Jako dorośli wiemy, jak ważne jest wysokie poczucie własnej wartości. Wiemy też, że pozytywna samoocena nie jest cechą nabytą, buduje się ją przez całe życie, a jej fundamenty powstają już w dzieciństwie. Na początku jest niezwykle krucha, dziecko szuka akceptacji najbliższych osób, to w ich oczach się przegląda chcąc zobaczyć siebie w jak najlepszym świetle. Dlatego właśnie niezwykle istotna jest rola rodziców w kształtowaniu poczucia własnej wartości małego człowieka.
Jak pomóc dziecku w budowaniu pozytywnej samooceny?
Okazuj dziecku empatię
Aby dziecko czuło się pewnie, musi wiedzieć, że akceptujesz i starasz się zrozumieć jego emocje. Bądź na nie uważnym, nie umniejszaj, nie bagatelizuj, nie mów, że przesadza, że zaraz to minie. Niech dziecko wie, że zawsze może na ciebie liczyć, że może przyjść i powiedzieć ci o swoich uczuciach.
Niech dziecko czuje się ważne
My – rodzice, wiemy, że dziecko jest dla nas najważniejsze, ale jeśli nie mówimy tego dziecku, nie poświęcamy mu swojej uwagi, to ono nie ma tej wiedzy. Oczywiście nie wystarczy mówić, że jest dla nas ważne, ale przede wszystkim potwierdzać to swoim zachowaniem. Odkładać telefon, gdy chce z nami porozmawiać, dopytywać się o szczegóły sytuacji, o których opowiada, wiedzieć, jak mają na imię jego przyjaciele, co lubi robić (co nie zawsze jest oczywiste), poświęcać mu czas, a nie spychać na dalszy plan.
Nie narzucaj dziecku swojego zdania
Ważne przy budowaniu pozytywnej samooceny jest zaufanie do siebie. Żeby dziecko mogło sobie zaufać, musi podejmować własne decyzje, od tych najprostszych – czy zje bułkę czy chleb, czy woli iść w prawo czy w lewo na spacerze, po – im starsze – tym bardziej złożone. Nie pytajmy dziecka o zdanie, jeśli i tak nie zostanie ono przez nas uwzględnione.
Doceniaj
Najważniejsze dla nas nie powinno być osiągnięcie celu, ale wysiłek jaki wkładamy, by do niego dotrzeć. To samo dotyczy dziecka. Doceniaj jego starania, nawet te najbardziej nieporadne, bo tylko tak zachęcisz dziecko do dalszej pracy i dasz mu pewność, że jego wysiłek jest zauważalny, nawet gdy coś mu nie wyjdzie.
Pamiętaj, że wygląd jest ważny
Choć nie szata zdobi człowieka, to nie ma co ukrywać – nasz wygląd ma istotny wpływ na poczucie własnej wartości. Kiedy pytam dorosłych, czego nie akceptują w swoim ciele, padają różne odpowiedzi: uda, brzuch, tyłek, nos. Rzadko kiedy ktokolwiek mówi o… zębach, jakby to był temat tabu. Stan naszego uzębienia bardzo często napawa nas wstydem, nie uśmiechamy się, przez co czujemy się gorsi. Jako rodzic to właśnie o stan zębów twojego dziecka możesz zadbać. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak niezwykle jest to ważne, a przecież dbając o zęby naszych dzieci od najmłodszych lat i ucząc je higieny jamy ustnej jesteśmy w stanie dać im zupełnie niepostrzeżenie ogromną wartość. Dbałość o zęby to nawyk, który powinniśmy w dziecku kształtować, a sami wiedzieć, jak w prawidłowy sposób zadbać o stan uzębienia. Szczoteczki dla najmłodszych (choćby te, które w akcji „Zęby na 6kę!” są nagrodami. nowe szczczoteczki Oral-B D100 Kids posiadają 2 tryby szczotkowania, tryb czyszczenia dziennego oraz tryb delikatnego szczotkowania, specjalnie zaprojektowane by chronić dziecięce zęby i dziąsła), aplikacje takie jak Disney Magic Timer, które sprawiają, że mycie zębów staje się prawdziwą zabawą, wizyty u stomatologa, która mają być przyjemnością, a nie koniecznym obowiązkiem – to wszystko jest niezwykle istotne, także w momencie kształtowania samooceny naszego dziecka. Wiadomo, że szczęśliwe dziecko, to szczęśliwy dorosły, który nie będzie się wstydził swojego uśmiechu.
Okaż wyrozumiałość
Aby było to możliwe, uważnie słuchaj, obserwuj i analizuj. Zrozumienie wymaga wysiłku, ale jest dla dziecka nieocenione. Dawaj dziecku sygnały zrozumienia słowami, gestami, rozmową. Dopytuj je o szczegóły. W ten sposób pokażesz, jak ważna jest dla Ciebie dziecko.
Mów o emocjach i uczuciach
Rozmowa to jeden z najprostszych (tzn. najłatwiej dostępnych i najszybszych) oraz najskuteczniejszych sposobów radzenia sobie z emocjami. Ucz tego dziecko, a zwiększysz u niego poczucie własnej skuteczności i pewności siebie. Zmniejszysz tym samym ryzyko wystąpienia nałogów oraz ułatwisz mu budowanie relacji w przyszłości.
Aprobuj mówienie prawdy
Jeśli musisz karać, to adekwatnie do winy. Bierz pod uwagę, czy dziecko zrobiło coś celowo, czy niechcący. Nie dopuść do sytuacji, w której bardziej korzystne dla dziecka będzie ukrywanie „występku” niż przyznanie się do winy.
Doceniaj wysiłki
Kiedy dziecko się stara, nagradzaj je niezależnie od wyniku. Każda konstruktywna aktywność jest lepsza od jej braku. Jeśli dziecku nie wychodzi, mów: Nie szkodzi, dopiero się uczysz. Każdy próbuje wiele razy, zanim mu wyjdzie. Pytaj: Jak myślisz, dlaczego się nie udało? Co możesz poprawić? zamiast pokazywać czy mówić jak „powinno być”.
Wspieraj mocne strony i talenty
To na nich opiera się poczucie własnej wartości, kształtują pasje i preferencje, buduje sukces. Często jako dorosłym łatwiej nam dostrzec własne słabości, niż pozytywy, dlatego warto pokazywać dziecku tę drugą stronę jak najczęściej.
Dbaj o siebie i ucz dziecko, że to ważne
Schludny wygląd, poświęcanie tylko sobie choć trochę czasu w ciągu dnia, nagradzanie siebie i samorozwój wydają się niektórym przyziemne czy też egoistyczne. Nic bardziej mylnego. Człowiek, który nie lubi siebie, nie może lubić innych, trudno więc, by budował czyjąkolwiek samoocenę.
Przestań pouczać
Wykłady i nie poparte własnych zachowaniem rady są dziecku niepotrzebne. O wiele ważniejsza jest akceptacja i próby zrozumienia..
Znajdź wspólne zainteresowania
Nie ma lepszego sposobu na spędzanie czasu z dzieckiem niż aktywność, którą lubicie Ty i ono. Wspólne czerpanie radości i satysfakcji z tego, co się robi, to gwarantowana świetna zabawa, ale także wzajemne wzmacnianie poczucia sensu swoich działań, a więc bycia wartościowym.
Pozwól popełniać błędy
Kiedy dziecku coś się nie uda, zamiast je ośmieszać czy karcić w jakiejkolwiek formie – przyjmij to i mów, że błędy zdarzają się każdemu człowiekowi, zwłaszcza, kiedy dopiero się czegoś uczy. Opowiadaj o tym, jakich Ty doznałeś porażek i w jaki sposób Ci pomogły, jak sobie z nimi radziłaś /eś. Ucz o konsekwencji i jej przyjmowaniu.
Dotrzymuj słowa
Dla dziecka dane słowo jest święte. ZAWSZE go dotrzymuj, a jeśli zdarzy się, że z jakichś przyczyn nie dasz rady – przeproś.
Bądź autentyczna/y
Pokazuj dziecku, że warto być sobą. Dawaj do zrozumienia, że sympatię zdobywa się uczciwością i szczerością, a nie robiąc coś na pokaz czy po to, by się przypodobać.
Śmiej się!
Uśmiech i śmiech to dla dziecka norma i dziwi się, że dorośli robią to tak rzadko. Weź z tego przykład i uśmiechaj się czy jest okazja, czy nie. Podziękuje Ci nie tylko Twoje dziecko, ale i Twój mózg. Poczucie humoru to jedna z cech ludzi sukcesu 🙂 O zdrowy, piękny uśmiech Twój i Twojego dziecka pomogą zadbać szczoteczki elektryczne od Oral-B.
A co Ty robisz, by wzmocnić samoocenę dziecka nie sprawiając przy tym, by „obrosło w piórka”? Podziel się tym 🙂
Akcja „Zęby na 6-tkę!”. Weź udział w rodzinnej akcji z nagrodami!
Artykuł powstał we współpracy z marką Oral-B