Go to content

Jestem kobieca, czyli… jaka? Akcja #Jestem Kobietą

Akcja #Jestem Kobietą
Fot. iStock

Jestem kobieca, czyli… jaka?

Jestem wrażliwa

Niezmiernie i niezmiennie w sobie tę wrażliwość cenię, szanuję i staram się chronić. Dlatego tak trudno było mi podjąć zawodową decyzję, która mogła sprawić, że o wrażliwości będę musiała zapomnieć. Od przełożonej ponad pięćdziesięciu osób oczekuje się raczej twardej skóry, niż delikatności.

Pamiętam, że podzieliłam się tymi wątpliwościami z Przyjacielem. Księdzem zresztą, ale to akurat nie ma nic do rzeczy. Zapytał:

– Lubisz chodzić latem boso po łące?

– Oczywiście. – odpowiedziałam.

– Czy to znaczy, że będziesz maszerować bez butów po Piotrkowskiej?

– Nie…

I tak nauczyłam się swoją wrażliwość chować, pielęgnować, nie wystawiać na szwank zawodowej codzienności. Doceniam, że ułatwia mi kontakty z dziećmi, z którymi pracuję. Obcym dorosłym jej raczej nie pokazuję.

Jestem inteligentna

Czasem nawet błyskotliwa. Łatwo i szybko się uczę. Zawsze tak było – nauka nie sprawiała mi kłopotów. Do dziś trudno mi zrozumieć ludzi, którzy nie chcą się rozwijać, dokształcać, doskonalić. Wiem, z czego ta niechęć wynika (strach przed wyjściem z roli mistrza i wejściem na powrót w rolę ucznia), ale sama ciągle się kształcę. Mam nieustający apetyt na życie, wiele planów na przyszłość. I tylko czasem sobie przypominam, że czas płynie nieubłaganie, że zostało mi go już tylko (aż?) pół…

Jestem odpowiedzialna

Nie potrafię inaczej. Jeśli się czegoś podejmuję, chcę to wykonać jak najlepiej. Nie znoszę bylejakości, spychologii, olewania. Bywam przebrzydłą perfekcjonistką, czepiam się szczegółów, wymagam od innych, ale przede wszystkim od siebie.

Coraz częściej jednak powtarzam sobie: „Odpuść, jesteś wystarczająco dobra…”

Jestem pracowita

Tak mam. Tak mnie wychowali Rodzice, którym wiele zawdzięczam. Szanuję pracę i widzę w niej wartość.

Męczę się bardzo w czasach rozdawnictwa, roszczeniowości, fikcyjnych rozwodów dla kasy, uczenia od najmłodszych lat „należymisizmu”.

Uważam, że wsparcie powinno trafiać tam, gdzie ludzie się starają, gdzie pracują.

Jestem kochająca

Mimo inteligencji, gdy walkę we mnie toczą serce i rozum, zazwyczaj wygra serce. Przymykam wtedy czy na racjonalne argumenty i… kocham. „Ja nie odchodzę kiedy trzeba…” – jak ulał pasują do mnie słowa jednej z ulubionych piosenek w wykonaniu podziwianej Ewy Błaszczyk.

Jestem troskliwa

Nie potrafię odwrócić się od tego, kto mnie potrzebuje. Do końca opiekowałam się Tatą, teraz otaczam troską Mamę, staruszkę. Gdy Tata zmarł, długo nie mogłam sobie poradzić z poczuciem winy, że nie było mnie przy nim, gdy odchodził. Nie zdążyłam dojechać do szpitala. Spóźniłam się 45 minut. I już Go nie było.

Jestem zabawna

Uwielbiam ludzi z inteligentnym, lekko złośliwym poczucie humoru, takim jak moje. Nie bawią mnie prymitywne, wulgarne dowcipy, ale gdy coś rozśmieszy – to do łez, do rozpuku.

K. twierdzi, że nie wie, skąd mi się to bierze, ale cięte, niebanalne riposty to mój żywioł.

Jestem staroświecka

Cenię sobie dobre wychowanie, maniery. Nie przeszkadza mi, ba, lubię, gdy mężczyzna traktuje mnie jak kobietę – otworzy drzwi, poda płaszcz, pocałuję w rękę. Oczekuję, że on zadzwoni pierwszy, zaproponuje, zadba bardziej. Zwłaszcza na początku znajomości. Gdy już się mnie oswoi – nie kalkuluję, nie zastanawiam się, czy wypada, co ludzie powiedzą.

Jestem uczciwa

Wobec innych. I wobec siebie. Mówię, co myślę, ale staram się też myśleć, co mówię. Ostatnio fascynuje mnie NVC*, więc uczę się komunikować bez przemocy, jasno nazywać swoje uczucia i określać potrzeby.

Jestem sobą

Coraz częściej. Coraz bardziej. Coraz chętniej.

Lubię siebie. Cenię. Szanuję.

Mimo że bywam:

– uparta – argument „A bo tak!” nie jest mi obcy;

– dziecinna – śpię z kotem i nie rozstaję się z żadnym z moich licznych pluszaków;

– egoistyczna – dzieląc owoc na pół z K., sobie zazwyczaj wezmę tę ładniejszą połówkę;

– przemądrzała – wiem i pokażę, że wiem, a nawet udowodnię, że inni nie wiedzą…;

– leniwa – budzik nastawiony na 6.30 daje szansę, abym była na nogach o 7.30;

– ładna – są takie dni, kiedy włos się sam układa, oczy błyszczą, usta są pełniejsze, a zmarszczek prawie nie widać;

– zmęczona – zbyt często niestety;

– zabiegana – zazwyczaj.

I tak dalej, i tak dalej.

Jestem, jaka jestem. Dziś. Jutro będę inna.

Jedni mnie cenią, inni – utopiliby w łyżce wody, gdyby mogli. Trudno, to nie mój problem, choć czasem bywa mi przykro.

Jestem Kobietą.

I dobrze mi z tym.

B.

*NVC – Nonviolent Communication, komunikacja bez przemocy.

O AKCJI

Napisz swoją historię. Napisz o sobie, o swojej kobiecości, o tym, co bycie kobietą dla ciebie oznacza lub czego byś sobie życzyła. O jakim świecie marzysz – dla siebie, dla nas, dla naszych córek.
Dzisiejszy świat na pozór nowoczesny i równy jest światem wyjątkowo trudnym, pełnym wybojów. Jedno jest pewne, my kobiety powinnyśmy się teraz trzymać razem. Bo nikt nie da ci tyle, co druga kobieta. Właśnie dlatego, i w tym roku nie będziemy czekać na goździka z okazji Dnia Kobiet.

Piszcie do nas, anonimowo, jeśli chcecie. Wybrane listy opublikujemy, a niektóre z nich nagrodzimy. Pokażmy światu, jak pięknie się różnimy, jak wiele barw ma kobiecość. I jak bardzo swoją kobiecość kochamy. Bądźmy razem!

Prace przesyłajcie na adres [email protected] wpisując w temacie wiadomości „Jestem kobietą” oraz z informacją, jak chcecie zostać podpisane (w przypadku braku informacji, list podpiszemy pierwszą literą imienia lub nicku).

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora oraz Sponsorów konkursu, swoich danych osobowych, uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych i RODO.

NAGRODY:

5 x zestaw rajstop z najnowszej wiosennej kolekcji Gatta

Rajstopy ozdobione subtelnymi nowoczesnymi wzorami podkreślą piękno twoich nóg.
Zdobienia na rajstopach niech będą dla Ciebie inspiracją do skomponowania całej stylizacji zarówno do pracy jak i na czas po pracy. Tej wiosny baw się moda z Gattą.

W skład zestawu wchodzi 6 par rajstop prezentowanych poniżej modeli, w wybranym przez Laureata rozmiarze.

 

www.gatta.pl

GattaOfficial

gattaofficial

 


1 x Puf Barrel (Kod tkaniny: 142-43)

1 x Obraz na płótnie Expression Pink II1 x Komplet 2 zasłon na taśmie marszczącej  (Kolekcja: Velvet, Kod tkaniny: 704-18)

1 x Komplet 2 poszewek welwetowych pikowanych Kinga, (kolor 704-30)

1 x Pufa- fotel (Kod tkaniny: 705-04)

www.dekoria.pl

Dekoriapl

dekoriapl


5 x zestaw książek autorstwa Agnieszki Janiszewskiej, składający się z:

 • “Kuzynka Marie” I i II tom

Zimą 1914 roku Marie Boratyńska postanawia odwiedzić po raz pierwszy Korbielowo – posiadłość, w której urodził się i wychował jej nieżyjący już ojciec. Rodzinne animozje sprawiły, że krewni z jego strony byli do tej pory obcymi dla niej ludźmi. Teraz jednak nadarza się okazja, by to zmienić: Marie odpowiada na zaproszenie Emilii, swojej kuzynki i nowej właścicielki Korbielowa, chcąc zburzyć narosły przez lata mur rodzinnych nieporozumień i pretensji. Czy kobietom uda się zbliżyć do siebie i zaprzyjaźnić? Czy będą w stanie zaakceptować zaskakującą prawdę o swoich bliskich, którą niebawem odkryją?Tom I 

Nawiązanie szczerej relacji może okazać się trudniejsze, niż z początku przewidywały, a dynamiczne wydarzenia polityczne pierwszej połowy XX wieku sprawią, że wiele ważnych spraw trzeba będzie odłożyć na później…

Tom II 

Wielka Wojna w Europie spowodowała, że to, co wcześniej spędzało sen z powiek Marie Boratyńskiej, nagle straciło na znaczeniu. Wszystkie rodzinne nieporozumienia, tęsknoty, uczucia zostały przyćmione przez dramatyczne wydarzenia związane z wojenną zawieruchą. Młoda kobieta rzuca się w wir pracy w szpitalu, gdzie dniem i nocą dogląda rannych, próbuje ulżyć w bólu konającym żołnierzom oraz pokonać własne, narastające z każdym dniem, zmęczenie. Wkrótce nadchodzi wiadomość z frontu, która przewartościuje całe jej dotychczasowe życie…

 • “Podróż do Carcassonne” I i II tom – autorstwa

„Podróż do Carcassonne” to poruszająca historia jednej rodziny, której członkowie będą musieli zmierzyć się z bolesnymi konsekwencjami swoich decyzji, zawalczyć o marzenia i nauczyć się przebaczać. A w tle – odmalowane z pietyzmem i czułością Warszawa i Kraków z okresu międzywojnia, okupacji i pierwszych lat powojennych.

www.novaeres.pl
www.zaczytani.pl

NovaeRes

wydawnictwo_novaeres


5 x filmowy zestaw nagród, składający się z:

1 x podwójne zaproszenie na film „Pojedynek na głosy”, do zrealizowania w sieci kin Cinema City

Cudowna, pełna humoru i wzruszeń opowieść inspirowana prawdziwą przyjaźnią. Film pełen dobrej energii i muzycznych przebojów, w reżyserii twórcy komediowego hitu „Goło i wesoło” – Petera Cattaneo. Dystrybutor filmu „Pojedynek na głosy” zaprasza do udziału w akcji oraz do kin.

 Zestaw płyt DVD z filmami:

 • Ikony XX wieku
 • Powrót Bena
 • Loveling
 • Młynarski
 • Pavarotti
 • Cudowny świat kociąt
 • Cudowny świat szczeniąt

5 x filmowy zestaw nagród, składający się z:

1 x podwójne zaproszenie na film „Pojedynek na głosy”, do zrealizowania w sieci kin Cinema City

Zestaw płyt DVD z filmami:

 • Pavarotti
 • Cudowny świat kociąt
 • Cudowny świat szczeniąt

Akcja trwa 02.03.2020 od 31.03.2020 do roku. Wyniki zostaną opublikowane do 14.04.2020 roku. Regulamin akcji dostępny jest tutaj.