Uroda

Ziemia okrzemkowa dla urody. Warto ją wykorzystać

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
17 listopada 2018
Fot. iStock/junce
 

Różne produkty wykorzystywano już do pielęgnacji urody. Od klasycznych, takich jak np. glinki, po bardziej nietypowe, jak osocze ludzkiej krwi przy wampirzym liftingu. Mnogość różnych specyfików na rynku sprawia, że po wiele z tych pomysłów można sięgać samodzielnie, w zaciszu własnej łazienki.

Jednym ze wcale nie najświeższych „odkryć” jest ziemia okrzemkowa, która znakomicie służy skórze i włosom.

Czym jest ziemia okrzemkowa?

Ziemia okrzemkowa, zwana również diatomitem, jest rodzajem miękkiej skały, bogatej w krzemionkę. Powstała ona z pancerzyków okrzemek, czyli jednokomórkowych glonów. I choć pochodzenie może się wydawać  nietypowe, wykazuje cenne właściwości. Zastosowanie ziemi okrzemkowej w przemyśle jest bardzo szerokie. Do kosmetyków również trafiła nie przez przypadek.

Zalety ziemi okrzemkowej

W swoim składzie, nie licząc obecności aż 80% krzemionki, znajdują się także: wapń, sód, magnez i żelazo. Ziemia okrzemkowa pomaga uszczelniać naczynia krwionośne, dlatego jest polecana m.in. do cery naczynkowej. Stosuje się ją również do łagodzenia objawów trądziku, wyrównania kolorytu cery i usuwania nadmiar sebum. Delikatnie peelinguje, poprawia ukrwienie skóry oraz usuwa z niej toksyny. Można sięgać po nią z powodzeniem przy cerze trądzikowej, tłustej, mieszanej, zmęczonej. Można wykorzystać ją również do wzmacniania włosów oraz jako naturalną, delikatną polerkę do paznokci.

Zastosowanie ziemi okrzemkowej

Ziemię okrzemkową znajdziemy gotowych produktach do pielęgnacji jak np.: pudry, podkłady mineralne, kremy do twarzy, żele antybakteryjne, czy balsamy do ciała. Można ją również kupić w czystej postaci i dodać do przygotowanych w domu kosmetyków. Wystarczy kilka miarek ziemi okrzemkowej wymieszać z gotową maską na włosy lub na twarz. Można wykonać ją od podstaw samodzielnie, dodając do diatomitu produkty odżywcze, jakie akurat są pod ręką (np. jogurt naturalny). Warto ją dodać do wcześniej namoczonego, zmielonego ryżu lub gęstego żelu wykonać peeling. Sprawdzi się także połączenie w równych proporcjach soli morskiej i ziemi okrzemkowej, jako dodatek do kąpieli. Możliwości jest znacznie więcej. Należy jednak pamiętać, że diatomit może niekiedy uczulać. Przed wykorzystaniem większej ilości ziemi okrzemkowej w kosmetykach, należy wykonać klasyczną próbę uczuleniową.

Ziemia okrzemkowa do jedzenia

Spożywczy diatomit traktowany jest jak suplement diety, uzupełniający braki krzemu w organizmie. Taka kuracja wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, mięśnie, kości oraz zęby. Ziemia okrzemkowa oczyszcza organizm, wykazuje działanie łagodzące odczyny alergiczne, od wewnątrz wpływa na poprawę stanu skóry. Suplementację można zacząć od 1 łyżeczki diatomitu wymieszanej z mlekiem, sokiem lub wodą. Po dwóch tygodniach dawkę można zwiększyć do 2-3 łyżeczek dwa razy dziennie, jeśli nie pojawiły się nieporządne objawy. Do skutków ubocznych takiej  kuracji można zaliczyć m.in.: zaparcia, biegunki, nudności, zgaga, przemęczenie.

źródło:  bonavita.pl party.pl

 


Uroda

5 sekretów, których nie powinnaś mieć przed partnerem

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
18 listopada 2018
Fot. iStock/triocean
 

Rzadko się zdarza, aby partnerzy nie mieli wobec siebie żadnych tajemnic. Każdy ma swoją przestrzeń życiową i drobne sekrety, których nie chce i nie musi nikomu wyjawiać. To taki pierwiastek prywatności, do którego każdy z nas ma prawo.  Należy jednak pamiętać,  że związek opiera się na lojalności, uczciwości i wspieraniu siebie nawzajem. Gdy pojawiają się tajemnice, które rzutują na obie strony, sytuacja może się skomplikować.

Najczęściej nie mówimy wszystkiego drugiej osobie w obawie przed tym, aby jej nie zranić, lub nie zaszkodzić relacji. Wstyd i strach przed dezaprobatą sprawiają, że mimo kłopotów wolimy milczeć, niż powiedzieć głośno, w czym tkwi problem i sięgnąć po pomoc. Wg badań, najczęstszymi tajemnicami, jakie mamy przed partnerami to: niedotrzymanie wierności, uzależnienie od pornografii, problemy finansowe i utrzymywanie kontaktów z byłymi partnerami, tajne konto bankowe lub karta kredytowa, o której nie ma pojęcia druga osoba.

Utrzymywanie sekretów przed partnerem bardzo kłopotliwe i nie zawsze jest możliwe. Czasem wręcz szkodzi bardziej niż wyjawienie prawdy.

Czego nie powinniśmy trzymać w sekrecie przed partnerem?

1. Negatywne emocje

Nie da się całe życie trwać w idealnej harmonii. Odczuwamy złość, żal lub urazę wobec partnera, co jest rzeczą normalną, ale niektórzy nie chcą się do tego przyznać. Robienie tajemnicy z negatywnych emocji sprawi, że nic się nie zmieni w przyszłości. Otwarta rozmowa z partnerem na bolesny temat da szansę naprawienia szkód.

2. Problemy finansowe

Nawet jeżeli posiadacie odrębne konta w banku, lepiej nie ukrywać przed sobą problemów finansowych. Przejrzystość w kwestii finansów daje poczucie bezpieczeństwa, bo wszelkie problemy związane z kredytem lub długami, cięciem wynagrodzenia czy bankructwem i tak wyjdą na jaw, jeśli powadzicie wspólne życie.

3. Niewierność

Tu akurat sprawa nie jest taka oczywista, bo gra idzie o ogromną stawkę. Nie ma łagodnego sposobu na wyjawienie zdrady. Niewierność może zniszczyć relacje, ale utrzymywanie tego w tajemnicy może rozstroić twój stan emocjonalny i psychiczny, a partner i tak zacznie się czegoś domyślać.

4. Problemy z nałogami

Trudno jest przyznać się przed samym sobą, a tym bardziej przed kimś bliskim, że istnienie problem z uzależnieniem. Jednak to nie jest wyłącznie osobisty problem, bo rzutuje na wspólne życie. Kochający partner, wiedząc, co się dzieje w twojej głowie nie odtrąci, a zrobi wszystko, by wyciągnąć cię z kłopotów.

5. Stan zdrowia

Zapewne nikt z nas nie chce martwić bliskiej osoby tym, co się dzieje z naszym zdrowiem. Nie można tego jednak zatajać, bo poważne problemy ze zdrowiem psychicznym lub fizycznym mogą sprawić, że partner będzie musiał bardziej zatroszczyć się o ciebie lub szukać pomocy.  Świadomość problemu sprawi, że druga osoba będzie z tym na bieżąco i wesprze na każdym kroku.

6. Sprawy karne

Jeśli twoja przyszłość naznaczona jest występkiem, którego się wstydzisz lub który w znaczny sposób wpłynął na twoje życie, partner powinien znać prawdę. Wstyd za to, co kiedyś miało miejsce jest zrozumiałey, ale nie ukrywanie błędów pokazuje, że zmieniłaś się. Jeśli sama nie masz potrzeby rozdrapywać tego, co było, przyznanie się błędu będzie wyłącznie wyłożeniem kart na stół, by uniknąć plotek czy niedomówień.

źródło:  www.powerofpositivity.com 


Uroda

Osiem zaskakujących rzeczy, które wywołuje w naszym organizmie zaburzony poziom estrogenu

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
17 listopada 2018
7 oznak zaburzeń hormonalnych, które powinnaś znać
fot. iStock/max-kegfire

Nie jest żadną tajemnicą, że nasz ciało jest bardzo złożone, a objawy mogą sygnalizować nam różne problemy. Gdy są one uciążliwe, zaczynamy szukać, nie zawsze udaje się od razu ustalić, co nam dolega, tymczasem w przypadku kobiet, za wiele dolegliwości odpowiedzialne są hormony, a raczej brak ich równowagi w organizmie.

Jednym z taki hormonów jest estrogen. Zaburzenia w jego występowaniu wywołują bunt naszego ciała na różnych poziomach. Co może się stać, gdy poziom estrogenu jest zaburzony?

Obrzęk i nadwrażliwość piersi

Estrogen sprzyja wzrostowi tkanki piersi, a wytwarzanie progesteronu powoduje puchnięcie gruczołów mlecznych. Brak równowagi tych hormonów, może powodować obrzęk, nadwrażliwość i ból. Jeśli doświadczamy tego jedynie przed miesiączką, nie musimy się martwić. Kiedy jednak ból i nadwrażliwość piersi na dotyk się przedłuża, warto wybrać się do specjalisty.

Niestrawność

Kto by powiązał problemy z trawieniem z poziomem hormonów? Tymczasem podwyższony estrogen powoduje erozję wyściółki jelita, co z kolei może prowadzić do niestrawności, wrażliwości pokarmowej, gazów, wzdęć i innych problemów trawiennych.

Huśtawka nastrojów

Zmiana nastroju może być oznaką braku równowagi estrogenowej. Przed miesiączką estrogen wzrasta powodując przesunięcie magnezu z krwi do kości i mięśni. W rezultacie poziom magnezu w mózgu obniża się. To wyjaśnia wahania nastrojów, ponieważ serotonina, odpowiedzialna za nasz dobry nastrój zależy od magnezu. To on działa jako czynnik antystresowy i przeciwlękowy.

Kłopoty ze snem

Zaburzenia snu, w tym bezsenność, są częstym objawem niewystarczającej ilości estrogenu. Hormon ten oddziałuje na nasz mózg, przy czym obszar mózgu kontrolujący cykl snu i czuwania nie jest wyjątkiem. Z powodu braku równowagi hormonalnej zmniejsza się w naszym organizmie poziom magnezu, co wpływa niekorzystnie na nasz sen.

Zmiany pH pochwy

Braki estrogenu mogą także przyczynić się do zmian pH w pochwie. Zwiększa się ryzyko infekcji pochwy, możemy mieć do czynienia z infekcjami drożdżakowymi, bakteryjnym zapaleniem pochwy.

Trudności w koncentracji

Niski poziom estrogenu może prowadzić do trudności w koncentracji i zapamiętywaniu, co może mieć miejsce w okresie przedmenopauzalnym, a także w czasie menopauzy.

Nieregularne miesiączki

Nasze cykle miesiączkowe są regulowane przez dwa do trzech hormonów. To jak je przechodzimy jest zależne od ich poziomu. Jeśli zauważasz nieregularność, która cię martwi – niespodziewana miesiączka lub jej brak, skontaktuj się z lekarzem.

Wypadanie włosów

Estrogen odgrywa znaczącą rolę, jeśli chodzi o nasze włosy. Jego wysoki poziom daje nam grube, zdrowe i piękne włosy. Dlatego jednym z objawów spadku poziomu estrogenu w naszym organizmie są wypadające i osłabione włosy. To sygnał, że warto się przebadać pod kątem hormonów.


źródło: Bustle


Zobacz także

urodę

Te produkty pomogą zadbać o urodę i kondycję włosów, paznokci oraz skóry

Swissdent- twój uśmiech, nasza satysfakcja!

Twoje ciało kocha kawę. Poznaj 6 sposobów na jej wykorzystanie w domowych zabiegach pielęgnacyjnych

Twoje ciało kocha kawę. Poznaj 6 sposobów na jej wykorzystanie w domowych zabiegach pielęgnacyjnych