Go to content

Każdy z nas potrzebuje równowagi… Akcja List do Mikołaja

Fot. iStock

Drogi Mikołaju,

trochę mi z tym pisaniem dziwnie, bo nigdy w Ciebie nie wierzyłam. Ostatnio jednak moje życie mnie zaskakuje. Zdarzają się małe i duże cuda. Dla innych to tylko drobiazgi, ale ja od niedawna potrafię te drobiazgi doceniać i traktować w kategoriach cudu. Może więc i Ty będziesz tym kolejnym cudem. O czym marzę? Jak chyba każdy mam całą listę tych małych i dużych marzeń… a może nie marzeń tylko celów do realizacji? Tak, staram się marzyć chociaż odrobinę realnie. Tak, aby mieć szansę na spełnienie. To największe z moich marzeń dotyczy mojej młodszej córki. Chciałabym, żeby zaczęła chodzić i mówić. Wielkie marzenie, ale ona wciąż pracuje na jego realizację. Małymi krokami dąży do jego spełnienia. Gdybyś trochę dopomógł byłoby miło Dla niej to szansa na samodzielność w dorosłym życiu, a dla mnie ratunek dla kręgosłupa i poczucie, że nie dręczyłam jej kolejnymi terapiami na darmo. Myślę, że to takie nasze wspólne marzenie. Całej naszej trójki. Drugie, nie mniej ważne dla naszej rodziny to mój powrót do aktywności zawodowej. To nie tylko marzenie moje i moich córek, ale też wielu innych rodziców dzieci niepełnosprawnych wymagających stałego wsparcia opiekuna w samodzielnej egzystencji.

Od prawie czterech lat jestem wyłączona z rynku pracy. Moja córka wymaga stałej opieki, która nie pozwala mi na podjęcie zatrudnienia. Pobierając świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia na rzecz opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem nie mogę podejmować żadnej aktywności zawodowej. Nawet jeśli byłaby to godzina w miesiącu. Wydaje się to w pełni zrozumiałe, ale moje dziecko spędza kilka godzin w przedszkolu. Godzin, które mogłabym poświęcić na pracę. Nie mam możliwości pracy na cały etat, gdyż nie pogodzę tego z opieką nad dzieckiem. Mogłabym jednak pracować chociażby kilka godzin w miesiącu, ale to z kolei wyklucza możliwość pobierania świadczenia. System daje mi wybór – albo wypadam z rynku pracy, tracę uprawnienia zawodowe, albo muszę utrzymać siebie i dzieci z pracy w wymiarze kilku godzin miesięcznie. Czy będę w stanie utrzymać rodzinę pracując te kilka godzin? Nie. Tym samym nie mam wyboru. Dlaczego? Dlatego, że nikt nie dostrzega korzyści w innych rozwiązaniach. Takich, które będą dobre zarówno dla nas rodziców, jak i dla budżetu. Mogłoby to być na przykład proporcjonalne zmniejszanie kwoty świadczenia w przypadku podejmowania pracy lub ulgi dla rodziców dzieci niepełnosprawnych zakładających działalność gospodarczą.

Kto na tym skorzysta? I rodzice i skarb państwa. Przestaniemy tylko brać, ale zaczniemy również dokładać do budżetu. Poza tym aktywność zawodowa ma nie tylko wymiar czysto finansowy. To również korzyść dla relacji rodzinnych, budowania właściwych wzorców i psychiki rodzica. Zdrowe dzieci, których rodzice rezygnują z zatrudnienia niezależnie od przyczyn nie mają wzorca pracy. Uczą się żyć na koszt państwa. Tak powstaje bezrobocie pokoleniowe. Ja mam to szczęście, że moja starsza córka pamięta czasy kiedy pracowałam. Wie jak ważne to dla mnie było. Widzi też jak bardzo doskwiera mi to, że od tak długiego czasu jestem odcięta od rynku pracy. Co byłoby gdyby od początku widziała matkę nieaktywną, zamkniętą w czterech ścianach? Każdy z nas potrzebuje równowagi psychicznej – odpoczynku i pracy… nie tylko tej codziennej z dzieckiem, ale też oddechu od terapii, leczenia i nieustannej obecności przy dziecku. Tak, dla mnie praca to byłaby chwila oddechu. Potrzebuję tego dla własnego zdrowia psychicznego.

A teraz wyobraź sobie Mikołaju rodzica, który przez kilkanaście czy kilkadziesiąt lat jest tylko przy swoim dziecku. Nieaktywny zawodowo, zamknięty w czterech ścianach, wychodzący tylko na terapię, do lekarza… Dziecko dorasta. Staje się dorosłą osobą z niepełnosprawnością. Być może jego stan pozwoliłby na jakąś aktywność zawodową, związek, samodzielność. Co wtedy z rodzicem? Zostaje z niczym. Bez doświadczenia, bez środków do życia. I tu mamy pierwszy krok do przemocy. Taki rodzic może zrobić wszystko, żeby „być bezpiecznym”. Może za wszelką cenę blokować samodzielność swojego podopiecznego w obawie przed utratą świadczenia. Czy tak powinno być? Czy nie lepiej byłoby wypracować rozsądne i korzystne dla wszystkich rozwiązania? Nawet jeśli miałoby to być kilka godzin pracy w miesiącu, to już będzie ogromna korzyść i dla nas i dla państwa. Pomyśl o tym Mikołaju i pomóż spełnić marzenia takich jak ja

Nie-dzielna mama

AKCJA LIST DO MIKOŁAJA

Napisz swój „List do Mikołaja” i wyślij go do nas. Nadesłane listy będziemy publikować na łamach Ohme.pl, a wybrane z nich nagrodzimy.

Prace przesyłajcie na adres kontakt@ohme.pl z dopiskiem „List do Mikołaja” oraz informacją, jak chcecie zostać podpisane (w przypadku braku informacji, list podpiszemy pierwszą literą imienia lub nicku).

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora oraz Sponsorów konkursu, swoich danych osobowych, uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych i RODO.

Więcej o akcji przeczytasz tutaj:

3 x  jeden dowolny kurs online 

 3 x pakiet webinarów

www.przedsiebiorczoscjestkobieta.pl

www.trappa.pl

/piaseckadanuta

/danuta.piasecka/

Celem Projektu jest pomoc kobietom w odnalezieniu pomysłu na siebie i własny biznes, podniesieniu samooceny oraz odkryciu własnej definicji szczęścia.  To również miejsce wsparcia kobiet w procesie zmian, pomocy przy budowaniu biznesu od podstaw (lub rozwoju firmy) oraz motywowania w dążeniu do wyznaczonych celów.
Biorąc udział w Projekcie otrzymujesz:
– 4 szkolenia z zakresu rozwoju kompetencji osobistych,
– 16 webinarów,
– 4 kursy on-line,
– szkolenie stacjonarne „Jak założyć i rozwijać bloga?”,
– szkolenie stacjonarne „Zawód trener”,
– wsparcie doradcze,
– udział w uroczystej gali kończącej Projekt.

 

1 x Żółty golf z wełną Warmest Sounds*

Fot. Materiały prasowe

Tyle słońca w całym mieście! I to nie tylko ze względu na kolor. Niezależnie od tego, czy wybierzesz musztardowy, słoneczny żółty, czy beżowy lub szary – przyjemne ciepło wełny i kaszmiru Cię otuli. Z tym swetrem nie będziesz chciała się rozstać!

1 x Błękitna szmizjerka oversize Memories*

Fot. Materiały prasowe

Szmizjerka oversize Memories ma kołnierzyk koszulowy, kieszonki ozdobne z przodu i tradycyjne po bokach, a w talii pasek. Ale możesz też zakładać ją bez niego. Długi rękaw zakończyliśmy mankietami. Choć ten model wywodzi się z męskiej garderoby, to postanowiliśmy zmodyfikować jej krój na subtelnie kobiecy. Pasuje do wielu stylizacji!

1 x Beżowa szmizjerka oversize Memories*

Fot. Materiały prasowe

Punkt obowiązkowy szafy kapsułowej! Sukienkę typu szmizjerka Memories możesz nosić na nieskończenie wiele sposobów. Brzmi jak ideał? Wszystkie nasze produkty projektujemy i szyjemy w Polsce!

1 x Dwustronna spódnica Coconut*

Fot. Materiały prasowe

Dwustronna spódnica Coconut może być noszona z guzikami z przodu lub z tyłu. Mięsisty, dość gruby materiał sprawdzi się idealnie podczas jesiennej słoty. Nazwa tego modelu pochodzi od guzików, które są eko, wykonane z kokosa!

1 x Sweter z kaszmirem i wełną Calm Day*

Fot. Materiały prasowe

Luźny, oversize’owy krój pasuje zarówno do wąskiej spódnicy z guzikami, jak i tej rozkloszowanej, uszytej z koła. Subtelnie opadające ramiona dodają całości odrobinę sensualnego charakteru. Sweter Calm Day to idealny wybór dla fanek klasyki w nowoczesnej odsłonie!

www.veva.com.pl

/vevacompl

/vevapl

Veva towarzyszy Ci na co dzień i w najważniejszych momentach życia. Nie kreujemy mody do której to Ty się musisz dostosować. Tworzymy ubrania, dopasowujące się do Ciebie. W myśl idei szafy kapsułowej nasze kolekcje możesz dowolnie ze sobą łączyć, budując własny styl.

Moda według marki Veva wynika z podejścia in-between – bycia między trendami, a klasyką, codziennością i okazją, prostotą formy i ekskluzywnością tkaniny. Kluczowe jest ujęcie jej w kontekście całości – komponowania kompletnych stylizacji, a jednocześnie cieszenia się pojedynczymi, ulubionymi elementami. Nosisz to, co lubisz. A ona jest dla Ciebie 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu!

Wszystkie produkty projektujemy i szyjemy w Polsce.


5 x bezprzewodowe słuchawki w stylu retro – Panasonic HTX90, kolor granatowy

Bezprzewodowe słuchawki nauszne w stylu retro, z funkcją aktywnej redukcji szumów, 40-milimetrowymi przetwornikami i filtrem Acoustic Bass Control.

  • Kultowy design w stylu retro nawiązuje do ponadczasowego, uniwersalnego wyglądu słuchawek studyjnych.
  • Połączenie stylu retro i nowoczesności – elegancki wygląd podkreślający ponadczasowy charakter.
  • Odetnij się od hałasu – redukcja szumów, która sprawdzi się każdego dnia. Dzięki funkcji redukcji szumów (Active Noise Cancellation) słuchawki dokładnie izolują dźwięki z zewnątrz, co pozwala cieszyć się wyrazistym dźwiękiem nawet w głośnym otoczeniu.
  • Potężny, wzmocniony bas – podbicie basów. Użyj przycisku podbicia basów, aby dodatkowo wzmocnić niskie tony – tak jak za pomocą korektora, lecz znacznie wygodniej.
  • Szybkie ładowanie. Dzięki dołączonemu do zestawu kablowi USB pełne ładowanie słuchawek trwa tylko 4 godziny. Już kilkanaście minut wystarczy, by naładować baterię do poziomu wystarczającego na kilka godzin bezprzewodowego słuchania muzyki.
  • Czas pracy do 24h. Wydajny akumulator pozwala słuchać muzyki bez kabla nawet przez 24 godziny. A gdy bateria się rozładuje, możesz podłączyć słuchawki za pomocą dołączonego przewodu audio.
  • Przetworniki HD. Słuchawki zostały wyposażone w potężne, 40-milimetrowe przetworniki, które zapewniają zrównoważony dźwięk o mocnych basach i krystalicznie czystych wysokich tonach. Filtr Acoustic Bass Control dodatkowo optymalizuje przepływ powietrza wokół przetworników.

www.panasonic.com

/PanasonicPolska

/panasonicpolska


 

3 x koktajl Formuła 1 Herbalife Nutrition o smaku mięty z czekoladą

Formuła 1 zapewnia wygodę, odżywianie i przyjemność smaku – wszystko w formie jednego koktajlu.

Idealna kompozycja białka wysokiej jakości, błonnika, witamin i składników mineralnych – nie musisz już dłużej wybierać między zdrowym posiłkiem a wygodą, ponieważ koktajl Formuła 1  przyrządzisz łatwo i szybko!

•  Dostarcz swojemu organizmowi potrzebnych składników odżywczych, nie rezygnując ze swoich preferencji lub wymogów diety. Składniki F1 o smaku mięty z czekoladą pochodzą ze źródeł odpowiednich dla wegan.  Koktajl nie zawiera glutenu ani sztucznych aromatów.
•  Formuła 1 to zamiennik posiłku zawierający kluczowe makro- i mikroskładniki odżywcze, w tym dużo białka przyczyniającego się do wzrostu masy mięśniowej, oraz dodatek składników roślinnych i ziołowych.
•  Delektuj się koktajlem Formuła 1 jako pożywnym śniadaniem, obiadem lub kolacją, by wspierać swój aktywny styl życia i realizację celów związanych z zarządzaniem masą ciała*.
•  Zawiera 25 witamin i składników mineralnych, m.in. witaminę D, która pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego, oraz witaminę C przyczyniającą się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia.

www.herbalife.pl

HerbalifePolska/

herbalife_polska/

Akcja trwa od 1 do 24.12.2019 roku. Wyniki zostaną opublikowane do 4.01.2020 roku. Regulamin akcji dostępny jest tutaj.


* w wybranym przez Laureata rozmiarze