Go to content

Co się zmieni w twoim ciele, kiedy schudniesz choć 5 kg? 7 ważnych zmian

utrata wagi, Co się zmieni w twoim ciele, kiedy schudniesz choć 5 kg?
fot. agrobacter/iStock

Ludzki organizm jest zobliogowany do przechowywania tłuszczów w ciele, aby stawić czoła ewentualnemu głodowi, co powoduje, że nasze ciała przywierają do tłuszczów i opierają się próbom ich spalania poprzez zwiększenie poziomu hormonu pobudzającego apetyt (greliny) i zmniejszenie ilości hormonu, który go hamuje (leptyny). Spożywanie większej ilości kalorii, niż twój organizm potrzebuje do wykonywania swoich podstawowych funkcji, powoduje, że nadwyżkę przekształca on w tłuszcze, które przechowuje w komórkach tłuszczowych, co spowoduje przyrost masy ciała. Według profesora Josepha Homarda, kiedy stosujesz dietę, „organizm jest zmuszony do spalania zmagazynowanych tłuszczów, aby zrekompensować brak energii”, co powoduje kurczenie się komórek tłuszczowych i redukcję masy ciała.

Istnieje jednak wstępny etap, który trwa kilka dni lub tygodni, poprzedzający ten proces, w którym organizm spala zmagazynowane węglowodany i białka oraz dużą ilość wody, zanim zacznie spalanie tłuszczu i zmniejszanie masy ciała. To jest to mityczne 5 kg, których brak możemy zauważyć w lustrze. Np. na twarzy.

1. Zmniejszy się ryzyko wystąpienia udaru i zawału

Wraz z rosnącymi oponkami, czyli odkładającym się w organizmie tłuszczykiem, wzrasta poziom trój glicerydów. Ich zbyt wysokie stężenie podnosi ryzyko wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu. Kiedy chudniemy, zmniejsza się nie tylko masa ciała, ale i poziom trój glicerydów. Jego poziom nie powinien przekraczać wartości 130 mg/dl. Według badań osoby szczuplejsze mają również niższy poziom „złego” cholesterolu (LDL) i wyższy poziom cholesterolu „dobrego” (HDL) – to również ma bezpośredni wpływ na występowanie chorób układu krążenia.

Dr Homard w artykule opublikowanym w medycznym magazynie „Nutrition” pisze, że ciśnienie krwi bardzo szybko dostosowuje się do początku utraty wagi. „Utrata wagi tylko o jeden kilogram obniża stopień pomiaru ciśnienia krwi, co jest ważne dla zmniejszenia ryzyka chorób serca”. Według Kliniki Mayo, im więcej ważysz, tym większe ryzyko zawału serca i udaru mózgu.

Odchudzanie nie jest proste. Zrób to (z) głową

2. Gdy schudniesz 5 kg zmniejszysz ryzyko wystąpienia cukrzycy typu II

Zmniejszając masę ciała przywracasz mu lepszą kontrolę, utrata wagi pozwala na łatwiejszą regulację poziomu cukru we krwi. To zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II – czyli tę wywołaną przez nasze grzeszki. Warto wiedzieć, że tłuszcz w okolicy brzusznej wpływa na pojawienie się tzw. insulinoodporności — w efekcie trzustka pracuje ciężej, aby uzyskać więcej insuliny, a mimo to poziom cukru może być nadal zbyt wysoki. Bardzo szkodliwy stan dla naszego ciała.

3. Odciążysz stawy

Im więcej ważysz, tym gorszą robotę do odwalenia mają twoje stawy i kości. Bolący kręgosłup to pikuś, w porównaniu z tym, co fundujesz reszcie ciała. Im większe przeciążenia i nacisk na stawy, tym szybciej zużywa się chrząstka stawowa. Efekty? Stany zapalne i ból. Minus 5 kilogramów, odciąży twoje stawy i kręgosłup.

Kiedy dietetyk może pomóc? Odchudzanie pod okiem specjalisty

4. Gdy schudniesz 5 kg obniżysz ciśnienie krwi

Kolejny problem, który pojawia się wraz z przyciasnymi spodniami to – ciśnienie krwi.

Osoby z nadmierną masą ciała mają problemy ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi, ponieważ krew krąży po dodatkowej masie, a tym samym wywiera mocniejszy nacisk na ściany tętnic, uszkadzając je.  To sprawia, że serce wykonuje cięższą pracę. Nadciśnienie tętnicze jest nazywane „cichym zabójcą”, rozwija się powoli i dopiero po wielu latach uszkadza serce, naczynia krwionośne, nerki, mózg oraz inne narządy.

5. Zmniejszysz ryzyko pojawienia się nowotworu

Osoby szczuplejsze są mniej narażone na wystąpienie niektórych nowotworów, dlaczego? Wiąże się to z poziomem hormonów. U osób otyłych hormony takie, jak: estrogeny, insulina, czy androgeny; często występują w bardzo wysokich stężenia. Ma to wpływ na rozwój nowotworów, np.: raka piersi, jajników czy szyjki macicy.

Dieta Kwaśniewskiego – na czym polega ten sposób na szybkie odchudzanie? Zalety i wady diety optymalnej

6. Gdy schudniesz 5 kg będziesz miała lepszy seks!

Osoby z nadwagą rzadziej uprawiają seks. Bardzo często powodem są kompleksy, brak pewności siebie czy brak energii. Szczuplejsza sylwetka to nie tylko atrakcyjność fizyczna, ale i większe możliwości wygibasów z ukochanym. 😉

Sprawniejsze ciało = lepszy seks!

7. Będziesz lepiej spać

Dobrą wiadomością jest to, że utrata 5 kilogramów wagi może poprawić jakość twojego snu. Potwierdzają to badania, przeprowadzone przez naukowców z Johns Hopkins University School of Medicine, w których 77 ochotników cierpiących na nadwagę i zaburzenia snu poddano diecie odchudzającej oraz ćwiczeniom. Po 6 miesiącach grupa straciła 15 funtów (ponad 7 kilogramów) i 15 procent tłuszczu z brzucha, a ich wyniki snu poprawiły się o prawie 20 procent.