodzielność da ci siłę i zapewni wiarę w siebie w sytuacji kryzysowej.

Z uśmiechem przyjmuj komplementy

Na ogół naprawdę są szczere. Zamiast mówić „e tam, bez przesady”, podziękuj i przemyśl to, co właśnie usłyszałaś.

Naucz się wybaczać

Przede wszystkim sobie samej. Dzięki temu naprawdę będziesz szczęśliwsza. Ciągłe rozpamiętywanie przeszłości, a także swoich i cudzych błędów nie pozwala iść do przodu. Pamiętaj jednak, by zawsze wyciągać wnioski.

Doceniaj przyjaciół

Mądrze wybieraj ludzi, którzy są przy twoim boku i pielęgnuj znajomości, które cenisz. Nigdy nie odrzucaj pomocnej dłoni i staraj się ofiarowywać przyjaciołom to, co od nich dostajesz.

Nie bój się płakać

Łzy pomogą ci oczyścić duszę i umysł. Nie powstrzymuj się od płaczu szczególnie wśród bliskich ci osób. To naprawdę nie jest oznaką twojej słabości.

Macierzyństwo jest trudne

Jeżeli kiedyś zdecydujesz się zostać mamą, powinnaś wiedzieć, że to najtrudniejsza rola, w jakiej będziesz musiała się odnaleźć. Zapewniam cię jednak, że jest to najwspanialsze, czego doświadczysz.

Przemyśl, zanim powiesz

Słowa mają wielką moc. Mogą budować i rujnować. Mogą również przysporzyć ci problemów. Zastanów się dwa razy, zanim na coś się zgodzisz, czegoś odmówisz, ocenisz kogoś lub wyznasz miłość.

Nie musisz wychodzić za mąż

Jeżeli rola żony ci nie odpowiada, nie musisz decydować się na małżeństwo. Żyj w zgodzie ze sobą, nawet wtedy, gdy twój pomysł na życie nie mieści się w typowych standardach.

Przepraszaj, gdy wyrządzisz komuś krzywdę

Nigdy nie szukaj zemsty i nie rób niczego po złości. Jeśli zraniłaś kogoś, przeproś. Karma wraca, pamiętaj. Dlatego też nigdy nie oczekuj niczego w zamian, gdy wyświadczysz komuś przysługę. Dobro również powraca. Naucz się dziękować i prosić o pomoc.

Zawsze będę cię kochać

Niezależnie od tego, jakie decyzje podejmiesz i kim będziesz w przyszłości, zawsze będę cię wspierać. Nie bój się poprosić mnie o pomoc nawet w najtrudniejszej sprawie. Przede wszystkim nigdy się nie wstydź.