Listy do redakcji

Jestem żeby pomagać, jestem i chcę być kochana. Trudno to czasem pogodzić, ale warto się starać…. bo dobro wraca ze zdwojoną siłą. Akcja #Jestem Kobietą

Listy do redakcji
Listy do redakcji
16 marca 2020
Akcja #Jestem Kobietą
Fot. iStock – Akcja #Jestem Kobietą
 

Każdego dnia jestem…. Każdego dnia pełnię ileś ról……

Jest Wielki Piątek

Wczesna pobudka dla wszystkich domowników żeby zdążyć ze świątecznym gotowaniem i pieczeniem ciast przed moją pracą. Dziewczyny mają wolne w szkole, zawsze pomagają, wiec będzie sprawniej. Piotrek też w domu. Super, na osiem rąk powinno się udać.

Zapach gotowanych warzyw, jajek, wreszcie sałatka jarzynowa, potem mazurki, biszkopty, na końcu aromatyczne mięsa w przyprawach. Dom pachnie domem. Mimo Wielkiego Piątku oblizujemy wiatraczki od miksera, wyskrobujemy masę z miski, „próbujemy” różnych specjałów, żeby wszystko było smaczne. Do 14 sprawy kuchenne zamykamy, dom już czuć świętami. Ola i Nina, nasze nastolatki, idą do babci, pomagać, podjadać, pośmiać się, pokitosić z małą Ulą.

Startuję w wielkim pędzie na 15 do pracy, później na noc jedzie też mąż. O tej porze, w taki dzień, komenda jest prawie wymarła, będę mogła spokojnie podziałać. Mam umówione kolejno trzy kobiety w sprawach o przemoc domową; pokłosie naszej, policyjnej kampanii „Stop przemocy w rodzinie”. Kampania prosta, wymowna i mocna, daje ruch, ludzie dzwonią, pytają, chcą się poradzić, szukać pomocy. Jestem w pracy, ogarnę zamiast bezczynnie siedzieć, czy kontrolować innych policjantów, bo okropnie tego nie lubię.

Pierwsza z interesantek, w trakcie rozwodu, troje dzieci, mąż ma chyba jakąś dewiacje na tle wiary w Boga. Słucham, szeroko otwieram oczy, myślę niemożliwe…. Pomagam na tyle, na ile mogę, podpowiadam kroki prawne, ale chyba największa pomoc polega na tym, że kobieta mogła opowiedzieć o swoich problemach, zeszło z niej powietrze, po moich wskazówkach znalazła światełko w tunelu i wiarę, że mimo trudności wszystko powinno się dobrze poukładać. Trudna rozmowa, trudny czas, kobieta wychodzi spokojniejsza, ja zostaje z masakryczną ilością złych emocji, trzącham rękoma żeby to zrzucić, na nic, skóra mnie kłuję, trudno z tym ładunkiem być.

Chwila przerwy.

Przychodzi kolejna kobieta, niepozorna, zadbana bardzo, w zaawansowanej ciąży, ma problem, szuka pomocy, przysłała ją terapeutka. Podejrzewa byłego męża o czynności seksualne wobec ich kilkuletniego dziecka. Słucham, dopytuję, proszę o wsparcie człowieka, który jest za takie sprawy odpowiedzialny, bo to absolutnie nie mój zakres obowiązków. Decyzje są proste i oczywiste, trzeba zgłaszać. Ona wychodzi, ja zostaję z jakimś odrętwieniem.

Dzwoni komórka, moja mama, z przekąsem, ironią, może nawet pretensją, dałam dziewczynom złe jajka do święconki, Nina pomalowała i okazało się, że jajko było surowe…… Dzwonię do Niny… dziecko, przecież wiedziałaś gdzie były ugotowane jajka……  Ona z lekceważeniem odpowiada, oj tam, mamo, nic się nie stało…… Stało się i nie stało. Złe emocje we mnie zostają, nie umiem być dobra matką,  głupie jajka stają mi na przeszkodzie, pretensja mamy, …… jak do cholery to pogodzić, jak zaradzić, jak spełnić wszystkie role należycie……… chwila  zastanowienia, przecież srole mam duże, 12 i 14 lat, wiedziały, gdzie są ugotowane jaka…. Roztrzepanie……. Właściwie o co ta afera, tylko jajka….Niby tak, ale jaka ze mnie matka, zbawiam świat, a o swoje dzieci zadbać nie umiem…..

Trzecia kobieta, właściwie młoda dziewczyna. (Swoje emocje muszę zostawić.) Ojciec parę dni temu wyrzucił ją z domu, bo miał stan wkurw**nny z niedopicia, uciekła z małym dzieckiem do siostry, w domu została mama, martwi się o nią, ale chyba nic nie da się zrobić…..  Proszę żeby zadzwoniła po mamę. Wielki Piątek, wieczór, kobieta przyjeżdża. Rozmawiam, ustalam fakty, ale nie daję rady tego dalej ciągnąć, szukam wsparcia. Dochodzeniowiec przyjmuje zawiadomienie, dzielnicowy pisze niebieska kartę. Sprawa ogarnięta na ten czas. Dziewczyna wraca z mokrymi oczyma, dziękuje, nie sądziła, że da się coś z tym zrobić…….. Moja służba powoli dobiega końca, z ulgą odprawiam i rozliczam patrole, żartujemy, życzymy sobie smacznego jajka i wesołych świąt.

Jadę do domu, pusto, dziewczyny śpią u babci, mąż w pracy, skóra krzyczy pomocy, ja w nerwowym kłębku wreszcie zasypiam z wtulonym w siebie psim niedobrzelcem.

Wielka Sobota, ostatnie porządki i nakrywanie stołu,  na 15 osób, te święta są u nas….. a ja taka nijaka, z kacem moralnym… nie godzę bycia matką, żoną, policjantką; zgubiłam też swoje potrzeby, a trzeba żeby mnie ktoś przytulił……

Jestem.

Jestem przede wszystkim dla swojej rodziny.

Jestem żeby pomagać, bo w pracy policyjnej widzę głęboki sens.

Jestem i chcę być kochana.

Trudno to czasem pogodzić, ale warto się starać…. bo dobro wraca ze zdwojoną siłą.

Jarzębina

 

O AKCJI

Napisz swoją historię. Napisz o sobie, o swojej kobiecości, o tym, co bycie kobietą dla ciebie oznacza lub czego byś sobie życzyła. O jakim świecie marzysz – dla siebie, dla nas, dla naszych córek.
Dzisiejszy świat na pozór nowoczesny i równy jest światem wyjątkowo trudnym, pełnym wybojów. Jedno jest pewne, my kobiety powinnyśmy się teraz trzymać razem. Bo nikt nie da ci tyle, co druga kobieta. Właśnie dlatego, i w tym roku nie będziemy czekać na goździka z okazji Dnia Kobiet.

Piszcie do nas, anonimowo, jeśli chcecie. Wybrane listy opublikujemy, a niektóre z nich nagrodzimy. Pokażmy światu, jak pięknie się różnimy, jak wiele barw ma kobiecość. I jak bardzo swoją kobiecość kochamy. Bądźmy razem!

Prace przesyłajcie na adres [email protected] wpisując w temacie wiadomości „Jestem kobietą” oraz z informacją, jak chcecie zostać podpisane (w przypadku braku informacji, list podpiszemy pierwszą literą imienia lub nicku).

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora oraz Sponsorów konkursu, swoich danych osobowych, uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych i RODO.

NAGRODY:

5 x filmowy zestaw nagród, składający się z:

1 x podwójne zaproszenie na film „Pojedynek na głosy”, do zrealizowania w sieci kin Cinema City

Cudowna, pełna humoru i wzruszeń opowieść inspirowana prawdziwą przyjaźnią. Film pełen dobrej energii i muzycznych przebojów, w reżyserii twórcy komediowego hitu „Goło i wesoło” – Petera Cattaneo. Dystrybutor filmu „Pojedynek na głosy” zaprasza do udziału w akcji oraz do kin.

 Zestaw płyt DVD z filmami:

 • Ikony XX wieku
 • Powrót Bena
 • Loveling
 • Młynarski
 • Pavarotti
 • Cudowny świat kociąt
 • Cudowny świat szczeniąt

5 x filmowy zestaw nagród, składający się z:

1 x podwójne zaproszenie na film „Pojedynek na głosy”, do zrealizowania w sieci kin Cinema City

Zestaw płyt DVD z filmami:

 • Pavarotti
 • Cudowny świat kociąt
 • Cudowny świat szczeniąt

 


1 x Puf Barrel (Kod tkaniny: 142-43)

1 x Obraz na płótnie Expression Pink II1 x Komplet 2 zasłon na taśmie marszczącej  (Kolekcja: Velvet, Kod tkaniny: 704-18)

1 x Komplet 2 poszewek welwetowych pikowanych Kinga, (kolor 704-30)

1 x Pufa- fotel (Kod tkaniny: 705-04)

www.dekoria.pl

Dekoriapl

dekoriapl


5 x zestaw książek autorstwa Agnieszki Janiszewskiej, składający się z:

 • “Kuzynka Marie” I i II tom

Zimą 1914 roku Marie Boratyńska postanawia odwiedzić po raz pierwszy Korbielowo – posiadłość, w której urodził się i wychował jej nieżyjący już ojciec. Rodzinne animozje sprawiły, że krewni z jego strony byli do tej pory obcymi dla niej ludźmi. Teraz jednak nadarza się okazja, by to zmienić: Marie odpowiada na zaproszenie Emilii, swojej kuzynki i nowej właścicielki Korbielowa, chcąc zburzyć narosły przez lata mur rodzinnych nieporozumień i pretensji. Czy kobietom uda się zbliżyć do siebie i zaprzyjaźnić? Czy będą w stanie zaakceptować zaskakującą prawdę o swoich bliskich, którą niebawem odkryją?Tom I 

Nawiązanie szczerej relacji może okazać się trudniejsze, niż z początku przewidywały, a dynamiczne wydarzenia polityczne pierwszej połowy XX wieku sprawią, że wiele ważnych spraw trzeba będzie odłożyć na później…

Tom II 

Wielka Wojna w Europie spowodowała, że to, co wcześniej spędzało sen z powiek Marie Boratyńskiej, nagle straciło na znaczeniu. Wszystkie rodzinne nieporozumienia, tęsknoty, uczucia zostały przyćmione przez dramatyczne wydarzenia związane z wojenną zawieruchą. Młoda kobieta rzuca się w wir pracy w szpitalu, gdzie dniem i nocą dogląda rannych, próbuje ulżyć w bólu konającym żołnierzom oraz pokonać własne, narastające z każdym dniem, zmęczenie. Wkrótce nadchodzi wiadomość z frontu, która przewartościuje całe jej dotychczasowe życie…

 • “Podróż do Carcassonne” I i II tom – autorstwa

„Podróż do Carcassonne” to poruszająca historia jednej rodziny, której członkowie będą musieli zmierzyć się z bolesnymi konsekwencjami swoich decyzji, zawalczyć o marzenia i nauczyć się przebaczać. A w tle – odmalowane z pietyzmem i czułością Warszawa i Kraków z okresu międzywojnia, okupacji i pierwszych lat powojennych.

www.novaeres.pl
www.zaczytani.pl

NovaeRes

wydawnictwo_novaeres


5 x zestaw rajstop z najnowszej wiosennej kolekcji Gatta

Rajstopy ozdobione subtelnymi nowoczesnymi wzorami podkreślą piękno twoich nóg.
Zdobienia na rajstopach niech będą dla Ciebie inspiracją do skomponowania całej stylizacji zarówno do pracy jak i na czas po pracy. Tej wiosny baw się moda z Gattą.

W skład zestawu wchodzi 6 par rajstop prezentowanych poniżej modeli, w wybranym przez Laureata rozmiarze.

 

www.gatta.pl

GattaOfficial

gattaofficial

Akcja trwa 02.03.2020 od 31.03.2020 do roku. Wyniki zostaną opublikowane do 14.04.2020 roku. Regulamin akcji dostępny jest tutaj.

 


Listy do redakcji

Koronawirus – jak się przed nim chronić? 7 najważniejszych zasad opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO)

Redakcja
Redakcja
16 marca 2020
Fot. iStock
 

Koronawirus – najważniejszy temat ostatnich dni. Skoro sytuacja jest dla nas nowa i wyjątkowa, interesujemy się wszystkim, co na ten temat pojawia się w sieci. Jednak, żeby w miarę komfortowo przetrwać ten czas, polecamy uzbroić się w garść podstawowych zasad dotyczących zachowania higieny. Z pewnością przyniesie nam to więcej pożytku, niż sprawdzanie ilości zakażonych osób co 5 minut w internecie. Poniżej znajdziecie siedem najważniejszych zasad postępowania, opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) oraz organizacje rządowe w naszym kraju.

Co mogę zrobić, aby się zabezpieczyć i zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób?

Środki ochrony dla wszystkich

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami na temat wybuchu pandemii COVID-19, dostępnymi na stronie internetowej WHO oraz za pośrednictwem krajowego ministerstwa zdrowia lub Sanepidu.

Strona GIS – aktualności na temat koronawirusa: https://gis.gov.pl/kategoria/aktualnosci/

Ministerstwo Zdrowia – aktualności na temat koronawirusa: https://www.gov.pl/web/koronawirus

Większość zarażonych ludzi doświadcza łagodnej postaci choroby, ale szczególnie dla osób starszych lub chorujących przewlekle zakażenie może być poważniejsze. Zadbaj o swoje zdrowie i chroń innych, wykonując następujące czynności:

ZOSTAŃ W DOMU! Unikaj skupisk ludzi

Dlaczego? Nawet, jeśli uważasz, że zachorowanie nie niesie ze sobą dla ciebie ryzyka, możesz być zagrożeniem dla innych. Zgodnie z podjętymi krokami (np. zawieszeniem działania szkół, kin czy teatrów), kluczowym sposobem na walkę z wirusem jest ograniczenie jego rozprzestrzeniania.

Regularnie i dokładnie myj ręce – zawsze wodą z mydłem! Używaj środków odkażających na bazie alkoholu

Dlaczego? Mycie rąk mydłem i wodą lub wycieranie rąk chusteczkami dezynfekcyjnymi na bazie alkoholu zabija wirusy, które mogą znajdować się na twoich rękach.

Zachowaj co najmniej 1 metr odległości od innych osób, gdy wychodzisz z domu. Szczególnie od każdego, kto kaszle lub kicha (jeśli jesteś chory, pilnuj również tej odległości, by nikogo nie zarazić i zostań w domu)

Dlaczego? Kiedy ktoś kaszle lub kicha, rozpyla małe „kropelki”  z nosa lub ust, które mogą zawierać wirusa (taki sposób roznoszenia się drobnoustrojów nazywamy „drogą kropelkową”). Jeśli jesteś zbyt blisko, możesz oddychać tymi „kroplami”, w tym wirusem COVID-19.

Unikaj dotykania oczu, nosa i ust. Przypominaj o tym dzieciom

Dlaczego? Dłonie dotykają wielu powierzchni i może zbierać się na nich wiele drobnoustrojów, w tym wirusy. Zanieczyszczone ręce mogą przenieść wirusa do oczu, nosa lub ust. Stamtąd wirus może dostać się do twojego ciała i spowodować zachorowanie.

Pamiętaj o czyszczeniu przedmiotów, których często dotykasz – zwłaszcza nieumytymi dłońmi – klucze, telefon, karty płatnicze, itd..

Upewnij się, że ty i ludzie wokół ciebie przestrzegacie higieny dróg oddechowych

Oznacza to zakrycie ust i nosa zgiętym łokciem lub jednorazową chusteczką podczas kaszlu lub kichania. Jeśli używasz chusteczki – zawsze wyrzuć ją po użyciu.

Dlaczego? Wydzieliny z nosa i ust rozprzestrzeniają wirusa. Przestrzegając zasad higieny układu oddechowego, chronisz ludzi wokół siebie przed wirusami, takimi jak przeziębienie, grypa i COVID-19.

Zostań w domu, jeśli źle się poczujesz

Jeśli masz gorączkę, kaszel i trudności w oddychaniu, zwróć się o pomoc lekarską – zacznij od wykonania telefonu do swojego lekarza/przychodni. Postępuj zgodnie ze wskazówkami służb ochrony zdrowia.

Dlaczego? Władze krajowe i lokalne będą miały najbardziej aktualne informacje na temat sytuacji w twojej okolicy. Zadzwoń do przychodni, aby twój lekarz mógł szybko skierować cię do właściwej placówki medycznej. To również ochroni cię i pomoże zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusów i innych infekcji.

Pamiętaj, by z objawami choroby nie biec bezpośrednio do przychodni – ze względu na trudną sytuację epidemiologiczną, twoja wizyta może spowodować wiele przykrych konsekwencji, nawet jeśli męczy cię zwykłe przeziębienie.

Bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami dotyczącymi COVID-19

Postępuj zgodnie z poradami udzielonymi przez organy zdrowia publicznego lub pracodawcę na temat tego, jak chronić siebie i innych przed COVID-19.

Dlaczego? Władze krajowe i lokalne będą miały najbardziej aktualne informacje o tym, czy COVID-19 rozprzestrzenia się na twoim obszarze. Najlepiej są w stanie doradzić, co ludzie w twojej okolicy powinni robić, aby się chronić. Uważaj na szybko rozpowszechnianie „fake newsy”. Weryfikuj informacje krążące w internecie, zanim podasz je dalej.

Szczegóły, na które nie zwracamy uwagi

Jest kilka kwestii, o których zapominamy. Pamiętajcie, że z powodu epidemii (a właściwie pandemii) koronawirusa, należy zachować środki ostrożności. Przede wszystkim chodzi o ograniczenie kontaktów człowiek – człowiek. Eksperci zalecają zachować odległości 1 -1,5 m od innej osoby. O czym powinniśmy pamiętać?

 • nie tłoczymy się w kolejkach,
 • nie dosiadamy się do windy,
 • zachowujemy odległość rozmawiając z sąsiadem na korytarzu czy kurierem  w progu.

To drobiazgi, które najczęściej nam uciekają. Nie wpadajmy w panikę, dbajmy o te kilka szczegółów i zasad, to wcale nie tak dużo. 😉


Na podstawie:  https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019

 


Listy do redakcji

Kiedy paraliżuje cię strach, użyj jednej z mantr. To naprawdę działa

Redakcja
Redakcja
16 marca 2020
Fot. iStock/kieferpix

Boimy się. To naturalne. Obecna sytuacja sprawia, że lęk przejmuje kontrolę nad naszymi myślami i ciałem. Napięcie, zmartwienie, ścisk w żołądku, płytki oddech, podwyższone ciśnienie – to tylko niektóre z jego objawów, kiedy wymyka się nam spod kontroli. Większość z nas doświadcza strachu w swoim życiu, różnica polega na tym – jak często i jak sobie z nim radzimy, zwłaszcza teraz.

Nie możemy postrzegać lęku jako naturalnej części życia, ignorując go, bo lęk może być paraliżujący. Może prowadzić do zawrotów i bólów głowy, nudności, bólów brzucha, ataków paniki, co sprawia, że nie jesteśmy w stanie wykonać najprostszych zadań.

Na szczęście istnieje kilka sposobów radzenia sobie z przytłaczającym uczuciem niepokoju. Jednym z nich są mantry, które skupiają umysł i pozwalają prowadzi narrację skierowaną odsuwającą niepokój od naszych myśli. Kiedy poczujesz paraliżujący cię strach, użyj jednej z nich. To naprawdę działa.

„Jestem…”

Zacznij zdanie od słowa „jestem” i dodaj do niego wybrane określenie, np.: „jestem spokojem”, „jestem cierpliwością”, „jestem mądrością”, „jestem śmiechem”, „jestem wdzięcznością”. Powtarzanie tego wyrażenia odciąga nasze myśli, uspokaja oddech i daje poczucie bezpieczeństwa.

„To minie, zawsze mija”

Często, gdy odczuwamy niepokój, mamy wrażenie, że trwa ta emocja jest z nami całą wieczność.

Dlatego ważne jest przypominanie sobie, że ta pełna paniki chwila nie będzie trwała wiecznie. Powtarzaj sobie: „To minie”, uspokój oddech, ulga przyjdzie na pewno.

„Nie chodzi o ciebie”

Przejmujesz się tym, co inni o tobie mówią, co pomyślą, budzi to w tobie niepokój, jak przed ważnym egzaminem. Powtarzaj sobie „Nie chodzi o ciebie” to jest ich opinia na twój temat, a t przecież wiesz, kim jesteś, co potrafisz, co zrobiłaś. „Nie chodzi o ciebie”.

„Wszystko będzie dobrze”

Czasami potrzebujesz tylko małego przypomnienia (które powtarzasz kilka razy), że wszystko będzie dobrze. To wystarczy.

„Dziękuję”

W momencie paniki, skumulowanego lęku można powiedzieć sobie „Dziękuję” i poszukać w głowie rzeczy, za które jesteśmy wdzięczni. „Dziękuję, że jestem zdrowa”, „Dziękuję, że mam cudowne dzieci”, „Dziękuję, że żyję”, „Dziękuję za to, że świeci słońce”. Kiedy okaże się, za ile rzeczy jesteś wdzięczna, lęk zmniejszy się, bo czego się bać, skoro tyle masz.

„Uspokój się”

Mów sobie, że spokój jest ważny i oddychaj, skup się na oddechu, wyłącz głowę.

„Co dobrego mam dzisiaj w planach”

Czujesz, że nadchodzi atak paniki, nie pozwól, by wokół lęku zaczął się kręcić twój świat. Pomyśl, co miłego jeszcze dzisiaj cię spotka, jakie masz plany, co będziesz robić. Skup myśli na tym, co pozytywne, świat się nie zawali, jeśli odwrócisz swoje myśli o tego, co budzi twój niepokój.


źródło: Huffingtonpost


Zobacz także

„Bycie mamą prawdziwej miłości mnie nauczyło i życie do góry nogami wywróciło”. Akcja „List do dziecka”

„Macierzyństwo to wybuchowa mikstura, która łączy w sobie niebo i piekło”. Akcja #matko i córko

Akcja #Niewysłany List

Nie wiem kim naprawdę byłam dla ciebie. Bałam się zapytać. Nadal boję się odpowiedzi. Akcja #Niewysłany List