Listy do redakcji

„Nie jest gwiazdą z pierwszych stron gazet… To przedwojenna elegantka, która choć „szron na głowie”, to w sercu ma ciągle maj „. Akcja #KobieceSpotkania

Listy do redakcji
Listy do redakcji
29 marca 2019
Akcja #KobieceSpotkania
 

Nie jest gwiazdą z pierwszych stron gazet, ale słynie z wyśmienitych tortów i pysznych pierogów. To przedwojenna elegantka, która choć „szron na głowie” (jak śpiewali Starsi Panowie) to w sercu ma ciągle maj 🙂 Jej poznaczona zmarszczkami twarz jest jak mapa życia, które mocno ją doświadczyło, lecz mimo to nigdy nie straciła dobrego humoru, nie winiła innych za niepowodzenia, nikogo nie zostawiła bez pomocy. Wciąż młoda duchem, kocha świat i ludzi – taka jest moja ukochana Babcia.

Jest dla mnie inspiracją, to niedościgniony wzór, jeśli chodzi o szyk, elegancję i klasę. Niesamowicie zdolna kobieta, w szarych czasach Peerelu sama szyła sobie stroje: kolorowe sukienki, żakiety o modnym kroju. Materiały i dodatki przysyłała jej bratowa z Londynu. Nigdy nie zapomnę tej pięknej biżuterii, migoczącej w szkatułkach. Nawet do najprostszego stroju babcia dobierała sznur pereł i klipsy. Zawsze nosiła delikatny makijaż – choćby to było tylko wyjście do sklepu. Usta malowała czerwoną szminką, twarz wygładzała pudrem, podkreślała różem kości policzkowe. Do tego wystarczyła kropla perfum. Do stroju babcia dopasowywała zawsze torebkę (mogła to być kopertówka albo lakierowany kuferek), odpowiedni kapelusz i rękawiczki wydziergane szydełkiem. W szafie stały równym rzędem buty na niskich obcasach: czarne lakierki ze złotą klamrą, wiązane półbuty pachnące skórą.

Zresztą wszystko, co miała babcia, było z najlepszych materiałów: prawdziwa wełna, jedwabie, delikatne koronki, szlachetne tkaniny i piękne desenie. To ona nauczyła mnie czytać, pisać i liczyć, pokazała jak piękny może być świat nawet gdy pada deszcz i wieje wiatr. Miłośniczka programów podróżniczych na Travel Channel i Discovery oraz sławnej audycji Tony’ego Halika i Elżbiety Dzikowskiej „Pieprz i wanilia”. Zawsze z przejęciem opowiadała mi, co też ciekawego udało jej się dowiedzieć i jakie fascynujące zakątki zwiedzić razem z prowadzącymi programy. Moja babcia kocha ludzi i świat, nie cierpi uprzedzeń, zachwyca się odmiennością, innymi kulturami i pięknem przyrody. Poradziłaby sobie zarówno w dżungli Amazonii, jak i w dżungli miejskiej, ale to życie ją tak zahartowało. Opowiadała mi dawno temu, że jako młoda dziewczyna marzyła o podróżach, uwielbiała geografię i chciała w przyszłości studiować ten kierunek na wyższej uczelni w Wilnie. Długie godziny spędzała w bibliotekach wertując różne mądre księgi, przewodniki, atlasy i mapy.

Zapisała się do drużyny harcerskiej i nie tylko nauczyła się jak rozpalić ogień, zbudować szałas czy rozstawić kilkoma ruchami namiot (a potem nauczyła tego mnie), ale też zwiedzała z koleżankami z zastępu Polskę. Niestety wojna pokrzyżowała jej plany i ze studiów nic nie wyszło. Ale nie zapomniała o swoich marzeniach i kiedy tylko mogła wyjeżdżała na różne wycieczki – nawet dziś to robi, aktywnie działając w kółku emerytów i organizując im podróże bliższe i dalsze 😉

Nie będzie przesady w stwierdzeniu, że to właśnie Babcia zaszczepiła we mnie podróżniczego bakcyla i wielką ciekawość świata. Zawsze powtarzała mi, że podróże kształcą. Kiedy nauczyłam się czytać podsuwała mi książki przygodowe i podróżnicze: 80 dni dookoła świata, o przygodach Tomka – Alfreda Szklarskiego, Guliwera czy Robinsona Crusoe. Sama zaczytywała się w książkach Agaty Christie o przypadkach dzielnego detektywa Herkulesa Poirot, który tak jak ona uwielbiał podróże a dodatkowo przeżywał masę fascynujących przygód!

Kiedy byłam dzieckiem babcia zabierała mnie ze sobą na różne wycieczki: do siostry do Żnina, do wrocławskiego zoo, na wieś do rodziny czy do wielkiej Warszawy. A potem wklejała nasze zdjęcia do specjalnego zeszytu i opisywała nasze przygody. Powstała z tego taka mała książka, coś w rodzaju pamiętnika, który dostałam od niej na osiemnaste urodziny. To był bardzo wzruszający prezent. A ona uśmiechem, otwartością i pogodą ducha zjednuje sobie ludzi, zawsze ciekawa świata, głodna wiedzy i pozytywnie nastawiona do ludzi. I nikt tak barwnie jak ona nie potrafił opowiadać o dalekich egzotycznych krainach.

Dalajlama powiedział kiedyś, że można podróżować wcale nie wychodząc z domu i moja babcia jest tego przykładem, bo potrafi cieszyć się nawet z tego, że właśnie obejrzała w telewizji pogram o Indianach Ameryki Północnej albo przeczytała o pięknej i dzikiej Australii w gazecie.

Chciałabym ją kiedyś zabrać w podróż dookoła świata – wrócimy z niej bogatsze o nowe doświadczenia, ciekawe przygody, wspomnienia i przeżycia – rzeczy nie do przecenienia, których nikt nam nie odbierze;). A babcia pewnie uzupełni swoją kolekcję pocztówek z różami o nowe eksponaty 😉 A tak poza tym babcia nauczyła mnie szyć na maszynie (wiekowy, solidny Singer), łączyć desenie i kolory oraz dobierać dodatki do stroju a strój – do okazji.

Do dziś mam w szafie małą czarną, którą sama sobie uszyła kilkadziesiąt lat temu. Po małych przeróbkach nabrała nieco bardziej współczesnego wyglądu (wciąż z lekką nutką dekadencji) a zakładam ją na wyjątkowe okazje 🙂

M.S.

List bierze udział w konkursie w ramach akcji #KobieceSpotkania

Weź udział w konkursie

 


Listy do redakcji

Mamo, pierwszy raz w życiu piszę do ciebie prawdziwy list. Ale dopiero teraz, kiedy wyjechałam, czuję, że jestem „kimś”

Listy do redakcji
Listy do redakcji
30 marca 2019
Fot. istock/KatarzynaBialasiewicz
 

Mamo,

Jest już późno. Pierwszy raz w życiu piszę do ciebie prawdziwy list. Nie kartkę z obozu dla geniuszy, na który mnie wysłałaś, nie życzenia na urodziny, których oczekiwałaś. List to coś osobistego, próba rozmowy. Po trzydziestu latach należy nam się chyba w końcu prawdziwa rozmowa. Zwłaszcza, że mamy tylko siebie.

To ty zdecydowałaś, że tata nie był obecny w moim życiu.  On się specjalnie nie garnął do wpłacania jakichkolwiek kwot na moje utrzymanie, a tobie to było na rękę – byłam tylko twoja. Z perspektywy czasu wiem, że chciałaś mi zapewnić spokój, dobre warunki do nauki i dzieciństwo, w którym nic by mi nie brakowało. Nie tęskniłam za ojcem. Widywałam go od czasu o czasu i nie zawsze chętnie. Kiedy stałam się nastolatką, nudził mnie po prostu. „Tamtej” – jak to mówiłaś – rodziny też nie lubiłam, rodzice ojca nigdy zresztą specjalnie się nie starali żeby utrzymać ze mną kontakt, choć byłam ich jedyną wnuczką.

Odkąd pamiętam, wszystko było dla mnie. Zagraniczne wyjazdy, żebym jak najszybciej „chłonęła” języki obce, inwestycje, które robiłaś, kursy i korepetycje, które mi opłacałaś. Chciałaś, żebym miała dobrze, najlepiej.

Podziwiałam cię, kiedy byłam mała. Chciałam być taka jak ty. Odważna, zaradna, piękna, niezależna. Osiągnęłaś bardzo wiele. Mamy moich koleżanek, przynajmniej te, które znałam, raczej nie pracowały zawodowo. Były w domu, kiedy ich córki wracały do domu. Ty byłaś inna, byłaś „ważna”. Podziwiałam cię.

A jednak dorastałam w cieniu twojego blasku. Ty – otwarta, głośna, ja – zamknięta w sobie i nieśmiała, wiecznie spięta. W dzieciństwie nie miałam przyjaciół. Myślę, że dla rówieśników musiałam być dziwadłem. Skończyłam podstawówkę, potem gimnazjum w poczuciu osamotnienia, „odstawania”. Co z tego, że miałam swój świat, kiedy ten prawdziwy, który mnie otaczał przez większość czasu przyglądał mi się drwiąco?

Wolny czas spędzałyśmy razem. Wspólne narty, góry, jakieś wyjazdy do SPA. W wakacje posyłałaś mnie na obozy edukacyjne, najlepsze, najdroższe. No i obowiązkowo, dwa tygodnie spędzałyśmy za granicą. To miała być moja przyszłość. Zagraniczne studia, praca, życie. Tam, nie tu. Miałam wykorzystać wszystkie możliwości, jakie dzięki tobie otrzymałam. Taki był plan. Co mogło pójść nie tak? Przecież wszystko miałam „podane na tacy”. Nic, tylko brać. A ja nawet to schrzaniłam.

Kryzys nastąpił w liceum. Szkoła, którą mi wybrałaś to był prawdziwy koszmar. To chyba wtedy, znienawidziłam cię najbardziej. Nie radziłam sobie. Nie dlatego, że byłam głupia, niezdolna. Ale dlatego, że przestałam w siebie wierzyć, byłam zagubiona i nie miałam pojęcia, co chce robić dalej, kim chcę być, jakie studia skończyć. A presja była ogromna, oczekiwania również. I ogrom materiału do opanowania, każdego roku. Załamałam się psychicznie. Nie dałam rady.

Jak to możliwe, że ja, twoja córka, tak bardzo się od ciebie różniłam? Ty w moim wieku miałaś już plan na życie, konkretny, sprecyzowany punkt po punkcie. Realizowałaś go skutecznie. Skończyłaś najlepsze liceum, najlepszą uczelnię. Byłaś „kimś”. Ja wciąż miałam poczucie, że jestem nikim. Nienawidziłam cię, nie mogłam na ciebie patrzeć. Obwiniałam cię, za każde szkolne niepowodzenie. Za brak przyjaciół. Za to, jakim śmieciem się czułam. Odwróciłam się od ciebie. Choć nigdy szczerze nie potrafiłam z tobą rozmawiać o moich uczuciach, wtedy potrafiłam wykrzyczeć ci w twarz całą tę rozpacz i nienawiść.

Nie rozumiałaś. Cierpiałaś, bo wydawało ci się, że zrobiłaś dla mnie wszystko, co mogłaś, wszystko, co umiałaś. Że dałaś mi najlepszy możliwy start. A ja cię odrzuciłam.

Mamo, minęło dziesięć lat, odkąd się wyprowadziłam. Po maturze (do tej pory nie wiem jak ją zdałam, byłam w fatalnym stanie psychicznym) spakowałam się w jedną walizkę i wyjechałam. Wcale nie za granicę, ale do innego miasta, na studia. To nie był Harvard lecz zwykła polska uczelnia. To tam odzyskałam wiarę w siebie. Po dwóch latach ciężkiej pracy przyszło stypendium i wyjazd do Hiszpanii. Coś, na co zapracowałam samodzielnie. To tam skończyłam jeden fakultet, potem studia podyplomowe. I zostałam na uczelni.

Powoli realizuję swój plan. Nie osiągnęłam tyle co ty, a  jednak osiągnęłam najwięcej – zrozumiałam, że nie jestem tobą, że nigdy tobą nie będę. Może jestem bardziej podobna do taty? Nie wiem, nie znam go. Dopiero, bardzo ostrożnie poznaję siebie. Pracuję naukowo, nie odnoszę spektakularnych sukcesów. Kolekcjonuje te drobne, mniej widoczne, które powoli prowadzą mnie ścieżką tam, gdzie moje miejsce. Powoli zaczynam czuć, że jestem tam, gdzie powinnam. I rozumieć, jak musiało ci być ciężko, kiedy odeszłam. Byłaś samotną matką, nigdy nie związałaś się z nikim po moim ojcu, ze względu na mnie. Twoją jedyną przyjemnością były wyjazdy ze mną w góry. Poświęciłaś się całkowicie pracy i budowaniu mojej przyszłości. Nie umiałam tego docenić. Ale ty również popełniłaś błędy. Zakładałaś, że jestem taka jak ty, że pragnę tego samego. Że zacisnę zęby i będę realizowała ten sam schemat. A ja ci się „zepsułam”…

Mamo, chciałabym przyjechać do domu, przytulić cię. Mam coraz więcej odwagi, w końcu przyjadę, obiecuję. Taki jest plan. Najważniejszy. Kocham Cię.


Listy do redakcji

Projekt 5D, czyli program motywacyjny i odchudzający w jednym

Redakcja
Redakcja
29 marca 2019
Fot. Materiały prasowe

Magdalena Izabela Daszkiewicz – promotorka zdrowia, ekspert medycyny estetycznej, właścicielka sieci klinik: Klinika Estetica. Człowiek orkiestra. Zajmuje się spełnianiem marzeń o pięknie i młodym wyglądzie nie tylko wtedy, gdy trzyma strzykawkę w ręku. Na co dzień poza pracą kosmetologa, przewodzi grupie ponad stu osób, które odchudza w swoim autorskim Projekcie 5D.

Projekt 5D, czyli program motywacyjny i odchudzający w jednym. Opowie nam Pani o nim? Na czym to polega?

Magdalena Izabela Daszkiewicz: Projekt ma na celu propagowanie zdrowego stylu życia, zmiany nawyków, poprawy komfortu życia. Zależy mi na wprowadzaniu pozytywnych transformacji, jeśli chodzi o zdrowie fizyczne i psychiczne moich pacjentów. Program jest restrykcyjny, acz skuteczny i polega na wprowadzeniu do codziennego życia po pierwsze zbilansowanej diety poprzedzonej tygodniowym detoksem. Po drugie stawia na aktywność fizyczną dostosowaną do możliwości każdego pacjenta i wypracowanie w nim naturalnego ciągu do zdrowych nawyków np. wybierania schodów zamiast windy, roweru zamiast samochodu, wstawania od biurka na choćby krótki spacer.  Oczywiście w większości pacjenci korzystają z programu, gdyż chcą zgubić nadmiar kilogramów, ale są też tacy, którym zależy po prostu na zdrowiu.  Po trzecie motywacja. Wraz z momentem przystąpienia do programu pacjent otrzymuje wytyczne na każdy tydzień wraz z zapisanymi wspólnie celami. Metoda małych kroków połączona z mile stones pozwala definiować cele krótko i dalekoterminowe. Dzięki codziennej stymulacji z mojej strony via email, czy sms utrzymujemy poziom zaangażowania i wiary w siebie na odpowiednim poziomie. Po czwarte mentalność. Wraz z upływem czasu widać zachodzenie znaczących zmian w mentalności pacjentów. Przestają być pesymistami, są bardziej życzliwy w stosunku do świata i w stosunku do siebie. I po piąte małe lub większe zmiany związane z wizerunkiem. Oferujemy w klinice wspaniałe zabiegi z dziedziny medycyny estetycznej, współpracujemy z pracownią fryzjerską, wizażystami i stylistami. Po zakończonej metamorfozie pacjenci nie poznają samych siebie. Ja zauważam jeden wspólny mianownik wśród wszystkich osób korzystających z programu – są szczęśliwi.

Czy dieta stosowana w Projekcie 5D jest bardzo restrykcyjna?

Dieta jest oparta na zdrowym, racjonalnym żywieniu i wprowadzaniu dobrych nawyków, które mają się wpisać w naszą codzienność. Obowiązuje nas podstawowa zasada: im więcej jesz, tym więcej chudniesz. A jemy smacznie, pożywnie i „na bogato” jeśli chodzi o wszelkie wartości odżywcze. Rozpisuję zasady żywieniowe od pierwszego dnia, aż po ostatni dzień stabilizacji, czyli wyjścia z programu w taki sposób, aby obyło się bez efektu jo-jo. Nie przewidujemy głodówek, które są ciężkie do zniesienia dla wielu pacjentów i wpływają często negatywnie na psychikę. A ta dla mnie jest bardzo ważna, dlatego wraz z każdym posiłkiem żywię pacjentów dobrą dawką porządnej motywacji: CHCESZ, MOŻESZ, WYTRWASZ… Przeszłam sama cały ten proces i wiem, jak ważne jest wsparcie. Po urodzeniu dwójki dzieci zostało mi w prezencie 50 dodatkowych kilogramów. Próbowałam wszelkich diet, specyfików i suplementów. Codziennie przekładałam start pracy nad sobą szukając wymówek typu dzieci, rodzina, nie dam rady, od jutra… W końcu przeciwstawiłam się samej sobie i zaczęłam stosować się do nowych zasad. Dziś jestem lżejsza o 45kg, silna, zmotywowana i chcę by moi pacjenci czuli się podobnie.

Czy trudno jest motywować ludzi? Ma Pani ponad setkę pacjentów. Jak sobie Pani z tym radzi?

Uwielbiam to. Motywowanie innych do pracy i dzielenie się energią zwycięzcy sprawia mi ogromną satysfakcję. Kocham pracować z ludźmi i dla ludzi. Używam wszelkich aplikacji do kontaktu z moimi pacjentami i robię wszystko, by się w tym nie pogubić. Jestem w codziennym kontakcie z każdą osobą uczestniczącą w programie, publikuję na swoich kanałach social media zdjęcia potraw, które przygotowujemy, dobre słowa, afirmacje i cytaty. To działa i świadczy o tym wiąż rosnąca liczba osób, które przystępują i kończą z sukcesem program. No i liczba wiadomości z podziękowaniami. Mam zachowanych tysiące takich wyznań i powiem szczerze, że są wspaniałym motywatorem dla mojej misji.

Niebawem rusza wielka akcja – metamorfoza. Proszę opowiedzieć o szczegółach.

Wielka akcja staruje już 1 kwietnia. Zgłosiło się do niej kilkaset osób z różnymi problemami chcących zmienić siebie i swoje życie. Wybór był niezwykle trudny, ale udało mi się wyłonić dwie finalistki, które pod moim okiem, na oczach widzów kanału Projekt 5D na youtubie i tych śledzących moje kanały społecznościowe oraz czytelniczek magazynu „Zdrowie” będą przechodzić wielką metamorfozę. Nie mogę się już doczekać startu, bo czeka nas ogrom skrajnych i pięknych emocji. Będziemy świadkami wzlotów i upadków, łez i potu, ale też mnóstwa radości, zmian na lepsze. Będziemy świadkami narodzin szczęścia. Po czterech miesiącach zmagań na naszych oczach wybierzemy jedną z pań, która wykaże się większą determinacją. Otrzyma ona pakiet zabiegów w Klinice Estetica, przejdzie wizualną metamorfozę pod okiem fryzjera, makijażystki i stylistki. Dostanie też prezenty ufundowane przez partnerów akcji.

Czego życzyć uczestniczkom?

Przede wszystkim wytrwałości i zaciekłości w swoim postanowieniu. Reszta pójdzie jak z płatka. To mogę obiecać.

Fot. Materiały prasowe

Artykuł powstał we współpracy z Klinika Estetica


Zobacz także

Mówią, że każda miłość jest pierwsza…

Wymagałeś i nadal wymagasz poświęcenia, ogromnej ilości czasu i uwagi. Akcja „List do dziecka”

Nikt tak, jak inna kobieta, nie potrafi zniszczyć drugiej kobiety. Dlaczego jesteśmy mistrzyniami w podkładaniu sobie świń?