Listy do redakcji

„Zuzanna żyje, nawet kocha ale nadal jej rany są niezabliźnione”. Akcja „Kwiecień-plecień, czy upleć ciekawą historię”

Listy do redakcji
Listy do redakcji
22 kwietnia 2017
Fot. iStock/Martin Dimitrov
 

Nie pamiętała pogrzebu, uczestników, kondolencji, nawet ciepłego pocałunku w czoło od dawnego adoratora… Czuła ból, taki na wskroś, bezradność, chciała krzyczeć, ale krzyk odbijał się od szyb pogranicza żywych i umarłych…

Śmierć. Mówią, że nigdy nie można się na nią przygotować, ostatecznie pożegnać, ale gdy umiera młoda osoba, świat jej bliskich się wali.

Jej też się zawalił. Widziała reanimację, prosiła Boga, by go jej nie zabierał, by ta cholerna historia jej matki się nie powtórzyła. By mogła jeszcze raz usłyszeć bicie jego serca, poczuć oddech, usłyszeć głos.

Życie nie daje nam tego, czego chcemy, tylko to, co ma dla nas – w chwilach przebudzenia przypominała sobie tę zasłyszaną sentencję. Ktoś powiedział jej coś mądrego – „nigdy nie przestanie cię to boleć, ale czas nauczy cię żyć z tym bólem”.

W pierwszym okresie piła, bo alkohol pozwalał zasnąć i sprawiał , że dzień szybciej się kończył. Ona też chciała się skończyć, ale wiedziała, że jej śmierć też zabolałaby innych ludzi. Papieros za papierosem, odrzucona terapia- bo na cholerę ma rozmawiać z ludźmi, którzy przeżywają problemy, z którymi według niej zawsze można sobie poradzić. Uważała, że póki żyjesz, wszystko możesz zmienić, ale śmierć? Ona kończyła wszystko, zatrzaskiwała drzwi wszelkiej dyskusji .

Pracowała – mechanicznie jak robot, gdy leciała piosenka niosąca wspomnienia uciekała do toalety, bo łzy same leciały i przypominały, że ktoś tu nieźle się oszukuję. Już nic nie było takie same. Świat imprez, byle nie siedzieć w domu ze swoimi myślami, nie katować się wspomnieniami. Bawiąc się nigdy nie oszukiwała – chce być sama, możesz być opcją mojego wieczoru, ale potem zapomnij o mnie – śmierć nauczyła ją szczerości.

Ktoś przelotnie stwierdził, że niezła zimna suka, ktoś inny odpowiedział – to tylko uciekinier swoich uczuć.

Ktoś kto doświadczył nagłej śmierci ukochanego, zostaje obdarty z możliwości odczuwania wielkiej miłości. Boi się, że znów może spotkać go piekący ból z którym nic nie da się zrobić, a jego krzyk nigdy nie dotrze do osoby do której jest kierowany.

Zuzanna żyje, nawet kocha ale nadal jej rany są niezabliźnione.

XXXX


Akcja „Kwiecień-plecień, czyli upleć nam ciekawą historię”

Zadanie konkursowe: jeśli chcesz wziąć udział w akcji „Kwiecień-plecień, czyli upleć nam ciekawą historię” prześlij do nas swoje opowiadanie, nie narzucamy formy, tematyki – napiszcie o tym, co wam w duszy od dawna, a może właśnie w kwietniu gra. Na wasze prace czekamy pod adresem: [email protected]. Najciekawsze z nich opublikujemy i nagrodzimy.

Prosimy o dołączenie do wiadomości poniższego oświadczenia:

Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora swoich danych osobowych uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926 z późn. zm.).

Akcja potrwa od 12 kwietnia do 8 maja. Wyniki zostaną opublikowane do dnia 18 maja 2017 roku na stronie www.ohme.pl

Nagrody:

Foksal_logo WAB-nowe-logo_wab

10 x zestaw książek, skłądający się z:

Steczkowscy. Miłość wbrew regule

SteczkowskaSteczkowscy

Postawili wszystko na jedną kartę – sprzeciwili się tradycji, zasadom i kościelnej regule. Wybrali siebie i miłość. Nikt ich nie wspierał, wszyscy się odwrócili. Było ciężko, ale wygrali swoje życie.

W latach sześćdziesiątych młody Stanisław Steczkowski jest księdzem w Duląbce, niewielkiej wsi w województwie podkarpackim. Charyzmatycznym, tryskającym energią, uwielbianym przez wiernych, dyrygentem chóru przykościelnego aktywizującego parafian. Danusia Wyżkiewicz, młodsza od niego o siedem lat, mieszka w tej samej wsi i śpiewa w chórze przykościelnym. Od dawna jest zakochana w Stanisławie, okazuje się, że z wzajemnością.

Ta książka mówi o pięknej miłości, ale też o borykaniu się przez całe życie z bytem, akceptacją społeczną, Kościołem i aparatem władzy, o nieustannym życiu poza nawiasem. Jest to też opowieść o bezprzykładnej walce o uznanie tej miłości przez Kościół, o dyspensę od ślubów kapłańskich i ślub kościelny. Walce wygranej na trzy lata przed śmiercią Stanisława.

Costello. Przebudzenie

Hermez_Costello

Drapieżna, bardzo zmysłowa próba zmierzenia się z cielesnością. 

Czy w obecnych czasach możliwe jest pełna akceptacja własnego ciała? Czy przyjemność z własnej cielesności zarezerwowana jest dla pięknych i młodych? Co z ciałami ułomnymi, niedoskonałymi, starzejącymi się, które nasza kultura skazuje na niebyt?

Elizabeth Costello, postać wykreowana przez J.M. Coetzeego, jest znaną pisarką. Do tej pory w swoich wykładach, wygłaszanych w uniwersyteckich aulach i podczas spotkań autorskich koncentrowała się na prawach uciskanych mniejszości, słowa służyły jej do stawania w obronie Innego. Żarliwie walczyła również z zabijaniem zwierząt.

Teraz, gdy odbywa serię spotkań w Europie, odkrywa zupełnie nowy rys swojej osobowości. Zaczyna na nowo doświadczać własnej cielesności, emanuje erotyzmem, zaraża nim. Prowokuje i buntuje się przeciwko ograniczeniom, jakie w tej sferze narzuca ludziom kultura, religia, ale i język, zazwyczaj tak giętki i bogaty, a tak ubogi w opisywaniu ludzkiej seksualności.

Noble Health logotyp kolor_jasne tło_CMYK

3 x Class A Collagen Complex

Zestaw Collagen COMPLEX

4 x Detox na Maxa 

zestaw Detox na Maxa

2 x Detox Tea + kubek

NH_zestaw_herbata+kubek

1 x Żelkowe love

NH_żelki

Regulamin akcji znajduje się tutaj.


Listy do redakcji

A w naszej głowie ciągle pytania, w naszej duszy rozterki. Bo kobieta zmienną jest

Agnieszka Dyniakowska
Agnieszka Dyniakowska
23 kwietnia 2017
Fot. iStock/macniak
 

Podobno kobieta zmienną jest, ma wiele twarzy i różne oblicza, które trudno jest tak naprawdę poznać i przeniknąć. Nawet nasz wieszcz narodowy zarzucał nam niestałość i porównywał do wiatru. Cóż, nie ma się co obruszać, bo… wiele w tym prawdy – choć każda z nas rodzi się i umiera jako kobieta, to w ciągu naszego życia przechodzimy przez różne etapy, zmieniamy się, rozwijamy, inaczej patrzymy na świat, ludzi dookoła i same siebie.

Będąc w liceum myślałam o przyszłej sobie, tej za 20- 25 lat, niczym o starszej pani, która większość życia ma już za sobą, w głowie poukładane ma równo niczym od linijki i wie już niemal wszystko. Na początku studiów, słysząc jak dziesięć lat starsza kuzynka mówi, że właśnie teraz przeżywa swój najlepszy czas, pukałam się w głowę i myślałam, że to niemożliwe, że przecież to JA TERAZ mam najlepsze lata, a potem to już tylko echo dobrych wspomnień i starość, już z górki będzie. Teraz, świeżo po trzydziestce, wiem, że… nic nie wiem, ale zupełnie mi to nie przeszkadza, ba! Mam apetyt na zdobywanie wiedzy tajemnej o życiu i dowiedzenie się, jak jeszcze zmienię się jako człowiek, jako kobieta. Bo zmieniamy się, drogie panie, przez całe życie i zmieniają się także towarzyszące nam rozterki, refleksje i pytania.

Pociągnęłam za języki znajome kobiety w różnym wieku – od debiutujących w roli dorosłych po takie, które są już na emeryturze i mają wnuki. Oto, czego się dowiedziałam.

Dwudziestolatki, czyli ja w oczach innych

Piękny to czas, gdy ma się 20 lat! Głowa pełna jest ideałów, planów i pomysłów na życie, a serce otwarte na miłość, której szukamy dookoła. Dwudziestolatki bawią się, ale też boją – są na pierwszym etapie dorosłości i dopiero poznają na czym ona polega i jak to się w ogóle je. Niby dorosłe, ale najniżej w hierarchii, muszą dostosować się do starszych kolegów i koleżanek w pracy, zasłużyć na ich uznanie i pokazać, że pomimo wieku można im zaufać i na nich polegać. Zadają sobie pytania:

Kim jestem?

Kim chcę być?

Co myślą o mnie inni?

Jak mnie postrzegają?

Co chcę robić w życiu?

Co chcę osiągnąć?

Szaleć jeszcze, czy myśleć już o ustatkowaniu się?

Trzydziestolatki, czyli wiek przełomów

Och, te gorące trzydziestki – gorące, bo w ich głowach aż kipi od pytań i rozterek! To wiek, w którym kobiety mają ogromne przemyślenia, refleksje i analizy. Z jednej strony pragną już stabilizacji i bezpieczeństwa, z drugiej chcą bardzo wielu rzeczy na raz i drzemie w nich przekonanie, że stać je na dużo więcej, że jeszcze nie pokazały wszystkiego. Często nie są pewne swojej drogi życiowej, zmieniają kierunek, próbują nowości, wprowadzają modyfikacje. Kobiety w tym wieku stają się mniej podatne i zależne od opinii innych osób, ale nadal są one dla nich istotne. Pytania, jakie sobie zadają to:

Czy jestem szczęśliwa?

Czy jestem sobą?

Co chcę zmienić?

Czy ON jest tym jedynym?

Czy mam jeszcze szanse na znalezienie prawdziwej miłości?

Czy chcę być matką?

Czy jestem dobrą matką?

Jak pogodzić różne sfery mojego życia?

Czy to już wszystko, co jestem w stanie osiągnąć?

O czym tak naprawdę marzę?

Czterdziestolatki, czyli teraz, kurde, ja!

Czterdziestolatki nie boją się już stawiać siebie w centrum, tupnąć nogą i powiedzieć wyraźnie, czego chcą i oczekują. Wychodzą z założenia, że jeśli ktoś ma z nimi problem, to jest to wyłącznie jego problem. Swoje już przeszły, mają niemały bagaż doświadczeń, ale wcale nie zamierzają osiąść i zwolnić tempa- przeciwnie, często właśnie teraz włączają drugi bieg i stawiają na siebie i swój rozwój. Kryzys wieku średniego? Egoistyczne ryczące czterdziestki? Nazywajcie to jak chcecie, one nie będą się przejmować waszymi opiniami, a same zastanawiają się nad tym:

Czy nie zmarnowałam szansy?

Czy mój związek się nie wypalił?

Czy jestem szczęśliwa z tym, co mam, co osiągnęłam?

Czy mogę jeszcze spełnić swoje marzenia?

Czy jestem już stara?

Czy jestem nadal atrakcyjna?

Co jeszcze chciałabym zrobić w życiu?

Co muszę i chcę zmienić?

Pięćdziesięciolatki, czyli druga młodość

Życie po pięćdziesiątce przypomina drugą młodość – kobiety odkrywają nowe pasje i zainteresowania, nowe wymiary doznań i przyjemności. Teraz mają w końcu czas na realizację pragnień z młodości, które kiedyś zepchnęły na dalszy plan i odłożyły na później. Nie boją się, nie przejmują tym, co myślą o nich inni, dobrze już wiedzą, że lepiej żałować, że coś się zrobiło, niż że nie miało się odwagi spróbować. Nie znaczy to jednak, że są zapatrzone wyłącznie w siebie i nie mają żadnych przemyśleń i refleksji na temat własnego życia – oto pytania, które im towarzyszą:

Czy dobrze wychowałam swoje dzieci?

Czy mój związek jest/ był szczęśliwy?

Co zmieniłabym w przeszłości?

Jak inaczej poukładałabym swoje życie?

Dlaczego kiedyś poddałam się i odpuściłam?

Co jeszcze zamierzam zrobić/ zobaczyć/ przeżyć?

Czy mogę się jeszcze podobać innym?

Jak zagospodarować zyskany czas wolny?

Sześćdziesięciolatki (i więcej), czyli początek podsumowania

Kobiety w wieku sześćdziesięciu lat i więcej zaczynają powoli podsumowywać swoje życie i wspominać młodość, przeszłość, ale nie znaczy to, że stają się biernymi obserwatorkami rzeczywistości i nie mają planów i marzeń! Ich skłonność do refleksji związana jest z emeryturą, dorosłością dzieci i pojawieniem się wnuków. Panie w tym wieku mogą przyjąć dwie różne postawy – część czuje spokój i pogodzenie się ze swoim życiem, inne odczuwają żal i obwiniają los o niepowodzenia i porażki. Pytania, które towarzyszą im nam na tym etapie to:

Czego żałuję?

Co osiągnęłam?

Co by było, gdyby…?

Za co jestem najbardziej wdzięczna?

Czy moje życie jest spełnione?

Ile jeszcze życia mi zostało?

Inaczej będzie wyglądać życie wielodzietnej matki, a inaczej starej panny, ale mimo tych różnic każda z nich przeżywać będzie osobiste rozterki i trudności. Oczywiście, pytania, które sobie postawimy zależą od naszej indywidualnej sytuacji życiowej i mogą pojawić się wcześniej lub później, nieco zmienione, nie wszystkie dokładnie takie jak tutaj. Kobieta zmienną jest i nic w tym złego, taka już jej natura.

Na jakim etapie wy jesteście? Jakie pytania wam towarzyszą? Podzielcie się z nami swoimi przemyśleniami, czekamy na wasze opinie!


Listy do redakcji

Matki chorych dzieci muszą być silne… Nie zawsze im się to udaje. Poruszający film – obejrzyjcie

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
22 kwietnia 2017
Fot. Screen/Youtube

Współczujemy myśląc, że dobrze, że to nas nie spotkało. Bo czy dla matki może być coś straszniejszego od choroby jej dziecka? Choroby, która sprawia, że jedyne, co czujemy to okropna bezsilność?

I tę bezsilność ukrywają matki chorych dzieci, bo muszą być silne, muszą być uśmiechnięte, muszą swoją postawą nieść nadzieję swoim dzieciom, że będzie dobrze, bo jak ma być inaczej?

Ale nikt nie jest pozbawiony słabości, nawet mamy chorych dzieci miewają chwile słabości, zwątpienia. Chwile, kiedy dopada je rozpacz, której nie mogę pokazać swojemu dziecku…

Obejrzyjcie…

 


Zobacz także

„Mikołaju potrząśnij mną i daj mi ODWAGĘ”. 🎅Akcja „A co ty byś sobie podarowała w prezencie”

„Powiedział, że nie wytrzymam bez niego nawet jednego dnia… Ale wie pan co? Ja wytrzymałam ten jeden cholerny dzień… Akcja „Kwiecień-plecień, czyli upleć nam ciekawą historię”

O obrabianiu tyłka myśli kilka, czyli o tych którzy bardziej interesują się życiem innych, niż własnym