Zdrowie

Co się zmieni w twoim ciele, kiedy schudniesz choć 5 kg? 7 ważnych zmian

Redakcja
Redakcja
17 marca 2022
Co się zmieni w twoim ciele, kiedy schudniesz choć 5 kg?
fot. agrobacter/iStock
 

Ludzki organizm jest zobliogowany do przechowywania tłuszczów w ciele, aby stawić czoła ewentualnemu głodowi, co powoduje, że nasze ciała przywierają do tłuszczów i opierają się próbom ich spalania poprzez zwiększenie poziomu hormonu pobudzającego apetyt (greliny) i zmniejszenie ilości hormonu, który go hamuje (leptyny). Spożywanie większej ilości kalorii, niż twój organizm potrzebuje do wykonywania swoich podstawowych funkcji, powoduje, że nadwyżkę przekształca on w tłuszcze, które przechowuje w komórkach tłuszczowych, co spowoduje przyrost masy ciała. Według profesora Josepha Homarda, kiedy stosujesz dietę, „organizm jest zmuszony do spalania zmagazynowanych tłuszczów, aby zrekompensować brak energii”, co powoduje kurczenie się komórek tłuszczowych i redukcję masy ciała.

Istnieje jednak wstępny etap, który trwa kilka dni lub tygodni, poprzedzający ten proces, w którym organizm spala zmagazynowane węglowodany i białka oraz dużą ilość wody, zanim zacznie spalanie tłuszczu i zmniejszanie masy ciała. To jest to mityczne 5 kg, których brak możemy zauważyć w lustrze. Np. na twarzy.

1. Zmniejszy się ryzyko wystąpienia udaru i zawału

Wraz z rosnącymi oponkami, czyli odkładającym się w organizmie tłuszczykiem, wzrasta poziom trój glicerydów. Ich zbyt wysokie stężenie podnosi ryzyko wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu. Kiedy chudniemy, zmniejsza się nie tylko masa ciała, ale i poziom trój glicerydów. Jego poziom nie powinien przekraczać wartości 130 mg/dl. Według badań osoby szczuplejsze mają również niższy poziom „złego” cholesterolu (LDL) i wyższy poziom cholesterolu „dobrego” (HDL) – to również ma bezpośredni wpływ na występowanie chorób układu krążenia.

Dr Homard w artykule opublikowanym w medycznym magazynie „Nutrition” pisze, że ciśnienie krwi bardzo szybko dostosowuje się do początku utraty wagi. „Utrata wagi tylko o jeden kilogram obniża stopień pomiaru ciśnienia krwi, co jest ważne dla zmniejszenia ryzyka chorób serca”. Według Kliniki Mayo, im więcej ważysz, tym większe ryzyko zawału serca i udaru mózgu.

Odchudzanie nie jest proste. Zrób to (z) głową

2. Gdy schudniesz 5 kg zmniejszysz ryzyko wystąpienia cukrzycy typu II

Zmniejszając masę ciała przywracasz mu lepszą kontrolę, utrata wagi pozwala na łatwiejszą regulację poziomu cukru we krwi. To zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II – czyli tę wywołaną przez nasze grzeszki. Warto wiedzieć, że tłuszcz w okolicy brzusznej wpływa na pojawienie się tzw. insulinoodporności — w efekcie trzustka pracuje ciężej, aby uzyskać więcej insuliny, a mimo to poziom cukru może być nadal zbyt wysoki. Bardzo szkodliwy stan dla naszego ciała.

3. Odciążysz stawy

Im więcej ważysz, tym gorszą robotę do odwalenia mają twoje stawy i kości. Bolący kręgosłup to pikuś, w porównaniu z tym, co fundujesz reszcie ciała. Im większe przeciążenia i nacisk na stawy, tym szybciej zużywa się chrząstka stawowa. Efekty? Stany zapalne i ból. Minus 5 kilogramów, odciąży twoje stawy i kręgosłup.

Kiedy dietetyk może pomóc? Odchudzanie pod okiem specjalisty

4. Gdy schudniesz 5 kg obniżysz ciśnienie krwi

Kolejny problem, który pojawia się wraz z przyciasnymi spodniami to – ciśnienie krwi.

Osoby z nadmierną masą ciała mają problemy ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi, ponieważ krew krąży po dodatkowej masie, a tym samym wywiera mocniejszy nacisk na ściany tętnic, uszkadzając je.  To sprawia, że serce wykonuje cięższą pracę. Nadciśnienie tętnicze jest nazywane „cichym zabójcą”, rozwija się powoli i dopiero po wielu latach uszkadza serce, naczynia krwionośne, nerki, mózg oraz inne narządy.

5. Zmniejszysz ryzyko pojawienia się nowotworu

Osoby szczuplejsze są mniej narażone na wystąpienie niektórych nowotworów, dlaczego? Wiąże się to z poziomem hormonów. U osób otyłych hormony takie, jak: estrogeny, insulina, czy androgeny; często występują w bardzo wysokich stężenia. Ma to wpływ na rozwój nowotworów, np.: raka piersi, jajników czy szyjki macicy.

Dieta Kwaśniewskiego – na czym polega ten sposób na szybkie odchudzanie? Zalety i wady diety optymalnej

6. Gdy schudniesz 5 kg będziesz miała lepszy seks!

Osoby z nadwagą rzadziej uprawiają seks. Bardzo często powodem są kompleksy, brak pewności siebie czy brak energii. Szczuplejsza sylwetka to nie tylko atrakcyjność fizyczna, ale i większe możliwości wygibasów z ukochanym. 😉

Sprawniejsze ciało = lepszy seks!

7. Będziesz lepiej spać

Dobrą wiadomością jest to, że utrata 5 kilogramów wagi może poprawić jakość twojego snu. Potwierdzają to badania, przeprowadzone przez naukowców z Johns Hopkins University School of Medicine, w których 77 ochotników cierpiących na nadwagę i zaburzenia snu poddano diecie odchudzającej oraz ćwiczeniom. Po 6 miesiącach grupa straciła 15 funtów (ponad 7 kilogramów) i 15 procent tłuszczu z brzucha, a ich wyniki snu poprawiły się o prawie 20 procent.

 

 

 


Zdrowie

Karolina Bielawska została Miss Świata!

Redakcja
Redakcja
17 marca 2022
Karolina Bielawska, fot. Instagram Karoliny i Instagram Miss World
 

Karolina Bielawska, reprezentantka Polski, otrzymała koronę 70. Miss Świata! 40 półfinalistek wróciło do Portoryko po tym, jak grudniowy finał na wyspie musiał zostać przełożony z powodu wybuchu koronawirusa. Wyczekiwany finał Miss World był transmitowany na całym świecie do ponad 100 krajów. Kim jest piękna Polka? 

Po przyjęciu korony od poprzedniej Miss Świata Toni-Ann Singh zapłakana Karolina powiedziała:

„Kiedy usłyszałam moje imię, byłam zszokowana, nadal nie mogę w to uwierzyć. Mam zaszczyt nosić koronę Miss World i nie mogę się doczekać aż zabiorę się do pracy. Zapamiętam ten niesamowity moment do końca życia”.

Pierwszą vice miss została reprezentantka USA Shree Saini, drugą piękność z Wybrzeża Kości Słoniowej, Olivia Yace.

 

Karolina jest obecnie na studiach magisterskich z zarządzania i chciałaby zrobić tam doktorat. Karolina pracuje również jako modelka. Lubi pływać i nurkować oraz grać w tenisa i badmintona. Ma nadzieję, że pewnego dnia zostanie mówcą motywacyjnym.

Karolina jest również pasjonatką wolontariatu, w który jest bardzo zaangażowana. Projekt charytatywny Karoliny to  „Zupa Na Pietrynie” – akcja zapewnia stałą pomoc osobom w kryzysie bezdomności, a także zajmuje się uświadamianiem tego problemu i walką z wykluczeniem społecznym. W każdą niedzielę dostarczają ciepłe posiłki, paczki żywnościowe, napoje, odzież, maski, porady prawne i profesjonalną pomoc medyczną dla prawie 300 potrzebujących w Łodzi. Wiele z tych osób nie miało dostępu do zarejestrowania się w celu otrzymania szczepionki przeciw COVID-19, ale projekt był w stanie uzyskać takie pozwolenie rządowe dla ponad 400 osób. W ramach projektu zbudowano także pierwszą Łazienkę Społeczną dla osób w kryzysie bezdomności w Łodzi.

Do tej pory Polce tylko raz udało się zostać Miss World. Koronę najpiękniejszej kobiety świata w 1989 r. zgarnęła Aneta Kręglicka. Blisko tego sukcesu były też Ewa Wachowicz – Miss Polonia 1992 (4. miejsce) oraz Katarzyna Borowicz – Miss Polonia 2004 (4. miejsce i tytuł Queen of Europe).

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Miss World (@missworld)


Zdrowie

Omenaa Foundation z markami CCC i eobuwie.pl we wspólnej akcji na rzecz dzieci z Ukrainy

Redakcja
Redakcja
17 marca 2022

„Zostań kim chcesz” to akcja charytatywna fundacji Omeny Mensah, w ramach której powstała limitowana kolekcja butów sportowych dla dzieci i dorosłych, z których dochód wesprze edukację dzieci z Ukrainy oraz dzieci z polskich domów dziecka, a także Ghany. Pierwsza linia butów z rysunkami podopiecznych Omenaa Foundation przedstawiającymi ich wymarzone zawody, już dostępna jest w sprzedaży na eobuwie.pl. Druga w sklepach CCC pojawi się 1 kwietnia.

Obok pomysłodawczyni Omeny Mensah, ambasadorami tego projektu zostali: Małgorzata Rozenek-Majdan i Radosław Majdan z dziećmi, Dorota Gardias z córką, Zosia Ślotała-Haidar z dziećmi, Cezary Pazura, a także Wojciech Sikora.

„Akcję Zostań kim chcesz planowaliśmy od blisko roku. Początkowo miała wpierać naszych podopiecznych z Ghany i dzieci z polskich domów dziecka” – mówi Omenaa Mensah inicjatorka projektu i dodaje – „Wybuch wojny w Ukrainie zmienił nasze pierwotne plany, bo do grona tych najbardziej potrzebujących dołączyły także dzieci z Ukrainy, które także otrzymują od nas pomoc. W Omenaa Foundation stawiamy na długofalowe i mądre pomaganie, które pozwoli na kontunuowanie edukacji tym dzieciom, które wraz z rodzicami uciekły przed wojną do Polski, ale także dzieciom z ukraińskich domów dziecka, które przywożone są do Polski. Według oficjalnych informacji do naszego kraju może trafić blisko 8 tys. sierot z Ukrainy. Pomagamy w ich transporcie do Polski oraz alokacji w nowych placówkach. Fundusze, które uzyskamy z akcji „Zostań kim chcesz” przeznaczymy w pierwszej kolejności dla potrzebujących dzieci  z Ukrainy.”

Wybuch wojny w Ukrainie to wielka tragedia, która niesie za sobą śmierć, zniszczenie i tysiące uchodźców, którzy za granicą szukają bezpiecznej przystani dla swoich rodzin. Jej ofiarami są zwłaszcza dzieci, które z dnia na dzień musiały opuścić swój dom, szkołę i przyjaciół. Omenaa Mensah nie pozostaje obojętna na ich krzywdę. Od początku wojny wraz ze swoją fundacją przystąpiła do działania pomagając uchodźcom z Ukrainy w znalezieniu dla ich dzieci żłobka, przedszkola, szkoły, a także zorganizowania dla nich bezpłatnych zajęć nauki języka polskiego, czy zapewnienia niezbędnego wsparcia psychologicznego. Aktywnie pomaga również w transporcie do Polski sierot z Ukrainy.

Jednocześnie fundacja pracuje nad tworzeniem ośrodków dla matek i dzieci z długofalowym i systemowym wsparciem, w których dzieci znajdą możliwość edukacji i rozwoju, a matki będą mogły liczyć na pomoc w zakresie aktywizacji zawodowej, aby jak najszybciej mogły uniezależnić się od innych.

Buty, które pomagają

Działania fundacji można wspierać na równe sposoby: wpłacając środki, zgłaszając swoją pomoc, ale także kupując buty z charytatywnej kolekcji „Zostań kim chcesz”.

„Buty są wyjątkowe, bo pomagają dzieciom, ale też zostały stworzone wspólnie z nimi.” – tłumaczy Omenaa Mensah – „Są ozdobione oryginalnymi rysunkami dzieci z domów dziecka przedstawiającymi ich wymarzone zawody, które według nich w dorosłym życiu pozwolą im na realizację życiowych celów. Od początku istnienia mojej fundacji podkreślam, że solidna edukacja to klucz do realizacji dziecięcych marzeń. Dlatego dochód ze sprzedaży butów wspiera rozwój i edukację tych najbardziej potrzebujących dzieci.”

Akcja „Zostań kim chcesz” łączy dzieci z Ukrainy, z dziećmi z polskich domów dziecka oraz podopiecznych Omenaa Foundation z Ghany, bo cały dochód fundacja przeznacza właśnie na ich edukację. W ramach kolekcji powstały dwie linie butów. Pierwsza zawierająca 6 modeli w tym 2 modele dla małych dzieci, 2 modele dla starszych dzieci, oraz po jednym modelu męskim i damskim – już od 14 marca dostępna jest na stronie eobuwie.pl. Druga oferuje 13 modeli obuwia dziecięcego, 4 obuwia damskiego oraz 4 męskiego i do sprzedaży wejdzie 1 kwietnia, a będzie można ją kupić w wybranych sklepach CCC w Polsce, ale także Czechach, Rumunii, Słowacji i na Węgrzech oraz online na ccc.eu.

Do promocji charytatywnych butów chętnie włączyli się przedstawiciele świata show-biznesu. Ambasadorami projektu zostali: Małgorzata Rozenek-Majdan, Radosław Majdan, Cezary Pazura, Dorota Gardias, Zosia Ślotała-Haidar oraz Wojciech Sikora, którzy ze swoimi dziećmi i podopiecznymi z polskich domów dziecka wzięli udział we wspólnej sesji zdjęciowej promującej akcję.


Omenaa Foundation

Omenaa Foundation to charytatywna organizacja pozarządowa, której założycielką i prezeską jest Omenaa Mensah. Fundacja przede wszystkim działa w obszarze szeroko rozumianej edukacji. Wspiera dzieci, które nie mają do niej dostępu. Dlatego właśnie fundacja wybudowała szkołę KIDS HAVEN SCHOOL dla dzieci ulicy w Ghanie. Organizacja pomaga także najbardziej potrzebującym dzieciom w Polsce, np. podopiecznym z domów dziecka czy rodzin zastępczych, organizując dla nich sprzęt komputerowy, i inne pomoce naukowe. Obecnie wpiera też dzieci z Ukrainy, pomaga w bezpiecznym transporcie dzieci do Polski oraz organizuje dla nich nowoczesny ośrodek edukacji i wsparcia w Warszawie, a także wspiera liczne placówki w Polsce organizujące podobną pomoc.


Zobacz także

Nie możesz przestać ziewać? Być może dotyczy cię któraś z 7 poważnych przyczyn nadmiernej senności

Dieta bananowa - 3,7 i 30-dniowa, zasady, zalety

Dieta bananowa 3,7 i 30-dniowa. Czy warto po nią sięgnąć?

Dodajesz cytrynę do herbaty i popijasz nią ciasto? Niedobrze, oj niedobrze