Lifestyle

Zauważyłaś u siebie te zmiany po trzydziestce? Spokojnie, my też! Po prostu bądź z nimi szczęśliwa

Michalina Grzesiak
Michalina Grzesiak
2 grudnia 2016
Zauważyłaś u siebie te zmiany po trzydziestce? Spokojnie, my też! Po prostu bądź z nimi szczęśliwa
Fot. iStock / gollykim
 

Prawdziwe życie zaczyna się podobno po trzydziestce,  ale dla słabnącego poziomu kolagenu i elastyny właśnie wtedy nadchodzi zimny front emerytury, co w głowach większych wizjonerek skutkuje efektem znalezionego za łóżkiem balona z lekko spuszczonym powietrzem. Wprawdzie trzydziestolatki nie wyglądają stanowczo inaczej niż ich dwudziestoletnie odpowiedniki, to w głowie i w postrzeganiu potrzeb następuje absolutna rewolucja. Myślimy inaczej, czujemy inaczej, chcemy inaczej, a najlepsze jest to, że spokojne wersje nas, to na prawdę nic złego. Ba! Nowe my – to całkiem fajne my. Zanim zaczniecie się zastanawiać kiedy straciłyście wigor i błysk w oku uspokajam – jest nas więcej, a w dojrzałym obliczu całkiem nam do twarzy. Więc, co się tak naprawdę zmienia i czy warto z tym w ogóle walczyć? 

Ciepłolubna

Zacznijmy od korzeni, a dokładniej nerek, które większość z nas nosiła dumnie na wierzchu w czasach świetności Mc Hammera. Kurtki kończyły się na pępkach, a spod spodni wystawały obowiązkowo gołe kostki. Adidasy stały się obuwiem całorocznym, przemoknięte suszyły się na żeberkach żeliwnych grzejników. Spryskane lakierem włosy nie znały ciepłego dotyku kaptura z pierza nawet przy halnym i opadach śniegu. Widok naciągniętych na plecy i wystających zza spodni rajstop  z klinem był na tyle odpychający, że wolałyśmy wracać do domu z sinymi ustami i czerniejącymi od mrozu małżowinami, niż pozbawić się zainteresowania ze strony płci przeciwnej i wyjść nawet jedną stopą z modowych trendów.

Teraz kiedy przeglądając pospiesznie szuflady z bielizną w poszukiwaniu najdroższych przyjaciółek 60 DEN czarne – kryjące natrafiacie na męskie kalesony z dziurą na pędzel, to zbyt długo nie zastanawiacie się nad estetyką wykonania zanim do głosu dopuścicie chęć długoletniego trzymania moczu i brak problemu szczypiącej muszelki. Co jak co, ale zapalenie pęcherza nie jest na waszej liście marzeń. Wychodząc na sprawdzony wcześniej autobus zaczynacie szykować się dziesięć minut wcześniej niż zawsze, bo zanim założycie wszystkie warstwy i podopinacie suwaki mogłybyście  zapomnieć po co się w ogóle zaczęłyście ubierać. Czapka zaraz obok lajkry staje się trzecią ręka, a ostatnio w barze mlecznym to nawet nie zdjęłyście jej do obiadu w obawie przed zdeformowanym włosiem. Nareszcie wiecie o co chodziło matce, która z podniesionym ciśnieniem wrzeszczała za wami z balkonu – Eee! CZAPKA!, a przed wyjściem do szkoły skrupulatnie dopytywała czy macie pod spodniami coś jeszcze.

Domatorka  

Jeszcze tak niedawno od weekendu do weekendu i od wyjścia do powrotu z pierwszym pianiem koguta. Buty zawieszone na palcach, bosy galop zmęczonych stóp od przystanku do łóżka i życiowa bateria, która ładowała się w dwie godziny. Na hasło „Wyjeżdżamy do Maroka Mariola za trzy godziny, pakuj się” wyjmowałaś z torebki podręczny zestaw podróżny – szczotka do zębów i pasta, strzepywałaś walizkę na kółkach i wyciągałaś paszport, który od pokazywania celnikowi dorobił się wytartego orła. Stawiałaś się w miejscu umówionej zbiórki przed czasem i bez połowy potrzebnego wyposażenia.

Odkąd wskoczyłaś w magiczne trzydzieści żaden przewodnik turystyczny nie jest cię w stanie tak dopieścić jak twoja własna rogówka i książka, a zapach mieszkania zakodowałaś w zwojach na wieki wieków. Wyjście na miasto, to skomplikowane logistyczne przedsięwzięcie, nie wiedzieć czemu rozwinęło umiejętność szacowania jak bardzo ci się taki wypad nie opłaca. Początkowo kusi żeby finalnie podać się do dymisji. Po pierwszym entuzjastycznym zrywie zaczynasz coraz bardziej topić się w ikeowej wersalce zastanawiając się, o której masz ostatni nocny i że chyba jednak wolisz taksówką. Na miejscu przy drugim drinku walczysz z grawitacja, głowa stara się wyjść z gracją i nie przybić gwoździa. Jak na zbawienie czekasz na dwudziestą trzecią zanim ziewaniem pozbawisz dopływu tlenu całego baru. „Przepraszam, późno już, dzieci płaczą, mleko na gazie, mąż nie wie gdzie klucz nasadowy jedenastka, sami rozumiecie… lecę.” W ciepłym kącie salonu z głową zanurzoną pod wełnianym kocem przeżywasz swoje wewnętrzne katharsis i jak Bóg ci świadkiem – nigdzie nie czujesz się tak dobrze jak tu.

Muzyka i rozumienie sztuki

Przepastny temat, który w ramach testu należałoby rozpracowywać w dowolnym sklepie z odzieżą dla młodzieży. Czyli nie dla ciebie już, spokojnie. Spróbuj na miejscu skoncentrować myśli i dokładnie odtworzyć powód, dla którego przyszłaś właśnie tam, kiedy z głośników nawala rzeźnik przy pracy i jakiś bliżej nieopisany zlep dźwięków bolących w uszy. „Wychodzimy” pada częściej niż „wchodzimy”, a widok twojej ongiś najbardziej imprezowej koleżanki mierzącej nowe jeansy z zatkanymi uszami przechodzi do historii. Tak, ona też jest po trzydziestce. SWAG, YOLO, TROLOLOLO znaczą dla ciebie tyle samo co przypisy w podręczniku do fizyki molekularnej w hiszpańskim ogólniaku i nie wiesz o czym śpiewa Justin Bieber.

Zostając w temacie muzycznym warto zajrzeć do klubów, z których korzystasz. Kiedy już jakimś cudem odpicujesz lico na weekendowy szał  trafiasz do najbardziej stetryczałego miejsca w mieście, w którym na pewno poleci Urszula i Modern Talking. Cieszysz się od wejścia, że nie trzeba dreptać na stojąco, bo właściciel zadbał o mnogość krzeseł. Do przyjaciół rzucasz pełne podniecenia „Fajnie tu. Tak kulturalnie i jest czym oddychać”, co zupełnie nie przeszkadzało ci dziesięć lat temu, kiedy na metr kwadratowy przypadało dziesięciu nawalonych tańczących, szklanka napoju w łapie każdy i szlugi jarane jak na zakładowej portierni. Dwa obroty, trzy przeskoki z prawej na lewą i… „Przepraszam, późno już, dzieci płaczą, mleko na gazie, mąż nie wie gdzie klucz nasadowy jedenastka…”. Pełna zrozumienia własnych potrzeb zmierzasz do domu, w którym ciepły prysznic, pachnące świece i wino w kieliszku na cienkiej nóżce.

Umiejętności

Do perfekcji opanowane wklepywanie kremu z koenzymami w twarz. Ruchy koliste, faliste, opukiwanie i strzepywanie. Zaczynasz zachowywać się jak twoja własna matka dwadzieścia lat temu i mało tego – jest ci z tym bardzo dobrze. Niedoceniony dotąd poziom miękkości szlafroka w kolorze królewskiej purpury idealnie zgrywa się z namaszczonym ciałem i puchatym klapkiem na lekkiej platformie. Możliwość położenia się w świeżej, zmienionej pościeli, wtulenie do własnego starego i sprawdzony, dobry seks daje ci obecnie dużo więcej satysfakcji niż późne powroty w płaszczu bez dwóch guzików i kac z kosmosu. Jesteś inna, co nie znaczy, że gorsza.

Oczywiście ile ludzi tyle zachowań i bardzo możliwe, że po drugiej stronie ekranu siedzi teraz jakaś dama i puka się  w głowę. Jakaś pani, której nie przeszła młodość, krótkie kurtki i zerwanie z łańcucha przy najnowszych nutach lokalnych rozgłośni. Taka, która nadal goni za modą, jest w tym świetna, a do autobusu na wysokim obcasie biegnie jak łania. Najważniejsze, żebyśmy czuły się na maksa zaspokojone własnymi wyborami i z podniesionym czołem były w stanie podpisać się pod wybraną rzeczywistością. Skoro kochasz swoje kapcie to je noś, wklepuj kremy i czytaj książki na kilogramy. Jeżeli wolisz blichtr i rozmach tam brnij. Po prostu bądź szczęśliwa. Szczęśliwa po trzydziestce.


Lifestyle

Leworęczne osoby myślą i czują inaczej. Tak twierdzi nauka

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
2 grudnia 2016
Fot. iStock / webphotographeer
 

Leworęczność niegdyś postrzegana była jako swego rodzaju ułomność, którą starano się na siłę i wbrew naturze „wyprostować”. Gdy tylko zauważano, że dziecko przejawia cechy leworęczności, zapobiegliwi rodzice od pierwszych chwil, starali się wyćwiczyć posługiwanie się prawą ręką, karcąc za naturalne predyspozycje dziecka.

Problem wynikał z faktu, że porażająca większość ludzkości, ok. 90 procent całej populacji, posługuje się prawą ręką. To właśnie dla praworęcznych, pomyślana została znaczna większość przedmiotów codziennego użytku jak np. nożyczki, klawiatury, skrzynie biegów w aucie czy choćby zwyczajne pióro z nabojami atramentowymi. Leworęczni mogą wykonywać lewą dłonią jedynie pewne czynności, np. pisanie, wykazując tendencje do oburęczności lub posługiwać się przez cały czas dominującą, lewą ręką.

Niewinna odmienność, która wpływa na życie

To, którą ręką będziemy się posługiwać, nie zależy od naszej woli. Dominacja danej ręki jest cechą uwarunkowaną genetycznie, za którą odpowiada m.in. gen PCSK6. Dominująca strona ciała jest określana już w życiu płodowym. Wszystko zależy od połączeń nerwowych pomiędzy półkulami mózgowymi a rdzeniem kręgowym. Połączenie to ma charakter krzyżowy – lewa półkula zawiaduje prawą stroną ciała, a prawa półkula lewą stroną ciała. Nie wiadomo, co wpływa na ustalenie dominującej strony dla każdego z nas, ale jedno jest pewne — tego ustalenia natury nie da się zmienić.

Co ciekawe, dominująca półkula odpowiada nie tylko za to, którą ręką piszemy, ale określa również inne umiejętności, np. zdolności matematyczne i artystyczne, widzenie przestrzenne oraz myślenie abstrakcyjne.

Leworęczni mają wyjątkowe predyspozycje i uzdolnienia. Dzięki temu mogą: 

1. Myśleć szybciej

Osoby leworęczne łatwiej i skuteczniej wykorzystują obie półkule mózgu, co przekłada się na procesy myślowe. Szybsze połączenia między prawą i lewą półkulą mózgu, prowadzą do szybszego przetwarzania informacji, co potwierdziły badania opublikowane w 2006 r., w czasopiśmie Neuropsychology. Jedno z badań polegało na obserwacji monitorów, na których spontanicznie pojawiały się kropki — po lewej lub prawej stronie dzielącej ekran linii. Zadaniem badanych (80 praworęcznych i 20 leworęcznych) było naciśnięcie guzika w chwili, gdy dostrzegą kropkę. Osoby leworęczne wykazały się większym refleksem — szybciej dostrzegały kropkę, a więc ich mózgi szybciej przetwarzały informację.

2. Łatwiej się uczyć

Naukowcy z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego zajęli się badaniami, które miały celu wskazanie różnic w przetwarzaniu informacji słownych (głównie mowy) przez osoby zarówno leworęczne, jak i praworęczne. Okazało się, że osoby piszące lewą ręką, szybciej przyswajają nowe informacje, lepiej dostrzegają niuanse, a nawet myślą bardziej „efektywnie”.

3. Być bardziej kreatywni

Przeprowadzone badania sugerują związek pomiędzy leworęcznością i kreatywnością. Wynika z nich, że mają większą zdolność do tworzenia wielu rozwiązań do jednego problemu, co traktuje się jako znak rozpoznawczy twórczości. Bardziej rozwinięta prawa półkula, sugeruje  umiejętność większego zaangażowania w twórcze myślenie. Leworęczni działają intuicyjnie i częściej wybierają zawody artystyczne niż karierę naukową.

4. Posiadać lepsze predyspozycje do pewnych sportów

Leworęczni świetnie sprawdzają się w sportach wymagających szybkiego podejmowania decyzji i działania. Krótszy czas reakcji mózgu na zdarzenie sprawia, że dobrze odnajdują się oni w grach takich jak boks, szermierka, tenis czy baseball.

5. Mieć lepszą orientację w terenie

Badania udowodniły, że leworęczni mają przewagę nad praworęcznymi podczas prowadzenia pojazdów. Lepsza orientacja w przestrzeni ułatwia podróżowanie i orientację na mapie. Co więcej, mańkuci mogą swobodnie rozmawiać podczas jazdy (nie polecamy korzystać z tej umiejętności!), nie tracąc skupienia na drodze oraz łatwiej jest im korzystać z różnego rodzaju kas np. wjazdu na autostradę.

Emocje leworęcznych są inaczej rozmieszczone w mózgu

U osób leworęcznych, motywacja wiąże się z większą aktywnością w prawej półkuli mózgu, podczas gdy u osób praworęcznych jest odwrotnie.  Może to mieć znaczenie w leczeniu zaburzeń nastroju, które są niekiedy leczone za pomocą stymulacji mózgu w celu zwiększenia aktywności neuronowej w lewej półkuli.

Niespodzianka! To nie leworęczni są „odmieńcami”

Jeśli choć raz wpadło wam do głowy, że mańkuci są „inni”, to pora na przytoczenie naukowych dowodów na tezę, że to właśnie leworęczni są pomimo mniejszości, tymi „normalniejszymi”. Najnowsze badania nad genem PCKS6 wykazały, że uszkodzenie tego genu, może leżeć u podłoża preferencji prawej strony ciała. To nie osoby leworęczne noszą w genach jakąś wyjątkową mutację, ale te uważane za „normalne”, czyli praworęczne. Podczas ewolucji u człowieka musiał się pojawić wariant genu kodujący prawostronność, bo u większości zwierząt preferencje te są rozłożone po równo. Osoby leworęczne są najwyraźniej pozbawione ludzkiego genu „prawostronności”, dlatego asymetria jest u nich mniejsza. Praworęczni mają silniejszą preferencję posługiwania się prawą ręką niż osoby leworęczne do posługiwania się ręką lewą, którzy są częściej oburęczni.

Osoby leworęczne, posiadają predyspozycje, które nie tyle czynią ich lepszymi czy bardziej inteligentnymi, ile które dzięki odpowiedniej stymulacji, mogą zwiększyć ich naturalne możliwości do szybszej nauki czy odnoszenia sukcesów w pewnych dziedzinach sportu. Mogą, choć wcale nie muszą.


źródło: www.huffingtonpost.com, odkrywcy.plwww.newsweek.pl


Lifestyle

6 prostych sposobów na złagodzenie problemów z żołądkiem

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
2 grudnia 2016
Fot. iStock / elenaleonova

Problemy z żołądkiem, spowodowane zbyt obfitymi posiłkami lub zjedzeniem czegoś, co zaszkodziło, nie są czymś szczególnym. Zgaga, ból żołądka, mdłości, nie należą do przyjemnych, ale o ile nie są konsekwencją poważniejszej choroby, poza dyskomfortem, nie narażają nas na większy szwank.

Mimo że większość żołądkowych problemów wynika z błahych przyczyn, nie warto się męczyć. Istnieją sprawdzone sposoby na to, by sobie ulżyć i uspokoić bolący żołądek.

6 pomysłów na wyciszenie kłopotów żołądkowych 

1. Banan kontra refluks

Refluks, czyli zarzucanie do przełyku z żołądka kwaśnej treści pokarmowej, jest bardzo nieprzyjemny. Można z nim walczyć farmakologicznie, można też wesprzeć się bananami. Te owoce są bogate w witaminę B6, która ma dobroczynny wpływ na tego rodzaju problemy. Osoby spożywające więcej owoców i warzyw, rzadziej cierpią z powodu objawów refluksu żołądkowego. W 2006 r. przeprowadzono badanie, podczas którego uczestników podzielono na 2 grupy. Grupa A przyjmowała suplement diety zawierający witaminy B-6, B-12, B-9 wraz z L-tryptofanem, metioniną, betainą i melatoniną, podczas gdy grupa B przyjmowała powszechnie zalecany omeprazol. W ciągu 40 dni wszystkie objawy refluksu kwasu zniknęły w grupie A, co było prawdziwym sukcesem.

2. Łagodząca owsianka

Owsianka jest delikatna i niskotłuszczowa, w dodatku bardzo łatwa do strawienia. Rozmiękłe płatki owsiane bezpiecznie przesuwają się żołądek. Frakcja nierozpuszczalna błonnika zawartego w owsiance m.in. wiąże nadmiar kwasu solnego w żołądku, pomagając przy nadkwasocie i zgadze.

płatki owsiane

Fot. Pixabay / StockSnap / CC0 Public Domain

3.Woda dla rozcieńczenia kwasu żołądkowego

Picie wody jest ważne dla utrzymania zdrowia organizmu, ma również znaczenie przy problemach żołądkowych. Kilka filiżanek wody może złagodzić zgagę, rozcieńczając kwasy żołądkowe. Niestety w przypadku silniejszych problemów, zwykła woda przynosi jedynie tymczasową ulgę. Najlepsza w tej materii jest woda lekko  zasadowa. Według badań,  pH 8,8 alkalicznej wody ma najlepsze korzyści dla chorych.

4. Soda oczyszczona

Soda neutralizuje kwasy żołądkowe i pomaga przy wzdęciach. Należy rozmieszać łyżeczkę sody w szklance wody i wypić. Dobrze jest dodać do szklanki kilku kropli soku cytrynowego, ponieważ zdarza się, że sama soda oczyszczona powoduje wytwarzanie nadmiaru gazów w żołądku. Można również rozpuścić pół łyżeczki proszku do pieczenia w szklance ciepłej wody i wypić taką miksturę. Osoby na diecie niskosodowej nie powinny stosować tego sposobu.

5. Poduszka podczas snu

Wyższe uniesienie korpusu na poduszce podczas snu sprawia, że siła grawitacji działa na korzyść żołądka. Uniesienie głowy i ramion utrudni przesuwanie się kwasu żołądkowego do przełyku, zmniejszając ryzyko wystąpienia zgagi.

Fot. iStock / Yuri_Arcurs

Fot. iStock / Yuri_Arcurs

6. Spanie na lewej stronie

To kolejny, skuteczny pomysł na załagodzenie problemów żołądkowych. Według badań opublikowanych w Journal of Clinical Gastroenterology, spanie na lewym boku pomaga utrzymać treść pokarmową w żołądku, po jego lewej stronie. Szybciej zostanie strawiony zalegający pokarm i zmniejszone ryzyko zgagi czy refluksu.


źródło: www.lifehack.orgwww.poradnikzdrowie.pl


Zobacz także

Apel optymizmu dla powracających do szkoły. Nie jest wcale tak źle, wystarczy spojrzeć na wszystko z innej strony

Dzień #10. Zadbaj o siebie naprawdę. #SlimemGO

Plantwear

Takich prezentów się nie zapomina! Tradycja i nowoczesność. Prezentownik Oh!me 2018