Go to content

Zakładamy się, że o tych miejscach nie słyszałaś! Idealny pomysł na wycieczkę

Nasz kraj skrywa w sobie wiele niesamowitych miejsc posiadających wyjątkowy klimat. Przepiękne jeziora, zaskakujące zabytki i wiele innych atrakcji turystycznych, które warto zobaczyć. Różnorodny krajobraz i przepiękne zakątki sprawiają, że coraz chętniej zostajemy w kraju. Oto kilka miejsc, które warto odwiedzić w długi weekend. To będzie niezapomniana wycieczka!

4 miejsca w Polsce, które warto odwiedzić – długi weekend

Turkusowe Jezioro

fot. iStock

Turkusowe Jezioro wygląda bajecznie! Turkusowa woda i piaszczysta plaże to wymarzone miejsce na wypoczynek. Jezioro znajduje się na wyspie Wolin w województwie zachodniopomorskim. Jego powierzchnia wynosi 6,74 hektara, a głębokość 21,2 metra. Turkusowe Jezioro cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród turystów, przyciąga miłośników wyjątkowych widoków, a także fotografów. Stało się celem podróży turystów z różnych zakątków kraju. Warto jednak mieć na uwadze, że kąpiel w jeziorze jest szczególnie niebezpieczna ze względu na skażenie wody odpadami z elektrowni. Jezioro jest pozostałością po odkrywce węgla brunatnego, powstało w latach 70. XX wieku, po zalaniu wyrobiska wodą. Do jeziora odprowadzane były odpadu z elektrowni, a w wyniku ich mineralizacji woda stała się turkusowa.

Zobacz także: Interesują cię odpowiedzialne podróże? Oto miasta, które musisz znać

Wyspy Zawadowskie

fot. Adrian Grycuk/domena publiczna

Wyspy Zawadowskie to faunistyczny rezerwat przyrody, który został utworzony w 1998 roku. Znajduje się w południowej części Warszawy – na styku Wilanowa i Wawra. Obejmuje wyspy, mielizny, piaszczyste łachy i wody płynące Wisły. Teren stanowi miejsce gniazdowania i żerowania rzadko spotykanych gatunków ptaków i zwierząt związanych ze środowiskiem wodnym, a tym samym jest to miejsce, które powinni odwiedzić miłośnicy zwierząt. Wyspy Zawadowskie oferują wiele wyjątkowych i pięknych tras wartych zobaczenia. Po wypoczynku na piaszczystej plaży, można wybrać się na wycieczkę rowerową – najlepiej koroną wału przeciwpowodziowego. Taka wycieczka to świetna propozycja dla całej rodziny.

Jezioro Czorsztyńskie

fot. Dariusz Staniszewski/pexels.com
Dariusz Staniszewski/pexels.com

To przepiękny zbiornik wodny znajdujący się w powiecie małopolskim, na Dunajcu. Położony jest w otulinie Pienińskiego Parku Narodowego. To magiczne miejsce położone jest u podnóża dwóch zamków, wśród zielonych pagórków. Zamek w Czorsztynie i w Niedzicy to średniowieczne warownie położone na przeciwległych brzegach Dunajca. Obydwa obiekty zostały udostępnione do zwiedzania. Jezioro Czorsztyńskie zostało uznane za jedno z piękniejszych jezior w Polsce. Rejs po jeziorze to doskonała propozycja zarówno dla tych, którzy poszukują przepięknych widoków, jak i tych, którzy marzą o chwili relaksu i wytchnienia. Teren w pobliżu jeziora przystosowany jest do wielu atrakcji na świeżym powietrzu. Szlak rowerowy prowadzi aż do samego wnętrza Pienin!

Zobacz także: Sprytne triki na tańsze wakacje – naprawdę sporo zostaje w kieszeni!

Polskie Malediwy

Polskie Malediwy, czyli Park Gródek w Jaworznie, położone są w północno-wschodniej części miasta. Jezioro znajduje się na terenie starego kamieniołomu. Główną atrakcją turystyczną jest zbiornik wodny Wydra, a jego przepiękna, turkusowa barwa zachwyca wszystkich turystów. Turkusowy odcień nie jest jednak dziełem natury, a efektem działalności kamieniołomu i pozostałymi związkami chemicznymi, które zabarwiły wodę na właśnie taki niesamowity odcień. Park Gródek to niezwykle malownicze miejsce, otoczone lasami i majestatycznymi skałami. Miejsce to słynie również z dwóch ścieżek dydaktycznych, dzięki którym możemy zgłębić swoją wiedzę z zakresu przyrody.