Zmiana zachowania dziecka (i ta na dobre i ta na gorsze) zaczyna się zawsze od zmiany zachodzącej w jego rodzicu. Wychowanie człowieka to praca żmudna i nie zawsze wdzięczna, ale z jednego musimy sobie zdawać sprawę – jeśli chcemy, by nasze dzieci były w przyszłości odpowiedzialnymi, życzliwymi, pomocnymi i w miarę rozsądnymi dorosłymi, musimy być w naszych działaniach wychowawczych konsekwentni.
13 rzeczy, których potrzebujesz, żeby dobrze wychować dziecko
1. Granice
Świat jest bardzo chaotycznym miejscem. Granice pomagają twojemu dziecku, nie tylko odnaleźć swoje miejsce, ale również dobrze się rozwijać .
2. Zasady, rutyna
Uczenie się samokontroli i empatii to trudne sprawy. Uczenie się bycia czyimś przyjacielem i interakcji z innymi również. Cały okres dzieciństwa to okres ciągłych zmian. Ważne, by dom i rodzice byli dla dziecka czymś stałym i bezpiecznym. Wiedza, czego można się spodziewać w porach posiłków, rano i wieczorem porządkuje dziecięcy świat, daje mu poczucie bezpieczeństwa
3. Wczesne chodzenie spać
Sen jest podstawą dla zrównoważonego rozwoju naszego mózgu. Pomaga nam przetwarzać nabyte w ciągu dnia doświadczenia i uczyć się z nich. Mózg dzieci stale się rozwija i tworzy nowe połączenia neuronowe. Jedną z najbardziej podstawowych rzeczy, które możesz zrobić dla zdrowia i dobrego samopoczucia twojego dziecka jest zapewnienie mu odpowiedniej ilości snu.
4. Empatia.
Nowe badania pokazują, że empatia odgrywa ważną rolę, jeśli chodzi o prawidłowy rozwój emocjonalny dzieci. Pokaż im na własnym przykładzie co to znaczy być empatycznym.
5. Przytulanie
Aby przeżyć, potrzebujemy czterech uścisków dziennie. Żeby się prawidłowo rozwijać – dwunastu.
6. Zabawa z rodzicami
Dzieci nie mówią: „Miałem ciężki dzień […] Możemy porozmawiać?” Mówią: „Poobawisz się ze mną?”. Odłóż telefon i pomyśl o tym, ile razy powiedziałeś swojemu dziecku „nie mam teraz czasu”.
7. Zabawa na powietrzu
Dzieci, które nie wychodzą na dwór, by się trochę pobawić i poruszać, mogą mieć bardzo dużo problemów, również tych związanych z kontrolowaniem emocji.
8. Obowiązki domowe
Badania wskazują, że dzieci, które mają stały zestaw obowiązków mają wyższą samoocenę, są bardziej odpowiedzialne i lepiej radzą sobie z frustracją.