Listy do redakcji

Jestem kobieca, czyli… jaka? Akcja #Jestem Kobietą

Listy do redakcji
Listy do redakcji
11 marca 2020
Akcja #Jestem Kobietą
Fot. iStock – Akcja #Jestem Kobietą
 

Jestem kobieca, czyli… jaka?

Jestem wrażliwa

Niezmiernie i niezmiennie w sobie tę wrażliwość cenię, szanuję i staram się chronić. Dlatego tak trudno było mi podjąć zawodową decyzję, która mogła sprawić, że o wrażliwości będę musiała zapomnieć. Od przełożonej ponad pięćdziesięciu osób oczekuje się raczej twardej skóry, niż delikatności.

Pamiętam, że podzieliłam się tymi wątpliwościami z Przyjacielem. Księdzem zresztą, ale to akurat nie ma nic do rzeczy. Zapytał:

– Lubisz chodzić latem boso po łące?

– Oczywiście. – odpowiedziałam.

– Czy to znaczy, że będziesz maszerować bez butów po Piotrkowskiej?

– Nie…

I tak nauczyłam się swoją wrażliwość chować, pielęgnować, nie wystawiać na szwank zawodowej codzienności. Doceniam, że ułatwia mi kontakty z dziećmi, z którymi pracuję. Obcym dorosłym jej raczej nie pokazuję.

Jestem inteligentna

Czasem nawet błyskotliwa. Łatwo i szybko się uczę. Zawsze tak było – nauka nie sprawiała mi kłopotów. Do dziś trudno mi zrozumieć ludzi, którzy nie chcą się rozwijać, dokształcać, doskonalić. Wiem, z czego ta niechęć wynika (strach przed wyjściem z roli mistrza i wejściem na powrót w rolę ucznia), ale sama ciągle się kształcę. Mam nieustający apetyt na życie, wiele planów na przyszłość. I tylko czasem sobie przypominam, że czas płynie nieubłaganie, że zostało mi go już tylko (aż?) pół…

Jestem odpowiedzialna

Nie potrafię inaczej. Jeśli się czegoś podejmuję, chcę to wykonać jak najlepiej. Nie znoszę bylejakości, spychologii, olewania. Bywam przebrzydłą perfekcjonistką, czepiam się szczegółów, wymagam od innych, ale przede wszystkim od siebie.

Coraz częściej jednak powtarzam sobie: „Odpuść, jesteś wystarczająco dobra…”

Jestem pracowita

Tak mam. Tak mnie wychowali Rodzice, którym wiele zawdzięczam. Szanuję pracę i widzę w niej wartość.

Męczę się bardzo w czasach rozdawnictwa, roszczeniowości, fikcyjnych rozwodów dla kasy, uczenia od najmłodszych lat „należymisizmu”.

Uważam, że wsparcie powinno trafiać tam, gdzie ludzie się starają, gdzie pracują.

Jestem kochająca

Mimo inteligencji, gdy walkę we mnie toczą serce i rozum, zazwyczaj wygra serce. Przymykam wtedy czy na racjonalne argumenty i… kocham. „Ja nie odchodzę kiedy trzeba…” – jak ulał pasują do mnie słowa jednej z ulubionych piosenek w wykonaniu podziwianej Ewy Błaszczyk.

Jestem troskliwa

Nie potrafię odwrócić się od tego, kto mnie potrzebuje. Do końca opiekowałam się Tatą, teraz otaczam troską Mamę, staruszkę. Gdy Tata zmarł, długo nie mogłam sobie poradzić z poczuciem winy, że nie było mnie przy nim, gdy odchodził. Nie zdążyłam dojechać do szpitala. Spóźniłam się 45 minut. I już Go nie było.

Jestem zabawna

Uwielbiam ludzi z inteligentnym, lekko złośliwym poczucie humoru, takim jak moje. Nie bawią mnie prymitywne, wulgarne dowcipy, ale gdy coś rozśmieszy – to do łez, do rozpuku.

K. twierdzi, że nie wie, skąd mi się to bierze, ale cięte, niebanalne riposty to mój żywioł.

Jestem staroświecka

Cenię sobie dobre wychowanie, maniery. Nie przeszkadza mi, ba, lubię, gdy mężczyzna traktuje mnie jak kobietę – otworzy drzwi, poda płaszcz, pocałuję w rękę. Oczekuję, że on zadzwoni pierwszy, zaproponuje, zadba bardziej. Zwłaszcza na początku znajomości. Gdy już się mnie oswoi – nie kalkuluję, nie zastanawiam się, czy wypada, co ludzie powiedzą.

Jestem uczciwa

Wobec innych. I wobec siebie. Mówię, co myślę, ale staram się też myśleć, co mówię. Ostatnio fascynuje mnie NVC*, więc uczę się komunikować bez przemocy, jasno nazywać swoje uczucia i określać potrzeby.

Jestem sobą

Coraz częściej. Coraz bardziej. Coraz chętniej.

Lubię siebie. Cenię. Szanuję.

Mimo że bywam:

– uparta – argument „A bo tak!” nie jest mi obcy;

– dziecinna – śpię z kotem i nie rozstaję się z żadnym z moich licznych pluszaków;

– egoistyczna – dzieląc owoc na pół z K., sobie zazwyczaj wezmę tę ładniejszą połówkę;

– przemądrzała – wiem i pokażę, że wiem, a nawet udowodnię, że inni nie wiedzą…;

– leniwa – budzik nastawiony na 6.30 daje szansę, abym była na nogach o 7.30;

– ładna – są takie dni, kiedy włos się sam układa, oczy błyszczą, usta są pełniejsze, a zmarszczek prawie nie widać;

– zmęczona – zbyt często niestety;

– zabiegana – zazwyczaj.

I tak dalej, i tak dalej.

Jestem, jaka jestem. Dziś. Jutro będę inna.

Jedni mnie cenią, inni – utopiliby w łyżce wody, gdyby mogli. Trudno, to nie mój problem, choć czasem bywa mi przykro.

Jestem Kobietą.

I dobrze mi z tym.

B.

*NVC – Nonviolent Communication, komunikacja bez przemocy.

O AKCJI

Napisz swoją historię. Napisz o sobie, o swojej kobiecości, o tym, co bycie kobietą dla ciebie oznacza lub czego byś sobie życzyła. O jakim świecie marzysz – dla siebie, dla nas, dla naszych córek.
Dzisiejszy świat na pozór nowoczesny i równy jest światem wyjątkowo trudnym, pełnym wybojów. Jedno jest pewne, my kobiety powinnyśmy się teraz trzymać razem. Bo nikt nie da ci tyle, co druga kobieta. Właśnie dlatego, i w tym roku nie będziemy czekać na goździka z okazji Dnia Kobiet.

Piszcie do nas, anonimowo, jeśli chcecie. Wybrane listy opublikujemy, a niektóre z nich nagrodzimy. Pokażmy światu, jak pięknie się różnimy, jak wiele barw ma kobiecość. I jak bardzo swoją kobiecość kochamy. Bądźmy razem!

Prace przesyłajcie na adres [email protected] wpisując w temacie wiadomości „Jestem kobietą” oraz z informacją, jak chcecie zostać podpisane (w przypadku braku informacji, list podpiszemy pierwszą literą imienia lub nicku).

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora oraz Sponsorów konkursu, swoich danych osobowych, uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych i RODO.

NAGRODY:

5 x zestaw rajstop z najnowszej wiosennej kolekcji Gatta

Rajstopy ozdobione subtelnymi nowoczesnymi wzorami podkreślą piękno twoich nóg.
Zdobienia na rajstopach niech będą dla Ciebie inspiracją do skomponowania całej stylizacji zarówno do pracy jak i na czas po pracy. Tej wiosny baw się moda z Gattą.

W skład zestawu wchodzi 6 par rajstop prezentowanych poniżej modeli, w wybranym przez Laureata rozmiarze.

 

www.gatta.pl

GattaOfficial

gattaofficial

 


1 x Puf Barrel (Kod tkaniny: 142-43)

1 x Obraz na płótnie Expression Pink II1 x Komplet 2 zasłon na taśmie marszczącej  (Kolekcja: Velvet, Kod tkaniny: 704-18)

1 x Komplet 2 poszewek welwetowych pikowanych Kinga, (kolor 704-30)

1 x Pufa- fotel (Kod tkaniny: 705-04)

www.dekoria.pl

Dekoriapl

dekoriapl


5 x zestaw książek autorstwa Agnieszki Janiszewskiej, składający się z:

 • “Kuzynka Marie” I i II tom

Zimą 1914 roku Marie Boratyńska postanawia odwiedzić po raz pierwszy Korbielowo – posiadłość, w której urodził się i wychował jej nieżyjący już ojciec. Rodzinne animozje sprawiły, że krewni z jego strony byli do tej pory obcymi dla niej ludźmi. Teraz jednak nadarza się okazja, by to zmienić: Marie odpowiada na zaproszenie Emilii, swojej kuzynki i nowej właścicielki Korbielowa, chcąc zburzyć narosły przez lata mur rodzinnych nieporozumień i pretensji. Czy kobietom uda się zbliżyć do siebie i zaprzyjaźnić? Czy będą w stanie zaakceptować zaskakującą prawdę o swoich bliskich, którą niebawem odkryją?Tom I 

Nawiązanie szczerej relacji może okazać się trudniejsze, niż z początku przewidywały, a dynamiczne wydarzenia polityczne pierwszej połowy XX wieku sprawią, że wiele ważnych spraw trzeba będzie odłożyć na później…

Tom II 

Wielka Wojna w Europie spowodowała, że to, co wcześniej spędzało sen z powiek Marie Boratyńskiej, nagle straciło na znaczeniu. Wszystkie rodzinne nieporozumienia, tęsknoty, uczucia zostały przyćmione przez dramatyczne wydarzenia związane z wojenną zawieruchą. Młoda kobieta rzuca się w wir pracy w szpitalu, gdzie dniem i nocą dogląda rannych, próbuje ulżyć w bólu konającym żołnierzom oraz pokonać własne, narastające z każdym dniem, zmęczenie. Wkrótce nadchodzi wiadomość z frontu, która przewartościuje całe jej dotychczasowe życie…

 • “Podróż do Carcassonne” I i II tom – autorstwa

„Podróż do Carcassonne” to poruszająca historia jednej rodziny, której członkowie będą musieli zmierzyć się z bolesnymi konsekwencjami swoich decyzji, zawalczyć o marzenia i nauczyć się przebaczać. A w tle – odmalowane z pietyzmem i czułością Warszawa i Kraków z okresu międzywojnia, okupacji i pierwszych lat powojennych.

www.novaeres.pl
www.zaczytani.pl

NovaeRes

wydawnictwo_novaeres


5 x filmowy zestaw nagród, składający się z:

1 x podwójne zaproszenie na film „Pojedynek na głosy”, do zrealizowania w sieci kin Cinema City

Cudowna, pełna humoru i wzruszeń opowieść inspirowana prawdziwą przyjaźnią. Film pełen dobrej energii i muzycznych przebojów, w reżyserii twórcy komediowego hitu „Goło i wesoło” – Petera Cattaneo. Dystrybutor filmu „Pojedynek na głosy” zaprasza do udziału w akcji oraz do kin.

 Zestaw płyt DVD z filmami:

 • Ikony XX wieku
 • Powrót Bena
 • Loveling
 • Młynarski
 • Pavarotti
 • Cudowny świat kociąt
 • Cudowny świat szczeniąt

5 x filmowy zestaw nagród, składający się z:

1 x podwójne zaproszenie na film „Pojedynek na głosy”, do zrealizowania w sieci kin Cinema City

Zestaw płyt DVD z filmami:

 • Pavarotti
 • Cudowny świat kociąt
 • Cudowny świat szczeniąt

Akcja trwa 02.03.2020 od 31.03.2020 do roku. Wyniki zostaną opublikowane do 14.04.2020 roku. Regulamin akcji dostępny jest tutaj.

 


Listy do redakcji

Aura, ból głowy i nudności. Jak rozpoznać i leczyć migrenę oczną?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
11 marca 2020
Migrena oczna (z aurą) - przyczyny, objawy, leczenie
Fot. MangoStar- studio/iStock
 

Migrena oczna (migreną z aurą, klasyczna) jest jednym rodzajów bólu głowy, który bywa bardzo dokuczliwy i może utrudniać zwyczajne funkcjonowanie. Z migreną nie ma żartu, na nią nie pomoże połknięcie zwykłej tabletki przeciwbólowej. Czym jest migrena oczna, jakie objawy powoduje i jakie leczenie przyniesie efekty?

Migrena oczna

Specjaliści rozróżniają kilka typów migreny, ale najczęściej u chorych występuje migrena bez aury (migrena prosta) i stanowi 80% wszystkich migrenowych bólów głowy. Zaraz za nią plasuje się migrena oczna (tzw. migrena z aurą, klasyczna). Badania pokazują, że na tę dolegliwość uskarża się od 5 do 8% całej populacji. Chorują na nią przede wszystkim kobiety, panowie znacznie rzadziej. Częstotliwość ataków migreny może zawierać się od kilku w ciągu całego życia, po napadów pojawiających się nawet kilka razy w tygodniu.

Zazwyczaj napad aury z atakami bólu głowy ujawnia się do 30 roku życia. Po 40. roku życia ilość ataków i ich natężenie stopniowo ulega zmniejszeniu. U pacjentów po 50. roku życia, migrenowy ból głowy dokucza rzadko. Badania pokazują, że u osób, których bliscy krewni skarżyli się na migrenę, ataki pojawiały się w wcześniej, niż u tych, którzy w najbliższej rodzinie nie miały problemów z migreną. U osób z obciążającym wywiadem rodzinnym, wiek, w którym migrena oczna i jej objawy ustały, jest wyższy, niż u pozostałych osób. Niestety, migrena jest chorobą przewlekłą, i niełatwą do leczenia, ale często zdarzają się długotrwałe okresy remisji.

Migrena oczna (z aurą) - przyczyny, objawy, leczenie

Fot. seb_ra/iStock

Migrena oczna (z aurą) – przyczyny

Migrena oczna nie jest chorobą do końca zbadaną. Istnieją opinie specjalistów (tzw. teoria naczyniowa), że jest ona wynikiem nadprodukcji serotoniny, która powoduje skurcz i rozkurcz naczyń. To z kolei skutkuje bólem głowy i innymi towarzyszącymi mu objawami jak np. światłowstręt (fotofobia), nadmierna wrażliwość na dźwięki (fonofobia) i zapachy (osmofobia). Mówi się o tym, że migrena oczna i towarzyszące jej obawy ma podłoże genetyczne, cechujące się predyspozycją do nadwrażliwych reakcji neuronaczyniowych. Zmiany w przepływie krwi przez naczynia krwionośne w mózgu to „winowajca”. Na wystąpienie migreny mogą wpływać: nadmierny stres, niewłaściwa dieta, zła higiena snu, pewne zapachy, dźwięki i pokarmy, zmiany hormonalne, stosowane leki, zmiany pogody, urazy głowy, choroby zakaźne, i jeszcze kilka innych czynników.

Migrena oczna – rodzaje 

Migrena oczna powoduje zaburzenia widzenia, które są przemijające. Zazwyczaj migrena oczna daje takie objawy jak: zaburzenia wzroku, czucia i mowy; ból zlokalizowany jest po jednej stronie głowy i utrzymujący się od kilku godzin do kilku dni. W zależności od charakterystyki aury i czasu jej trwania, migrena z aurą może różnić się u poszczególnych pacjentów objawami:

Migrena z aurą (oczna) i jej podtypy wg. kryteriów diagnostycznych International Headache Society :

 • migrena z aurą o ostrym początku – aura rozwija się w ciągu 4 minut, przypomina objawami udar mózgu;
 • z typową aurą – aura rozwija się i trwa od 5-60 minut;
 • z przedłużoną aurą – aura trwa od 60 minut do tygodnia;
 • migrena powikłana – gdy objawy aury trwają tydzień lub dłużej;
 • migrena podstawa – to zaburzenie funkcji pnia mózgu, móżdżku i obu płatów potylicznych. Występuje rzadko i objawia się : podwójnym widzeniem, obuoczną ślepotą, zawrotami głowy, szumem i dzwonieniem w uszach, utratą słuchu, dezorientacją, dyzartrią, obustronnym drętwieniem i osłabieniem mięśni;
 • aura migrenowa – bez bólu głowy;
 • rodzinna migrena połowiczo-poraźną – obok bólów głowy pojawia się niedowład mięśniowy połowiczy oraz występowanie schorzenia u innych członków rodziny chorego.

Te rzadko występujące podtypy migreny mogą sprawiać problem przy postawieniu diagnozy.

Migrena oczna – objawy bólowe

Pacjenci określają ból w skali od umiarkowanego do silnego. Ból często wzmaga się podczas ruchu i trwa od 4 do 72 godziny. Pojawia się po jednej stronie, najczęściej w obszarze czoła i skroni lub oka. Z tej lokalizacji dolegliwości po upływie 2 godzin rozchodzą się do tyłu i na koniec obejmują całą głowę. 80% pacjentów skarży się podczas bólu na nudności, 50% towarzyszą wymioty.

Migrena oczna –  zaburzenia wzroku, objawy

Zaburzenia wzroku określane jako zamglona plamka (figura), zauważalna w polu wzrokowym. Z czasem plamka rozszerza się, tworząc półokrągłe zygzakowate linie (teichopsje). „Omamy” wzrokowe mogą przypominać falujące powietrze, drgające plamki (scyntylacja) lub przebłyski światła. Wiele osób skarży się na pojawiające się mroczki wzrokowe, które mogą się przerodzić w niedowidzenie. Statystyki pokazują, że u 2/3 pacjentów migrena oczna i jej objawy przybierają charakter jednostronny. Nie ma również reguły dotyczącej strony, po której objawia się tzw. aura. Zarówno prawa, jak i lewa strona, mogą się zmieniać przy kolejnych atakach. Aura może wystąpić poprzedzając ból głowy, lub zaistnieć samodzielnie, bez bólu. U 90% chorych aura trwa od kilkunastu do 60 minut. Aura poprzedzająca bóle głowy trwa średnio 30 minut, a aura występująca oddzielnie – średnio 18 minut.

Migrena oczna (z aurą) - przyczyny, objawy, leczenie

Fot. uzenzen/iStock

Migrena oczna z aurą czuciową

Migrena oczna z aurą czuciową cechuje się obecnością parestezji, czyli urojonych wrażeń czuciowych. W 80% parastezje występują po jednej stronie ciała i zaliczamy do nich np.: mrowienie, drętwienie, kłucie ostrym przedmiotem. Najczęściej pacjenci lokalizują parastezje w rękach lub wokół ust. Zazwyczaj określają to jako odczucie zaczynające się w palcach rąk i wędrujące w górę kończyny, w kierunku twarzy, warg lub języka. To może powodować przemijające problemy z utrzymaniem różnych przedmiotów w dłoniach, lub utrata czucia pozycji ciała. Aurze czuciowej może towarzyszyć drętwienie języka oraz zaburzenia mowy. Migrena oczna (z aurą) może także powodować tkliwość mięśni, zaburzenia rytmu serca, spadek lub wzrost ciśnienia tętniczego.

Migrena oczna – leczenie

Leczenie, jeśli migrena oczna została zdiagnozowana, ma celu przerwanie bólu i unikniecie kolejnych ataków w przyszłości. Przerwanie bólu przy pomocy leków przeciwbólowych jest skuteczne, gdy zostaną one przyjęte przez pacjenta w ciągu 15 minut od pojawienia się bólu, zanim jego natężenie osiągnie apogeum. Leczenie zapobiegające wymaga przyjmowania kilka miesięcy leków, które mają zmniejszyć nasilenie i częstość występowania ataków bólu. Najczęściej są to ß-blokery, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, czy topiramat. Ponadto cierpiącym na przewlekłe i nasilone dolegliwości pacjentom poleca się rozpoczęcie terapii kognitywno-behawioralnej oraz techniki relaksacyjne.


źródło:  www.mp.pl , migrenicy.pl , www.abcmigrena.pl 

Listy do redakcji

Kobiety posiadają niesamowitą siłę i drogie Panie musimy zacząć zdawać sobie z tego sprawę! Akcja #Jestem Kobietą

Listy do redakcji
Listy do redakcji
11 marca 2020
Akcja #Jestem Kobietą
Fot. iStock

„Kobieta jest organizmem ultradoskonałym. Potrafi się regenerować po ekstremalnie ciężkich doświadczeniach. Przetrwa wszystko”. Pani Katarzyna Nosowska, której słowa wyżej przytoczyłam zauważa, że kobiety posiadają niesamowitą siłę i drogie Panie musimy zacząć zdawać sobie z tego sprawę. Dziś w świece, gdzie kobiety są niezależne i rozwijają się tak jak tylko tego chcą, ciężko nam wrócić wyobraźnią  do czasów, kiedy nasze prababcie nie mogły głosować. Dziś na świecie nadal są miejsca gdzie kobiety są traktowane nie jako równy mężczyźnie członek społeczeństwa, a jako przedmiot handlu czy wymian. Fakt ten powinien skłonić nas, kobiety wolne, do tego by doceniać możliwości jakie dał nam świat i wykorzystać je najlepiej jak umiemy. Na własny oryginalny i piękny sposób.

Pewna bardzo mądra kobieta z mojej rodziny powiedziała mi kiedyś „Jeśli sama nie polubisz siebie, nie pokochasz siebie, to nikt inny też tego nie zrobi” Wtedy  miałam jakieś piętnaście, może szesnaście lat i wydawało mi się że te słowa choć mądre to mało realne bo przecież kiedy wszyscy Cie lubią to ważniejsze niż to co ja o sobie myślę. Dziś kiedy mam dwadzieścia dwa lata wiem, że te słowa to jedna z najmądrzejszych i najważniejszych rzeczy jakie nauczono mnie o kobiecości. Często mówi się o tym jak ważna jest pewność siebie, ale odpowiedzmy sobie tak szczerze czy zawszę należy i czy zawsze da się być pewnym siebie? Czy nie jest przypadkiem tak, że zbytnia pewność siebie prowadzi do próżności i tego, że z czasem zacznie nam się wydawać że już wszystko wiemy i umiemy, a to moim zdaniem hamuje nasz rozwój. A nie tego, nie pewności siebie nauczyło mnie to zdanie. Nauczyło mnie zaakceptować siebie na tyle, na ile potrafię. Zrobiłam to. Zastanowiłam się nad rzeczami które w sobie lubię, nad cechami które uważam że są jakąś wartością. Zrozumiałam wtedy, że jestem lepsza niż mi się do tej pory wydawało. Oczywiście znalazłam też wady, ale uznałam że użalanie się nad nimi nie ma sensu, trzeba nad nimi pracować. Na tyle na ile to możliwe, a jeśli nie, to akceptacja to swoich wad jest jedyną słuszną drogą, bo nie ma ludzi idealnych. I tutaj muszę wejść w polemikę z Panią Nosowską bo ja uważam że nikt nie jest ultra doskonały. Ani my, ani mężczyźni, bo nie ma ludzi idealnych. Jednak myślę, że kilka naszych kobiecych cech zbliża nas do ideału bardziej niż mężczyzn J

Myślę że mamy w sobie moc. Taki ładunek, który jeśli jest dobrze pielęgnowany przez nas same i nasze otoczenie ma szansę na spektakularny wybuch. To tak jakby mieć ziarno najlepszej rośliny, jeśli mamy słońce, odpowiednią glebę i wodę to roślina wyrośnie i wyda dobre plony. Tak jest z nami. Jeśli pracujemy nad sobą i mamy wokół życzliwych nam ludzi to nasza kobieca siła wybuchnie. Erupcja tej siły może być różna tak jak my jesteśmy różne.

Niektóre kobiety chcą być dobrymi matkami, żonami takie jest ich marzenie i sens życia I fajnie, nie wszystkie musimy zmieniać świat, a one mimo wszystko zmieniają, może nie ten wielki świat ale świat swoich rodzin. Jeśli kobieta jest kochana, szanowana, czuje spełnienie to w znamienitej większości przypadków zrobi dla ukochanej osoby wszystko. Każda dobra matka też. Zrobi wszystko dla swoich dzieci, męża dla swojej rodziny. Takie są super mamy. Ale te super mamy do pełnego rozwoju potrzebują też siebie drogie Panie. Mam takie marzenie by polskie mamy zaczęły bardziej dbać o siebie, bo szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko, szczęśliwa rodzina. I pamiętajcie o sobie mamuśki, bo bez was ani rusz J

Inne kobiety stawiają na siebie, na swój rozwój, chcą spełniać się w pracy, pracować nad sobą i żyć według własnego planu. Bardzo szanuje takie kobiety. Pokazują siłę, to że jeśli bardzo czegoś chcemy, to potrafimy. Czasy się zmieniły, dziś coraz więcej kobiet zajmuje najwyższe stanowiska W tym roku jedną z głównych kandydatek w wyborach prezydenckich jest kobieta! To coś mówi, o tym że coś się zmienia, na lepsze. Nie wiem czy wygra, ale sam fakt że jest silną konkurencją dla mężczyzn daję mi nadzieję, na to że z tymi zmianami pójdziemy o krok dalej. Mamy pełne prawa, ale czy na pewno? Czy kobiety na wyższych stanowiskach zarabiają tyle co ich koledzy na tym samym stanowisku? Otóż nie i to jest praca domowa dla nas drogie Panie. Należy zrobić wszystko, by skończyć z ta niesprawiedliwością.

Jest jeszcze jedna rzecz w nas, kobietach która mnie, zachwyca. Potrafimy tworzyć między sobą fantastyczne związki. PRAWDZIWA kobieca przyjaźń istnieje i ma się dobrze. Istnieje dość popularna opinia co do tego, że kobiety są kłótliwe czy fałszywe. Nie zgadzam się z tym. Fakt, zdarza się że my kobiety nie do końca umiemy się ze sobą dogadać i w przeciwieństwie do mężczyzn nie rozwiązujemy takich konfliktów od razu. To czasami powoduje nawarstwianie się konfliktu, nieprzyjemną atmosferę między dwiema stronami. Jednak nie o tym, znam prawdziwe i piękne przyjaźnie między kobietami. I nie mówię tu tylko o przyjaźniach z pracy, szkoły, podwórka. Sama mam to szczęście, że moimi dwiema najlepszymi przyjaciółkami są kobiety z mojej rodziny, są moją inspiracją. My, kobiety potrafimy być dla siebie powierniczkami, terapeutkami, ale jeśli trzeba potrafimy się nawzajem kopnąć w … I to jest właśnie siła prawdziwej kobiecej przyjaźni Bo kiedy spotkają się dwa kobiece wulkany to erupcja może być jeszcze bardziej spektakularna, prawda?

Wiktoria

O AKCJI

Napisz swoją historię. Napisz o sobie, o swojej kobiecości, o tym, co bycie kobietą dla ciebie oznacza lub czego byś sobie życzyła. O jakim świecie marzysz – dla siebie, dla nas, dla naszych córek.
Dzisiejszy świat na pozór nowoczesny i równy jest światem wyjątkowo trudnym, pełnym wybojów. Jedno jest pewne, my kobiety powinnyśmy się teraz trzymać razem. Bo nikt nie da ci tyle, co druga kobieta. Właśnie dlatego, i w tym roku nie będziemy czekać na goździka z okazji Dnia Kobiet.

Piszcie do nas, anonimowo, jeśli chcecie. Wybrane listy opublikujemy, a niektóre z nich nagrodzimy. Pokażmy światu, jak pięknie się różnimy, jak wiele barw ma kobiecość. I jak bardzo swoją kobiecość kochamy. Bądźmy razem!

Prace przesyłajcie na adres [email protected] wpisując w temacie wiadomości „Jestem kobietą” oraz z informacją, jak chcecie zostać podpisane (w przypadku braku informacji, list podpiszemy pierwszą literą imienia lub nicku).

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora oraz Sponsorów konkursu, swoich danych osobowych, uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych i RODO.

NAGRODY:

1 x Puf Barrel (Kod tkaniny: 142-43)

1 x Obraz na płótnie Expression Pink II1 x Komplet 2 zasłon na taśmie marszczącej  (Kolekcja: Velvet, Kod tkaniny: 704-18)

1 x Komplet 2 poszewek welwetowych pikowanych Kinga, (kolor 704-30)

1 x Pufa- fotel (Kod tkaniny: 705-04)

www.dekoria.pl

Dekoriapl

dekoriapl


5 x zestaw książek autorstwa Agnieszki Janiszewskiej, składający się z:

 • “Kuzynka Marie” I i II tom

Zimą 1914 roku Marie Boratyńska postanawia odwiedzić po raz pierwszy Korbielowo – posiadłość, w której urodził się i wychował jej nieżyjący już ojciec. Rodzinne animozje sprawiły, że krewni z jego strony byli do tej pory obcymi dla niej ludźmi. Teraz jednak nadarza się okazja, by to zmienić: Marie odpowiada na zaproszenie Emilii, swojej kuzynki i nowej właścicielki Korbielowa, chcąc zburzyć narosły przez lata mur rodzinnych nieporozumień i pretensji. Czy kobietom uda się zbliżyć do siebie i zaprzyjaźnić? Czy będą w stanie zaakceptować zaskakującą prawdę o swoich bliskich, którą niebawem odkryją?Tom I 

Nawiązanie szczerej relacji może okazać się trudniejsze, niż z początku przewidywały, a dynamiczne wydarzenia polityczne pierwszej połowy XX wieku sprawią, że wiele ważnych spraw trzeba będzie odłożyć na później…

Tom II 

Wielka Wojna w Europie spowodowała, że to, co wcześniej spędzało sen z powiek Marie Boratyńskiej, nagle straciło na znaczeniu. Wszystkie rodzinne nieporozumienia, tęsknoty, uczucia zostały przyćmione przez dramatyczne wydarzenia związane z wojenną zawieruchą. Młoda kobieta rzuca się w wir pracy w szpitalu, gdzie dniem i nocą dogląda rannych, próbuje ulżyć w bólu konającym żołnierzom oraz pokonać własne, narastające z każdym dniem, zmęczenie. Wkrótce nadchodzi wiadomość z frontu, która przewartościuje całe jej dotychczasowe życie…

 • “Podróż do Carcassonne” I i II tom – autorstwa

„Podróż do Carcassonne” to poruszająca historia jednej rodziny, której członkowie będą musieli zmierzyć się z bolesnymi konsekwencjami swoich decyzji, zawalczyć o marzenia i nauczyć się przebaczać. A w tle – odmalowane z pietyzmem i czułością Warszawa i Kraków z okresu międzywojnia, okupacji i pierwszych lat powojennych.

www.novaeres.pl
www.zaczytani.pl

NovaeRes

wydawnictwo_novaeres


5 x filmowy zestaw nagród, składający się z:

1 x podwójne zaproszenie na film „Pojedynek na głosy”, do zrealizowania w sieci kin Cinema City

Cudowna, pełna humoru i wzruszeń opowieść inspirowana prawdziwą przyjaźnią. Film pełen dobrej energii i muzycznych przebojów, w reżyserii twórcy komediowego hitu „Goło i wesoło” – Petera Cattaneo. Dystrybutor filmu „Pojedynek na głosy” zaprasza do udziału w akcji oraz do kin.

 Zestaw płyt DVD z filmami:

 • Ikony XX wieku
 • Powrót Bena
 • Loveling
 • Młynarski
 • Pavarotti
 • Cudowny świat kociąt
 • Cudowny świat szczeniąt

5 x filmowy zestaw nagród, składający się z:

1 x podwójne zaproszenie na film „Pojedynek na głosy”, do zrealizowania w sieci kin Cinema City

Zestaw płyt DVD z filmami:

 • Pavarotti
 • Cudowny świat kociąt
 • Cudowny świat szczeniąt

5 x zestaw rajstop z najnowszej wiosennej kolekcji Gatta

Rajstopy ozdobione subtelnymi nowoczesnymi wzorami podkreślą piękno twoich nóg.
Zdobienia na rajstopach niech będą dla Ciebie inspiracją do skomponowania całej stylizacji zarówno do pracy jak i na czas po pracy. Tej wiosny baw się moda z Gattą.

W skład zestawu wchodzi 6 par rajstop prezentowanych poniżej modeli, w wybranym przez Laureata rozmiarze.

 

www.gatta.pl

GattaOfficial

gattaofficial

Akcja trwa 02.03.2020 od 31.03.2020 do roku. Wyniki zostaną opublikowane do 14.04.2020 roku. Regulamin akcji dostępny jest tutaj.

 


Zobacz także

Akcja #Niewysłany List

Chciałabym Ci powiedzieć, że już tak nie boli… jestem już wolna. Akcja #Niewysłany List

Nadejdzie dzień, kiedy wyjdziesz i zamkniesz za sobą drzwi. Bo dotrze do ciebie z całą tą cholerną mocą, że nie musisz tak żyć

Akcja #BeMumSelf

Macierzyństwo. To takie normalne i naturalne mówią. Kłamią. Akcja #BeMumSelf