Para doskonała? Nie wiadomo, czy taka istnieje, bo każdy ma inny przepis na idealny związek. Życzymy sobie, by rozumieć się z partnerem w pół słowa, mieć podobny gust, pasje i marzenia. Marzymy o wielkich uniesieniach, doskonałym dopasowaniu, życiu bez kłótni, zazdrości i podejrzeń. Wierzymy, że zgadzanie się ze sobą w każdej kwestii gwarantuje szczęście i długie, zgodne życie we dwoje.
Życie pisze przewrotne scenariusze i oczekiwanie perfekcyjnego związku jest nierealne, a nawet szkodliwe. Zbyt wiele par — zarówno w krótszym, jak i dłuższym stażem — wpada w pułapkę wierząc, że istnieje „idealny związek”.
Sami tworzymy nierealne oczekiwania
W większości porównujemy swoje relacje z relacjami innych, do czego prowokują portale społecznościowe. Znajomi chwalą się wspaniałymi rzeczami, które robią dla nich ich partnerzy — kwiaty, kolacje, szalone wypady. Zazdrościmy tego nie pamiętając, że relacje w mediach społecznościowych są filtrowane i widać tylko cudowne urywki wielkiej miłości. Zapominamy, że nikt nie publikuje zdjęć z ich kłótni i nie obnaża poczucia samotności. To sprawia, że próbujemy ukształtować swoich partnerów na wzór tego, co widzimy u innych. Jednak opierając się o nierealistyczne oczekiwania, stawiamy wymagania, które po prostu są zbyt wysokie. A gdy partner nie może ich spełnić, jesteśmy rozczarowani „miłością”, która nie sprostała marzeniom.
4 kroki, które pomogą realnie podejść do związku
Sama miłość nie wystarczy i nadmierne oczekiwania niszczą związki. Pary, które myślą w ten sposób rozczarowują się, rozstają i szukając szczęścia gdzie indziej, popełniają te same błędy. Mają nadzieję znaleźć kogoś, kto pasuje do ich formy, nie wiedząc, że wymagają zbyt wiele. Jeśli ty również wierzysz w miłość idealną, możesz zrobić wiele, by w porę zmienić swoje oczekiwania względem partnera.
1. Nie każ się mu domyślać
Obniżając swoje wymagania nie chodzi o to, by było ci obojętne, co oferuje co partner. Ale by dojść z nim do porozumienia, mów otwarcie o tym, czego oczekujesz i wypracujcie kompromis.
2. Bądź ze sobą uczciwa
Czy jeśli pracujesz i nie masz na nic innego sił i czasu, czy możesz wymagać, by partner w każdej wolnej chwili organizował wasz wspólny czas? Nie oczekuj od partnera, że wykona wszystko to, na co tobie brakuje sił czy chęci. Wykreśl ze swojej listy wymagań to, czego sama nie jesteś wstanie dla niego zrobić.
3. Zostaw na liście tylko uzasadnione oczekiwania
Fakt, że ty możesz sprostać wyśrubowanym oczekiwaniom, nie oznacza to, że twój partner także jest w stanie. Bądź sprawiedliwa i zostaw na liście tylko to, co jest wam naprawdę do szczęścia potrzebne.
4. Zapomnij o wizji pary idealnej
Przestań gonić za idealną relacją. Nadmierne oczekiwania sabotują nie tylko twojego partnera, ale ciebie i twój związek. Realistyczna relacja jest pełna wyzwań i wymaga kompromisów, na czym powinnaś się skupić.
źródło: www.lifehack.org