Listy do redakcji

Każdy ma swój niewysłany list. „Jeśli mnie kiedyś zabraknie – mam nadzieję, że mój syn do Ciebie nie trafi. Jego skrzywdzić nie pozwolę. Nigdy!”

Listy do redakcji
Listy do redakcji
26 października 2015
Fot. iStock / kevron2001
 

Dziękuję Ci mamo za to, że nigdy nie mogłam na Ciebie liczyć.

Gdy mnie biłaś za źle postaramy dom. Gdy wyzywalas za sprzeciw Tobie.

Przy pierwszej miesiączce, gdy zarzuciłas mi, że jestem obrzydliwa. Przecież nawet mnie nie uprzedzilaś, że mnie to czeka!
Przy trudzie moich studiów. Gdy mieliście w głębokim poważaniu, czy mam co zjeść, czy wystarcza mi na czesne. Dziękuję tez za to, że nikt z Waszych znajomych i rodziny nawet nie wie, że Wasza córka kończy prestiżowe studia i to na dodatek sama na nie zarabiając.
Dziękuję Ci za to, że gdy On mnie zostawił z moim małym synkiem – nigdy nie spytałaś, jak się z tym czuje. Nigdy nie zainteresowałas się moim stanem.
Dziękuję za to, że smialas mi się w twarz gdy krzyczałam Ci, że nie mam sił żyć i gdyby nie syn – odebrałabym sobie życie bo nie mam sił juz znosić Twojego traktowania.
Dziękuję za to, że od miesięcy próbując wrócić do dawnego życia napotykam przeszkody rzucane przez Ciebie.
Dziękuję za to ze bierzesz ode mnie pieniądze bo jestem Ci to winna skoro mnie wychowałas. Dziękuję za to ze tylko wymagasz ale nigdy nie pytasz czy mi na wszystko wystarczy.
Dziękuję za to, że od dwóch dni miałam w ustach ostatnia moja kromke chleba bo po opłaceniu wszystkiego i zrobieniu zakupów dla synka do kolejnej wypłaty – zostało mi 20 zł.
Dziękuję Ci za to, że nawet nie wiesz, że ta wypłata jest dopiero za 3 tygodnie. Dziękuję Ci tez za to, że nie umiesz mi pomóc za darmo.
Nie umiesz pojechać po zakupy gdy jestem chora. Masz samochód. Masz czas. Masz pieniądze. Ale słyszę, że mam sobie wziąć taxi, na które mnie nie stać i jechać sama mimo że brak mi sił.
Dziękuję za to ze zastępuje własnemu dziecku i ojca a Ty tego nie widzisz. Jestem obojga rodzicami. Mały ma wszystko. Dbam o niego. Kocham go. Ale Ty ciągle wmawiasz mi ze jestem złą matka. Ciągle mi to mówisz! Bez powodu. Po prostu.
Na każdym kroku mnie poniżasz, obrażasz. Nie liczysz się ze mną ani moimi uczuciami. Nie widzisz jak bardzo cierpię.
Nie chcesz widzieć, że nie kupuje swoich leków, nie mam butów na jesień. Nie chcesz widzieć ze jestem zmęczona bo ciężko pracuje nocami a za dnia wychowuje dziecko.
Dlaczego nie chcesz widzieć powodów by być ze mnie dumna? A dlaczego nie widzisz powodu by podać mi rękę zamiast bez końca ja tylko wyciągać i żądać ode mnie tego, co jest ponad moje możliwości?
Mój syn ma wszystko. Dbam o jego potrzeby. Ale nie mam nikogo kto dbalby o mnie. Dlaczego umiesz tylko mnie krzywdzić zamiast wesprzeć? Dlaczego jestem tak mało ważna?
Dlaczego płacze po nocach, chodzę zmęczona i nierzadko głodna a Ty mi mówisz, że jestem zła matką? Uważasz się za lepszą? W czym?
Nigdy nie czułam z Tobą bliskości. Nigdy nie czułam, że mogę ci ufać ani tym bardziej na Ciebie liczyć. Najgorsze jest to, że wciąż udoeadniasz, że tak jest.
Pisze ten list by wyrzucić to z siebie. Gdybym Ci taki dala, powiedziałabys, że jestem zła i podla. Zawsze tak mówisz, gdy chociaż spróbuję wyrazić swój żal.
Mówię to z przykrością ale nie licz na mnie kiedyś, skoro nigdy nie mogłam liczyć na Ciebie.
Jeśli mnie kiedyś zabraknie – mam nadzieję, że mój syn do Ciebie nie trafi. Wystarczy, ze mnie nazywasz „g#ownem”. Jego skrzywdzić nie pozwolę. Nigdy!
Twoja wyczerpana juz córka.
Zmęczona, niedożywiona i opuszczona.
A przede wszystkim zawiedziona.

Każdy z nas ma swój „niewysłany list”

Wszystkie „Niewysłane listy” możecie przeczytać tutaj.


Listy do redakcji

Każdy ma swój niewysłany list. „Wydawało mi się, że znam Cię na pamięć, a tak naprawdę znałam tylko wyobrażenie”

Listy do redakcji
Listy do redakcji
26 października 2015
 

Drogi (Nie)znajomy,

Choć nigdy nie wyślę Ci tego listu osobiście to bardzo pragnęłam go napisać. Jest on potrzebny mi samej. To mniej więcej jak, rzucając palenie, zostawić napoczętą paczkę papierosów na lodówce i zerkać na nią po kilka razy dziennie, aż stanie się nam obojętna.

Poznaliśmy się rok temu na kulturalnym spędzie u wspólnych znajomych. Podobno wszędzie jest Ciebie pełno, ludzie Cię cenią, lubisz błyszczeć. I robisz to bezkarnie, bo jesteś świetnym i wziętym muzykiem. Nawet największe zołzy wybaczają przystojnym, zdolnym i piekielnie bystrym. Ja, rozważna i przebojowa na zewnątrz, romantyczna i z kompleksami głęboko w środku, zobaczyłam w Tobie coś więcej – zaradnego faceta, który ma, na tym pokręconym świecie, kilka niezmiennych celów, osobisty dekalog i apetyt na życie. Miałeś wtedy partnerkę – odpuściłam bez żalu.

Drugi raz pojawiłeś się w moim życiu znikąd. Czułam, że los wreszcie się do mnie uśmiechnął. Że, po tylu nieudanych próbach, znajdę ciepło, zrozumienie i wsparcie u boku mężczyzny, który nie lubi gdy kobieta jest jego cieniem i ceni sobie niezależność. Planowałam iść do Ciebie kroczkami gejszy. Obiecałeś wiele i ośmielałeś. Chwaliłeś  i adorowałeś. Dawałeś nadzieję na mile spędzone chwile, po czym się wycofywałeś. I czekałeś aż to ja  będę się o Ciebie starać. Poczułam się tak jak gracz, który pojawia się po raz pierwszy w kasynie. Postawiłam wszystko na jedną kartę. Mój brak snu i apetytu również. Oszukiwałeś mnie, że lubisz gdy tak robię. Ostatecznie zamilkłeś i zniknąłeś. A razem z Tobą stanęło moje rozgrzane serce. Wydawało mi się, że znam Cię na pamięć, a tak naprawdę znałam tylko wyobrażenie o Tobie. I chyba to za nim tak bardzo tęsknię.

Dowiedziałam się, że od początku nie pociągałam Cię ani fizycznie, ani charakterologicznie. Że moje pasje, poczucie humoru, inteligencja i takt nie zrobiły na Tobie większego wrażenia. Dlaczego więc dawałeś mi nadzieję, zwodziłeś mnie? Dlaczego zniszczyłeś mi mój mały świat, który, już nie raz, sklejałam od nowa? Czy kobiece, emocjonalne Nagasaki tak bardzo łechce Twoje ego?

A najgorsze jest to, że, nie tylko, przegrałam nierówną wojnę z Tobą – gdzie grałam w otwarte karty, a Ty wciąż wyciągałeś asy z rękawa. Przede wszystkim przegrałam sama ze sobą. I ogromnie jest mi z tego powodu wstyd.

Hebe


Każdy z nas ma swój „niewysłany list”

Czasem zapisany tylko w sercu. Czekający w szufladzie niezałatwionych spraw. Na wysłanie niektórych jest już za późno, na inne brak odwagi, brak aktualnego adresu…  A może wszystko byłoby inne, gdyby się tylko od nich uwolnić?

Piszcie do nas, anonimowo jeśli chcecie. Wyślijcie wreszcie swoje listy i poczujcie ulgę. Wybrane listy nagrodzimy bonami zakupowymi o wartości 200 zł do Limango.

Listy wysyłajcie na adres [email protected] – w temacie wiadomości wpisując „Niewysłany list”

Wszystkie „Niewysłane listy” możecie przeczytać tutaj.

Sponsorem nagród jest LIMANGO


Listy do redakcji

Każdy ma swój niewysłany list. „Prawdziwa miłość wybroni się sama, nie trzeba nic udowadniać, do niczego przekonywać, o nic prosić.”

Listy do redakcji
Listy do redakcji
26 października 2015

Drogi M.

Kiedy zobaczyłam Cię po raz pierwszy, a to już będzie jakieś 9 lat temu, od razu w mojej głowie zaświeciła się lampka. Mówią, że nie ma miłości od pierwszego wejrzenia, a ja jednak śmiem twierdzić, że jest inaczej….

Przez prawie 5 lat łączyły nas tylko relacje służbowe. „Tylko”, choć to na nich zbudowaliśmy swoją przyjaźń: wzajemne relacje oparte na coraz większym zaufaniu, sympatii i życzliwości. Lubiłam, kiedy prosiłeś mnie o radę, bo czułam się wtedy potrzebna. Współczułam, kiedy pisałeś o trudnych doświadczeniach z dzieciństwa i myślałam wtedy o tym, że bolesne wspomnienia nas łączą. Byłam dumna, kiedy okazywałeś mnie swoje zainteresowanie: nawet nie wiesz, jak może cieszyć mms z widokiem na morze….

Jakoś przeoczyłam w tym wszystkim osobę, która potem okazała się najważniejsza. Wiesz, o kim mówię. To E.

Nadszedł dzień, który nieoczekiwanie zmienił wszystko. Przypadek, zbieg okoliczności?? Nie wiem, co zadziałało. Wtedy myślałam, że to przeznaczenie. Dzisiaj, że to raczej był pech.

Zbliżyliśmy się do siebie. Bardzo. Najintymniej jak można. Ja pamiętam tę datę do dzisiaj: 15 lipca 2011 r. Ty już następnego dnia chyba wykreśliłeś ją z pamięci. Wtedy tego nie widziałam, dziś wiem, że tak po prostu było.

Cztery kolejne lata to była ciągła walka: zostać czy odejść, walczyć czy się poddać, warto zabiegać o uczucia czy odpuścić??? Prawdziwa miłość wybroni się sama, nie trzeba nic udowadniać, do niczego przekonywać, o nic prosić.

Między kolejnymi rozstaniami, moimi postanowieniami, że to już koniec, między wylewanymi łzami i przykrymi słowami, których nie szczędziłam, były chwile piękne, cudowne, przepełnione miłością i czułością. To właśnie one sprawiały, że nie chciałam/ nie umiałam (?) odejść…

Każda kobieta potrzebuje ciepła, akceptacji, miłości. Twoja „miłość” (?-nie znam synonimu, który mógłby właściwie zastąpić to słowo) do mnie dodawała mi skrzydeł. Byłam gotowa zrobić dla Ciebie wszystko i tyle też z siebie dawałam. Stąd każdy mój czuły gest, romantyczne słowo, wsparcie, troska…. Romantyczna kolacja? Przygotuję. Kolejny projekt? Zrobię. Choćbym nie miała sił, choćbym  czuła, że i tak nie wywalczę Twojej miłości, to zrobię to. DLA CIEBIE. Żebyś choć przez chwilę był MÓJ.

Tylko że Ty nigdy mój naprawdę nie byłeś. Ile w tym naszym „związku” –tak pogmatwanym, że aż trudno to pojąć – było TWOJEJ miłości, TWOJEGO wsparcia, TWOICH starań…??? Znamy odpowiedź.

Czułam, kiedy coś zaczęło się naprawdę psuć. Przeczuwałam, że – choć pozornie jesteśmy ze sobą bliżej niż kiedykolwiek wcześniej – to tak naprawdę jest to początek końca. Mówiłam: „Jeżeli chcesz odejść, powiedz mi”. Nigdy mi tego nie powiedziałeś. Pewnie nie miałeś odwagi. Swoim postępowaniem chciałeś doprowadzić do tego, żebym zrozumiała, że sama powinnam odejść.

Nie chcę wracać pamięcią do tego momentu, kiedy po prawie 4 latach wszystko się rozpadło. Ktoś może powiedzieć: nie mieliście ślubu, nie macie dzieci, nie tworzyliście formalnego związku. O co taka afera? Ty piszesz: „Przestań lamentować. Wiedziałaś jak jest”. No właśnie nie wiedziałam. Myślałam, że skoro się ze mną spotykasz, to jednak musi Ci na mnie zależeć. Chwilowa namiętność szybko mija, a zostaje uczucie. Ja uważałam, że 4 lata to długo. Myślałam, że jest Ci ze mną dobrze. Zawsze mówiłeś, że uwielbiasz się ze mną kochać. Że jestem kochana, dobra, zasługuję na to, co najlepsze… Tak mówiłeś….

Dzisiaj… Dzisiaj, to we mnie jest dużo żalu, pretensji, złości, niewypowiedzianych słów. Już nie jestem wesołą, roześmianą dziewczyną, która widzi wszystko w pozytywnym świetle. Dziś jestem częściej smutna, zła, przygnębiona. Na szczęście jeszcze dość silna.

Zabrakło rozmowy, słowa „przepraszam”. Może nie chciałabym wtedy tego słuchać. Ale minęło pół roku od rozstania i wiem, że tego zabrakło najbardziej.

Byłeś dla mnie ważny. Byłeś mi potrzebny. Byłeś w moich myślach, gdy zasypiałam i gdy się rano budziłam. Byłeś uosobieniem miłości, o którą warto walczyć. Byłeś smakiem największej słodyczy. Byłeś dotykiem, który przeszywał dreszczem. Byłeś ciepłem, które ogrzewało w najchłodniejsze chwile.

BYŁEŚ. Czas przeszły.

Przepraszam, że pozwoliłam sobie uwierzyć, że możemy razem zbudować piękny związek na całe życie.

Przepraszam, że nie umiem wybaczyć. Byłoby łatwiej.

Twoja A.


Każdy z nas ma swój „niewysłany list”

Czasem zapisany tylko w sercu. Czekający w szufladzie niezałatwionych spraw. Na wysłanie niektórych jest już za późno, na inne brak odwagi, brak aktualnego adresu…  A może wszystko byłoby inne, gdyby się tylko od nich uwolnić?

Piszcie do nas, anonimowo jeśli chcecie. Wyślijcie wreszcie swoje listy i poczujcie ulgę. Wybrane listy nagrodzimy bonami zakupowymi o wartości 200 zł do Limango.

Listy wysyłajcie na adres [email protected] – w temacie wiadomości wpisując „Niewysłany list”

Wszystkie „Niewysłane listy” możecie przeczytać tutaj.

Sponsorem nagród jest LIMANGOZobacz także

Wojtek miał nad wszystkimi królewiczami wielką przewagę – genialnie „puszczał kaczki” na stawie

„Jestem Mamą, Waszą już na zawsze”. Akcja „List do dziecka”

„Słuchaj zawsze swojego serca i bądź mu wierna nawet gdy inni są przeciwko!”. Akcja „List do dziecka”