Macierzyństwo

4. Edycja kampanii i konkursu „POŁOŻNA NA MEDAL” – głosowanie na najlepszą położną trwa

Połozna na medal
Połozna na medal
14 sierpnia 2017
Położna z powołania
Fot. iStock / MartinPrescott
 

Trwa 4. edycja kampanii społeczno-edukacyjnej „Położna na medal”. W ramach kampanii realizowany jest konkurs na najlepszą położną w Polsce. Z dniem 31 lipca zakończyło się przyjmowanie nominacji. Obecnie na zgłoszone kandydatki można oddawać głosy, dzięki którym zostanie wybrana „Położna na medal”. Do konkursu zgłoszone zostały 432 położne z całej Polski, z czego 16 z nich ma jeszcze potwierdzić swój udział w konkursie.  Głosowanie odbywa się na stronie kampanii www.poloznanamedal2017.pl i trwa do 31 grudnia.

31 lipca minęły cztery miesiące od startu 4. edycji kampanii i konkursu Położna na medal. Dzień ten kończy etap nominowania kandydatek do plebiscytu. W tym okresie do konkursu zostały zgłoszone 432 położne z całej Polski. 16 nominowanych ma potwierdzić swój udział, ponieważ każda kandydatka bierze udział w plebiscycie dopiero po wyrażeniu zgody. Do 31 grudnia trwa oddawanie głosów na położne. Konkurs ma na celu wyłonienie trzech najlepszych położnych w kraju oraz wyróżnienie po jednej położnej w poszczególnych województwach.

Wyłonienie kandydatek to jeden z punktów kampanii „Położna na medal”. Położne, które zostają ambasadorkami kampanii dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Dzięki temu kobiety w okresie okołoporodowym mogą czerpać informacje związane z przygotowaniem się do porodu, ciążą oraz wychowaniem nowonarodzonego dziecka. Poznają swoje prawa, oraz rolę położnej w tak ważnym okresie ich życia. Dzięki takim działaniom kampania zatacza koło. Kobiety i ich rodziny, które miały kontakt z położną mogą podziękować jej za włożony trud i zaangażowanie zgłaszając je do konkursu „Położna na medal”

„Kampania wywołuje pozytywne dyskusje w środowisku położnych. Poprzez wyłonienie najlepszej położnej w kraju zwracamy uwagę na jej rolę, wkład i zaangażowanie w opiekę okołoporodową. Przybliżamy sylwetkę, obowiązki i charakter pracy położnej. Praca ta często jest niezauważana i mało doceniana, a kampania i konkurs Położna na medal skupiają się na istotnych dla matki i noworodka, aspektach pracy położnej – mówi Iwona Barańska z Akademii Malucha Alantan, pomysłodawcy i organizatora kampanii „Położna na medal”.

Patronat honorowy na czwartą edycją objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Partnerami merytorycznymi zostali: Polskie Towarzystwo Położnych, Fundacja Rodzić po Ludzku, Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni. Mecenasem kampanii jest marka Alantan Plus. Pomysłodawcą i organizatorem kampanii jest Akademia Malucha Alantan, która od lat angażuje się w propagowanie bezpiecznego i zdrowego stylu życia wśród rodzin i podnoszenie świadomości związanej z opieką okołoporodową.

poloznanamedal2017


Macierzyństwo

Opiekuńcza rola położnej i wsparcie przy karmieniu piersią w pierwszych miesiącach po porodzie

Połozna na medal
Połozna na medal
31 sierpnia 2017
Fot. iStock / SolStock
 

– radzi położna Arleta Kwiatkowska-Król, ambasadorka kampanii społeczno-edukacyjnej „Położna na Medal”

Rola położnej to nie tylko opieka nad dzieckiem, ale również wsparcie młodej mamy w czynnościach związanych z noworodkiem w pierwszych miesiącach po porodzie. Bardzo ważna okazuje się pomoc przy karmieniu piersią. Jak prawidłowo przygotować młodą mamę do karmienia? Czy technika, pozycja i czas karmienia ma duże znaczenie? Jakie mogą być skutki nieprawidłowego karmienia piersią? Na te i inne pytania odpowiada położna, ambasadorka kampanii „Położna na medal” – Arleta Kwiatkowska-Król.

Tuż po porodzie

Według obowiązujących procedur położna środowiskowa musi dotrzeć do młodej matki do 48 godzin po wyjściu ze szpitala. Najczęściej pobyt w szpitalu trwa 2 doby po porodzie fizjologicznym i 3 doby po cięciu cesarskim. Położna świadcząca usługi w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia powinna po porodzie odwiedzić matkę od 4 do 6 razy. W trakcie tych wizyt powinna znaleźć czas na problemy dotyczące laktacji.

Bardzo dużo kobiet boryka się z problemami dotyczącymi karmienia piersią, duża ich część twierdzi, że nie tak wyobrażały sobie swoją „drogę mleczną”.

Narodziny dziecka i okres laktacji są nowym wydarzeniem w życiu kobiety, niejednokrotnie przynoszącym lęk i niepewność. Życzliwość i empatia ze strony położnej, jej wyrozumiałość oraz gotowość do reagowania na wszystkie wezwania, wpływa na rozluźnienie napięcia u pacjentki, likwiduje strach, uspokaja i daje poczucie bezpieczeństwa. Położna, która dociera do kobiety pozostaje z nią w najbliższych kontaktach, relacja powinna być oparta na wzajemnych zaufaniu, chęci otrzymania pomocy i niesienia jej z drugiej strony. Staje się najbliższą powiernicą problemów dnia codziennego.

Dziecko na pierwszym miejscu

Po powrocie ze szpitala problem karmienia dziecka jest tym ,który może wysuwać się na I miejsce. W pierwszych dniach macierzyństwa to położna oswaja położnicę z trudem, jaki należy włożyć w pracę nad rozpoczęciem karmienia naturalnego. To ona, prowadząc pogadanki, przedstawia wszystkie za i przeciw dotyczące karmienia piersią, rozwiewając wszelkie wątpliwości matki. Kobieta musi być świadoma czego oczekiwać od swojej akuszerki, która jest zobligowana do pomocy przy dostawieniu noworodka do piersi.

 

Instruktaż karmienia piersią. Co to takiego?

Rolą położnej we wsparciu młodej mamy przy karmieniu dziecka piersią jest stosowanie i wprowadzenie matki w instruktaż prawidłowego karmienia piersią:

– bardzo ważna jest technika dostawienia

– istotną rolę odgrywa pozycja do karmienia

– ważny jest też czas trwania karmienia

Matka musi wiedzieć co jest stanem fizjologicznym, a co świadczy o problemie, przy którym potrzebna będzie pomoc fachowca oraz gdzie i do kogo się po nią zwrócić. Położna powinna nauczyć kobietę oceniać:

– długość karmienia (20-30min)

– ilość zużytych pieluch (w zależności od wieku dziecka)

– przyrosty wagowe dziecka (określane przedziałami wiekowymi)

– stan ogólny dziecka

Młoda mama musi znać podstawowe pojęcia:

Nawał mleczno-fizjologiczny – to okres, w którym pod wpływem wysokiego stężenia prolaktyny i innych hormonów wyzwalających laktację, gwałtownie zwiększa się ilość pokarmu. Zazwyczaj pojawia się między drugą, a szóstą dobą po porodzie i trwa od 2 do 3 dni.

Bolesność brodawek – najczęstszy problem w czasie karmienia piersią. Brodawka to miejsce bardzo wrażliwe, potrzebujące kilku dni na przyzwyczajenie się do nowej sytuacji (noworodek wiszący na piersi). Pomocna może okazać się poprawa techniki karmienia, ocena uszkodzenia brodawki, zastosowanie preparatów osłaniających brodawkę i łagodzących objawy podrażnienia, np. użycie Alantan Plus krem. Dzięki alantoinie i d-pantenolowi łagodzi podrażnienia sutków podczas karmienia piersią. Bezpieczny w stosowaniu, ponieważ przeznaczony jest m.in. dla mam w okresie poporodowym.

Obrzęk piersi – stan patologiczny gruczołu piersiowego, charakteryzujący się bolesnym obrzmieniem, wypływ pokarmu jest osłabiony. Można zastosować okład ciepły naprzemiennie z zimnym w celu złagodzenia obrzmienia.

Zastój pokarmu – stan patologiczny, charakteryzujący się bolesnym obrzmieniem piersi i zaburzeniami wypływu pokarmu (wypływ jest zablokowany). Zazwyczaj występuje między drugą, a dziesiątą dobą po porodzie.

Zapalenie piersi – konsekwencja braku postępowania w zastoju i obrzęku piersi. Może wystąpić na każdym etapie laktacji, najczęściej jednak między drugim, a szóstym tygodniem po porodzie. Szczyt zachorowań przypada na okres drugiego, trzeciego tygodnia po porodzie.

Ropień piersi – wyodrębniony zbiornik treści ropnej, powstający w wyniku zejścia procesu zapalnego leczonego z opóźnieniem i/lub niewłaściwie.

Zatkanie ujścia przewodu mlecznego lub wyprowadzającego – zaczerwienienie fragmentu piersi i bolesność odczuwalna podczas wypływu pokarmu.

W wszystkich tych przypadkach to położna środowiskowa w pierwszych tygodniach po porodzie powinna czuwać nad prawidłowym przebiegiem procesu karmienia naturalnego. Młoda matka powinna mieć z nią kontakt 24 godziny na dobę, co skutkować będzie prawidłowym działaniem i obejdzie się wtedy bez negatywnych skutków ubocznych dla mamy i nowonarodzonego dziecka.


Położna na Medal to prowadzona od 2014 roku kampania społeczno-edukacyjna zwracająca uwagę na kwestie związane z koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej

w Polsce poprzez edukację i promocję dobrych praktyk. Istotną kwestią kampanii jest również podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opiece okołoporodowej.

Jednym z kluczowych elementów kampanii jest konkurs na najlepszą położną w Polsce. Zgłoszenia do tegorocznej, czwartej edycji konkursu przyjmowane są od 1 kwietnia do 31 lipca 2017 r. Głosy na nominowane położne można oddawać od 1 kwietnia do 31 grudnia 2017 roku. Nominacje i głosy odbywają się na stronie www.poloznanamedal2017.pl

Patronat honorowy nad kampanią i konkursem objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Patronat merytoryczny sprawują: Polskie Towarzystwo Położnych, Fundacja Rodzić po Ludzku oraz Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni. Mecenasem kampanii jest marka Alantan Plus.


Macierzyństwo

Higiena kikuta pępowinowego od chwili narodzin – co powinno niepokoić młodą mamę i co musi wiedzieć, żeby jak najlepiej o niego dbać

Połozna na medal
Połozna na medal
27 lipca 2017
Higiena kikuta pępowinowego od chwili narodzin – co powinno niepokoić młodą mamę
Fot. iStock

♦ Co to jest kikut pępowinowy?  Higiena kikuta pępowinowego od chwili narodzin ♦ Co powinna wiedzieć młoda mama  Co powinno zaniepokoić mamę 
– radzi położna Arleta Kwiatkowska-Król, ambasadorka kampanii społeczno-edukacyjnej „Położna na Medal”

Higiena kikuta pępowinowego od chwili narodzin

Higiena kikuta pępowinowego z pozoru mogłaby się wydawać trudnym zadaniem dla młodej mamy. Pielęgnacja kikuta nie musi oznaczać stresu i obaw. Staje się to znacznie łatwiejsze, gdy mama małego dziecka pozna i zapamięta kilka wskazówek. Na co zwrócić uwagę i co jest ważne podczas pielęgnacji radzi Arleta Kwiatkowska–Król, położna i Ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

Co to jest kikut pępowinowy? 

Kikut pępowinowy jest pozostałością po sieci naczyń krwionośnych, które podczas ciąży łączą dziecko z łożyskiem mamy. Pępowiną do organizmu rozwijającego się płodu dostarczany jest pokarm, składniki odżywcze, tlen, a następnie usuwane są produkty przemiany materii. Po porodzie położna zaciska plastikową klamerkę na pępowinie i odcina ją na długości około 2cm od powierzchni skóry noworodka. W pierwszych godzinach po porodzie kikut pępowinowy ma kolor biało–niebieski, jest wilgotny i widoczne są na nim przebiegające naczynia krwionośne. W ciągu kolejnych godzin obkurcza się i zmienia barwę na żółto–brązową i czarno–brązową.

Jak pielęgnować           

Po porodzie pępowina z założoną klamerką zabezpieczona zostaje jałowym gazikiem, który przy pierwszej toalecie zostaje usunięty. W trakcie pobytu w szpitalu stosuję się tzw. „suchą pielęgnację”. Zaleca się w pierwszych godzinach po narodzeniu dziecka kontakt z matką „skóra do skóry”, mający na celu kolonizację ciała noworodka bakteriami matki. Jeśli hospitalizacja przedłuża się, do pielęgnacji stosuje się środek antyseptyczny, zawierający w składzie octenidynę. Gojenie następuje poprzez wysychanie i twardnienie kikuta, a następnie oddzielenie się go od podstawy pępka.

Higiena kikuta pępowinowego od chwili narodzin – co powinno niepokoić młodą mamę

Fot. Materiały prasowe

Co powinna wiedzieć młoda mama

Od 2010 roku nie stosuje się produktów alkoholowych do pielęgnacji okolic pępka. Drażnią skórę, przenikają przez nią i są dla niej toksyczne. Światowa organizacja zdrowia zaleca „suchą pielęgnację” kikuta pępowinowego. Każdorazowo podczas kąpieli należy umyć dokładnie cały kikut z uwzględnieniem jego nasady oraz otaczającej kikut skóry. Użyć łagodnych środków myjących i spłukać wodą. W przypadku zabrudzeń smółką lub moczem podczas zmiany pieluszki obowiązuje zasada umycia środkiem myjącym. Należy pamiętać, że przy pielęgnacji kikuta pępowinowego nie należy rutynowo stosować środków dezynfekujących, kremów, posypek oraz nie nakładać gazików. Natomiast utrzymywać pępek suchy z dostępem do powietrza. Podstawową zasadą, którą powinny kierować się młode mamy przy zmianie pieluszki, jest założenie jej poniżej linii kikuta w celu lepszego dostępu do powietrza, co sprzyja procesowi gojenia i przyspiesza odpadnięcie suchej końcówki. Kikut odpada między 2 a 15 dniem życia dziecka.

Co powinno zaniepokoić mamę

Młoda mama musi mieć na uwadze, że przy higiena kikuta pępowinowego pod żadnym pozorem nie wolno odrywać go nawet wtedy, gdy długo nie odpada lub jest częściowo oddzielony. Takie działanie może wywołać krwawienie lub infekcję. Jeżeli kikut nie ulegnie oddzieleniu po 15 dobie życia dziecka, należy skontaktować się z położna lub pediatrą w celu oceny sytuacji. Warto mieć również na uwadze, że przy fizjologicznym procesie gojenia może pojawić się niewielka ilość mętnej wydzieliny. Należy obserwować zmieniający się charakter wydzieliny, a jeżeli zajdzie taka potrzeba, skontaktować się z lekarzem.

Zaczerwienienie wokół pępka oraz objawy ogólne tj. podwyższona temperatura ciała, zmiana zachowania dziecka, mogą świadczyć o zakażeniu kikuta pępowinowego. Może o tym świadczyć również zbyt obfite krwawienie z przyczepu pępowinowego. Przy prawidłowym oddzielaniu jest to jedynie delikatne krwawienie. Gnilna woń  wyczuwalna w okolicach kikuta pępowinowego może być oznaką nieprawidłowości, gdyż odpowiednie gojenie odbywa się bezzapachowo.

Młoda mama jest pełna obaw, czy poradzi sobie z pielęgnacją noworodka, a higiena pępka napawa strachem. Poznając i stosując podstawowe zasady działania każda mama przejdzie przez proces pielęgnacji bez kłopotu.


Trzecia edycja kampanii Położna na medal_Partnerzy merytoryczniPołożna na Medal to prowadzona od 2014 roku kampania społeczno-edukacyjna zwracająca uwagę na kwestie związane z koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej w Polsce poprzez edukację i promocję dobrych praktyk. Istotną kwestią kampanii jest również podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opiece okołoporodowej.

Jednym z kluczowych elementów kampanii jest konkurs na najlepszą położną w Polsce. Zgłoszenia do tegorocznej, czwartej edycji konkursu przyjmowane są od 1 kwietnia do 31 lipca 2017 r. Głosy na nominowane położne można oddawać od 1 kwietnia do 31 grudnia 2017 roku. Nominacje i głosy odbywają się na stronie www.poloznanamedal2017.pl

Patronat honorowy nad kampanią i konkursem objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Patronat merytoryczny sprawują: Polskie Towarzystwo Położnych, Fundacja Rodzić po Ludzku oraz Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni. Mecenasem kampanii jest marka Alantan Plus.