Macierzyństwo

4 rzeczy, których nastolatek potrzebuje od swojej mamy

Redakcja
Redakcja
20 listopada 2022
Fot. iStock/martin-dm
 

Bycie nastolatkiem to trudny czas, pełen odkrywania siebie i potrzeby większej niezależności To wszystko jest trudne i tym trudniejsze, że towarzyszą temu różne wahania hormonalne. Jako rodzic nastolatka masz wiele do zrobienia, aby pomóc mu nie zagubić się w tym wszystkim. Musisz mu mądrze w tym towarzyszyć.

Sama pamiętasz ten czas doskonale. Totalne szaleństwo, nieustanna huśtawka emocji i poglądów. Jednego roku byłaś hipiską, żeby po kolejnych wakacjach założyć glany i wpiąć w ucho agrafkę. Nienawidziłaś rodziców z całego serca, bo zabronili ci pójść na koncert, ale jednocześnie potrzebowałaś, żeby mama położyła ci na brzuchu ciepły termofor, kiedy dopadły cię miesiączkowe bóle. Byłaś najmądrzejsza i jednocześnie nie potrafiłaś zrobić sobie budyniu. Przypomnij sobie to wszystko i z tej perspektywy spójrz na swojego nastolatka. Zrozum człowieka! Poradzi sobie, ale jest kilka spraw, które są w tym czasie superważne.

1. Nastolatek potrzebuje zrozumienia

Kiedy przychodzi do ciebie, aby porozmawiać, proszę, nie rozmawiaj z nim z pozycji mądrzejszego dorosłego, nie fucz, nie upominaj, nie gniewaj się, nie obrażaj, nie mów, że przesadza, nie unieważniaj tego, jak się czuje. Jego myśli i uczucia zmienią się z minuty na minutę, a to, czego potrzebuje bardziej niż czegokolwiek innego, to abyś go wysłuchała i zrozumiała. W porządku jest delikatnie dzielić się z nim swoimi opiniami, ale nie atakuj ani nie pouczaj. Postaw się w jego sytuacji.

2. Potrzebuje stawiania granic

Chociaż może z tobą walczyć, kiedy mówisz mu, co ma robić, tak naprawdę wtedy testuje granice. Chce, abyś się ich trzymała. Pewnego dnia te ograniczenia i granice, które mu zapewniłaś, pomogą mu żyć uczciwie i dobrze.

3. Potrzebuje uwagi

Nigdy by ci tego nie powiedział, ale chce, żebyś zwróciła na niego uwagę. Czasami nie będzie w stanie powiedzieć, jak się czuje lub co się dzieje, więc ma potrzebę, żebyś… czasem czytała między wierszami. Nadal jest twoim dzieckiem, nawet jeśli nie chce tego słyszeć przez cały czas.

4. Potrzebuje szanowania ich prywatności

Wiem, że trudno jest ci dać mi wolność, ale bez niej nigdy nie będę w stanie zrozumieć, kim jestem. Proszę, nie dajcie mi jednak wolnej ręki, ponieważ nie jestem dorosły, a świat może być dla mnie przerażającym miejscem. Naucz mnie, jak być dobrym człowiekiem i zaufaj mi, że to zrobię.

Siedem sposobów na wsparcie nastolatki. Ona naprawdę cię potrzebuje


Macierzyństwo

6 powodów, dla których bardzo inteligentni ludzie często mają bałagan w domach

Redakcja
Redakcja
20 listopada 2022
11 dowodów na to, że czasem dobrze być bałaganiarą
fot. iStock/yulkapopkova
 

Pod wieloma względami mamy błędne wyobrażenie na temat tego, jacy są inteligentni ludzie. Przyznaj, intuicyjnie kojarzysz inteligencję ze schludnością i perfekcjonizmem? Rzeczywistość jest zupełnie inna. Różne badania wykazały, że inteligentni ludzie są… niechlujnymi jednostkami. 

Oto 6 przyczyn bałaganu w domach inteligentnych ludzi

1. Nie dbają o normy społeczne

Inteligentni ludzie nie dbają o dopasowanie się do powszechnego status quo. Mają tendencję do myślenia nieszablonowego i patrzenia na życie z innej perspektywy. Tak więc, podczas gdy dla jednych zlew pełen brudnych naczyń może wydawać się wielką sprawą, dla nich nie ma to znaczenia.

2. Mają tendencję do robienia wielu rzeczy na raz

Inteligentni ludzie mają dość chaotyczne umysły. Powodem tego jest to, że ich umysł działa znacznie szybciej niż u innych. Może się to jednak objawić również w postaci garstki niedokończonych spraw, np. właśnie sprzątania w domu.

3. Bałagan prowadzi do nowych pomysłów

Badanie przeprowadzone przez University of Minnesota wykazało, że zaniedbany dom może przyczynić się do kreatywności. Odkryli, że ludzie, którzy mieszkają w nieuporządkowanych domach, często myślą nieszablonowo, w przeciwieństwie do tych, którzy mieszkają w schludnych warunkach.

11 rzeczy, które świadczą, że twoja inteligencja może być powyżej przeciętnej

4. Wykorzystują swoją energię na inne zajęcia

Podczas gdy schludni maniacy koncentrują się na sprzątaniu, wysoce inteligentni ludzie prawdopodobnie spędzają ten czas ucząc się czegoś nowego lub kończąc jakiś projekt. Potrzebują do tego mnóstwo energii, więc takie jak czyszczenie lodówki, są odkładane na dalszy plan.

5. Mają tendencję do gubienia się w swoich myślach

Wysoce inteligentni ludzie często zbyt wiele myślą. Mogą patrzeć na jakiś problem na sto różnych sposobów, co może spowodować, że trochę gubią się w swoich myślach. Jeśli nawet nieco zaniedbują swoje otoczenie, na pewno rozmyślają nad jakimś kreatywnym rozwiązaniem tego problemu.

6. Sprzątanie wydaje się nudne

Ostatecznie inteligentni ludzie bardzo łatwo się nudzą. Jeśli nie jesteś Perfekcyjną Panią Domu, sprzątanie niekoniecznie jest dla ciebie czymś zabawnym.Zobacz także

1000 pierwszych dni życia dziecka – co zrobić aby dobrze wykorzystać ten czas?

Bebiko – poznaj markę, która cieszy się zaufaniem mam

Wojciech Eichelberger: „Patchwork to trudny egzamin z dojrzałości i z życia”