Go to content

#zostańwdomu i włącz serial! Najlepsze seriale na gorsze czasy – przegląd subiektywny (ale bardzo trafiony)

Fot. iStock

Solidarnie, w trosce o innych, dla bezpieczeństwa i zdrowia – zostań w domu na czas epidemii koronawirusa i powstrzymajmy rozprzestrzenianie się choroby.  Martwisz się, co zrobisz z czasem i boisz, że dopadnie cię nuda? Spokojnie, przecież są seriale! Oto kilka wartych polecenia pozycji.

Dla młodzieży

The Umbrella Academy, Netflix

Było siedmiu wspaniałych i siedmiu samurajów, czas na siódemkę superbohaterów. W 1989 roku w tym samym dniu na świecie rodzi się kilkadziesiąt dzieci obdarzonych nadprzyrodzonymi zdolnościami. Siedmioro z nich odnajduje i adoptuje miliarder, który szkoli je i przygotowuje do misji specjalnej – ocalenia świata. Nie wszystko jednak poszło gładko i więzi pomiędzy przybranym rodzeństwem zostały przerwane. Jednak po śmierci adopcyjnego ojca sześcioro z nich ponownie nawiązuje kontakt i jednoczy swoje siły.

Sex Education, Netflix

Otis to nastoletni syn terapeutki seksualnej, który za sprawą różnych splotów okoliczności zaczyna udzielać porad związkowych swoim kolegom i koleżankom ze szkoły. Chłopak przeżywa też własne problemy – zakochany w niepokornej Maeve szuka sposobów, by zbliżyć się do dziewczyny, jednocześnie próbując zrozumieć i poukładać swoje emocje, życie rodzinne i towarzyskie. Zabawny, mądry i godny polecenia serial!

 

Małe kobietki, HBO

Niedawno w kinach można było oglądać film, ale jeśli ktoś nie zdążył, może poznać tę historię dzięki miniserialowi. Jo, Beth, Meg i Amy to cztery siostry dorastające w Stanach Zjednoczonych XIX wieku. Ich ukochany ojciec wyruszył na front, dziewczyny więc, wraz ze swoją mamą, muszą walczyć z codziennymi troskami, dorastaniem i emocjonalną burzą. Serial to jednak coś więcej niż rodzinna opowieść – to historia o buncie przeciwko narzucanym rolom społecznym i oczekiwaniom, niezależności i wolności.

Na śmiesznie

Grace i Frankie, Netflix

Obie są w poważnym wieku. Obie nie znoszą siebie nawzajem. Obie zostają porzucone przez sowich mężów, którzy wyznają im, że od lat mieli romans i odtąd chcą żyć razem. Poważna i poukładana Grace pod jednym dachem z ekscentryczną i roztrzepaną Frankie? Z tego musi wyjść coś niesamowitego! Lekki, przyjemny i śmieszny serial, w którym nie brakuje jednak ważnych tematów – zdecydowanie warto obejrzeć na poprawę humoru.

Dobre miejsce, Netflix

Eleanor za życia zdecydowanie nie byłą aniołem, jednak po śmierci trafia do Dobrego Miejsca – idyllicznej krainy, gdzie czeka radość i same przyjemności. Poznaje tam swoją bratnią duszę, profesora etyki, Chidi’ego. Gdy wyznaje mu, że trafiła do raju niesłusznie, ten postanawia nauczyć ją etyki i sprawić, ze stanie się lepsza, a w ten sposób naprawić błąd. Kapitalny serial, który nie tylko dostarczy wam rozrywki, ale też przybliży przy okazji kilka teorii z dziedziny filozofii i etyki.

https://youtu.be/RfBgT5djaQw

Pani Fletcher, HBO

Eve Fletcher (Kathryn Hahn) jest dyrektorką domu seniora, ma 45 lat i nieudane małżeństwo na koncie i właśnie odwozi swojego syna na studia. Pusty dom, wolny czas – Eve zaczyna robić rzeczy, o których do tej pory jedynie fantazjowała i próbować różności. Nowe doświadczenia zbiera także jej syn – historie bohaterów dzieją się w serialu jednocześnie. „Pani Fletcher” to pełna humoru i niezwykle mądra opowieść o poszukiwaniu siebie i swojej drogi, którą ogląda się z ogromną przyjemnością.

https://youtu.be/mAaxMaYOyBM

Na poważnie

Broadchurch, Netflix

W małym miasteczku zostaje zamordowany chłopiec. Wydarzenie to wstrząsa lokalną społecznością, w której każdy zaczyna być podejrzanym. Śledztwo prowadzi nowy w miasteczku, detektyw inspektor Alec Hardy oraz Ellie Miller, miejscowa policjantka. Każdy odcinek odkrywa przez widzem kawałek historii tragicznego zdarzenia, prywatnych spraw mieszkańców i samych policjantów zajmujących się sprawą. Do ostatniego odcinka nie wiadomo, kto odpowiada za morderstwo – pewnie dlatego serial tak wciąga.

Ostre przedmioty, HBO

W miasteczku Wind Gap zaginęły dwie dziewczynki. Na miejsce zostaje wysłana pochodząca z miejscowości dziennikarka, Camille Preaker. Wraz z detektywem stara się rozwiązać zagadkę kryminalną i odkryć mroczną tajemnicę. Jednocześnie mierzy się z demonami ze swojej przeszłości i toksyczną relacją z matką, które sprowadziły ją na drogę autodestrukcji. Fenomenalna Amy Adams i historia, od której trudno się oderwać.

Ślepnąc od świateł, HBO

Polski hit z 2019 roku – kto jeszcze nie widział, ma szansę nadrobić. Serial, powstały na podstawie powieści Jakuba Żulczyka, opowiada o Kubie, dealerze narkotyków z Warszawy. Kuba jest perfekcjonistą, mającym wszystko pod kontrolą i doskonale zorganizowanym, jednak kim jest tak naprawdę, nikt nie jest w stanie powiedzieć. Zmęczony przestępczym życiem planuje wyjazd do Argentyny. Na jego drodze stają jednak interesy, gangster Dario i splot niefortunnych zdarzeń.

https://youtu.be/Y4l9EK-1tfw

Dokumentalne

Wyjaśniamy, Netflix

Czy horoskopy są prawdziwe? Czu istnieje życie poza Ziemią? O co chodzi w krykiecie? Dlaczego diety nie działają? Jak to jest z tą monogamią? Na te i wiele innych pytań znajdziemy odpowiedzi w serialu dokumentalnym, który odkrywa tajemnice, obala mity i dostarcza nam mnóstwo wiedzy, Każdy z odcinków to inny temat – wybierzcie ten, który was ciekawi i dowiedzcie się więcej!

100 ludzi. Odpowiedzi na życiowe pytania, Netflix

Setka różnych osób bierze udział w eksperymentach dotyczących wieku, płci, szczęścia i różnych innych sfer naszego codziennego życia. W każdym odcinku sprawdzany jest inny aspekt – co czyni nas atrakcyjnymi, jaki wiek jest najlepszy, czy lepsza jest motywacja bólem czy przyjemnością, czy możemy ufać zmysłom. Zabawna forma pozwala na łatwe i przyjemne zgłębienie wiedzy o naszych zachowaniach i sprawdzenie, jak to naprawdę z nami jest – interesująca pozycja!

Filmy naszej młodości, Netflix

Jak wyglądała od kulis historia filmu „DIrty Dancing”? Czy „Kevin sam w domu” od początku był uważany za hit? Gdzie kręcono „Szklaną pułapkę” i jak dobierano obsadę „Pogromców duchów”? Czteroodcinkowy serial dokumentalny zabierze nas w podróż do przeszłości kina i pokaże tajemnice popularnych, uznawanych już za kultowe, produkcji. Wielka gratka dla kinomanów i inspiracja dla każdego, kto szuka filmu na wieczór.