Lifestyle

Wszystkie kobiety po 30-tym roku życia powinny przejść badanie jak Angelina Jolie

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
23 stycznia 2018
Georges Biard [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
 

Usłyszałam ostatnio od znajomej, której mama zmarła na nowotwór: „Nie badam sobie piersi, bo boję się, że coś wykryję”. Trudno mi było uwierzyć w to, co mówiła, bo przecież nieustannie słyszymy, że rak wcześnie wykryty daje zdecydowanie większe szanse na wyleczenie. 

Pamiętam dyskusję, która rozgorzała po tym, gdy Angelina Jolie zdecydowała na podwójną mastektomię, po tym, gdy wykryto u niej mutację genów BRCA1 lub BRCA2 zwiększające ryzyko zachorowania na raka piersi i jajników. Nie ulega jednak wątpliwości, że decyzja Angeliny Jolie wywołała dyskusję na temat słuszności takich działań. Dzisiaj eksperci tłumaczą, że każda kobieta po 30 roku życia powinna zdecydować się na badanie pod kątem wystąpienia u niej wadliwych genów. Przesiewowe badania zdecydowanie zmniejszyłyby liczbę zachorowań na raka piersi i jajników i zmniejszyło nakład finansowy na ich leczenie, co nie jest bez znaczenia.

Być może kobiety obciążone genetycznie ryzykiem nowotworu zdecydowałby się na mastektomię czy usunięcie jajników, jako środka zapobiegawczego.

Wcześniejsze badania wykazały, że kobiety z mutacją genu BRCA 1 lub BRCA2 mają między 17-44% szansą na wystąpienie raka jajnika a 69-72% szansą na rozwój raka piersi w ciągu całego ich życia.Wśród kobiet, które nie mają mutacji genowych, ryzyko raka jajnika wynosi zaledwie 2%, a raka piersi około 12,5%. Badania mające na celu ustalenie występowania mutacji genów mogłyby uratować życie wielu kobiet.

Czy zdecydowałybyście się na takie badania? Uważacie, że powinny być obowiązkowe?


źródło: huffingtonpost.com

 


Lifestyle

Koła i kwadraty – must have sezonu SS18, czyli nowe inspiracje Anny Samków

Redakcja
Redakcja
23 stycznia 2018
Fot. Materiały prasowe
 

Sztuka najlepiej przedstawia piękno, a połączenie z kobiecą urodą, to duet najbardziej pożądany. Z pasji tworzenia rzeczy pięknych projektantka Anna Samków, stworzyła nową kolekcję inspirowaną figurami geometrycznymi – kołem i kwadratem.

KOŁO i KWADRAT łączy prostota form i wyrafinowana faktura biżuterii. Wyjściem do projektowania obu kolekcji była linia, dlatego też ich premiera odbyła się równolegle.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

W kolekcji KWADRAT linia staje się odcinkiem, bądź figurą zamkniętą. Wyginana pod kątem, tworzy formy na pozór kanciaste, które mimo swego kształtu wygodnie i miękko układają się na ciele. Kolekcja KWADRAT to szeroki wybór pierścionków, kolczyków, naszyjników  i bransoletek o różnych grubościach i wielkościach. Seria zawiera ascetyczne i minimalistyczne formy urzekające swą prostotą. Niektóre modele ozdobione zostały cyrkoniami, które swym blaskiem rozświetlają całe kompozycje.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Z linii, w kolekcji KOŁO, uformowana została figura swym kształtem przypominająca koło. Pozornie klasyczny, okrągły kształt został przełamany. Projektantka stworzyła falujące i iluzoryczne płaszczyzny. Kolekcja KOŁO to szeroki wybór pierścionków, kolczyków, naszyjników i bransoletek o organicznych kształtach, to także nieoczywista zabawa płaszczyznami, wykorzystująca intrygujące kropelki srebra na powierzchniach.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Każda stworzona forma ma swój początek i każda z nich ma swój czas ukończenia, ten czas to chwila, w której został wykonany ostatni ruch narzędziem, nadający ostateczny kształt powstałej rzeźbie. Zgodnie z tą myślą klasyczną nazwę produktu zastąpiłam podaniem godziny ukończenia pracy. –mówi projektantka Anna Samków.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Obie kolekcje wykonano ręcznie, ze srebra próby 925 (częściowo odzyskanego w trakcie recyclingu) lub srebra i mosiądzu pozłacanego 24 karatowym złotem.

Te małe biżuteryjne rzeźby o nieregularnej strukturze zostały zaprojektowane z myślą o tym, by każda kobieta miała możliwość stworzenia własnego, a zarazem unikalnego połączenia. Biżuteria ANNA SAMKÓW wykonywana jest ręcznie z najwyższej jakości materiałów z dbałością o detale. Każdy przedmiot powstający w pracowni nosi cechy unikatu, pojedyncze egzemplarze mogą być jedynie do siebie podobne i tworzą limitowaną serię.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

W dzisiejszych czasach potrzebujemy mocy, która doda nam siły i będzie nas chronić przed wpływami zewnętrznymi. Biżuteria ANNA SAMKÓW daje poczucie bliskości z naturą, staje się talizmanem, który ma za zadanie troszczyć się o swoich właścicieli, być zawsze blisko ich duszy i ciała.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Wszystkie modele i wzory biżuterii ANNA SAMKÓW dostępne w sklepie na www.annasamkow.com. Do sesji lookbook obu kolekcji pozowała modelka Paulina Matusiak, która stanęła przed obiektywem samej projektantki Anny Samków.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Projektantka Anna Samków należąca do Związku Artystów Polskiej Sztuki Użytkowej, stworzyła markę biżuterii artystycznej ANNA SAMKÓW. Artystka projektuje i własnoręcznie wykonuje autorską biżuterię ze srebra, złota, mosiądzu, naturalnych kamieni, pereł, kryształów i bursztynu. W swej twórczości porusza się pomiędzy minimalizmem, a bogactwem form
i dodatków. Pracuje blisko natury jest ona dla niej inspiracją, źródłem energii i pobudza wyobraźnię. W swoich pracach umieszcza kształty tworzone przy użyciu materiałów organicznych, takich jak skórki z banana płatki kwiatów, liście roślin, mchy i paprocie. Dzięki czemu uzyskuje niepowtarzalne wzory. Wiele z tych naturalistycznych inspiracji pochodzi
z dziecięcych wspomnień artystki, spacerów po lesie i rodzinnym ogrodzie.


Artykuł powstał we współpracy z Biżuteria ANNA SAMKÓW 


Lifestyle

Lubisz gotować dla siebie i innych? Czerpiesz z tego nieoczywiste korzyści!

Redakcja
Redakcja
22 stycznia 2018
Fot. iStock/Marco_Piunti

Lubicie gotować? Jest coś wyjątkowego w przygotowywaniu jedzenia od podstaw. Od kupna składników, układania ich na blacie, aż po smakowanie, jak wszystko wyszło. Psycholodzy mówią, że istnieje wiele korzyści wynikających z gotowania i nie chodzi tylko o zaspokojenie naszego głodu czy zachcianek. 

Podobnie jak w przypadku malowania czy tworzenia muzyki, gotowanie jest punktem wyjścia do twórczej ekspresji, co pomaga w radzeniu sobie ze stresem, bo w ten sposób możemy wyrazić siebie. Ponadto przygotowywanie posiłków jest także sposobem na praktykowanie uważności, odwieczną techniką zwalczania lęku i maksymalizowania szczęścia. Eksperci zwracają uwagę na pieczenie, które wymaga dużej uwagi. Jeśli skupiasz się na zapachu i smaku, na byciu obecnym w tym, co tworzysz, na samym akcie uważności, może to być twój faktyczny sposób na walkę ze stresem.

Ci, którzy zmagają się z depresją, znajdują ukojenie w pieczeniu, ponieważ odsuwają swój umysł od smutnych myśli i zmuszają się do skupienia się na kulinarnym zadaniu, którego efekty można dzielić z innymi.

Mój syn mówi, że największą przyjemnością, jaką można zrobić drugiej osobie, jest ugotowanie jej czegoś smacznego. Dużo w tym prawdy, ponieważ przygotowanie jedzenia dla rodziny czy przyjaciół może być formą komunikacji, wyrażania uczuć – oznaką wdzięczności, sympatii. Jedzenie może być wyrazem miłości.

Gotując dla kogoś, dajemy mu część siebie, część swojego czasu, uwagi.To forma altruizmu, który sprawia, że czujemy się lepiej, że mamy poczucie zrobienia czegoś dobrego dla świata, co może poprawić nasze samopoczucie i sprawić, że dobrze myślimy o sobie, że nasza „ważność” w relacjach z innymi wzrasta.

Jak widać gotowanie ma wiele ukrytych korzyści, które wpływają na nas pozytywnie. Także, gotujmy na zdrowie nie tylko fizyczne, ale też psychiczne.


źrodło: countryliving.com

 


Zobacz także

Czy przyrzekał jej, że odejdzie od żony? Nie. A żonie przecież przysięgał w kościele nawet

„Drogie panie, pewnie wiecie, że mamy coś takiego jak jądra. Ucisku one nie lubią”. Faceci oburzeni zakazem rozsiadania się

Obie wiemy, że twoje życie nie przypomina tej cukierkowej idylli. Chcę ci powiedzieć: złe chwile przemijają