Go to content

5 rzeczy, które należy wiedzieć o portalach społecznościowych

portale
Fot. Pixabay / villapablo / CC0 Public Domain

Popularność różnych portali społecznościowych coraz bardziej rośnie, także wśród coraz młodszych użytkowników internetu. Najbardziej znane portale –Facebook, Instagram, Ask.fm,  cały czas powieszają liczbę zarejestrowanych członków. Powstają także kolejne portale, z powodzeniem łączące internautów wokół wspólnej idei.

Zanim twoje dziecko stanie się członkiem wirtualnej społeczności, powinno poznać zasady obowiązujące na interesującym go portalu. Regulaminy określające zasady korzystania z poszczególnych portali, dokładnie wskazują kto może korzystać z serwisu i wirtualnych funkcji, które oferuje.

Zanim dziecko dołączy do serwisu społecznościowego, porozmawiaj z nim o zasadach korzystania z serwisów społecznościowych

1. Granica wieku określa, kto może założyć konto

Coraz młodsze dzieci wiedzą, czym jest internet i w jaki sposób można  z niego korzystać. Za pozwoleniem rodziców grają w gry używają aplikacji, oglądają filmy. Dzieci w wieku szkoły podstawowej zaczynają interesować się innymi aktywnościami w sieci, takimi jak media społecznościowe. Często zdarza się, że sami rodzice godzą się na zakładanie dzieciom kont w najpopularniejszych serwisach społecznościowych jednak jest to bardzo zły trend. Tworzone są również konta dla maluchów, które z pewnością nie są w stanie samodzielnie dokonać rejestracji własnego profilu. W tym przypadku rodzice ponoszą odpowiedzialność za funkcjonowanie konta niezgodnego z zasadami a przede wszystkim  podejmują działania, które mogą negatywnie  wpłynąć na przyszłość dziecka. Podczas rejestracji w każdym serwisie wymagane jest zapoznanie się z regulaminem, co należy zrobić, ze względu na ważne informacje, jakie są w nim zawarte. Dla własnego bezpieczeństwa nastolatek powinien poruszać się zgodnie z zasadami panującymi w sieci społecznościowej.

Własne profile na portalach mogą zakładać osoby, które ukończyły 13 r.ż. To ważne, ponieważ portale społecznościowe mogą nieść ze sobą zagrożenia, których dziecko być nie świadome. Dziecko poprzez swoje konto może mieć dostęp do różnych reklam, zdjęć czy filmików, z którymi absolutnie nie powinno mieć jakiejkolwiek styczności. W takim przypadku obcowanie z treściami zarezerwowanych dla osób dorosłych jest kwestią kliknięcia w link i potwierdzenia wieku bez konieczności legitymowania się dowodem osobistym. Ponadto dziecko może zamieścić w sieci informacje i zdjęcia, które nigdy nie powinny być opublikowane i dostępne osobom postronnym. Dodatkowo, internet nigdy nie zapomina i raz wrzucone zdjęcia mogą być bardzo krępujące i wstydliwe w przyszłości kiedy  internauta  np będzie poszukiwał pracy. Należy ustrzec dziecko przed konsekwencjami takich działań.

2. Profile nie zapewniają całkowitego bezpieczeństwa pozostawionych w nich danych

Wiele zależy tu od polityki prywatności, jaką właściciel konta zastosuje wobec swojego profilu. Widoczność różnych danych, informacji czy postów, zależna jest od tego, w jaki sposób użytkownik je zabezpieczy przed niepowołanymi osobami. Pozostawiając informacje na własny temat bez ochrony może skutkować dostępem do prywatnych treści przez  nieodpowiednie osoby, przejęciem go ze wszystkimi informacjami przez osoby o nieuczciwych intencjach. Należy ustalić dla profilu hasło, składające się z co najmniej wielu znaków, wykorzystujące wielkie i małe litery. Na wirtualnej poczcie, innych stronach i forach korzystaj z różnych haseł, których nikomu nie udostępniajcie. Wylogowuj się z kont na portalach, szczególnie jeśli z komputera korzystasz wspólnie z innymi osobami.

Większość serwisów posiada odpowiednie zabezpieczenia, ale należy wiedzieć, że cyberprzestępcy każde z nich mogą obejść. Podobnie rzecz wygląda z postami lub zdjęciami, które warto udostępniać tylko znajomym lub określonym osobom wybranym z listy. Informacje o statusie publicznym będą widoczne dla każdego, nawet przypadkowej, nieznanej osoby. Warto dbać o prywatność w sieci.

3. Kradzież tożsamości naraża na starty finansowe

To niewątpliwie jedno z największych zagrożeń w internecie wynikających z włamania się na konto i kradzieży twoich danych osobowych. To grozi użyciem twojego numeru karty, np. do  zakupu na stronie sklepu internetowego, wyłudzenia kredytu lub pożyczki.

4. Informacje o statusie materialnym, miejscu zamieszkania czy planach podróży nie powinny być udostępniane

Uczul dziecko, by nie dzieliło się informacjami o posiadanych dobrach ani adresem zamieszkania. Korzystaj z funkcji geolokalizacji z ostrożnością i rozwagą, ponieważ każdy będzie mógł dowiedzieć się, gdzie ty czy dziecko przebywacie w danej chwili. Okazja czyni złodzieja, więc wystarczy poinformować, o planach kilkudniowej wycieczki a przestępca może zainteresować się chwilowo opuszczonym dobytkiem.

5. Szanujmy się w internecie, po drugiej stronie ekranu jest żywy człowiek

Wytłumacz dziecku, że trudno być anonimowym w sieci, i należy brać odpowiedzialność za treści publikowane i udostępniane na portalach. Nikt nie chce być krzywdzony i obrażany. Złośliwy komentarz może skutkować wielkim nieszczęściem adresata, takim jak   ból, poczucie upokorzenia, wstydu które w przypadku młodych o słabszej psychice mogę prowadzić nawet do samobójstwa.

Ucz dziecko odpowiedzialnego uczestnictwa w portalach społecznościowych i chroń je przed popełnianiem błędów w świecie wirtualnym.

Jeśli chcesz wiedzieć jeszcze więcej, wejdź na stronę kursu internetowego Bezpiecznie Tu i Tam , sprawdź swoją wiedzę, skorzystaj z  porad przygotowanych dla rodziców i opiekunów przez Fundację Orange na specjalnej platformie e-learningowej.