Lifestyle

Zmiana środowiska może pomóc w eliminacji tików

Karolina Krause
Karolina Krause
19 stycznia 2017
Fot. iStock/CasarsaGuru
 

Mówi się, że tiki nerwowe przychodzą i odchodzą. Część z ekspertów jest jednak zdania, że zmiany w nasileniu objawów, mogą zależeć od środowiska, w jakim przebywa dana osoba.

Do najczęściej występujących tików zalicza się mruganie powiekami, wzruszanie ramionami, pstrykanie palcami, ale też dotykanie różnych przedmiotów, potrząsanie głową, pochrząkiwanie, prychanie, a nawet kaszel! Osoby dotknięte tymi dolegliwościami odczuwają silny emocjonalny dyskomfort, gorzej funkcjonują w życiu zawodowym i osobistym. Szczególnych trudności spowodowanych tikami doświadczają dzieci.

Chodź nie przeprowadzono jeszcze szczegółowych badań w tym zakresie, z ankiet napływających od rodziców i różnych ośrodków leczenia, wynika, że istnieją pewne czynniki środowiskowe, które mogą wpływać na nasilenie objawów. Oto kilka z nich (spróbuj odstawić je przez dwa/trzy tygodnie i sprawdź czy odczujesz różnicę):

Media elektroniczne

Gry komputerowe wpływają na zwiększenie się produkcji dopaminy w naszym mózgu, z która z kolei łączona jest z występowaniem tików. Dla wyeliminowania bardziej uciążliwych z nich zalecany jest 3 tygodniowy „detoks”, aby wyregulować chemię mózgu i przywrócić spokojny sen.

Warto pamiętać, że zbyt długi czas spędzony przed komputerem może powodować problemy zarówno u dzieci, jak i dorosłych!

Fot. iStock/lolostock

Fot. iStock/lolostock

Alergie

Zarówno te pokarmowe, skórne, jak i sezonowe, ale też zwykła nadwrażliwość na dany produkt może mieć wpływ na nasilenie się tików. Warto byłoby więc udać się do alergologa i wykonać stosowne testy. Do najczęstszych alergenów zaliczany jest produktów zaliczane są: gluten, nabiał, kofeina, cukry proste oraz sztuczne barwniki i konserwanty.

Oświetlenie

Ma szczególne znaczenie dla osób mających problem z nadmiernym mruganiem. Tradycyjne żarówki zostały wycofane i zastąpione energooszczędnymi świetlówkami, może mieć to negatywny wpływ na osoby z tym rodzajem tików. Nawet jeśli tego nie widać świetlówki podczas świecenia – migoczą, a to migotanie podrażnia oczy. Zmiana oświetlenia na żarówki halogenowe lub LEDowe mogłaby pomóc.

Występowanie z innymi chorobami

Tiki i natręctwa często występują razem z innymi chorobami takimi jak ADHD, zespół Tourett’ea, czy Popaciorkowcowy dziecięcy zespół neuropsychiatryczny (PANDAS). W przypadku ADHD kłopotliwe mogą okazać się przypisane leki – chociaż eliminują większość objawów, często nasilają jednocześnie występowanie tików. Jeśli tiki u dziecka nie ustępują warto sprawdzić, czy źródłem problemu nie jest poważniejsza choroba.


Źródło: psychologytoday.compsychiatria.pl


Lifestyle

13 sposobów, które pomogą przetrwać zdradę i odbudować związek

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
19 stycznia 2017
Fot. iStock/arco_Piunti
Następny

Nim powiesz, że nigdy nie wybaczysz, że zdrada to granica, za którą nie chcesz już dalej budować związku, zastanów się, czy to tylko deklaracje? Jak zachowałabyś się, gdyby naprawdę do tego doszło?

Nigdy nic nie jest biało-czarne. Możemy zakładać, jak zachowamy się w danej sytuacji, ale gdy staniemy z nią o w oko nasza reakcja może być zupełnie inna, zaskakująca, wcale nie taka, jak się wydawało – oczywista.

Można budować związek po zdradzie, można budować głęboko relację na nowo. Jeśli się na taką próbę zdecydujecie, jeśli zechcecie zawalczyć o siebie nawzajem, co wam to ułatwi? Przeczytajcie.


źródło: yourtango

Lifestyle

Wyjątkowa kolekcja YES. LETTERS TO – P.S. I LOVE YOU

Redakcja
Redakcja
19 stycznia 2017
Fot. Materiały prasowe

Kolekcja Letters To jest powrotem do tradycji pisania listów, w której miłe oczekiwanie, ekscytacja oraz wzruszenie podczas czytania zawartości sprawiają, że czujemy się wyjątkowi. Niezwykła biżuteria pozwoli zachować magię wyjątkowych chwil, by móc przeżywać je na nowo.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

 

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Kolekcja Letters To składa się z wyjątkowych naszyjników dostępnych w kilku różnych wersjach. Każdy z nich ukryje Twoją tajemnicę nieznaną światu a także pozwoli uwolnić drzemiącą w nas romantyczność. Wystarczy napisać na pięknej papeterii krótką wiadomość, włożyć do środka zawieszki i podarować ją ważnej osobie, a ona każdego dnia może mieć ją przy sobie. Dzięki Letters To poznasz wartość słów, bo przecież ludzie kochają pisać listy.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Kolekcja Letters To jest dostępna w sprzedaży w Salonach YES oraz na YES.pl.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

 

 


Zobacz także

Ofiara przemocy ma twarz kobiety. A teraz wyobraź sobie, że drzwi są zamknięte, a ty musisz TAM wrócić…

wata cukrowa

Wata cukrowa wychodzi z lamusa. Niezwykła słodycz dzięki Fluffë przeżywa renesans!

„Mam na imię Krzysztof, jestem alkoholikiem… Mogłem pogodzić się z tym, że jestem najgorszym popaprańcem na świecie, tylko błagam – nie alkoholikiem”