Go to content

Jestem żeby pomagać, jestem i chcę być kochana. Trudno to czasem pogodzić, ale warto się starać…. bo dobro wraca ze zdwojoną siłą. Akcja #Jestem Kobietą

Akcja #Jestem Kobietą
Fot. iStock

Każdego dnia jestem…. Każdego dnia pełnię ileś ról……

Jest Wielki Piątek

Wczesna pobudka dla wszystkich domowników żeby zdążyć ze świątecznym gotowaniem i pieczeniem ciast przed moją pracą. Dziewczyny mają wolne w szkole, zawsze pomagają, wiec będzie sprawniej. Piotrek też w domu. Super, na osiem rąk powinno się udać.

Zapach gotowanych warzyw, jajek, wreszcie sałatka jarzynowa, potem mazurki, biszkopty, na końcu aromatyczne mięsa w przyprawach. Dom pachnie domem. Mimo Wielkiego Piątku oblizujemy wiatraczki od miksera, wyskrobujemy masę z miski, „próbujemy” różnych specjałów, żeby wszystko było smaczne. Do 14 sprawy kuchenne zamykamy, dom już czuć świętami. Ola i Nina, nasze nastolatki, idą do babci, pomagać, podjadać, pośmiać się, pokitosić z małą Ulą.

Startuję w wielkim pędzie na 15 do pracy, później na noc jedzie też mąż. O tej porze, w taki dzień, komenda jest prawie wymarła, będę mogła spokojnie podziałać. Mam umówione kolejno trzy kobiety w sprawach o przemoc domową; pokłosie naszej, policyjnej kampanii „Stop przemocy w rodzinie”. Kampania prosta, wymowna i mocna, daje ruch, ludzie dzwonią, pytają, chcą się poradzić, szukać pomocy. Jestem w pracy, ogarnę zamiast bezczynnie siedzieć, czy kontrolować innych policjantów, bo okropnie tego nie lubię.

Pierwsza z interesantek, w trakcie rozwodu, troje dzieci, mąż ma chyba jakąś dewiacje na tle wiary w Boga. Słucham, szeroko otwieram oczy, myślę niemożliwe…. Pomagam na tyle, na ile mogę, podpowiadam kroki prawne, ale chyba największa pomoc polega na tym, że kobieta mogła opowiedzieć o swoich problemach, zeszło z niej powietrze, po moich wskazówkach znalazła światełko w tunelu i wiarę, że mimo trudności wszystko powinno się dobrze poukładać. Trudna rozmowa, trudny czas, kobieta wychodzi spokojniejsza, ja zostaje z masakryczną ilością złych emocji, trzącham rękoma żeby to zrzucić, na nic, skóra mnie kłuję, trudno z tym ładunkiem być.

Chwila przerwy.

Przychodzi kolejna kobieta, niepozorna, zadbana bardzo, w zaawansowanej ciąży, ma problem, szuka pomocy, przysłała ją terapeutka. Podejrzewa byłego męża o czynności seksualne wobec ich kilkuletniego dziecka. Słucham, dopytuję, proszę o wsparcie człowieka, który jest za takie sprawy odpowiedzialny, bo to absolutnie nie mój zakres obowiązków. Decyzje są proste i oczywiste, trzeba zgłaszać. Ona wychodzi, ja zostaję z jakimś odrętwieniem.

Dzwoni komórka, moja mama, z przekąsem, ironią, może nawet pretensją, dałam dziewczynom złe jajka do święconki, Nina pomalowała i okazało się, że jajko było surowe…… Dzwonię do Niny… dziecko, przecież wiedziałaś gdzie były ugotowane jajka……  Ona z lekceważeniem odpowiada, oj tam, mamo, nic się nie stało…… Stało się i nie stało. Złe emocje we mnie zostają, nie umiem być dobra matką,  głupie jajka stają mi na przeszkodzie, pretensja mamy, …… jak do cholery to pogodzić, jak zaradzić, jak spełnić wszystkie role należycie……… chwila  zastanowienia, przecież srole mam duże, 12 i 14 lat, wiedziały, gdzie są ugotowane jaka…. Roztrzepanie……. Właściwie o co ta afera, tylko jajka….Niby tak, ale jaka ze mnie matka, zbawiam świat, a o swoje dzieci zadbać nie umiem…..

Trzecia kobieta, właściwie młoda dziewczyna. (Swoje emocje muszę zostawić.) Ojciec parę dni temu wyrzucił ją z domu, bo miał stan wkurw**nny z niedopicia, uciekła z małym dzieckiem do siostry, w domu została mama, martwi się o nią, ale chyba nic nie da się zrobić…..  Proszę żeby zadzwoniła po mamę. Wielki Piątek, wieczór, kobieta przyjeżdża. Rozmawiam, ustalam fakty, ale nie daję rady tego dalej ciągnąć, szukam wsparcia. Dochodzeniowiec przyjmuje zawiadomienie, dzielnicowy pisze niebieska kartę. Sprawa ogarnięta na ten czas. Dziewczyna wraca z mokrymi oczyma, dziękuje, nie sądziła, że da się coś z tym zrobić…….. Moja służba powoli dobiega końca, z ulgą odprawiam i rozliczam patrole, żartujemy, życzymy sobie smacznego jajka i wesołych świąt.

Jadę do domu, pusto, dziewczyny śpią u babci, mąż w pracy, skóra krzyczy pomocy, ja w nerwowym kłębku wreszcie zasypiam z wtulonym w siebie psim niedobrzelcem.

Wielka Sobota, ostatnie porządki i nakrywanie stołu,  na 15 osób, te święta są u nas….. a ja taka nijaka, z kacem moralnym… nie godzę bycia matką, żoną, policjantką; zgubiłam też swoje potrzeby, a trzeba żeby mnie ktoś przytulił……

Jestem.

Jestem przede wszystkim dla swojej rodziny.

Jestem żeby pomagać, bo w pracy policyjnej widzę głęboki sens.

Jestem i chcę być kochana.

Trudno to czasem pogodzić, ale warto się starać…. bo dobro wraca ze zdwojoną siłą.

Jarzębina

 

O AKCJI

Napisz swoją historię. Napisz o sobie, o swojej kobiecości, o tym, co bycie kobietą dla ciebie oznacza lub czego byś sobie życzyła. O jakim świecie marzysz – dla siebie, dla nas, dla naszych córek.
Dzisiejszy świat na pozór nowoczesny i równy jest światem wyjątkowo trudnym, pełnym wybojów. Jedno jest pewne, my kobiety powinnyśmy się teraz trzymać razem. Bo nikt nie da ci tyle, co druga kobieta. Właśnie dlatego, i w tym roku nie będziemy czekać na goździka z okazji Dnia Kobiet.

Piszcie do nas, anonimowo, jeśli chcecie. Wybrane listy opublikujemy, a niektóre z nich nagrodzimy. Pokażmy światu, jak pięknie się różnimy, jak wiele barw ma kobiecość. I jak bardzo swoją kobiecość kochamy. Bądźmy razem!

Prace przesyłajcie na adres kontakt@ohme.pl wpisując w temacie wiadomości „Jestem kobietą” oraz z informacją, jak chcecie zostać podpisane (w przypadku braku informacji, list podpiszemy pierwszą literą imienia lub nicku).

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora oraz Sponsorów konkursu, swoich danych osobowych, uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych i RODO.

NAGRODY:

5 x filmowy zestaw nagród, składający się z:

1 x podwójne zaproszenie na film „Pojedynek na głosy”, do zrealizowania w sieci kin Cinema City

Cudowna, pełna humoru i wzruszeń opowieść inspirowana prawdziwą przyjaźnią. Film pełen dobrej energii i muzycznych przebojów, w reżyserii twórcy komediowego hitu „Goło i wesoło” – Petera Cattaneo. Dystrybutor filmu „Pojedynek na głosy” zaprasza do udziału w akcji oraz do kin.

 Zestaw płyt DVD z filmami:

 • Ikony XX wieku
 • Powrót Bena
 • Loveling
 • Młynarski
 • Pavarotti
 • Cudowny świat kociąt
 • Cudowny świat szczeniąt

5 x filmowy zestaw nagród, składający się z:

1 x podwójne zaproszenie na film „Pojedynek na głosy”, do zrealizowania w sieci kin Cinema City

Zestaw płyt DVD z filmami:

 • Pavarotti
 • Cudowny świat kociąt
 • Cudowny świat szczeniąt

 


1 x Puf Barrel (Kod tkaniny: 142-43)

1 x Obraz na płótnie Expression Pink II1 x Komplet 2 zasłon na taśmie marszczącej  (Kolekcja: Velvet, Kod tkaniny: 704-18)

1 x Komplet 2 poszewek welwetowych pikowanych Kinga, (kolor 704-30)

1 x Pufa- fotel (Kod tkaniny: 705-04)

www.dekoria.pl

Dekoriapl

dekoriapl


5 x zestaw książek autorstwa Agnieszki Janiszewskiej, składający się z:

 • “Kuzynka Marie” I i II tom

Zimą 1914 roku Marie Boratyńska postanawia odwiedzić po raz pierwszy Korbielowo – posiadłość, w której urodził się i wychował jej nieżyjący już ojciec. Rodzinne animozje sprawiły, że krewni z jego strony byli do tej pory obcymi dla niej ludźmi. Teraz jednak nadarza się okazja, by to zmienić: Marie odpowiada na zaproszenie Emilii, swojej kuzynki i nowej właścicielki Korbielowa, chcąc zburzyć narosły przez lata mur rodzinnych nieporozumień i pretensji. Czy kobietom uda się zbliżyć do siebie i zaprzyjaźnić? Czy będą w stanie zaakceptować zaskakującą prawdę o swoich bliskich, którą niebawem odkryją?Tom I 

Nawiązanie szczerej relacji może okazać się trudniejsze, niż z początku przewidywały, a dynamiczne wydarzenia polityczne pierwszej połowy XX wieku sprawią, że wiele ważnych spraw trzeba będzie odłożyć na później…

Tom II 

Wielka Wojna w Europie spowodowała, że to, co wcześniej spędzało sen z powiek Marie Boratyńskiej, nagle straciło na znaczeniu. Wszystkie rodzinne nieporozumienia, tęsknoty, uczucia zostały przyćmione przez dramatyczne wydarzenia związane z wojenną zawieruchą. Młoda kobieta rzuca się w wir pracy w szpitalu, gdzie dniem i nocą dogląda rannych, próbuje ulżyć w bólu konającym żołnierzom oraz pokonać własne, narastające z każdym dniem, zmęczenie. Wkrótce nadchodzi wiadomość z frontu, która przewartościuje całe jej dotychczasowe życie…

 • “Podróż do Carcassonne” I i II tom – autorstwa

„Podróż do Carcassonne” to poruszająca historia jednej rodziny, której członkowie będą musieli zmierzyć się z bolesnymi konsekwencjami swoich decyzji, zawalczyć o marzenia i nauczyć się przebaczać. A w tle – odmalowane z pietyzmem i czułością Warszawa i Kraków z okresu międzywojnia, okupacji i pierwszych lat powojennych.

www.novaeres.pl
www.zaczytani.pl

NovaeRes

wydawnictwo_novaeres


5 x zestaw rajstop z najnowszej wiosennej kolekcji Gatta

Rajstopy ozdobione subtelnymi nowoczesnymi wzorami podkreślą piękno twoich nóg.
Zdobienia na rajstopach niech będą dla Ciebie inspiracją do skomponowania całej stylizacji zarówno do pracy jak i na czas po pracy. Tej wiosny baw się moda z Gattą.

W skład zestawu wchodzi 6 par rajstop prezentowanych poniżej modeli, w wybranym przez Laureata rozmiarze.

 

www.gatta.pl

GattaOfficial

gattaofficial

Akcja trwa 02.03.2020 od 31.03.2020 do roku. Wyniki zostaną opublikowane do 14.04.2020 roku. Regulamin akcji dostępny jest tutaj.