Listy do redakcji

Żyłam w poczuciu winy że robiąc coś dla siebie – zabieram coś innym… Akcja #BeMumSelf

Listy do redakcji
Listy do redakcji
14 czerwca 2020
Akcja #BeMumSelf
Fot. iStock
 

Od paru lat zajmuję się domem. Zawód ten wybrałam świadomie. Sama, bez żadnych sugestii ,ani porad. Żyłam jednak w poczuciu winy że robiąc coś dla siebie – zabieram coś innym. Dzieciom, partnerowi, rodzicom. Że jeśli zacznę robić coś dla siebie, to zabiorę cenny czas bliskim. Oni na tym stracą.   

Nie potrafiłam uzmysłowić sobie, że jestem równie ważna co inni. Do czasu.

Podczas podróży  samolotem usłyszałam od stewardessy: Pasażerowie podróżujący z dziećmi zakładają maskę najpierw sobie, a następnie dziecku. I wtedy dosłownie poczułam, że coś się we mnie zmieniło. Zrozumiałam, że kiedy ja będą mogła normalnie oddychać, będę w stanie zadbać również o bezpieczeństwo swoich dzieci.

Odkryłam, że nie muszę czuć się winna, mogę pozwolić sobie na to, by pomyśleć o sobie. Robiąc coś dla siebie, robię coś ważnego dla innych.

Uzmysłowiłam sobie, że w życiu nie robię tego, że nie zadbam o swoich najbliższych, o ile nie będziesz w dobrej formie fizycznej i psychiczne, że moi bliscy na tym nie stracą. Przeciwnie, że nauczę swoje dzieci jak się dba o siebie. Jak się realizuje marzenia. One najlepiej uczą się przez przykład.

Moją „maską z tlenem”, dzięki której poczułam  się spełniona, była nauka języka chińskiego. Dziś jestem już na etapie, że być może w niedalekiej przyszłości poszukam pracy, w której będę mogła wykorzystać znajomość tego języka.

Opanowałam go całkiem nieźle. Rodzina jest ze mnie dumna. Wiem jedno, było to bardzo uwalniające doświadczenie. Mogę zrobić coś dla siebie i świat się nie zawali! Jestem pewna że i ja i inni na tym zyskają.

Magdalena

List nadesłany w ramach akcji #BeMumSelf

#BeMumSelf – zostań najpierw mamą dla samej siebie – O AKCJI

Wyobraź sobie, że ty jesteś za siebie odpowiedzialna, co byś dla siebie zrobiła, jak zaopiekowałabyś się tą małą dziewczynką, która jest w tobie. Co byś jej chciała powiedzieć, co dla niej zrobić? Poczujmy się mamami, spójrzmy na nasze macierzyństwo całkowicie od środka i dajmy sobie przestrzeń na to, by nazwać to, czego w głębi duszy pragniemy, o jakiej mamie marzymy i w efekcie – jaką same byśmy chciały być.

A gdy już o tym pomyślisz – napisz do nas!

Piszcie do nas, anonimowo jeśli chcecie. Wybrane listy opublikujemy, a niektóre z nich nagrodzimy, dzięki naszym wspaniałym Partnerom.

Prace przesyłajcie na adres [email protected] wpisując w temacie wiadomości „#BeMumSelf ” oraz z informacją, jak chcecie zostać podpisane (w przypadku braku informacji, list podpiszemy pierwszą literą imienia lub nicku).

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora oraz Sponsorów konkursu, swoich danych osobowych, uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych i RODO.

NAGRODY:

10 x zestaw kosmetyków Lumissima Dr Irena Eris składający się z:

1 x Brightening & Anti-Aging Day Cream SPF 20

Krem do codziennej pielęgnacji skóry z przebarwieniami, o niejednolitym kolorze, pozbawionej blasku. Zawiera unikalną technologię rozjaśniającą Pigment-Block Complex, peptydy pobudzające produkcję kolagenu, ceramidy zapobiegające utracie wilgoci oraz filtr SPF 20 chroniący skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV, które są jednym z głównych czynników powodujących przebarwienia. Stosowany regularnie ujednolica koloryt skóry, chroni ją przed hiperpigmentacją, nawilża, zmiękcza, wygładza zmarszczki, odmładza wygląd całej twarzy. Idealny pod makijaż.

Cena: 185 PLN / 50 ml

1 x Whitening & Regenerating Night Cream

Krem do codziennej wieczornej pielęgnacji skóry z przebarwieniami, o niejednolitym kolorze, pozbawionej blasku. Zawiera unikalną technologię rozjaśniającą Pigment-Block Complex, peptydy pobudzające produkcję kolagenu, emolienty i ceramidy zapobiegające utracie wilgoci. Stosowany regularnie ujednolica koloryt skóry, chroni ją przed hiperpigmentacją, nawilża, zmiękcza, wygładza zmarszczki, odmładza wygląd całej twarzy. Intensywnie regeneruje skórę nocą, zapewniając jej zdrowy, promienny wygląd po przebudzeniu.

Cena: 195,00 PLN / 50 ml

1 x Luminizing Age Correcting Day Serum

Intensywne serum na dzień rozjaśniające przebarwienia i dodające skórze blasku. Zawiera unikalną technologię rozjaśniającą Pigment-Block Complex oraz peptydy pobudzające produkcję kolagenu. Intensyfikuje działanie kremu na dzień, natychmiastowo nadaje skórze promienny blask i zdrowy kolor. Regeneruje, nawilża, zapewnia skórze miękkość i gładkość. Do stosowania pod krem na dzień z gamy Lumissima, doskonale nadaje się pod makijaż.

Cena: 175 PLN / 30 ml

www.sklep.drirenaeris.com

drirenaeriscosmetics

drirenaeris

 

3 x zestaw nagród ze sklepu eyes69.com, składający się z:

1 x voucher na zakup okularów w sklepie online eyes69.com  o wartości 500 zł

Fot. Materiały prasowe

Nagrody do realizacji online lub w stacjonarnym sklepie w Wola Park w Warszawie. Zarówno na okulary przeciwsłoneczne oraz na oprawy i szkła korekcyjne. 

1 x przyłbica ochronna  Mask69

Fot. Materiały prasowe

www.eyes69.com

eyes69official

eyes69com

1 x Komplet dwóch sztuk poszewek pikowanych z welwetu 

1 x Obraz na płótnie Peacock Eye

1 x komplet zasłon na taśmie marszczącej (2 szt.)

2 x Etui na tablet / kosmetyczka Velvet Green

 

www.dekoria.pl

Dekoriapl

dekoriapl

 

5 x bon podarunkowy na zakupy w sklepie vippidesign.com o wartości 200 zł

10 x zestaw 4 maseczek (do wyboru ze strony) 

vippidesign.com

VippiDesignPolska

vippidesign

Akcja trwa od 26.05 do 19.06.2020 roku. Wyniki zostaną opublikowane do 29.06.2020 roku. Regulamin akcji dostępny jest tutaj.


 

* Jedna z mam z naszego zespołu bardzo dziękuje swojej ukochanej córce za hasło tej akcji.


Listy do redakcji

On ją krzywdzi – ona go kocha. Dlaczego?

Agnieszka Dyniakowska
Agnieszka Dyniakowska
14 czerwca 2020
Fot. iStock/alien185
 

Słysząc o kobiecie, która zostaje w przemocowym związku, niejedna z nas zadaje sobie pytanie o powody. Co trzyma ją w tej patologicznej sytuacji? Dlaczego nie ucieka, nie szuka pomocy, pozwala na złe traktowanie? Nie ma jednej dobrej odpowiedzi, bowiem przyczyn utrzymywania relacji z brutalnym partnerem może być kilka.

Na początku zniewala nas przypływ pozytywnych uczuć, fala zakochania i reakcji chemicznych, które zachodzą w naszym umyśle – nasz partner wydaje nam się bez skazy, idealny, wymarzony. Dopiero wraz z upływem czasu dostrzegamy jego wady i poznajemy prawdziwy charakter. Często przemocowi partnerzy na początku doskonale się maskują, ukrywają swoje prawdziwe skłonności, a gdy czują się pewnie w relacji, gdy kobieta jest już oczarowana i zaangażowana, wówczas pokazują swoje prawdziwe ja. A partnerki doświadczające przemocy często mają swoje powody, by (jeszcze) pozostać w związku.

Wspomnienia z wczesnych etapów związku

Nie każda z nas jest w stanie po jednorazowym akcie przemocy powiedzieć dosyć, koniec, odchodzę – mamy przecież w pamięci wspólnie spędzone sielankowe miesiące, ten czas zakochania, w którym wszystko układało się wspaniale, łączą nas zebrane wówczas doświadczenia i wspomnienia. On był inny, wrażliwy, delikatny – teraz to prawdopodobnie stres, przypadek, wyjątkowa sytuacja. Łudzimy się, że wkrótce wszystko się zmieni, on wróci do swojej dawnej formy, znowu będzie jak kiedyś. Niestety, najczęściej tak nie jest.

Wstyd

Jednym z powodów akceptowania przemocy może być wstyd. Boimy sie przyznać innym, że partner nas krzywdzi, boimy się ich oceny, tego, że nie znajdziemy zrozumienia, szczególnie, gdy przemoc była dobrze ukryta, a nasz partner cieszy się powszechnym poważaniem (np. jest na wysokim stanowisku). Obawiamy się też komentarzy „dlaczego na to pozwalasz”, „ja bym nigdy nie zgodziła się na takie traktowanie”, „sama jesteś sobie winna”.

Doświadczenia przemocy w dzieciństwie

Osoby, które w dzieciństwie doświadczały przemocy dobrze pamiętają brak szacunku, kontrolowanie, bicie i poniżanie, dlatego też łatwiej akceptują je ze strony partnera – uważają, że na to właśnie zasłużyli. Najczęściej mają zaburzone poczucie własnej wartości i obniżoną samoocenę, uznają, że nie zasłużyli na miłość i szczęście, są odpowiedzialni za zachowanie partnera, to ich wina.

Stabilność ekonomiczna

Przemoc może przybierać różne formy, także kontroli finansowej, odseparowania od reszty świata (m.in. nakłonienie do przerwania pracy zawodowej) i uzależnienia (w tym finansowego) od oprawcy. Powodem utrzymywania relacji często jest obawa przed brakiem stabilności ekonomicznej. Kobiety boją się, że bez partnera nie będą w stanie się utrzymać, zwłaszcza, gdy mają pod opieką małe dzieci, że szukanie pomocy rozwścieczy sprawcę, który wyrzuci je z domu, zostawi bez środków do życia, a rozpoczynanie wszystkiego od nowa będzie niezwykle trudne.

Utknięcie w cyklu przemocowym

Przemoc najczęściej nie zdarza się każdego dnia, 24 godziny na dobę. Sprawcy często po akcie przemocy chcą wynagrodzić swoje zachowanie – przepraszają, obsypują podarunkami, obiecują poprawę i przysięgają, że nigdy więcej to się nie powtórzy. Ta faza miesiąca miodowego, czas okazywania skruchy i miłości, daje złudne nadzieje na poprawę, przypomina pierwsze wspólnie spędzone miesiące, gdy partner nie wpadał w złość. Wówczas zapominamy nieco o złych doświadczeniach i wierzymy, że możliwa jest zmiana na lepsze.

Nierozpoznanie przemocy

Przemoc to nie tylko akty fizyczne, bicie, kopanie czy szarpanie, ale też bardziej subtelne, mniej bezpośrednie formy – psychiczne znęcanie się, nadmierna kontrola, śledzenie i sprawdzanie korespondencji, ograniczanie kontaktów z innymi, uzależnianie od partnera, wmawianie choroby psychicznej lub innych zaburzeń, przejęcie władzy nad sprawami ekonomicznymi, zmuszanie do niechcianych czynności seksualnych. Część ofiar nie jest świadoma tego, że doświadcza przemocy – przyjmują pewne zachowania za niewygodne, niekomfortowe, ale dla przyjemności drugiej strony, dla spokoju w związku są w stanie się poświęcić.

Empatia wobec sprawcy

Osoby doświadczające przemocy często tłumaczą sprawcę – bo on tyle przeszedł w dzieciństwie, bo ma stresującą pracę, to była moja wina, że się zdenerwował. Manipulacja ze strony sprawcy potrafi wpędzić nas w wyrzuty sumienia, czujemy się odpowiedzialne za to, by mu pomóc, przenosimy na siebie winę, chcemy chronić partnera poprzez ukrywanie prawdy przez rodziną i bliskimi. To fałszywe poczucie lojalności jest dla nas dodatkowo krzywdzące i uniemożliwia nam zakończenie toksycznej relacji.

JEŚLI DOŚWIADCZASZ PRZEMOCY, JESTEŚ JEJ ŚWIADKIEM LUB PODEJRZEWASZ, ŻE KTOŚ JEST KRZYWDZONY, NIE CZEKAJ – ZGŁOŚ SIĘ PO POMOC!

  • Porozmawiaj z kimś bliskim z rodziny lub przyjaciółmi – pamiętaj, że doświadczenie przemocy nie jest twoją winą i powodem do wstydu
  • Zgłoś sprawę Policji – numer 997 lub 112
  • Skorzystaj z Linii wsparcia dla osób w kryzysie psychicznym – 800 70 2222 (całodobowa i bezpłatna)
  • Zadzwoń na Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” – 801 120 002 (czynny przez całą dobę)

Listy do redakcji

Przestałam być perfekcyjna i byłam wściekła. Na siebie… Akcja #BeMumSelf

Listy do redakcji
Listy do redakcji
12 czerwca 2020
Akcja #BeMumSelf
Fot. iStock

Miałam napisać wczoraj. Usiądę wieczorem z herbatą i napiszę. Lubię pisać. Dla siebie. Napiszę, co mi tam, przecież nie zaszkodzi. Przynajmniej przeleję na papier swoje myśli. Te które mnie bolą. Bo często tak robię. Jak jestem zła lub smutna, zmęczona, a nie mogę się wygadać to piszę. Ale przechodząc do tematu… Co bym zrobiła dla siebie gdybym była małą dziewczynką? Wdzięczny temat. Taki łatwy, lekki i przyjemny. Z pozoru. Naprawdę, przynajmniej dla mnie bardzo trudny. Nauczyłabym się siebie kochać taką jaką jestem. Nie idealną. Zmęczoną, smutną, złą, słabą, zapłakaną, wściekłą, rozczarowaną, zawiedzioną. Sobą i życiem. Moja mama nigdy tego nie zrobiła. Jest dobrą mamą. Ale… Wychowała mnie na dobrą uczennicę, dziewczynę, żonę i matkę. Grzeczną, ułożoną, mówiącą zawsze „dzień dobry”, niesprawiającą problemów w szkole, z samymi piątkami, dobrym towarzystwem. Potem dobrą, niewymagającą, posłuszną żonę. Z domowym obiadem na stole, czystą podłogą, wyprasowaną koszulą dla męża. Super mamę- spacer, lody, rower, zawsze czyste dzieci, domowe jedzonko (broń boże fast foody!!), planszówki, czytanie przed snem, odrobione lekcje itd. Co z tego że wieczorem „padasz na twarz” ??!! Jeszcze tylko książeczka i spanie. A potem stań i ugotuj obiad na jutro, a przy okazji poprasuj….

Zawsze musiałam być silna, uśmiechnięta, zadowolona, niezmęczona itd. Moja przyjaciółka nazywała mnie „perfekcyjną panią domu”. I co mi z tego? I nic. Byłam zła na siebie, kiedy padałam ze zmęczenia, a jeszcze nie wykonałam „planu dnia”. Tak właśnie „planu dnia”, bo ja miałam wszystko zaplanowane. Od budzika o szóstej rano do wieczornego prysznica. Wszystko pod kontrolą. Mucha nie siada!

Zostałam sama. Znaczy z dziećmi. I wszystkie plany wzięły w łeb! Cała ta cholerna logistyka. I nie umiałam sobie poradzić. Przestałam być perfekcyjna i byłam wściekła. Na siebie. Na to, że jestem zmęczona, smutna, zapłakana, czasem wściekła, mam brudną podłogę i okna nie umyte co drugą sobotę, że dzieci jedzą „gotowce” z marketu, że nie mam siły iść z nimi na rower, plac zabaw, ba nawet nie mam mocy wejść pod prysznic wieczorem. Bo nikt nigdy nie powiedział mi, że tak można, a czasem nawet trzeba. Trzeba odpuścić. Olać, położyć się i leżeć. I że to nie jest strata czasu. Poczytać, napić się lampki wina, dać hot doga na kolację, włączyć bajki na parę godzin, chodzić w piżamie cały dzień. Po prostu nie mieć siły.

Mam trochę żal, pretensję do mojej mamy. O to że, nie nauczyła mnie być „nieidealną” i lubić się taką, nie planować, nie mieć wszystkiego pod kontrolą. Sama się tego nauczyłam. Przed czterdziestką. Po rozwodzie. Dużo mnie to kosztowało. Ale się udało.

Gdybym była małą dziewczynką to właśnie bym dla siebie zrobiła jako matka. Nauczyłabym się być „nie perfekcyjną” i lubić się za to, akceptować swoje słabości, niemoc, łzy, zmęczenie, żal. To tyle i aż tyle. Dziś uczę tego swoje dzieci. Z nadzieją że się uda.

MB

List nadesłany w ramach akcji #BeMumSelf

#BeMumSelf – zostań najpierw mamą dla samej siebie – O AKCJI

Wyobraź sobie, że ty jesteś za siebie odpowiedzialna, co byś dla siebie zrobiła, jak zaopiekowałabyś się tą małą dziewczynką, która jest w tobie. Co byś jej chciała powiedzieć, co dla niej zrobić? Poczujmy się mamami, spójrzmy na nasze macierzyństwo całkowicie od środka i dajmy sobie przestrzeń na to, by nazwać to, czego w głębi duszy pragniemy, o jakiej mamie marzymy i w efekcie – jaką same byśmy chciały być.

A gdy już o tym pomyślisz – napisz do nas!

Piszcie do nas, anonimowo jeśli chcecie. Wybrane listy opublikujemy, a niektóre z nich nagrodzimy, dzięki naszym wspaniałym Partnerom.

Prace przesyłajcie na adres [email protected] wpisując w temacie wiadomości „#BeMumSelf ” oraz z informacją, jak chcecie zostać podpisane (w przypadku braku informacji, list podpiszemy pierwszą literą imienia lub nicku).

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora oraz Sponsorów konkursu, swoich danych osobowych, uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych i RODO.

NAGRODY:

10 x zestaw kosmetyków Lumissima Dr Irena Eris składający się z:

1 x Brightening & Anti-Aging Day Cream SPF 20

Krem do codziennej pielęgnacji skóry z przebarwieniami, o niejednolitym kolorze, pozbawionej blasku. Zawiera unikalną technologię rozjaśniającą Pigment-Block Complex, peptydy pobudzające produkcję kolagenu, ceramidy zapobiegające utracie wilgoci oraz filtr SPF 20 chroniący skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV, które są jednym z głównych czynników powodujących przebarwienia. Stosowany regularnie ujednolica koloryt skóry, chroni ją przed hiperpigmentacją, nawilża, zmiękcza, wygładza zmarszczki, odmładza wygląd całej twarzy. Idealny pod makijaż.

Cena: 185 PLN / 50 ml

1 x Whitening & Regenerating Night Cream

Krem do codziennej wieczornej pielęgnacji skóry z przebarwieniami, o niejednolitym kolorze, pozbawionej blasku. Zawiera unikalną technologię rozjaśniającą Pigment-Block Complex, peptydy pobudzające produkcję kolagenu, emolienty i ceramidy zapobiegające utracie wilgoci. Stosowany regularnie ujednolica koloryt skóry, chroni ją przed hiperpigmentacją, nawilża, zmiękcza, wygładza zmarszczki, odmładza wygląd całej twarzy. Intensywnie regeneruje skórę nocą, zapewniając jej zdrowy, promienny wygląd po przebudzeniu.

Cena: 195,00 PLN / 50 ml

1 x Luminizing Age Correcting Day Serum

Intensywne serum na dzień rozjaśniające przebarwienia i dodające skórze blasku. Zawiera unikalną technologię rozjaśniającą Pigment-Block Complex oraz peptydy pobudzające produkcję kolagenu. Intensyfikuje działanie kremu na dzień, natychmiastowo nadaje skórze promienny blask i zdrowy kolor. Regeneruje, nawilża, zapewnia skórze miękkość i gładkość. Do stosowania pod krem na dzień z gamy Lumissima, doskonale nadaje się pod makijaż.

Cena: 175 PLN / 30 ml

www.sklep.drirenaeris.com

drirenaeriscosmetics

drirenaeris

 

3 x zestaw nagród ze sklepu eyes69.com, składający się z:

1 x voucher na zakup okularów w sklepie online eyes69.com  o wartości 500 zł

Fot. Materiały prasowe

Nagrody do realizacji online lub w stacjonarnym sklepie w Wola Park w Warszawie. Zarówno na okulary przeciwsłoneczne oraz na oprawy i szkła korekcyjne. 

1 x przyłbica ochronna  Mask69

Fot. Materiały prasowe

www.eyes69.com

eyes69official

eyes69com

1 x Komplet dwóch sztuk poszewek pikowanych z welwetu 

1 x Obraz na płótnie Peacock Eye

1 x komplet zasłon na taśmie marszczącej (2 szt.)

2 x Etui na tablet / kosmetyczka Velvet Green

 

www.dekoria.pl

Dekoriapl

dekoriapl

 

5 x bon podarunkowy na zakupy w sklepie vippidesign.com o wartości 200 zł

10 x zestaw 4 maseczek (do wyboru ze strony) 

vippidesign.com

VippiDesignPolska

vippidesign

Akcja trwa od 26.05 do 19.06.2020 roku. Wyniki zostaną opublikowane do 29.06.2020 roku. Regulamin akcji dostępny jest tutaj.


 

* Jedna z mam z naszego zespołu bardzo dziękuje swojej ukochanej córce za hasło tej akcji.


Zobacz także

„Wierzę, ze znowu kiedyś pójdziemy na wyprawę PrzedSiebie, a Tobie znowu nie będzie się zamykać buzia”. Akcja #matko i córko

„Mam nadzieję, że czujesz, że jesteś dla nas Najważniejsza i Wyjątkowa”. Akcja „List do dziecka

Każdy ma swój niewysłany list. „Mój ojciec, to alkoholik, zawsze tak było, ale nikt w rodzinie głośno o tym nie mówił”