Lifestyle Macierzyństwo

Urodzenie chłopca jest bardziej bolesne niż urodzenie dziewczynki – mówią naukowcy

Redakcja
Redakcja
16 grudnia 2018
Moje niemowlę ciągle płacze! Jak je uspokoić? 10 sprawdzonych metod matek, które w końcu śpią spokojnie
Fot. iStock / Halfpoint
 

Zastanawiałyście się kiedyś, czy istnieje różnica między urodzeniem chłopca lub dziewczynki? Naukowcy badali, czy intensywność bóli porodowych jest związana z płcią dziecka. Zobaczmy, co mówią eksperci.

Według badań przeprowadzonych przez Szpital Kliniczny San Cecilio Granada oraz zespół naukowców z Uniwersytetu w Granadzie, płeć noworodka może wpłynąć na fizyczne samopoczucie kobiety podczas porodu, a wydanie na świat chłopca jest bardziej bolesne niż urodzenie dziewczynki. Dlaczego tak się dzieje?

Zjawisko to wynika z faktu, że dziewczynki zgodnie z badaniami, mogą lepiej reagować na stres, co stanowi lepszą obronę antyoksydacyjną. Dla matki jest o wiele bardziej korzystne – oznacza mniej stanów zapalnych i bezpieczniejszy poród.  Układ enzymatyczny u dziewczynek jest lepiej rozwinięty, lepiej przygotowany do narodzin, tworząc barierę dla uszkodzeń komórek i optymalizując metabolizm komórkowy.

Innymi słowy, dziewczęta i ich matki są w stanie skuteczniej radzić sobie z porodem, bóle nie są tak silne, jak w przypadku porodu chłopca.


Na podstawie: etreparents.com


Lifestyle Macierzyństwo

14 małych rzeczy, które udają miłość, a tak naprawdę są manipulacją

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
16 grudnia 2018
Fot. iStock / stock-eye
 

Miłość i manipulacją bywają trudne do rozróżnienia. Jak to się dzieje? Emocje często wprowadzają nas w błąd, sprawiają, że nie potrafimy przejrzeć prawdziwych intencji ukochanej osoby. Czy wiesz co udaje miłość, a tak naprawdę jest próbą manipulacji?

14 małych rzeczy, które udają miłość, a tak naprawdę są manipulacją. Jeśli on:

Kontruje cię

Tak bardzo za tobą tęsknił, kiedy byłaś z przyjaciółmi, że musiał wysłać ci kilkanaście SMS-ów z rzędu, a każdy z nich był coraz bardziej irytujący.

Mówi „Kocham cię” zbyt często, usprawiedliwiając miłością niedopuszczalne zachowania

Czy wydaje się, że za każdym razem, gdy twój partner robi coś, co cię denerwuje, tak, jak na przykład zrobi ci scenę ekstremalnej zazdrości, natychmiast tłumaczy, że to dlatego, że tak bardzo cię kocha? Nie ignoruj takiego zachowania.

Nie może bez ciebie żyć

Mówi ci, że tyle dla niego znaczysz, że umarłby bez ciebie. To nie jest romantyczne, to przerażające. Czasem może się to skończyć groźbami samobójstwem jako sposobem kontrolowania cię, gdy nie robisz tego, czego on oczekuje.

Zapewnia cię, że jesteś całym jego światem i nie potrzebuje nikogo więcej

Jeśli to mówi, to tak  naprawdę sugeruje, że chce być z tobą odizolowany od wszystkich, którzy coś dla ciebie znaczą, zamiast zintegrować się ze światem w zdrowy sposób. Nie dziw się, jeśli zapragnie cię odciąć od twoich bliskich, aby mógł mieć cię tylko dla samego dla siebie – i kontrolować cię.

Rozpieszcza cię prezentami, których nie potrzebujesz

Jeśli zastępuje twoje meble, odzież lub inne przedmioty przedmiotami, które „sam wybrał” dla ciebie, stara się przekształcić cię w kogoś, kim nie jesteś.

Stale się martwi

Dlatego zadzwonił i wysłał ci SMS-a 30 razy, gdy byłeś poza domem. Jeśli nie odpowiesz mu od razu, jest wściekły lub „zmartwiony”, jak sam to nazywa.

Chce szybko założyć rodzinę

Jest to oczywiście normalne, cudowne, jeśli też tego pragniesz. Jeśli jego celem jest posiadanie rodziny, abyś mógł rzucić pracę i pozostać w domu z dzieckiem, w domu z dala od swoich bliskich, to może być częścią jego planu, aby cię odizolować i przejąć kontrolę nad twoim życiem.

Stale ci schlebia

Komplementy są zdrowe i sprawiają, że ​​czujesz się dobrze, ale jeśli twój partner zawsze cię „czaruje”, może używa tego zabiegu jako kamuflażu.

Zwraca ci uwagę przy znajomych

Byliście razem na przyjęciu i robił ci wyrzuty, że za dużo pijesz ci, bo zrozumiał, że dobrze bawisz się ze swoimi przyjaciółmi. Powód? On troszczy się o ciebie i nie chce, żebyś jutro wstała z ciężkim kacem. Dzięki „tatusiu”

Powiedział ci, że jesteś lepsza niż inne

Możesz to uznać za komplement, ale zastanów się na spokojnie, w jaki sposób twój partner mówi o kobietach, które były obecne w jego życiu przed tobą.

Kocha z ciebie żartować

Tak, że doprowadza cię do łez. Mówi, że to jego sposób na okazywanie miłości. W rzeczywistości to jego sposób na zasianie niepewności w twoim umyśle. Zaczniesz wierzyć  w negatywne komentarze.

Sugeruje ci wiele rzeczy dla „twojego dobra”

Troszczy się o ciebie tak bardzo, że pokaże ci lepszy sposób, by wykonać twoją pracę, rozmawiać z najlepszym przyjacielem, zrobić herbatę, a nawet stracić dodatkowe kilogramy (których nawet nie zauważyłaś). To nie jest dla twojego dobra – to jego sposób na kontrolowanie ciebie.

Traci panowanie nad sobą, gdy tylko postępujesz niezgodnie z jego oczekiwaniami

Po prostu nie mógł się doczekać, żeby cię zobaczyć, a kiedy powiedziałaś mu, że musisz odwołać spotkanie, stracił panowanie nad sobą.

Jest bardzo miły tuż po kłótni

Bo kłótnia go oczyszcza. To jego sposób na wpędzenie cię w poczucie winy za skonfrontowanie go z czymś, co go zdenerwowało.


Na podstawie: bolde.com


Lifestyle Macierzyństwo

Dlaczego wypadają mi włosy? Osiem przyczyn, których nie wolno bagatelizować

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
16 grudnia 2018
Fot. iStock/anyaberkut

Kobiety ogromną wagę przywiązują do stanu swoich włosów. Chodzi nie tylko o rodzaj fryzury, na którą się decydują, ale także, a może przede wszystkim o to, by ich włosy były gęste i piękne niezależnie od długości. Jednak rzeczywistość często odstaje od marzeń i często narzekamy na rozdwajające się końcówki, matowe włosy, puszące się lub z tendencją do wypadania.

Szczególnie wypadanie jest problemem, który może spędzać sen z powiek.

Kiedy wypadnie włosów staje się problemem?

Należy rozróżnić naturalny proces wypadania włosów od łysienia, które jest oznaką pewnych zaburzeń lub chorób. Rzeczą normalną jest codzienna utrata pewnej ilości włosów. Jeśli na szczotce, po wyczesaniu, znajdziemy ich kilkadziesiąt nie ma powodów do zmartwień. Włosy nie rosną w sposób ciągły — każdy z włosów przechodzi swoisty cykl rozwojowy. Po fazie wzrostu, która trwa kilka lat, następuje okres przejściowy, gdy włos ulega rogowaceniu i przechodzi w fazę spoczynku trwającego od 2 do 4 miesięcy. Następnie włos wypada, a w jego miejsce zaczyna rosnąć nowy. Włos rośnie mniej więcej 1 cm na miesiąc, choć wiele zależy od indywidualnych predyspozycji.

Z wiekiem włosy stają się naturalnie cieńsze włosy i ciemnieją, ale gdy włosy wychodzą garściami, widocznie przerzedzają się i widać skórę głowy, to znaczy, że nie można już czekać, aż problem sam się rozwiąże. Należy udać się po pomoc do specjalisty dermatologa lub trychologa, ponieważ przyczyn damskiego łysienia może być wiele i tylko osoba kompetentna podpowie, gdzie szukać pomocy.

Dlaczego wypadają mi włosy?  8 przyczyn wypadania włosów u kobiet

1. Czynniki mechaniczne 

Do częstych przyczyn wypadania włosów należą czynniki mechaniczne. Zbyt mocne ściskanie włosów ciasnymi gumkami, ściąganie cały czas w jedną fryzurę (np. koński ogon), przyczynia się do ich osłabienia i wzmożonego wypadania. Niedelikatne szczotkowanie oraz szarpanie włosów także im nie sprzyja.

2. Przyjmowanie leków

Stałe przyjmowanie leków nie pozostaje obojętne dla organizmu. Niektóre leki (cytostatyki, leki immunosupresyjne, leki przeciwtarczycowe, środki przeciwkrzepliwe) mogą skutkować nadmierną utratą włosów przez pacjentkę.

3. Zatrucie substancjami toksycznymi

To rzadka przyczyna łysienia, ale gdy nastąpi zatrucie organizmu substancjami typu tal, arsen, rtęć, jednym ze skutków może być utrata włosów. Zagrożone tym są osoby notorycznie spożywające np. ryby z zanieczyszczonych akwenów, warzywa czy owoce, które rosły na skażonej glebie. Pracownicy przemysłu chemicznego również należą do grupy szczególnego ryzyka.

4. Zaburzenia gospodarki hormonalnej

Hormony rządzą kobiecym organizmem, więc wszelkie ich wahania i nieprawidłowe poziomy wpływają na stan skóry, paznokci i włosów. Szczególnie jest to widoczne w przypadku wahań poziomu androgenów (powodują u kobiet postać łysienia androgenowego typu męskiego) oraz hormonów tarczycy.

5. Choroby

Choroby zakaźne, takie jak kiła wtórna oraz choroby autoimmunologiczne, typu łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry mogą skutkować wypadaniem włosów w miejscach zmienionych chorobowo.

6. Grzybice i choroby skóry

Choroby owłosionej skóry głowy (np. liszaj płaski, twardzina ograniczona, toczeń rumieniowaty krążkowy) oraz grzybica, również odbijają się negatywnie na jakości oraz ilości włosów na głowie. Często — choć to zależy od przebiegu i samej choroby — zmiany są odwracalne i ustępują po skutecznym wyleczeniu.

7. Anemia

W trakcie anemii (niedokrwistości) z powodu niedoboru żelaza, może wypadać znacznie więcej włosów niż zazwyczaj. Suplementacja żelaza oraz lepsza dieta, po wykonaniu badania krwi i konsultacji lekarskiej, wyrównuje jego poziom w organizmie i likwiduje problem.

8. Stres

Stres jest jednym z częstszych przyczyn nadmiernego wypadania włosów. Zbyt wysoki poziom stresu wpływa na pogorszenie samopoczucia, stałą nerwowość i ciągłe zmęczenie. To z kolei może prowadzić do poważniejszych konsekwencji, takich jak trichotillomania, która polega na mechanicznym usuwaniu włosów przez ich pocieranie, szarpanie i zbyt krótkie obcinanie. Kobiety cierpią z jej powodu aż 6 razy częściej niż mężczyźni! Może ona również towarzyszyć również zaburzeniom psychicznym.

źródło: www.mp.pl 


Zobacz także

Kobiety Powstania Warszawskiego

Kobiety Powstania Warszawskiego. Dzisiaj oddajmy im głos, by opowiedziały o czasach, w których przyszło im żyć

Ratujcie wasz związek, dopóki nie jest za późno, dopóki tli się między wami dobra miłość

„Nie nadajesz się! Nie powinnaś mieć więcej dzieci”. Jak musisz żyć, by nazywano cię dobrą matką