Go to content

Chciałabym umieć dać sobie pełną wolność… Akcja #BeMumSelf

Akcja #BeMumSelf
Fot. iStock

Chciałabym – jako ja – moja – matka umieć dać sobie pełną wolność…

Od dłuższego czasu myślę mocno o tym, jak mnie wychowano i jak ja wychowuję córkę. Wychowano mnie dobrze, tak mi się wydaje i pisałam o tym do Was kiedyś. Sensownie. Z dużym zaufaniem, wsparciem. Z założeniem, że mogę wszystko, a na pewno dużo. Że płeć nie determinuje mojej – nazwijmy to słabo – mocy.

Ale czasami wydaje mi się, że jednak ugrzęzłam w pewnych konwenansach „wypada/nie wypada. Nie do końca na poziomie dulszczyzny. Jednak zdarzało mi się jakieś walki (czy może potyczki raczej) przeprowadzać. Niby banalne – o życie bez ślubu. Dziś to już nikogo nie gorszy, 20 lat temu może nieco bardziej. O dziecko bez ślubu. 9 lat temu z pewnością było to mniej niż aktualne chyba 25%. O brak chrztu… Bo wypada, bo jak to, nie na religię… I – uwaga – to był hit, bo wkurzył moją mamę najbardziej – o niejedzenie mięsa ;). O ironio. Marks miał rację, byt określa świadomość…

Chciałabym powiedzieć ja-moja-córko – olej Marksa!

I – jak tak na to patrzę z góry – to zaczynam się o siebie obawiać. Bo – bez względu na to, jak wolna i wyzwolona się sobie wydaję – to z czasem zaczynam uświadamiać sobie, że to jest tylko wolność w jedną stronę. Platon pisał kiedyś o wolności nierozcieńczonej. Moja taka nie jest, rozcieńczenie tyczy się zaś prawej menzurki – totalnie przeze mnie nieakceptowalnej.

A co będzie, jak moje dziecko przyjdzie i powie, że chce wierzyć, albo, że już wierzy??? Że Bóg jest, ba – klasztor też jest.  Albo, że nie będzie się uczyć, bo ma studia gdzieś i zrobi karierę bez nich. Albo, że odpowiada jej chłopiec głosujący na Bosaka i jego wizja małżeństwa…

I nagle okazuje się, że ja nie jestem wolna, tylko drobnomieszczańska. I że nigdy ze mnie nie wylazł do końca ten Poznań, zerkający na wszystko, co złe, zza firanki (jak u Kąckiego)… I że moj kołtun, to też kołtun, tylko od drugiej strony. Nadal jednak dobrze umiejąc rozdzielać dobro od zła. Bo przecież ta „wolność nierozcieńczona” musi się na czymś opierać.

Chciałabym więc sobie-i-sobie-córce powiedzieć: pomyśl, czy nie kołtunisz… I naucz się rozpoznawać plica polonica. Żeby wiedzieć, gdzie jest granica. Warto.

Chciałabym dać sobie przestrzeń i więcej tolerancji dla inności. Nie tej, której dziś pewna strona nie toleruje (to dziś padło „LGBT to ideologia, nie ludzie)… Tylko tych, którzy myślą inaczej i mają inną wizję świata niż ja. Dla tych, którzy mają dużo dzieci – bo chcą. Wobec tych, dla których religia coś znaczy. Chciałabym umieć nie tyle rozmawiać, bo to chyba ogarnęłam, co bardziej słuchać.

No więc ty moja matko-córko… Chciałabym Ci powiedzieć, żebyś szukała miejsca dla tej przestrzeni. Żeby tam się móc spotkać. Żeby chociaż spróbować zrozumieć…

Chciałabym dla siebie więcej odwagi. Nawet po tej mojej stronie wolności.

To chyba chciałabym ci powiedzieć na koniec. Matko-córko. Nie bój się. Miej odwagę być mądrą. Przecież oświecenie już dawno mieliśmy… I pamiętaj:  Konformizm jest zły. Kompromis jest dobry, a zwycięstwo nie zawsze jest warte swej ceny – choć bywa. Odwaga jest w cenie. Wolność jest bezcenna. Nawet jeśli te wielkie słowa sprowadzają się do skali jednego życia. W wersji mikro.

Ale – nawet w skali mikro – mają one wielki sens.

A.

List nadesłany w ramach akcji #BeMumSelf

#BeMumSelf – zostań najpierw mamą dla samej siebie – O AKCJI

Wyobraź sobie, że ty jesteś za siebie odpowiedzialna, co byś dla siebie zrobiła, jak zaopiekowałabyś się tą małą dziewczynką, która jest w tobie. Co byś jej chciała powiedzieć, co dla niej zrobić? Poczujmy się mamami, spójrzmy na nasze macierzyństwo całkowicie od środka i dajmy sobie przestrzeń na to, by nazwać to, czego w głębi duszy pragniemy, o jakiej mamie marzymy i w efekcie – jaką same byśmy chciały być.

A gdy już o tym pomyślisz – napisz do nas!

Piszcie do nas, anonimowo jeśli chcecie. Wybrane listy opublikujemy, a niektóre z nich nagrodzimy, dzięki naszym wspaniałym Partnerom.

Prace przesyłajcie na adres kontakt@ohme.pl wpisując w temacie wiadomości „#BeMumSelf ” oraz z informacją, jak chcecie zostać podpisane (w przypadku braku informacji, list podpiszemy pierwszą literą imienia lub nicku).

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora oraz Sponsorów konkursu, swoich danych osobowych, uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych i RODO.

NAGRODY:

10 x zestaw kosmetyków Lumissima Dr Irena Eris składający się z:

1 x Brightening & Anti-Aging Day Cream SPF 20

Krem do codziennej pielęgnacji skóry z przebarwieniami, o niejednolitym kolorze, pozbawionej blasku. Zawiera unikalną technologię rozjaśniającą Pigment-Block Complex, peptydy pobudzające produkcję kolagenu, ceramidy zapobiegające utracie wilgoci oraz filtr SPF 20 chroniący skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV, które są jednym z głównych czynników powodujących przebarwienia. Stosowany regularnie ujednolica koloryt skóry, chroni ją przed hiperpigmentacją, nawilża, zmiękcza, wygładza zmarszczki, odmładza wygląd całej twarzy. Idealny pod makijaż.

Cena: 185 PLN / 50 ml

1 x Whitening & Regenerating Night Cream

Krem do codziennej wieczornej pielęgnacji skóry z przebarwieniami, o niejednolitym kolorze, pozbawionej blasku. Zawiera unikalną technologię rozjaśniającą Pigment-Block Complex, peptydy pobudzające produkcję kolagenu, emolienty i ceramidy zapobiegające utracie wilgoci. Stosowany regularnie ujednolica koloryt skóry, chroni ją przed hiperpigmentacją, nawilża, zmiękcza, wygładza zmarszczki, odmładza wygląd całej twarzy. Intensywnie regeneruje skórę nocą, zapewniając jej zdrowy, promienny wygląd po przebudzeniu.

Cena: 195,00 PLN / 50 ml

1 x Luminizing Age Correcting Day Serum

Intensywne serum na dzień rozjaśniające przebarwienia i dodające skórze blasku. Zawiera unikalną technologię rozjaśniającą Pigment-Block Complex oraz peptydy pobudzające produkcję kolagenu. Intensyfikuje działanie kremu na dzień, natychmiastowo nadaje skórze promienny blask i zdrowy kolor. Regeneruje, nawilża, zapewnia skórze miękkość i gładkość. Do stosowania pod krem na dzień z gamy Lumissima, doskonale nadaje się pod makijaż.

Cena: 175 PLN / 30 ml

www.sklep.drirenaeris.com

drirenaeriscosmetics

drirenaeris

 

3 x zestaw nagród ze sklepu eyes69.com, składający się z:

1 x voucher na zakup okularów w sklepie online eyes69.com  o wartości 500 zł

Fot. Materiały prasowe

Nagrody do realizacji online lub w stacjonarnym sklepie w Wola Park w Warszawie. Zarówno na okulary przeciwsłoneczne oraz na oprawy i szkła korekcyjne. 

1 x przyłbica ochronna  Mask69

Fot. Materiały prasowe

www.eyes69.com

eyes69official

eyes69com

1 x Komplet dwóch sztuk poszewek pikowanych z welwetu 

1 x Obraz na płótnie Peacock Eye

1 x komplet zasłon na taśmie marszczącej (2 szt.)

2 x Etui na tablet / kosmetyczka Velvet Green

 

www.dekoria.pl

Dekoriapl

dekoriapl

 

5 x bon podarunkowy na zakupy w sklepie vippidesign.com o wartości 200 zł

10 x zestaw 4 maseczek (do wyboru ze strony) 

vippidesign.com

VippiDesignPolska

vippidesign

Akcja trwa od 26.05 do 19.06.2020 roku. Wyniki zostaną opublikowane do 29.06.2020 roku. Regulamin akcji dostępny jest tutaj.


 

* Jedna z mam z naszego zespołu bardzo dziękuje swojej ukochanej córce za hasło tej akcji.