Go to content

Koniec z łupieżem! Jak się go pozbyć raz, a dobrze?

Ktoś zwrócił Ci uwagę, że się z Ciebie „sypie”? Nieustannie musisz strzepywać z ramion białe drobinki? Już nawet nie zakładasz swojej ulubionej czarnej koszuli? Łupież to na szczęście nie koniec świata! Istnieje przynajmniej kilka sposób na to, aby skutecznie sobie z nim poradzić. W pierwszej kolejności sięgnij po dobry szampon przeciwłupieżowy.

Skąd się bierze łupież?

Najczęstszą przyczyną powstawania łupieżu są błędy w pielęgnacji skalpu. Problem może się pojawić w konsekwencji dłuższego używania bardzo odżywczych, nawilżających czy po prostu obciążających kosmetyków. Bogate formuły mogą zatkać pory skóry głowy – wtedy zaczyna reagować zbytnim złuszczaniem, czyli łupieżem. Innym powodem jest zbytnie przesuszanie skóry, np. wskutek zbyt intensywnego używania suszarki albo noszenia ciepłej czapki.

Przyczyna łupieżu może być jednak poważniejsza, mieć podłoże grzybicze albo inne chorobowe źródło. Dlatego tak istotna – szczególnie w przypadku uporczywego łupieżu – jest diagnoza, którą z kolei powinien postawić dermatolog lub trycholog.

Jakie są objawy łupieżu?

Łupieżu trudno nie zauważyć. Są to najczęściej białe, drobne i suche (przy łupieżu suchym) lub tłuste i większe (przy wariancie tłustym) fragmenty martwego naskórka. Osiadają one na włosach, ramionach i ubraniach, wyglądając przy tym bardzo nieestetycznie. Poza tym można zaobserwować u siebie świąd głowy, który okresowo może się nasilać, a także zwiększony łojotok.

Co na łupież?

Pozbycie się łupieżu w większości przypadku nie jest karkołomnym zadaniem – wystarczy użyć odpowiednich produktów. Wybierając szampon przeciwłupieżowy, zwróć uwagę na to, aby był dopasowany do rodzaju Twojej skóry, a dokładniej – rodzaju włosów. Ponadto bardzo dokładnie czytaj informacje na opakowaniu! Stosuj się do zaleceń producenta dotyczących częstotliwości i czasu użytkowania. Po szampon na łupież najczęściej należy sięgać co 2-3 dni przez okres kilku tygodni, a następnie stosować go raz w tygodniu przez kilka kolejnych miesięcy. Taka kuracja zwiększa Twoje szanse na wygraną walkę z łupieżem.

Dobry szampon przeciwłupieżowy – propozycje

Oto najpopularniejsze i najskuteczniejsze szampony przeciwłupieżowe na rynku:

Pirolam szampon przeciwłupieżowy

Pirolam – szampon o sprawdzonym działaniu. Zawiera kompleks witamin A + E oraz cyklopiroksolaminę, wszechstronnie przebadaną substancję, która likwiduje nie tylko objawy łupieżu, ale przede wszystkim jego przyczyny, zapobiegając nawrotom.

Szampon przeciwłupieżowy Amaderm

Jest delikatny, ale skuteczny. Może być stosowany nawet u osób z bardzo wrażliwą skórą,  atopowym zapaleniem skóry (AZS), łuszczycą, łojotokowym zapaleniem skóry itp. Sprawdzi się jako szampon na łupież pstry, a także jako szampon przeciwłupieżowy dla dzieci

Ketoxin Forte szampon przeciwłupieżowy

Zawiera silną substancję antybakteryjną, eliminuje więc źródło dolegliwości. Przywraca prawidłową mikroflorę skóry głowy, skutecznie chroniąc przed nawrotami łupieżu. Poza tym pobudza porost włosów, wzmacnia je i regeneruje.

Khadi Przeciwłupieżowy Szampon z neem

Idealny produkt do skóry głowy i włosów, które wcześniej były przez długi czas poddawane zabiegom fryzjerskim, farbowaniu chemicznemu, oddziaływaniu gorącego powietrza itd. To łagodny preparat, który ukoi skórę Twojej głowy oraz odżywi włosy – dzięki zawartości cennych ekstraktów roślinnych i olejków.

W walce z łupieżem liczy się systematyczność. Nie odstawiaj szamponu przeciwłupieżowego, kiedy tylko objawy znikną, cierpliwie dokończ kurację. Oprócz tego nie stosuj inwazyjnych kosmetyków, pianek czy żeli. Nie przesadzaj też z suszarką. Dzięki temu na dobre zapomnisz o łupieżu.