Listy do redakcji

Wyrosłam na pewną siebie kobietę , porządną, mądrą, upartą, ale kobietę o dobrym sercu. Akcja #Jestem Kobietą

Listy do redakcji
Listy do redakcji
22 marca 2020
Fot. iStock
 

Cześć czytelniczki niestety nie przedstawię się wam z imienia, bo mam wielu wrogów , piszę do was chociaż mam dopiero 18 lat ale chcę udowodnić wam że nieważne w jakim jest się wieku, czy ma się 18 czy 88 lat zawsze warto wypowiadać się na każdy temat.

Gdy byłam mała moja babcia od zawsze po dzień dzisiejszy wmawiała mi że jestem najładniejsza, najlepsza, najmądrzejsza itp. nie uważam że zrobiła błąd , bo dzięki niej wyrosłam na pewną siebie kobietę , porządną, mądrą, upartą, ale kobietę o dobrym sercu.

Dzięki temu że miałam wsparcie w babci w rodzicach potrafiłam zawsze wybierać dobrze, nauczyłam się wspinać po wszystko co zapragnę, marzyłam o facecie idealnym 2-metrowym brunecie z zielonymi oczami który będzie spełniał moje zachcianki dla którego będę priorytetem , a nie jedną z opcji marzyłam o facecie, który pokocha najpierw mój charakter a potem moje ciało … myślicie że to niemożliwe? to jesteście w błędzie . Nigdy nie musiałam się prosić o uwagę mężczyzn, zabiegać o czyjeś względy, czy brać „byle co” w obawie przed tym że nikt mnie nie zechce, to dzięki temu że nauczyłam się być wytrwała i cierpliwa znalazłam miłość swojego życia. Udało mi się znaleźć diamencik, ale tak będzie tylko wtedy jeżeli będziecie sięgać po to co najlepsze.

Moim zdaniem każda kobieta jest piękna jedynie powinna zadbać o to aby czuć się dobrze w swojej skórze. Dla mnie kobiecość to jest klasa urok życzliwość i porządność

Jeżeli jakaś dziewczyna chce się nazwać kobietą powinna umieć się tak zachowywać, bo pewnie przyznacie mi rację że w tych czasach dziewczyny są czasem gorsze niż faceci. Ja patrząc ze swojego punktu, znam swoje rówieśniczki i wiem że dla nich kobiecość nie ma głębszego znaczenia. Dla mnie moje ciało to wizytówka i dlatego darze je szacunkiem, nigdy nie paliłam, nigdy nie piłam alkoholu ani nie brałam różnego rodzaju używek, potrafiłam i potrafię rozkręcić każdą imprezę bez jakichkolwiek wspomagaczy. Piszę to ponieważ chcę aby tak wyglądał świat gdy kiedyś będę mieć córkę albo syna. Od małego będę ich uczyć najważniejszych wartości, którymi sama się kieruję. Świat byłby na pewno lepszy gdybyśmy potrafili pokazywać jakie naprawdę jesteśmy, nie bali się odrzucenia z powodu oryginalności , bo wierzę że każdy z nas jest wyjątkowy, szkoda tylko że ukrywa to pod warstwą „normalności”.

Napisałam że mam kilka wrogów, i jest to prawda ponieważ jest dużo dziewczyn zazdrosnych, zawistnych czyhających tylko aż coś udostępnię aby to skomentować, ale nigdy się tym nie przejmowałam ponieważ dla mnie jest to super sprawa że ktoś potrafi marnować tyle cennego czasu na 'rozmowę’ o mnie. Ahh jak to ładnie brzmi ;))

Dlatego Dziewczyny, Kobiety mam dla was radę: nigdy nie płaczcie po facecie, bo prawdziwy mężczyzna sprawi abyś miała mokro w majtkach a nie na oczach, a żadna łza nie jest warta kogoś, kto nie docenił co ma. Nie przejmujcie się jak będziecie wytykane palcami, obgadywane przez swoje życzliwe koleżanki, bo to Wy macie nad nimi górę , bo w końcu jesteście dla nich kimś tak ważnym że o was mówią.

Spróbujcie podejść do tego w ten sposób, aby każdą porażkę uznać za lekcję a nie za metę.

Trzymajcie się dziewczyny
za_da

 

O AKCJI

Napisz swoją historię. Napisz o sobie, o swojej kobiecości, o tym, co bycie kobietą dla ciebie oznacza lub czego byś sobie życzyła. O jakim świecie marzysz – dla siebie, dla nas, dla naszych córek.
Dzisiejszy świat na pozór nowoczesny i równy jest światem wyjątkowo trudnym, pełnym wybojów. Jedno jest pewne, my kobiety powinnyśmy się teraz trzymać razem. Bo nikt nie da ci tyle, co druga kobieta. Właśnie dlatego, i w tym roku nie będziemy czekać na goździka z okazji Dnia Kobiet.

Piszcie do nas, anonimowo, jeśli chcecie. Wybrane listy opublikujemy, a niektóre z nich nagrodzimy. Pokażmy światu, jak pięknie się różnimy, jak wiele barw ma kobiecość. I jak bardzo swoją kobiecość kochamy. Bądźmy razem!

Prace przesyłajcie na adres [email protected] wpisując w temacie wiadomości „Jestem kobietą” oraz z informacją, jak chcecie zostać podpisane (w przypadku braku informacji, list podpiszemy pierwszą literą imienia lub nicku).

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora oraz Sponsorów konkursu, swoich danych osobowych, uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych i RODO.

NAGRODY:

5 x zestaw książek autorstwa Agnieszki Janiszewskiej, składający się z:

 • “Kuzynka Marie” I i II tom

Zimą 1914 roku Marie Boratyńska postanawia odwiedzić po raz pierwszy Korbielowo – posiadłość, w której urodził się i wychował jej nieżyjący już ojciec. Rodzinne animozje sprawiły, że krewni z jego strony byli do tej pory obcymi dla niej ludźmi. Teraz jednak nadarza się okazja, by to zmienić: Marie odpowiada na zaproszenie Emilii, swojej kuzynki i nowej właścicielki Korbielowa, chcąc zburzyć narosły przez lata mur rodzinnych nieporozumień i pretensji. Czy kobietom uda się zbliżyć do siebie i zaprzyjaźnić? Czy będą w stanie zaakceptować zaskakującą prawdę o swoich bliskich, którą niebawem odkryją?Tom I 

Nawiązanie szczerej relacji może okazać się trudniejsze, niż z początku przewidywały, a dynamiczne wydarzenia polityczne pierwszej połowy XX wieku sprawią, że wiele ważnych spraw trzeba będzie odłożyć na później…

Tom II 

Wielka Wojna w Europie spowodowała, że to, co wcześniej spędzało sen z powiek Marie Boratyńskiej, nagle straciło na znaczeniu. Wszystkie rodzinne nieporozumienia, tęsknoty, uczucia zostały przyćmione przez dramatyczne wydarzenia związane z wojenną zawieruchą. Młoda kobieta rzuca się w wir pracy w szpitalu, gdzie dniem i nocą dogląda rannych, próbuje ulżyć w bólu konającym żołnierzom oraz pokonać własne, narastające z każdym dniem, zmęczenie. Wkrótce nadchodzi wiadomość z frontu, która przewartościuje całe jej dotychczasowe życie…

 • “Podróż do Carcassonne” I i II tom – autorstwa

„Podróż do Carcassonne” to poruszająca historia jednej rodziny, której członkowie będą musieli zmierzyć się z bolesnymi konsekwencjami swoich decyzji, zawalczyć o marzenia i nauczyć się przebaczać. A w tle – odmalowane z pietyzmem i czułością Warszawa i Kraków z okresu międzywojnia, okupacji i pierwszych lat powojennych.

www.novaeres.pl
www.zaczytani.pl

NovaeRes

wydawnictwo_novaeres

1 x Puf Barrel (Kod tkaniny: 142-43)

1 x Obraz na płótnie Expression Pink II1 x Komplet 2 zasłon na taśmie marszczącej  (Kolekcja: Velvet, Kod tkaniny: 704-18)

1 x Komplet 2 poszewek welwetowych pikowanych Kinga, (kolor 704-30)

1 x Pufa- fotel (Kod tkaniny: 705-04)

www.dekoria.pl

Dekoriapl

dekoriapl5 x filmowy zestaw nagród, składający się z:

1 x podwójne zaproszenie na film „Pojedynek na głosy”, do zrealizowania w sieci kin Cinema City

Cudowna, pełna humoru i wzruszeń opowieść inspirowana prawdziwą przyjaźnią. Film pełen dobrej energii i muzycznych przebojów, w reżyserii twórcy komediowego hitu „Goło i wesoło” – Petera Cattaneo. Dystrybutor filmu „Pojedynek na głosy” zaprasza do udziału w akcji oraz do kin.

 Zestaw płyt DVD z filmami:

 • Ikony XX wieku
 • Powrót Bena
 • Loveling
 • Młynarski
 • Pavarotti
 • Cudowny świat kociąt
 • Cudowny świat szczeniąt

5 x filmowy zestaw nagród, składający się z:

1 x podwójne zaproszenie na film „Pojedynek na głosy”, do zrealizowania w sieci kin Cinema City

Zestaw płyt DVD z filmami:

 • Pavarotti
 • Cudowny świat kociąt
 • Cudowny świat szczeniąt

5 x zestaw rajstop z najnowszej wiosennej kolekcji Gatta

Rajstopy ozdobione subtelnymi nowoczesnymi wzorami podkreślą piękno twoich nóg.
Zdobienia na rajstopach niech będą dla Ciebie inspiracją do skomponowania całej stylizacji zarówno do pracy jak i na czas po pracy. Tej wiosny baw się moda z Gattą.

W skład zestawu wchodzi 6 par rajstop prezentowanych poniżej modeli, w wybranym przez Laureata rozmiarze.

 

www.gatta.pl

GattaOfficial

gattaofficial

Akcja trwa 02.03.2020 od 31.03.2020 do roku. Wyniki zostaną opublikowane do 14.04.2020 roku. Regulamin akcji dostępny jest tutaj.

 

 


Listy do redakcji

Tylu ofert seksualnych nie miałam w całym swoim życiu, co przez cztery miesiące obecności na portalu randkowym

Redakcja
Redakcja
22 marca 2020
Fot. iStock/svetikd
 

Na ostatnim babskim spotkaniu przyjaciółek doszłyśmy jednogłośnie do wniosku, że największym wyzwaniem współczesnego świata jest znalezienie normalnego, fajnego faceta, gdy jesteś w okolicach trzydziestki. Albo są zajęci, albo w mniejszości seksualnej, albo po prostu coś jest z nimi nie tak i strach się bać. Wiem, wiem, są portale randkowe, popularny i całkiem już powszechny sposób na poznanie drugiej połówki – próbowałam, dziękuję, mam randkowania online serdecznie dosyć! I jak się okazało, nie jestem w tej opinii odosobniona.
Marzena, lat 28

„Miałam konta w sumie na trzech różnych portalach – dwóch darmowych i łatwo dostępnych, a także na jednym płatnym, który gwarantować miał lepszych kandydatów i bardziej trafne dopasowanie. Po dwóch latach przeglądania profili, przesuwania w prawo i w lewo, wymianie wiadomości i kilku randkach twarzą w twarz, oficjalnie rezygnuję! Zdaję się na los albo zostanę wieczną singielką.

Zawsze zaczynało się obiecująco – standardowe pytania na wzajemne poznanie i wyczucie, czy osoba po drugiej stronie nadaje na tych samych falach, zgrabne żarty, często z aluzjami, w końcu spotkanie w realu, przy kawie, by przekonać, się, jak to będzie, gdy się w końcu zobaczymy.

Bywało różnie – niestety najczęściej rozczarowująco. Żarty niespodziewanie się spłycały, gdy nie było czasu na ich przemyślenie, krępujące momenty ciszy następowały zbyt często, nieśmiałe pocałunki (tak, zdarzały się) wywoływały dreszcze, niestety nie te, wiążące się z przyjemnością. I tak, wiem, co większość myśli – za dużo wymagam, wybrzydzam, to wszystko lęk przed bliskością emocjonalną, szukam księcia, żyję marzeniami… Ale czy nie powinnam poczuć, że obok jest ktoś, kogo faktycznie chcę poznać, kto wzbudza emocje, jest interesującym człowiekiem? Nie dam sobie wmówić, że to moje widzimisię – nie trafiłam po prostu na fajnego faceta. To trochę jak gra w totka – nawet, jeśli próbujesz i myślisz optymistycznie, nie masz gwarancji, że trafi ci się główna nagroda”.

Katarzyna, lat 32

„Tylu ofert seksualnych nie miałam w całym swoim życiu, co przez cztery miesiące obecności na portalu randkowym! Od tych bardzo wprost, już na dzień dobry pytających „czy chcesz się zabawić bez zobowiązań?”, po ukryte podchody żonatych facetów, którzy w internecie szukali odskoczni i najnormalniej w świecie kłamali jak z nut.

Zdarzały się też i „zachęcające” zdjęcia – gołe torsy, gołe pupy, a jeden z panów nie miał absolutnie żadnych oporów i cóż, duże poczucie własnej wartości i mniemanie o sobie. W pewnym momencie poczułam się, jak przedmiot – niewielu chciało tak naprawdę porozmawiać, poznać mnie, tylko nieliczni liczyli na coś więcej niż szybki seks na rozluźnienie i przygodę w weekend.

Po dwóch miesiącach nauczyłam się szybkiej weryfikacji, a gdy miałam dobry humor, nawet trochę wkręcałam piszących do mnie internetowych erotomanów – miałam z tego całkiem niezły ubaw. Ostatecznie usunęłam swoje konto, nie chciałam dłużej tracić czasu. Spotykam się teraz z kimś – poznanym na żywo – i zobaczymy, co z tego wyjdzie. Do internetowych randek raczej nie wrócę – to nie dla mnie”.

Beata, lat 36

„Do portali randkowych wracałam kilkukrotnie. Czasem byłam zmęczona szukaniem i potrzebowałam przerwy, dwa razy poznawałam kogoś i zaczęliśmy się spotykać offline – nie przetrwało to jednak próby czasu. Szukanie partnera w internecie to ogromna praca, trzeba z tysięcy profili wyłuskać te najbardziej wartościowe i mieć świadomość jednego – (prawie) wszyscy kłamią.

Nie zgadzają się zdjęcia, data urodzenia, stan cywilny, zainteresowania, a czasem nawet miejscowość. Rozmawiasz przez kilka dnia z wysokim brunetem, zafascynowanym muzyką klasyczną i książkami Olgi Tokarczuk, a poznajesz na żywo średniego wzrostu, łysiejącego blondyna, który słucha Zenka i czyta jedynie komiksy. To oczywiście nieco przerysowany przykład, ale i takie przypadki się naprawdę zdarzają!

Ostatnio przyjęłam metodę pytania startowego – po standardowym „cześć, skąd klikasz?”, rzucam od razu „co myślisz o kryzysie klimatycznym?”. W odpowiedzi czytałam już, że jestem wariatką, że się wymądrzam, że co to za pytania, to nie miejsce do takich dyskusji, ale było też kilka sensownych odpowiedzi, które przerodziły się w obiecujące rozmowy, a nawet w jednym przypadku spotkania. Miłości z tego nie będzie, co oboje zgodnie stwierdziliśmy juz na drugiej randce, ale przyjaźń jest całkiem możliwa.

Szukam dalej, choć łatwo nie jest i nie mam pewności, czy kiedykolwiek coś z tego mojego szukania będzie”.

Macie jakieś doświadczenia z portalami randkowymi? A może poznałyście tam swojego partnera? Napiszcie o tym – czekamy na [email protected]


Listy do redakcji

Rak jelita grubego – choruje na niego coraz więcej osób. Jak rozpoznać objawy?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
20 marca 2020
Rak jelita grubego - objawy, przerzuty, rokowania
Fot. iStock

Rak jelita grubego to nowotwór, na który choruje coraz więcej osób. Statystyki mówią, że jest to trzeci co do częstości występowania nowotwór złośliwy u mężczyzn, a drugi u kobiet. Niestety nieznajomość lub ignorowanie objawów choroby wpływa na pogarszające się dla nas statystyki. Warto wiedzieć, co to jest rak jelita grubego, jakie daje objawy i przerzuty, jakie są rokowania w jego przypadku.

Rak jelita grubego może się rozwijać w obrębie jednej z części jelita grubego (kątnicy, wstępnicy, poprzecznicy, zstępnicy lub odbytnicy). Według statystyk choroba pojawia się coraz częściej. Tendencja do zachorowań na raka jelita grubego rośnie, a przyczynę tego można upatrywać w fatalnych nawyków żywieniowych i biernym trybie życia oraz unikaniu badań profilaktycznych.

Rak jelita grubego - objawy, przerzuty, rokowania

Fot. iStock

Rak jelita grubego – przyczyny  

Przyczyn wystąpienia nowotworu jest jednak więcej, i nie na wszystkie mamy wpływ. Szczególnie predysponowani do rozwoju choroby są osoby, które w rodzinie miały już jej przypadki, cierpiące na chorobę Leśniowskiego i Crohna oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Ryzyko wystąpienia raka jelita grubego zwiększa się u osób otyłych, palaczy papierosów, oraz z polipami w jelicie grubym. Im wyższy wiek, tym więcej zdiagnozowanych zachorowań, ponieważ rak jelita grubego rozwija się w utajeniu latami. Rak jelita grubego rzadko pojawia się u osób przed 40 rokiem życia, a większość przypadków choroby rozpoznaje się u pacjentów powyżej 50 roku życia.

Trzeba przy tym wspomnieć, że najczęściej wina zachorowania leży po stronie trybu życia pacjenta. Ilość zachorowań genetycznych  szacowana jest jedynie na 15 % – maksymalnie 30% wszystkich przypadków choroby. Około 5% wszystkich zachorowań na nowotwory jelita grubego to nowotwory występujące rodzinnie jako tzw. zespół Lyncha. Około 0,5–1% zachorowań powoduje mutacja genu APC.

Rak jelita grubego – objawy 

Rak jelita grubego może dawać różne objawy, z początku bardzo niespecyficzne. We wczesnym stadium nowotworu może nie dziać się nic niepokojącego, lub mogą pojawiać się bóle brzucha, a także wzdęcia, które zazwyczaj składane są na karb zwykłych dolegliwości trawiennych. Ten stan może trwać długo, bowiem choroba rozwija się powoli. Wraz z postępem choroby pojawiają się objawy inne, bardziej specyficzne, sugerujące problem z jelitami lub przewlekłym stresem.

Rak jelita grubego - objawy, przerzuty, rokowania

Fot. iStock

W zależności od stopnia zaawansowania choroby oraz lokalizacji nowotworu rak jelita grubego może powodować następujące objawy:

 • krwawienie z odbytnicy,
 • obecność krwi w stolcu po defekacji – często traktowane jako objaw żylaków odbytu (hemoroidów),
 • naprzemienne występowanie zaparć i biegunek,
 • uporczywe biegunki,
 • zmiana w kształcie i rozmiarach stolca –  często pojawia się „stolec ołówkowaty”. Wynika on z ograniczenia światła jelita i upośledzenie jego drożności, spowodowane naciekiem nowotworu.
 • ból i skurcze brzucha,
 • bezskuteczne parcie na stolec (nie udaje się go oddać),
 • anemia – anemia może wynikać z krwawienia z guza do światła jelita grubego, które bywa powolne i niełatwe do zauważenia,
 • występowanie gorączki o niejasnej przyczynie,
 • osłabienie, brak apetytu i utrata masy ciała – te objawy pojawiają się już, gdy choroba jest bardzo zaawansowana –  komórki nowotworowe zużywają energię potrzebną do funkcjonowania organizmu, co powoduje utratę wagi.

Gdy tylko pojawiają się niepokojące objawy, chory powinien skorzystać z wizyty u lekarza i wykonania badań diagnostycznych jelita grubego. Im wcześniej wykryty nowotwór jelita grubego, tym większe szanse na wyleczenie choroby.

Rak jelita grubego – przerzuty

Zaawansowany rak jelita grubego daje przerzuty. Nowotwór rozsiewa się drogą krwionośną lub limfatyczną. Przerzuty najczęściej pojawiają się w wątrobie, płucach, węzłach chłonnych, kościach i mózgu. Regułą jest tu, że rozsiana forma nowotworu daje dodatkowe objawy uzależnione od lokalizacji przerzutów.

Rak jelita grubego - objawy, przerzuty, rokowania

Fot. iStock

Rak jelita grubego – rozpoznanie 

Lekarze mają do dyspozycji różne metody diagnostyczne, które pozwalają określić, z czym pacjent ma do czynienia:

 • Badanie przedmiotowe brzucha per rectum. – Lekarz wprowadza palec do kiszki stolcowej i bada dolną część odbytnicy. To pozwala wyczuć część guzów w tej części jelita grubego;
 • U kobiet badanie dodatkowo przeprowadza się przez pochwę. – w przypadku nacieku ściany odbytnicy;
 • Badanie endoskopowe – rektoskopia (bada odbytnicę i esicę), fiberosigmoidoskopia (bada odbytnicę, esicę i części okrężnicy), lub kolonoskopia (bada   całe jelito grube aż łączenia z jelitem cienkim);
 • Histopatologiczne – bada się materiału pobrany w trakcie badania endoskopowego;
 • Badanie antygenu karcynoembrionalnego (CEA) we krwi. – Pozwala ono oznaczyć stężenie markeru typowego dla rozwoju nowotworów jelita grubego. Zazwyczaj wykorzystuje się je do stwierdzenia wznowy procesu nowotworowego.
 • Wlew kontrastowy jelita grubego – jeśli istnieje takie wskazanie. Podczas badania wprowadza się do światła jelita grubego powietrze oraz środka kontrastowy i wykonuje szereg zdjęć rentgenowskich.

Rak jelita grubego – leczenie i rokowania

Leczenie raka jelita grubego z powodu zbyt później diagnozy nie przynosi dobrych rezultatów. Największa szansa na wyzdrowienie pojawia się u pacjentów, u których nie ma przerzutów odległych i sąsiednich. Im później wykryta choroba, tym gorsze rokowania. Podstawą leczenia nowotworu jelita grubego jest chirurgia. Często, by leczenie operacyjne przyniosło lepsze efekty, kojarzy się je z chemioterapią, radioterapią albo radiochemioterapią. Ostateczny przebieg leczenia uzależniony jest od lokalizacji i stopnia zaawansowania nowotworu.

Rak jelita grubego – w jego przypadku rokowania nie są najlepsze, ponieważ nowotwór rozpoznawany jest najczęściej w stadium zaawansowanym. Wg danych z 2010 roku, w Polsce odsetek względnych 5-letnich przeżyć w tym przypadku wynosił ok. 44%.


źródło: www.mp.pl,zwrotnikraka.pl,onkologia.org.pl

Zobacz także

Byłam przecież nie taka, jakiej chciałeś. Tak mówiłeś, pamiętasz? Życie jednak pisze szczęśliwe zakończenia

Marzenia? Hmm ciężko mieć czas na marzenia, kiedy ma się dwójkę małych dzieci

„Macierzyństwo to wybuchowa mikstura, która łączy w sobie niebo i piekło”. Akcja #matko i córko