W poszukiwaniu coraz to lepszych, bardziej nowoczesnych pomysłów na składniki kosmetyków, zapominamy o Matce Naturze. A to właśnie z jej darów można czerpać inspirację oraz elementy udoskonalające składy stosowanych na co dzień kosmetyków.
Przyroda posiada nieprzebrane bogactwo substancji, które w sposób łagodny, ale i skuteczny, wpływają na stan naszej skóry. Im bliżej natury, tym mniejsza zawartość substancji chemicznych, które mogą szkodzić i uczulać. Ale nawet, jeśli zwykłe kosmetyki zawierają substancje neutralne dla skóry, często nie wykazują one pożądanego działania na nią. Tak jest w przypadku zawartości wody w standardowych kosmetykach, która wbrew pozorom, wcale nie pomaga nawilżyć jej głębokich warstw.
Różnica pomiędzy wodą stosowaną w tradycyjnej kosmetyce a wodą rośliną w kosmetykach organicznych
To jest bardzo ciekawa kwestia, którą należy poruszyć i wyjaśnić. W pierwszej chwili może się wydawać, że woda, to woda, więc nie może być mowy o wielkiej różnicy w ich zastosowaniu i oddziaływaniu na komórki skóry. A jednak wynika z tego ogromna różnica, która szalę zwycięstwa przechyla jednoznacznie na stronę wód roślinnych.
W składzie zwykłego kosmetyku woda stanowi często nawet 50% jego zawartości. Mimo takiej proporcji i wrażenia, że dzięki temu należy spodziewać się efektu głębokiego nawilżenia, nie posiada ona istotnego znaczenia. Być może wynika to z faktu, że zanim kosmetyk zostanie przygotowany do użytku, wodę poddaje się wielu technologicznym procesom, które mają na celu jej oczyszczenie. W tej formie, w żaden sposób ona nie szkodzi, ale również nie pomaga lub pomaga jedynie na krótki czas, szybko wyparowując z naskórka. A przecież oczekujemy innego, trwalszego efektu.
Zupełnie inną wartość przedstawia woda roślinna, naturalnie czysta i bogata w biodostępne składniki. Oczyszczana i wzbogacana przez same rośliny, stanowi niezwykle cenną i unikalną kompozycję olejków eterycznych, soli i mineralnych pierwiastków śladowych. Zawiera to, czego brakuje zwykłej wodzie, stąd jej działanie jest zauważalne dla skóry. Pamiętajmy, że woda roślinna, jako nośnik składników aktywnych, umożliwia ich efektywne przyswajanie. Zastosowanie naturalnej wody roślinnej w organicznych kosmetykach, znacznie poprawia ich skuteczność względem tradycyjnych kosmetyków pielęgnacyjnych.
Parametry wód roślinnych podobne są do składu chemicznego płynów ustrojowych człowieka. Wykazując pokrewieństwo z fizjologią skóry, dużo łatwiej przenikają w głąb komórek skóry, niż wody mineralne czy destylowane, używane zazwyczaj jako tradycyjna baza kosmetyków. Im większe jest podobieństwo płynów pozaustrojowych do płynów fizjologicznych występujących w organizmie, tym mniejszym zakłóceniem są dla organizmu.
100 % życiodajnej wody roślinnej w organicznych kosmetykach
Szukając idealnego połączenia wód roślinnych i receptur kosmetyków organicznych, warto przyjrzeć się kosmetykom organicznym. Coraz więcej marek świecie stosuje wody roślinne, jako bazę do produkcji kosmetyków. Wody roślinne mogą być stosowane bez rozcieńczania, bezpośrednio na skórę — w formie płynu, toniku lub mgiełki. Są one bezpieczne dla osób o skórze wrażliwej i skłonnej do alergii.
Kosmetyki, oparte na naturalnych ekstraktach i wyciągach oraz wodach roślinnych, dostarczają skórze dawkę potrzebnych witamin, minerałów, lepiej wspierając regenerację komórek. Dzieje się tak z powodu znajdujących się w wodach roślinnych kompozycji niewielkich ilości naturalnych wyciągów roślinnych, soli mineralnych oraz olejów eterycznych. Trafiają one do rośliny poprzez jej system korzeniowy, który działa jak filtr osmotyczny, dzięki czemu w roślinie krążą cenne witaminy i minerały. Ze względu na działanie wód roślinnych, a także dzięki ich synergii z naturalnymi składnikami aktywnymi.