Lifestyle

Zobaczcie nową, świąteczną reklamę Johna Lewisa. Chwyta za serca i uwodzi prostotą przekazu

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
15 listopada 2019
Fot. Screen z YouTube /
 

Do świąt jeszcze trochę czasu, ale wielu z nas (i niekoniecznie mówię tu o dzieciach :)) z utęsknieniem wypatruje świątecznych iluminacji, dekoracji sklepowych i pierwszego w tym roku „Last Christmas” w radio. Żeby umilić nam to czekanie, John Lewis& Partners opublikował, jak co roku, świąteczną reklamę. I tym razem jest ona inna niż zwykle…

Wróćcie na chwilę do dzieciństwa i obejrzyjcie krótki filmik, który tylko pozornie przeniesie was w krainę baśni. Dajcie się ponieść fantazji i nie opierajcie się dłużej 😉


Lifestyle

To nieprawda, że cukier krzepi. Czy można uchronić najmłodszych przed epidemią cukrzycy w przyszłości?

Redakcja
Redakcja
15 listopada 2019
Fot. Materiały prasowe
 

Już w 2006 roku Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych uznało cukrzycę za jedną z 10 najważniejszych chorób przewlekłych na świecie, która stanowi problem nie tylko wśród dorosłych, ale również wśród najmłodszych. Statystyki są niepokojące – już 75% polskich dzieci po 1. roku życia spożywa nadmierną ilość cukru[1], a blisko 3 miliony Polaków choruje na cukrzycę[2]. Czy istnieje sposób, aby zapobiec tej epidemii i ochronić najmłodszych już we wczesnym okresie ich życia?

Cukrzyca to choroba niezakaźna, która dotyczy już niemal 382 miliony osób na świecie, a dziesiątki milionów cierpi z powodu jej niebezpiecznych powikłań[3]. Statystyki pokazują, że jeśli problem ten nie zostanie wkrótce rozwiązany, do 2035 roku liczba chorych może się nawet podwoić![4] Szczególny wzrost występowania cukrzycy dotyczy krajów rozwijających się, gdzie obserwuje się tendencję do niezdrowego stylu życia oraz jego efektów w postaci chorób serca, otyłości czy nadciśnienia. Do głównych czynników sprzyjających powstawaniu choroby można zaliczyć niewłaściwy sposób odżywiania oraz niską aktywność fizyczną[5]. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że kluczową rolę w profilaktyce cukrzycy odgrywają właśnie pierwsze lata życia (a nawet okres płodowy) i sposób żywienia w tym czasie. Istnieją doniesienia, które potwierdzają większe ryzyko rozwoju nietolerancji glukozy, nadwagi, a nawet zespołu metabolicznego, a w konsekwencji cukrzycy typu 2 w dzieciństwie u dzieci, których matki miały stwierdzoną cukrzycę, w tym cukrzycę ciężarnych[6]. W przypadku kobiet ze zdiagnozowaną chorobą przed ciążą lub w jej trakcie, mamy powinny zwracać szczególną uwagę na sposób żywienia swojego dziecka.

Kształtowanie prawidłowych nawyków

Okres 1000 pierwszych dni życia, liczony już od poczęcia, to czas, w którym organizm dziecka rozwija się najintensywniej. Wówczas zachodzi proces programowania metabolicznego oraz kształtują się nawyki żywieniowe, które zadecydują o sposobie żywienia dziecka w przyszłości. Warto wiedzieć, że budowanie preferencji smakowych u malucha rozpoczyna się już w okresie ciąży, trwa podczas wyłącznego karmienia piersią oraz jest kontynuowane w trakcie rozszerzania diety. Wybory żywieniowe dotyczące diety niemowlęcia będą miały więc bezpośredni wpływ na jego kondycję zdrowotną, a także upodobania kulinarne w przyszłości.

To ważne!

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie mlekiem mamy przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka. Karmienie piersią to najlepszy i najbezpieczniejszy sposób zaspokajania potrzeb żywieniowych niemowlęcia, który dostarcza niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich ilościach i proporcjach. Warto wiedzieć, że pokarm kobiecy chroni dziecko przed licznymi chorobami w okresie niemowlęcym oraz programuje kondycję zdrowotną na kolejne lata życia, m.in. poprzez zmniejszanie ryzyka zachorowania na cukrzycę czy rozwój nadciśnienia tętniczego[7].

Profilaktyka od najmłodszych lat

Ważnym czynnikiem zapobiegającym rozwojowi cukrzycy jest kolejność wprowadzania nowych produktów do diety dziecka. Właśnie z tego powodu rozszerzanie jadłospisu niemowlęcia należy rozpocząć od warzyw. Akceptacja ich wytrawnego smaku zwykle zajmuje nieco dłużej niż przyzwyczajenie do słodkich owoców. Obecność jarzyn w codziennym jadłospisie dziecka rozwija chęć sięgania po nie w dorosłym życiu. Tymczasem niedobór warzyw dotyczy diety niemal 88% polskich dzieci w wieku do lat 3![8] Istotne jest, aby owoce pojawiły się w jadłospisie niemowlęcia dopiero po około 2 tygodniach od momentu zaakceptowania smaku pierwszych warzyw. Jako kolejne wprowadza się produkty zbożowe, jaja, ryby, mięso i przetwory mleczne – tak, aby dieta rocznego dziecka obejmowała wszystkie podstawowe grupy spożywcze.

Jak unikać nadmiaru cukru w diecie dziecka?

W codziennej diecie najmłodszych nie powinno być miejsca na produkty dosładzane i wysoko przetworzone, takie jak ciastka, cukierki, słodkie napoje, chrupki, fast-food, czipsy czy paluszki. Niezwykle istotne jest, aby w diecie dominowały węglowodany złożone, pochodzące z produktów zbożowych. Zamiast słodyczy dobrym pomysłem na smaczny deser będą świeże lub suszone owoce, jednak ze względu na obecność w nich naturalnie występujących cukrów należy podawać je w ograniczonych ilościach. Bezsprzecznie najlepszym sposobem na zaspokajanie pragnienia małego dziecka jest niegazowana woda, którą dla urozmaicenia można podać np. z dodatkiem cytryny.

Cukier a przyszłość dziecka

Ograniczanie cukru w diecie najmłodszych jest ważne, ponieważ jego nadmiar niesie za sobą prawdopodobieństwo wykształcenia preferencji do smaku słodkiego, co może zwiększyć ryzyko rozwoju cukrzycy i innych chorób jej towarzyszących w wieku dorosłym. Ponadto zbyt duża ilość cukru wpływa na zaburzenia łaknienia, problemy ze strony układu pokarmowego (np. zaparcia lub kolki), prowadzi do próchnicy, a także może wywoływać problemy z koncentracją czy snem.

Pomoc w układaniu jadłospisu

Właściwy sposób żywienia dla niejednego rodzica może stanowić nie lada wyzwanie. Z myślą o nich powstał kalendarz żywienia dziecka w 1000 pierwszych dni (0-36 miesiąc życia). To przedstawiona w graficzny sposób uporządkowana wiedza oparta na najnowszych zaleceniach ekspertów ds. żywienia najmłodszych i kompleksowy zbiór informacji na temat układania diety maluchów od momentu narodzin do 3. roku życia.

 

FB/ohmepl

[1] Raport z badania „Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku od 5. do 36. miesiąca życia – badanie ogólnopolskie 2016 rok”, Instytut Matki i Dziecka, 2017. Badanie zostało zainicjowane przez Fundację NUTRICIA.

[2] http://ippez.pl/wp-content/uploads/2019/03/Niebieska-ksiega-cukrzycy-raport.pdf [dostęp: 08.10.2019, 10:00]

[3] Tamże.

[4] Tamże.

[5] World Diabetes Foundation.Impact Brochure, 2007.

[6] Cyt. za: Szostak-Węgierek D. Zespól Metaboliczny u dzieci i młodzieży jako wyzwanie dla zdrowia publicznego. 2008, Probl. Hig. Epidemiol. 89 (1), s. 21-29.

[7] Agostoni C, Braegger C, Desci T et al. Breast-feeding: a commentary by the ESPGHAN Committee on Nutrition. J Pediatr Gastroenterol Nutr 2009;49:112-12.

[8] Raport z badania „Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku od 5. do 36. miesiąca życia – badanie ogólnopolskie 2016 rok”, Instytut Matki i Dziecka, 2017. Badanie zostało zainicjowane przez Fundację NUTRICIA.

 


Lifestyle

On mówi: „Przesadzasz. Daj spokój. Odpuść”, a czy ty wiesz, co naprawdę może mieć na myśli? Życie w toksycznym związku

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
14 listopada 2019
Fot. iStock / becau

Są pewne zwroty, komunikaty, których używają osoby tworzące toksyczne relacje, bez znaczenia czy są to narcyzi czy psychopaci, czy jeszcze inne z zaburzeniami osobowości. Oni nie są ważni. Ważna jesteś ty, to co czujesz, co rozumiesz dla siebie z tego związku. W toksycznych relacjach słowa często służą poniżaniu, umniejszaniu, zniekształcaniu rzeczywistości. Najważniejsze, żeby nie poddać się temu i mieć świadomość, że partner chce ciebie zapędzić w kozi róg, jesteś jego ofiarą, żeby przestać nią być, musisz rozumieć, co naprawdę znaczą jego słowa.

„Masz coś z głową! Jesteś wariatką”

Tłumaczenie: Nie jesteś chora psychicznie, to ja próbuję sprawić, byś tak się czuła. Dzięki temu zrzucam na ciebie odpowiedzialność za moje zachowanie. Kwestionuję twoje zdrowie psychiczne, więc wierzysz, że to ty jesteś źródłem problemów, a nie moja zwodnicza manipulacja. Tak długo, jak będziesz uważać, że wszystko, co złe w naszej relacji jest twoją winą, ja nie będę musiał brać za nic odpowiedzialności.

Złośliwi narcyści grają uśmiechniętych lekarzy, traktując swoje ofiary jak niesfornych pacjentów. Diagnozowanie ich jest sposobem na podważenie waszej wiarygodności i pogłębianie patologii.

„Jesteś zazdrosna, nikomu nie ufasz!”

Tłumaczenie: W toksycznym związku uwielbiam sadzić nasiona niepewności tłumiąc twoje poczucie atrakcyjności, podważając twoje kompetencje. Jeśli odważysz się zakwestionować moje liczne flirty, nieodpowiednie zachowania względem innych kobiet, użyję tego komunikatu, a ty znowu zamkniesz się w sobie w obawie, że mnie stracisz. Będę podkopywał twoją pewność siebie poniżając cię nieustannie.

W toksycznych związkach, gdy tylko zwraca uwagę na niewierność partnera, gdy ma się realne podejrzenie zdrady, natychmiast nazywaną się jest niepewną siebie, kontrolującą, zazdrosną. Pamiętaj: dla kogoś, kto ma coś do ukrycia, wszystko wydaje się przesłuchaniem. On zrobi wszystko, by uniknąć podejrzeń.

„Jak zawsze przesadzasz, dramatyzujesz”

Tłumaczenie: Nie chodzi o to, że jesteś zbyt wrażliwa, ale raczej o to, że ja jestem niewrażliwy, bezduszny i nieczuły. Nie dbam o twoje emocje, chyba że w jakiś sposób mi służą. Twoje negatywne reakcje dostarczają mi stymulacji i przyjemności, więc proszę, kontynuuj.

Tak naprawdę to, czy jesteś wrażliwą, nie ma znaczenia, gdy rozmawiamy o przemocy psychicznej lub fizycznej. Nadużycie dotyka każdego bez względu na jego poziom wrażliwości. W zdrowym związku partner daje ci przestrzeń do odczuwania emocji.

„Daj spokój, to tylko żarty. Ty to w ogóle nie masz poczucia humoru”

Tłumaczenie: Uwielbiam ukrywać moje obelżywe zachowanie za żartami. Lubię cię obrażać, ubliżać ci, poniżać, a potem twierdzić, że nie masz poczucia humory, nie masz dystansu do siebie i tylko dlatego nie rozumiesz mojego „dowcipu”.

Maskowanie okrutnych uwag, komentarzy i obelg żartem jest bardzo popularną taktyką wykorzystania werbalnego. Ta złośliwa taktyka bardzo różni się od żartobliwego dokuczania, które wymaga zdrowej relacji, zaufania i wzajemnej przyjemności. Toksyczny partner drwi z ciebie, okazuje pogardę, jednocześnie nie ponosi żadnej odpowiedzialności za swoje zachowanie.

Poza tym te „tylko żarty” pomagają mu testować twoje granice, w ten sposób bada, jak daleko może się posunąć, ile ty jesteś w stanie znieść. Pamiętaj, że jeśli masz partnera, który śmieje się z ciebie bardziej niż z siebie, lepiej przy nim nie trwać.

„Czy ty nie możesz po prostu odpuścić? Dlaczego do tego wiecznie wracasz”

Tłumaczenie: Uważaj, nie dałem ci wystarczająco dużo czasu, by wracać do mojego zachowania sprzed kilku dni. Musisz pozwolić minąć tej zadrze, żebym mógł uderzyć kolejny raz, a ty ciągle wracasz do tego, co zrobiłem, co powiedziałem. Skończ już, żebym mógł dalej być sobą w tym związku.

W każdej przemocowej relacji pojawia się tak zwany miesiąc miodowy. Jest to taktyka manipulacji zwana przerywanym wzmocnieniem. Tobie się wydaje, że już wszystko jest w porządku, a on właśnie wtedy wraca ze zdwojoną siłą. Gdy mu przypomnisz, że już to przerabialiście, powie, żebyś odpuściła.

„To ty jesteś problemem, nie ja”

Tłumaczenie: To ja jestem problemem. Wiem to, ale niech mnie szlag, jeśli kiedykolwiek się do tego przyznam. Wolę ciebie zaatakować, mówiąc jakie są moje oczekiwania wobec ciebie, jak ty powinnaś się czuć i zachowywać. Jak ty zaczniesz naprawiać wymyślone przeze mnie problemy, będę miał święty spokój.

W toksycznej relacji ofiara zawsze jest wpędzana w ogromne poczucie winy. On myśli, że nigdy się nie myli, obwinia innych, gdy coś pójdzie nie tak. To nigdy się nie zmieni – miej tego świadomość.

Przyjrzyj się swojemu związkowi, temu co i jak mówi do ciebie twój partner. Jeśli po lekturze tego artykułu widzisz podobieństwa dotyczące twojego związku, nie pochylaj się nad tą relacją, tylko uciekaj.


Zobacz także

Zajrzyj i rozwiąż rebusowe ilustracje. Świetne

Rzuciłam karierę dla mojego męża. I cholernie tego żałuję

Dla każdego dziecka miłość jest silniejsza od śmierci. Jak pomóc dziecku w żałobie?