Listy do redakcji

Kobiecość to też morze tajemnic ukrytych głęboko. Akcja #Jestem Kobietą

Listy do redakcji
Listy do redakcji
2 kwietnia 2020
Akcja #Jestem Kobietą
Fot. iStock – Akcja #Jestem Kobietą
 

Kobiecość to dla mnie wyzwanie KAŻDEGO DNIA! To ogromna siła, z którą ma każda z nas To światełko w tunelu i nadzieja na lepsze jutro To połączenie piękna z naturalnością i z delikatnością, pewnością siebie. To magnetyzm połączony z wielu pięknych czynników takich jak: uśmiech, blask, ciepło bijące prosto z serca, naturalność, mądrość, miłość itd.. Bycie kobietą to łagodność, wdzięk, seksapil, subtelność ,to iskra, która w nas drzemie i tylko czeka by zaiskrzyć. To sztuka którą nie da się zagrać, bo ona gra sama. Bycie kobietą to autentyczność, intensywność i ognisko które pali się cały czas. Kobiecość to też morze tajemnic ukrytych głęboko. To tęcza barw i łąka pełna kwiatów, to promyk słońca w deszczowy dzień, to cenny dar, który trzeba pielęgnować każdego dnia. Kobiecość to nasza broń kobieca, to bestseller, który najlepiej się sprzedaje 

Każdego dnia,gdy budzę się rano i spoglądam w lustro jestem wdzięczna losowi, że jestem kobietą! Nie, nie nie mogłabym być facetem! Bycie kobietą to świetna sprawa! Bycie kobietą to raj! Pamiętam dzień, w którym po raz pierwszy poznałam słowo KOBIECOŚĆ to słowo padło z ust mojej śp. babci, którą zapytałam o koronkową bieliznę, którą znalazłam w pokoju mojej starszej siostry. I od tego się zaczęło, zaczęłam poznawać znaczenie kobiecości, a potem, gdy dorastałam zaczęłam odkrywać ją w sobie! Gdy byłam starsza babcia mi powiedziała: Beatko pielęgnuj swoją kobiecość ,bo jest piękna i nieskazitelna i nie pozwól, by ktoś albo coś ją zaburzyło jej wyjątkowość! Dorastałam w domu, gdzie rządziły kobiety dla których kobiecość zawsze była kluczem do sukcesu!

Dla mnie kobiecość to MOJA NAJLEPSZA PRZYJACIÓŁKA

Która pomaga mi stąpać twardo po Ziemi i która dodaje mi pewności siebie. Częstuje mnie delikatności i subtelności . Upiększa mnie i powoduje, że mój uśmiech topi każdy lód! Z nią marzę i spełniam z marzenia! Z nią idę przed siebie i nie patrzę w tył! To ona podnosi mnie porażkach i głośni mówi: Idź mała, teraz się uda, bo jesteś wspaniała, bo jesteś wyjątkowa! To ona buduje moją piękną duszę i podkreśla moje piękno, moje Ja-niepowtarzalne Ja! To dzięki niej mam siłę i jestem SUPERWOMAN , to dzięki niej w mojej głowie szalonych pomysłów nie brakuje! To dzięki kobiecości jestem łagodna jak baranek, a gdy trzeba pokażę rogi! To dzięki niej jestem jak mówi mój synek: NAJCUDOWNIEJSZĄ MAMĄ NA ŚWIECIE, a dla męża: KOBIETĄ WYMARZONĄ

To dzięki niej znajduję światełko w tunelu i staję się wojowniczką! To dzięki niej staję się słodka, romantyczna, pracowita, seksowna, szczęśliwa i spełniona, bo KOBIECOŚC ma MOC-którą nie da się opisać słowami! To dzięki kobiecości kocham życie i czerpię z niego pełnymi garściami .To dzięki kobiecości jestem wielowymiarowa i z aniołka potrafię zmienić się w diablicę! To dzięki niej wierzę w siebie i moje możliwości! To kobiecość pozwoliła mi odkryć w sobie pasję i to dzięki niej dałam światu cud-mego synka! To dzięki niej jestem super mamą i żoną, to dzięki niej się spełniam i chcę więcej, chcę dalej być szczęśliwa i spełniać marzenia .To dzięki kobiecości mam świadomość moich walorów i mam wielką mądrość życiową! To dzięki kobiecości mam APETYT NA ŻYCIE, bo kobiecość jest moją najlepszą drogą, moim kluczem do szczęścia i sukcesu! kobiecość to piękna przyjaciółka co w sercu mi gra i w mnóstwo siły dzięki niej mam. To dzięki niej jestem sobą i akceptuję siebie w 100 % !
Życzę sobie większej wiary w siebie i swoje możliwości! życzę sobie więcej szczęśliwych dni i mało smutku. Życzę sobie zdrowia-bo ono jest najważniejsze. Wszystkim kobietom bliskim i nie tylko życzę miłości-bo to ona uskrzydla,życzę odnalezienia w sobie pasji i mnóstwo siły, bo jesteśmy #girlpower!

Marzę o świecie dla nas kobietki, w którym kobiety jeszcze bardziej będą docenianie, w którym będzie radość i w którym będziemy czuć się cudownie! życzę nam świata bez smutku i cierpienia! łączmy się kobiety, bo jesteśmy #dreamteam

Becia

O AKCJI

Napisz swoją historię. Napisz o sobie, o swojej kobiecości, o tym, co bycie kobietą dla ciebie oznacza lub czego byś sobie życzyła. O jakim świecie marzysz – dla siebie, dla nas, dla naszych córek.
Dzisiejszy świat na pozór nowoczesny i równy jest światem wyjątkowo trudnym, pełnym wybojów. Jedno jest pewne, my kobiety powinnyśmy się teraz trzymać razem. Bo nikt nie da ci tyle, co druga kobieta. Właśnie dlatego, i w tym roku nie będziemy czekać na goździka z okazji Dnia Kobiet.

Piszcie do nas, anonimowo, jeśli chcecie. Wybrane listy opublikujemy, a niektóre z nich nagrodzimy. Pokażmy światu, jak pięknie się różnimy, jak wiele barw ma kobiecość. I jak bardzo swoją kobiecość kochamy. Bądźmy razem!

Prace przesyłajcie na adres [email protected] wpisując w temacie wiadomości „Jestem kobietą” oraz z informacją, jak chcecie zostać podpisane (w przypadku braku informacji, list podpiszemy pierwszą literą imienia lub nicku).

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora oraz Sponsorów konkursu, swoich danych osobowych, uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych i RODO.

NAGRODY:

1 x Puf Barrel (Kod tkaniny: 142-43)

1 x Obraz na płótnie Expression Pink II1 x Komplet 2 zasłon na taśmie marszczącej  (Kolekcja: Velvet, Kod tkaniny: 704-18)

1 x Komplet 2 poszewek welwetowych pikowanych Kinga, (kolor 704-30)

1 x Pufa- fotel (Kod tkaniny: 705-04)

www.dekoria.pl

Dekoriapl

dekoriapl


5 x zestaw książek autorstwa Agnieszki Janiszewskiej, składający się z:

 • “Kuzynka Marie” I i II tom

Zimą 1914 roku Marie Boratyńska postanawia odwiedzić po raz pierwszy Korbielowo – posiadłość, w której urodził się i wychował jej nieżyjący już ojciec. Rodzinne animozje sprawiły, że krewni z jego strony byli do tej pory obcymi dla niej ludźmi. Teraz jednak nadarza się okazja, by to zmienić: Marie odpowiada na zaproszenie Emilii, swojej kuzynki i nowej właścicielki Korbielowa, chcąc zburzyć narosły przez lata mur rodzinnych nieporozumień i pretensji. Czy kobietom uda się zbliżyć do siebie i zaprzyjaźnić? Czy będą w stanie zaakceptować zaskakującą prawdę o swoich bliskich, którą niebawem odkryją?Tom I 

Nawiązanie szczerej relacji może okazać się trudniejsze, niż z początku przewidywały, a dynamiczne wydarzenia polityczne pierwszej połowy XX wieku sprawią, że wiele ważnych spraw trzeba będzie odłożyć na później…

Tom II 

Wielka Wojna w Europie spowodowała, że to, co wcześniej spędzało sen z powiek Marie Boratyńskiej, nagle straciło na znaczeniu. Wszystkie rodzinne nieporozumienia, tęsknoty, uczucia zostały przyćmione przez dramatyczne wydarzenia związane z wojenną zawieruchą. Młoda kobieta rzuca się w wir pracy w szpitalu, gdzie dniem i nocą dogląda rannych, próbuje ulżyć w bólu konającym żołnierzom oraz pokonać własne, narastające z każdym dniem, zmęczenie. Wkrótce nadchodzi wiadomość z frontu, która przewartościuje całe jej dotychczasowe życie…

 • “Podróż do Carcassonne” I i II tom – autorstwa

„Podróż do Carcassonne” to poruszająca historia jednej rodziny, której członkowie będą musieli zmierzyć się z bolesnymi konsekwencjami swoich decyzji, zawalczyć o marzenia i nauczyć się przebaczać. A w tle – odmalowane z pietyzmem i czułością Warszawa i Kraków z okresu międzywojnia, okupacji i pierwszych lat powojennych.

www.novaeres.pl
www.zaczytani.pl

NovaeRes

wydawnictwo_novaeres


5 x filmowy zestaw nagród, składający się z:

1 x podwójne zaproszenie na film „Pojedynek na głosy”, do zrealizowania w sieci kin Cinema City

Cudowna, pełna humoru i wzruszeń opowieść inspirowana prawdziwą przyjaźnią. Film pełen dobrej energii i muzycznych przebojów, w reżyserii twórcy komediowego hitu „Goło i wesoło” – Petera Cattaneo. Dystrybutor filmu „Pojedynek na głosy” zaprasza do udziału w akcji oraz do kin.

 Zestaw płyt DVD z filmami:

 • Ikony XX wieku
 • Powrót Bena
 • Loveling
 • Młynarski
 • Pavarotti
 • Cudowny świat kociąt
 • Cudowny świat szczeniąt

5 x filmowy zestaw nagród, składający się z:

1 x podwójne zaproszenie na film „Pojedynek na głosy”, do zrealizowania w sieci kin Cinema City

Zestaw płyt DVD z filmami:

 • Pavarotti
 • Cudowny świat kociąt
 • Cudowny świat szczeniąt

5 x zestaw rajstop z najnowszej wiosennej kolekcji Gatta

Rajstopy ozdobione subtelnymi nowoczesnymi wzorami podkreślą piękno twoich nóg.
Zdobienia na rajstopach niech będą dla Ciebie inspiracją do skomponowania całej stylizacji zarówno do pracy jak i na czas po pracy. Tej wiosny baw się moda z Gattą.

W skład zestawu wchodzi 6 par rajstop prezentowanych poniżej modeli, w wybranym przez Laureata rozmiarze.

 

www.gatta.pl

GattaOfficial

gattaofficial

Akcja trwa 02.03.2020 od 31.03.2020 do roku. Wyniki zostaną opublikowane do 14.04.2020 roku. Regulamin akcji dostępny jest tutaj.

 


Listy do redakcji

Boję się myśleć, co czują kobiety wychodzące z domów, które nie mówią do nich: możesz wszystko. Mówią: jesteś głupsza… Akcja #Jestem Kobietą

Listy do redakcji
Listy do redakcji
2 kwietnia 2020
Fot. iStock
 

W  zeszłym roku skończyłam 40 lat. I było, i jest, mi z tym dobrze. Choć pewnie nie powinno, bo pozbyłam się już miliona złudzeń i świat stał się dla mnie zdecydowanie bardziej jasny. Choć pewnie poprawniej byłoby napisać „ciemny”.
Z wielu różnych powodów były to dla mnie dobre urodziny, na pewno lepsze niż 20-te i niż 30-te. Przede wszystkim dlatego, że zrozumiałam kim jestem i czego chcę. Poczułam, gdzieś między tą trójką i czwórką w dziesiątkach, że ja już wiem. Wiem, że jestem w dobrym miejscu, z tym mężczyzną, że już nie muszę szukać. Że to jest właśnie to.

Skończył się czas miliona niefajnych wątpliwości, choć nie oznacza to, że ich nie ma.  Ale nawet jeśli myślę, to nie oznacza to już chaotycznego szukania i rozchwiania. Raczej merytoryczną decyzję, wynikającą z refleksji, świadomości i poczucia własnej wartości.

Długo nad tym pracowałam. Nie, że dom mi nie dał bazy. Dał, i to mocną jak cholera. Aż boję się myśleć, co czują kobiety wychodzące z domów, które nie mówią do nich: możesz wszystko. Mówią: jesteś głupsza. Albo: on jest chłopakiem, jemu wolno, tobie nie… Z domów…
Z domów zupełnie innych od mojego, w którym płeć nie miała i nie ma żadnego znaczenia, bo siła była i jest we Mnie, po prostu.

To właśnie po trzydziestce nauczyłam się mówić, że jestem feministką. Dążącą do równości. i zrozumiałam, czym jest ta mityczna równość: płac, języka, traktowania. Nie rozumiem kobiet, które mówią „nie jestem feministką, ale…”, bo to „ale” własnie je feministkami robi. Doceniam ich kroki, one są na tej drodze, którą mi było dane przejść trochę wcześniej.
Nauczyłam się nie być miłą. Nauczyłam się być asertywną. I ciągle nad tym pracuję.

Nauczyłam się też unikać instytucji, które z założenia są opresyjne wobec kobiet. Kościoła – do którego nie zapisałam już mojej córki, władz – które poniżają mój intelekt, wiedzę i byt – na każdym kroku. Unikam patrzących na mnie z góry mężczyzn. Unikać, czyli nie wchodzić do nich. Ale nie być wobec nich bierność. Tak, to też jest nowe. Bycie kobietą nie jest tożsame z biernoscią!
Walczę z tymi, którym wydaje się, że mogą. Nie mogą, ale oni nie spodziewają się dyskusji i reakcji. Trudno. Ich problem.

Mam świadomość własnego ciała. Prawa do przyjemności i do nieposiadania dzieci, jeśli ich nie chcę. Mam prawo żądać edukacji seksualnej dla córki  i mówić jej, że tęcza jest piękna, miłość nie wyklucza, a najważniejsza jest wola konkretnego człowieka. Ma osiem lat .W jej klasie – z tego, co widzę – wśród rodziców to nie jest oczywiste. Tak, tam  też mówię.

Ale się boję. Cholernie. Tych wszystkich, którzy chcą mi zabrać moją kobiecą wolność. Zakazami. Nakazami. Dulską moralnością. Swoimi kompleksami, swoim strachem, swoją niewiedzą, swoją religią. Jestem historyczką. Wiem, do czego mogą prowadzić konkretne słowa i zasady. Widzę pewne prawidłowości, których wolałabym nie widzieć i przed którymi chciałabym obronić moją córkę. Znam literackie utopie, które mogą stać się rzeczywistością…

I ciągle wierzę, że jest nas więcej, że pewnym planom powiemy „no pasaran”. I że świat któregoś dnia – oby nie za późno – zrozumie, że Joanna Jaśkowiak, krzycząc (pewnego czarnego dnia) na Placu Wolności w Poznaniu, że „jesteśmy wkurwione” po prostu diagnozowała konkretną sytuację. Jesteśmy. Ja jestem.
Wiem, gdzie zaczyna się moja wolność.

I nie zamierzam jej oddawać.

e.

 

O AKCJI

Napisz swoją historię. Napisz o sobie, o swojej kobiecości, o tym, co bycie kobietą dla ciebie oznacza lub czego byś sobie życzyła. O jakim świecie marzysz – dla siebie, dla nas, dla naszych córek.
Dzisiejszy świat na pozór nowoczesny i równy jest światem wyjątkowo trudnym, pełnym wybojów. Jedno jest pewne, my kobiety powinnyśmy się teraz trzymać razem. Bo nikt nie da ci tyle, co druga kobieta. Właśnie dlatego, i w tym roku nie będziemy czekać na goździka z okazji Dnia Kobiet.

Piszcie do nas, anonimowo, jeśli chcecie. Wybrane listy opublikujemy, a niektóre z nich nagrodzimy. Pokażmy światu, jak pięknie się różnimy, jak wiele barw ma kobiecość. I jak bardzo swoją kobiecość kochamy. Bądźmy razem!

Prace przesyłajcie na adres [email protected] wpisując w temacie wiadomości „Jestem kobietą” oraz z informacją, jak chcecie zostać podpisane (w przypadku braku informacji, list podpiszemy pierwszą literą imienia lub nicku).

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora oraz Sponsorów konkursu, swoich danych osobowych, uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych i RODO.

NAGRODY:

1 x Puf Barrel (Kod tkaniny: 142-43)

1 x Obraz na płótnie Expression Pink II1 x Komplet 2 zasłon na taśmie marszczącej  (Kolekcja: Velvet, Kod tkaniny: 704-18)

1 x Komplet 2 poszewek welwetowych pikowanych Kinga, (kolor 704-30)

1 x Pufa- fotel (Kod tkaniny: 705-04)

www.dekoria.pl

Dekoriapl

dekoriapl


5 x zestaw książek autorstwa Agnieszki Janiszewskiej, składający się z:

 • “Kuzynka Marie” I i II tom

Zimą 1914 roku Marie Boratyńska postanawia odwiedzić po raz pierwszy Korbielowo – posiadłość, w której urodził się i wychował jej nieżyjący już ojciec. Rodzinne animozje sprawiły, że krewni z jego strony byli do tej pory obcymi dla niej ludźmi. Teraz jednak nadarza się okazja, by to zmienić: Marie odpowiada na zaproszenie Emilii, swojej kuzynki i nowej właścicielki Korbielowa, chcąc zburzyć narosły przez lata mur rodzinnych nieporozumień i pretensji. Czy kobietom uda się zbliżyć do siebie i zaprzyjaźnić? Czy będą w stanie zaakceptować zaskakującą prawdę o swoich bliskich, którą niebawem odkryją?Tom I 

Nawiązanie szczerej relacji może okazać się trudniejsze, niż z początku przewidywały, a dynamiczne wydarzenia polityczne pierwszej połowy XX wieku sprawią, że wiele ważnych spraw trzeba będzie odłożyć na później…

Tom II 

Wielka Wojna w Europie spowodowała, że to, co wcześniej spędzało sen z powiek Marie Boratyńskiej, nagle straciło na znaczeniu. Wszystkie rodzinne nieporozumienia, tęsknoty, uczucia zostały przyćmione przez dramatyczne wydarzenia związane z wojenną zawieruchą. Młoda kobieta rzuca się w wir pracy w szpitalu, gdzie dniem i nocą dogląda rannych, próbuje ulżyć w bólu konającym żołnierzom oraz pokonać własne, narastające z każdym dniem, zmęczenie. Wkrótce nadchodzi wiadomość z frontu, która przewartościuje całe jej dotychczasowe życie…

 • “Podróż do Carcassonne” I i II tom – autorstwa

„Podróż do Carcassonne” to poruszająca historia jednej rodziny, której członkowie będą musieli zmierzyć się z bolesnymi konsekwencjami swoich decyzji, zawalczyć o marzenia i nauczyć się przebaczać. A w tle – odmalowane z pietyzmem i czułością Warszawa i Kraków z okresu międzywojnia, okupacji i pierwszych lat powojennych.

www.novaeres.pl
www.zaczytani.pl

NovaeRes

wydawnictwo_novaeres


5 x filmowy zestaw nagród, składający się z:

1 x podwójne zaproszenie na film „Pojedynek na głosy”, do zrealizowania w sieci kin Cinema City

Cudowna, pełna humoru i wzruszeń opowieść inspirowana prawdziwą przyjaźnią. Film pełen dobrej energii i muzycznych przebojów, w reżyserii twórcy komediowego hitu „Goło i wesoło” – Petera Cattaneo. Dystrybutor filmu „Pojedynek na głosy” zaprasza do udziału w akcji oraz do kin.

 Zestaw płyt DVD z filmami:

 • Ikony XX wieku
 • Powrót Bena
 • Loveling
 • Młynarski
 • Pavarotti
 • Cudowny świat kociąt
 • Cudowny świat szczeniąt

5 x filmowy zestaw nagród, składający się z:

1 x podwójne zaproszenie na film „Pojedynek na głosy”, do zrealizowania w sieci kin Cinema City

Zestaw płyt DVD z filmami:

 • Pavarotti
 • Cudowny świat kociąt
 • Cudowny świat szczeniąt

5 x zestaw rajstop z najnowszej wiosennej kolekcji Gatta

Rajstopy ozdobione subtelnymi nowoczesnymi wzorami podkreślą piękno twoich nóg.
Zdobienia na rajstopach niech będą dla Ciebie inspiracją do skomponowania całej stylizacji zarówno do pracy jak i na czas po pracy. Tej wiosny baw się moda z Gattą.

W skład zestawu wchodzi 6 par rajstop prezentowanych poniżej modeli, w wybranym przez Laureata rozmiarze.

 

www.gatta.pl

GattaOfficial

gattaofficial

Akcja trwa 02.03.2020 od 31.03.2020 do roku. Wyniki zostaną opublikowane do 14.04.2020 roku. Regulamin akcji dostępny jest tutaj.

 


Listy do redakcji

Dna moczanowa – powoduje ból, deformuje stawy, prowadzi do niepełnosprawności. Można zatrzymać tę chorobę

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
2 kwietnia 2020
Dna moczanowa - objawy, dieta, leki, leczenie
Fot. iStock

Dna moczanowa, zwana również artretyzmem lub podagrą, to choroba powodująca bolesne zmiany w stawach. Ból, jaki wywołuje stan zapalny jest silny i trudno z nim funkcjonować. Jakie objawy powoduje dna moczanowa, jakie leczenie i dieta będą najlepsze?

Choroba występuje u 1–2% ludzi. Najczęściej cierpią na nią  mężczyźni w wieku średnim i starsi – aż 7 razy częściej, niż kobiety. U kobiet dna pojawia się znacznie rzadziej, prawie wyłącznie po menopauzie. Na jej pojawienie się wpływa wiele czynników, w tym dieta sprzyjająca otyłości i chorobom cywilizacyjnym.

Dna moczanowa – przyczyny

Dna moczanowa spowodowana jest procesem odkładania tkankach kryształów moczanu sodu. Wynika ze zwiększonego stężenia kwasu moczowego (hiperurykemii), co jest skutkiem jego nadmiernej produkcji lub zmniejszonego wydalania z organizmu. Szacuje się, że choroba rozwija się jedynie u co piątej osoby z hiperurykemią. Dna moczanowa najczęściej atakuje stawy, a w zaawansowanej postaci uszkadza nieodwracalnie narządu ruchu. Nie tylko prowadzi do poważnej niesprawności, ale może również zająć inne narządy, powodując ich uszkodzenie.

Dna moczanowa - objawy, dieta, leki, leczenie

Fot. iStock

Dna moczanowa – przyczyny:

 • Obciążenia genetycznie, wpływające na zaburzenia w metabolizmie kwasu moczowego.
 • Spożywanie produktów bogatych w puryny, z których powstaje kwas moczowy. Zaliczamy do nich mięso, podroby, owoce morza.
 • Nadużywanie alkoholu (poza winem, które nie wpływa na rozwój choroby)
 • Nowotwory i choroby cywilizacyjne takie jak: otyłość, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, cukrzyca, zaburzenia lipidowe.
 • Przyjmowanie leków zwiększających stężenie kwasu moczowego.
 • Niedawny uraz lub operacja.
 • Odwodnienie.
 • Zakażenie.

Dna moczanowa – objawy

Przebieg choroby można podzielić na cztery fazy:

 • okres bezobjawowej hiperurykemii – w sposób niezauważalny w tkankach odkładają się kryształy moczanu sodu;
 • ostre napady zapalenia stawów – objawy stają się wyraźne i bardzo dokuczliwe;
 • okresy międzynapadowe – po pierwszym ataku objawy choroby się cofają, do momentu pojawienia się kolejnego ataku;
 • dnę przewlekłą (zaawansowaną) – objawy nie ustępują, prowadząc do niepełnosprawności.
Dna moczanowa - objawy, dieta, leki, leczenie

Fot. iStock

Dna moczanowa – objawy ostrych napadów zapalenia stawów

Choroba objawia się bólem pojedynczego stawu. Zazwyczaj stan zapalny obejmujący staw podstawy palucha, ale objawy mogą objąć stopy, staw kolanowy, barkowy, stawy palców rąk. Charakterystyczny jest tu intensywny ból stawu, który pojawia się w godzinach nocnych, uniemożliwiający sen. Staw obejmuje obrzęk, skóra staje się zaczerwieniona i gorąca, naskórek na niej się łuszczy. Mogą temu towarzyszyć inne objawy, które powoduje dna moczanowa – dreszcze, gorączka, osłabienie. Bolesne dolegliwości, niezależnie od leczenia, mijają w ciągu kilku dni, maksymalnie dwóch tygodni. W tym samym czasie objawy mogą pojawić się na kolejnych stawach.  Po pierwszym ataku dny następuje okres wycofania objawów choroby. Jeśli nie wdroży się odpowiedniego postępowania, występują kolejne ataki, które stają się coraz częstsze i zajmują kolejne stawy.

Dna moczanowa – objawy dny przewlekłej (zaawansowanej)

Dna moczanowa po kilkunastu latach pojawiania się i cofania objawów, zazwyczaj przechodzi w fazę przewlekłą. U chorych, w tym przypadku, objawy występują cały czas, choć są znacznie mniej dokuczliwe. Złogi kryształów moczanu sodu odkładając się w tkankach, powodują niszczenie chrząstki , ścięgien i więzadeł, co prowadzi do zniekształceń stawów.

Złogi kryształów mogą również formować się w innych miejscach ciała – szczególnie na małżowinach usznych, w okolicy stawów stóp i rąk – tzw. guzki dnawe. Guzki te są widocznie, niekiedy nawet osiągają wielkość porównywalną do kurzego jaja. Guzki mogą powstawać również w narządach wewnętrznych. W przypadku, gdy uciskają okoliczne nerwy, zaleca się ich chirurgiczne usunięcie.

 artretyzm

Fot. iStock

Dna moczanowa – leczenie, leki

Choroba najczęściej rozpoznawana jest na podstawie oceny płynu stawowego pod mikroskopem. Stwierdzenie w nim obecności kryształów moczanu sodu, rozwiewa wszelkie wątpliwości. Przy zdiagnozowanej dnie należy przeprowadzać pomiary masy ciała i ciśnienia tętniczego, oznaczać stężenie glukozy i lipidów, parametrów nerkowych i wykonać badanie ogólne moczu. Wszystko to ma na celu rozpoznanie chorób, które bardzo często towarzyszą dnie moczanowej.

Dna moczanowa wymaga, by leczenie i leki były odpowiednio dobrane do fazy trwania choroby. Leczenie przy pomocy farmakologii nie jest konieczne w fazie bezobjawowej hiperurykemii oraz w okresach międzynapadowych. Natomiast leczenie ostrych napadów dny i jej formy przewlekłej, wymaga już podania odpowiednich leków. Najczęściej pacjentowi proponuje się w okresach bólu przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz kolchicyny. Można również lek przeciwzapalny podać bezpośrednio do wnętrza zaatakowanego przez dnę stawu. W trakcie dny przewlekłej, stosuje się leki hamujące produkcję kwasu moczowego, oraz zwiększające jego wydalanie.

Wczesne rozpoznanie choroby i leczenie wycisza objawy i umożliwia normalne funkcjonowanie. Brak leczenia powoduje pogłębianie problemu i w ostateczności niepełnosprawność.

Dna moczanowa - objawy, dieta, leki, leczenie

Fot. iStock

Dna moczanowa – dieta

Leczenie przy chorobie, jaką jest dna moczanowa, nie polega wyłącznie na stosowaniu farmaceutyków. Niezwykle istotna jest zmiana stylu życia, co pozwoli utrzymać prawidłowe stężenie kwasu moczowego. Ogromną wagę przykłada się do odpowiedniej diety niskopurynowej.

Dna moczanowa – dieta:

Przede wszystkim należy unikać produktów, które wpływają na zwiększenie kwasu moczowego. Zaliczamy do nich:

 • czerwone mięso,
 • podroby,
 • ryby,
 • owoce morza,
 • tłuszcze zwierzęce,
 • nadmiar fruktozy,
 • alkohol.

Należy pamiętać o konieczności nawadniania organizmu, odstawienia tytoniu i utrzymania prawidłowej masy ciała.

źródło:  www.mp.pl,ncez.pl 

 


Zobacz także

„Jesteś już dorosłym mężczyzną, ale nadal jesteś moim ukochanym małym synusiem”. Akcja „List do dziecka”

Dla rodziny jestem gotowa na wiele. Nigdy nie zapominam, że to właśnie dzięki rodzinie jestem. Rodzina to najlepszy prezent

Od czasu choroby Waszego taty nasze całe życie wywróciło się do góry nogami. Akcja „List do dziecka”