Go to content

Uzależnienia – poważny problem XXI wieku

fot. materiały prasowe

Problem uzależnień nie jest nowy, jednak w obecnych czasach nabrał zupełnie innego znaczenia. Wszystko z powodu wielkiej liczby pokus, do których ludzie mają codziennie prosty dostęp. Z powodu problemów, jakich mogą nastręczać uzależnienia, niezwykle ważne jest ich prawidłowe leczenie.

Różnorodność problemów

Pierwsze, co należy wiedzieć o uzależnieniach, to fakt, że mogą pojawiać się na wielu różnych płaszczyznach. Nie kończą się na klasycznych środkach, takich jak alkohol, papierosy czy narkotyki, ale obejmują ogromną skalę problemów, które mogą dotknąć każdego. Wśród najczęściej występujących warto wymienić, choćby uzależnienie od hazardu, komputera, zakupów czy seksu. Każde z nich może być przyczyną niekorzystnych zmian w życiu, które prowadzą do strat materialnych, ale także kłopotów w życiu osobistym, zawodowym czy w relacjach z najbliższymi.

Uzależnienie od leków i suplementów. Czy dotyczy także ciebie?

Jednym z uzależnień, z którymi często borykają się ludzie, a o jakim rzadko się mówi, jest uzależnienie od leków i/lub suplementów. Zewsząd napływają do nas reklamy namawiające do przyjmowania różnorodnych środków farmaceutycznych i wspomagających, które utrzymują, że wystarczy tylko jedna tabletka dziennie, aby osiągnąć poprawę zdrowia. Przekonują, aby kupować wiele różnych środków na kolejne schorzenia i problemy.

Niestety istnieje szereg osób, które łatwo przekonać do zakupu kolejnych preparatów, jedne na stawy, inne na oczy, czy na wzmocnienie włosów i paznokci. Dochodzą do tego jeszcze witaminy oraz w przypadku niektórych osób tabletki odchudzające. Po takich dawkach często pojawia się niestrawność, co z kolei skutkuje kolejnymi preparatami – tym razem na trawienie i wątrobę.

W taki właśnie sposób powstawać może uzależnienie od leków, które przeradza się w pewnej chwili w poważny problem. Powoduje bowiem dyskomfort fizyczny, spowodowany zbyt dużą ilością tabletek i kapsułek, a także psychiczny, związany z ciągłą potrzebą wypróbowywania nowych preparatów. Te często powodują coraz większe problemy zdrowotne, a to z kolei wzmaga frustrację i poszukiwanie nowych środków. W ten sposób zamyka się błędne koło, z którego trudno wyjść, jak z każdego innego uzależnienia.

Leczenie uzależnienia z pomocą specjalistów

Jeśli zauważasz u siebie lub u bliskich osób objawy uzależnienia od leków, innych substancji lub jakichkolwiek czynności, które muszą wykonywać niemal obsesyjnie, pora zasięgnąć porady u specjalisty. Samodzielnie trudno będzie poradzić sobie z tym problemem, dlatego niezbędne będzie profesjonalne leczenie uzależnień – Warszawa na szczęście oferuje wiele dogodnych możliwości w tym zakresie.

Jednym z najbardziej wyspecjalizowanych ośrodków w tym zakresie jest Centrum-Ja, które oferuje dokładną diagnostykę oraz dostosowanie metod leczenia do natężenia problemu i rodzaju uzależnienia.

Pomoc jest szczególnie potrzebna osobom, które muszą dopiero nauczyć się, czym jest uzależnienie, jak działają jego mechanizmy i jak można żyć w abstynencji. Profesjonaliści udzielają wsparcia w trudnych chwilach, które pojawiają się po odsunięciu substancji aktywnych, czy zaprzestaniu niezdrowych działań. Wspólnie wypracowują z pacjentem także nowe nawyki i usprawniają jego relacje z otoczeniem. Dzięki temu pomagają mu wyjść z nałogu i wrócić do normalnego, stabilnego i zdrowszego życia.


Artykuł sponsorowany