Uroda

Starzenie się na poziomie komórki

Centrum Zdrowej Skóry
Centrum Zdrowej Skóry
10 kwietnia 2017
Fot. iStock / evgenyatamanenko
 

Często słyszymy, że człowiek zaczyna chorować po 40. roku życia. Rzeczywiście, coś w tym jest, ponieważ choroby przewlekłe prędzej czy później będą dotyczyły każdego. Życie człowieka przebiega w sposób dosyć przewidywalny zdrowotnie. Część z nas zachoruje na choroby onkologiczne, część dotkną powikłania miażdżycy, jeszcze innych choroby autoimmunologiczne, neurologiczne, a większość zaś – problemy ze stawami lub inne dolegliwości aparatu ruchu. Prawie każdy dostanie w prezencie laskę i sztuczne zęby. Tylko niewielki procent społeczeństwa dotrwa w jako takim zdrowiu do końca swoich dni.

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego tak się dzieje? Czy można temu zapobiegać lub przewidywać choroby? A gdyby tak było, czy wykorzystalibyście taką możliwość?

Nasze zdrowie zależy od czynników genetycznych oraz środowiskowych, które przenikają się wzajemnie i są ze sobą nierozerwalnie połączone. Stan naszego zdrowia zależy w dużej mierze od tego, jak żyjemy i w jakim stanie jest nasz układ odpornościowy, jak jesteśmy odżywieni. Do tego dochodzą czynniki genetyczne, które mogą, ale nie muszą się ujawnić. Czynniki genetyczne to nasze dziedzictwo, nie tylko rodziców, ponieważ jest tam zapisana informacja pochodząca od wielu pokoleń naszych przodków. Ich ekspresja zależy od tego, czy dany gen jest dość silny, żeby się uaktywnić. Niektóre zewnętrzne czynniki szkodliwe mogą ten proces wspierać. Pamiętajmy również, że nasze geny ulegają modelowaniu przez całe życie i za każdym razem przekazujemy je w nieco zmienionej formie. To, jak żyjemy, wpływa na nas i zdrowie naszych przyszłych dzieci.

Organizm to wspaniały system, którego sprawne działanie zależy od utrzymywania wewnętrznej równowagi. Wszelkie zaburzenia tego stanu wcześniej czy później znajdą swój wyraz w problemach zdrowotnych. Początkowo proces dotyczy zmian na poziomie dla człowieka nieodczuwalnym (komórkowym), z biegiem lat zaburzenie obejmuje większy obszar i pojawia się w postaci różnych dolegliwości. Najczęściej dopiero wtedy wykonujemy dokładne badania, szukając przyczyny problemu. Tymczasem większość chorób przewlekłych rozpoczyna się na wiele lat przed ich ujawnieniem się.

Ciało człowieka to zbiór pojedynczych komórek budujących tkanki, organy i systemy. Zdrowie warunkuje między innymi stan odżywienia komórek, sprawnie działający system ochrony przeciwrodnikowej, odpowiednie stężenie białek, witamin, minerałów,  neurotransmiterów, prawidłowa aktywność hormonów, brak ukrytych stanów zapalnych oraz odpowiednia ilość i rodzaj flory jelitowej.

Dzięki współczesnej medycynie możemy ocenić:

 • stan odżywienia komórek,
 • parametry wpływające na budowę błon komórkowych,
 • stan ochrony przeciwrodnikowej,
 • stan układu immunologicznego,
 • aktywność hormonów i neuroprzekaźników,
 • stan flory układu pokarmowego,
 • stężenie mikroelementów i witamin,
 • ryzyko chorób cywilizacyjnych i wiele innych.

Zaletą jest uzyskanie konkretnych informacji na temat parametrów, które regulują wewnętrzną równowagę zdrowotną, czyli homeostazę.

Od kilku lat prowadzone są na świecie, również w Polsce, szczegółowe bilanse biologiczne, będące oceną stanu biologicznego organizmu. Dzięki temu jesteśmy w stanie określić stan funkcjonalny naszego ciała. Bilanse biologiczne wykonywane są, podobnie jak badania standardowe, z krwi, moczu, kału czy śliny. Wykorzystuje się je w celu oceny ryzyka wystąpienia dysfunkcji poszczególnych układów, na podstawie parametrów pozwalających określić m.in. zaburzenia równowagi układu immunologicznego, subkliniczne stany zapalne, niedobory i nadmiar poszczególnych mikroelementów i witamin, zaburzenia na poziomie obrony antyoksydacyjnej itp., które są korelowane, zgodnie z najnowszymi badaniami naukowymi, do podwyższonego ryzyka względnego zachorowania. Tak więc parametry te odnoszą się do stanu zdrowia pacjenta, a ich zaburzenie może sprzyjać wystąpieniu chorób, które ujawnią się dopiero  za kilka lub kilkanaście lat. Jeżeli zatem odpowiednio wcześniej skorygujemy te parametry, znacznie zmniejszymy ryzyko pojawienia się choroby.

Bilanse biologiczne są propozycją dla każdego i na każdym etapie życia, również u ciężko chorych. Dzięki wykonaniu bilansu możemy bardzo wcześnie ocenić zaburzenia na poziomie komórkowym, a tym samym, wdrażając np. stosowne odżywianie czy suplementację, zapobiec rozwojowi patologii skutkującej chorobą. Korzyści osobiste, społeczne i ekonomiczne takich działań są nie do przecenienia.

Medycyna prewencyjna w medycynie estetycznej

Zarówno pacjenci, jak i lekarze oczekują, że wykonane zabiegi przyniosą spektakularny i długotrwały efekt. Dlaczego jednak tak się nie dzieje w przypadku wszystkich zastosowanych terapii? Czy i jakie czynniki wpływają na wyniki zabiegów estetycznych? W dobie rozwoju nowoczesnej diagnostyki jesteśmy w stanie wyeliminować stany, które są powodem krótkotrwałego utrzymywania się kwasu hialuronowego w tkankach, gorszej regeneracji naskórka, zmniejszonego wytwarzania kolagenu czy w najgorszym przypadku powikłań. Żeby tego dokonać, należy umiejętnie ocenić obecność jawnych lub subklinicznych procesów zapalnych, stan ochrony przeciwrodnikowej, zaburzenia na poziomie odżywienia czy obraz układu immunologicznego.

Jestem pewny, że to kierunek, w jakim będzie podążała współczesna medycyna przeciwstarzeniowa, której częścią jest medycyna estetyczna. Samo przeprowadzenie zabiegu to dopiero początek procesu prowadzącego do lepszego wyglądu. Niestety, niewiedza pacjentów o konieczności łączenia zdrowia i zabiegów estetycznych wzbogaca tych, którzy zarabiają na wykonywaniu tylko samych zabiegów.

Dlaczego warto poddać się ocenie stanu biologicznego organizmu?

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

 • Ocena stanu biologicznego organizmu jest dokonywana w oparciu o niezwykle nowoczesną technologię i wykonywana jest tylko w jednym laboratorium w Europie. Nad całością czuwa Stowarzyszenie Mediprevent.
 • Na podstawie wywiadu i specjalistycznych badań laboratoryjnych można ocenić stan naszego organizmu na poziomie, na którym rozpoczynają się choroby.
 • Każdy pacjent otrzymuje spersonalizowaną terapię.
 • Odpowiednio wcześnie skorygowane parametry znacznie zmniejszają ryzyko pojawienia się choroby.
 • Wyrównanie niedoborów i zaburzeń wzmacnia nasz organizm i pozwala lepiej funkcjonować.
 • Przywrócenie wewnętrznej homeostazy to szansa na zdrowsze potomstwo.
 • Indywidualna ocena wyników badań i celowana terapia to szansa dla chorych przewlekle, którzy stracili nadzieję na poprawę zdrowia.
 • Dzięki ocenie stanu biologicznego spowalniamy procesy starzenia i optymalizujemy efekty zabiegów odmładzających.
 • W przeciwieństwie do badań genetycznych uzyskujemy realny stopień zagrożenia chorobami. W przypadku wyników badań genetycznych choroba może, ale nie musi się ujawnić.
 • Badanie kontrolne wykonuje się po około 9 miesiącach.

Każdy z nas liczy na długie życie w zdrowiu. Czasami przychodzi taki czas, kiedy zaczynamy przewlekle chorować (choroby autoimmunologiczne, nowotwory, zawały, udary, cukrzyca itd.). Zadajemy sobie pytanie, dlaczego to spotkało właśnie nas.

Czy nie lepiej w dobie osiągnięć współczesnej medycyny wcześniej zapobiegać chorobom?

OCENA STANU BIOLOGICZNEGO ORGANIZMU

Pierwsza wizyta (90 minut)

Na wizytę należy zgłosić się z kopiami wszystkich badań, które były wykonywane w ciągu całego życia, oraz z listą przyjmowanych leków i suplementów oraz ziół. Następnie lekarz przeprowadza wywiad i  badanie oraz zleca odpowiednie badania, które dostarczą informacji o stanie organizmu. Dodatkowo u każdego pacjenta dokonujemy pomiaru składu ciała.

Druga wizyta (60 minut)

Podczas wizyty lekarz omawia wyniki badań i informuje pacjenta o zaleceniach.

Jedynymi osobami wykonującymi bilanse zdrowia w zakresie pełnym są:

Dr n. med. Piotr Niedziałkowski
Lek. Med. Robert Gąsior

Centrum Zdrowej skóry

Racławicka 27
602 300 011


 

Autor

awatar dr n med Piotr NiedzialkowskiDr n. med. Piotr Niedziałkowski

Specjalista chorób wewnętrznych i alergologii

Dyplomowany lekarz medycyny estetycznej

Kierownik Centrum Zdrowej Skóry

Prezes Polskiego Towarzystwa Lekarzy Medycyny Estetycznej „POLME”

Członek Mediprevent

 


Uroda

Nie wszystkie zmiany skórne są groźne, ale to może ocenić tylko specjalista. Kiedy i jak usuwać znamiona?

Centrum Zdrowej Skóry
Centrum Zdrowej Skóry
20 kwietnia 2017
Fot. iStock / damiangretka
 

Pieprzyki, znamiona, grudki, plamki… zmiany skórne występują powszechnie i większość z nich jest jedynie kosmetycznym defektem. Jednak, aby być pewnym, że nie rozwinie się z nich choroba nowotworowa, należy ich stan konsultować z lekarzem dermatologiem.

Zmianami skórnymi określamy wszystko, co nie jest prawidłową skórą i strukturą skóry. Najczęściej występującą formą zmian skórnych są znamiona barwnikowe, popularnie nazywane pieprzykami. Zazwyczaj ilość znamion zwiększa się wraz z wiekiem.

Pamiętajcie, że w profilaktyce nowotworowych chorób skóry najważniejsze są wizyty kontrolne u lekarza dermatologa i ochrona przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.

A gdy już na naszej skórze pojawia się jakaś zmiana, czy powinniśmy szybko ją usunąć? O sposobie postępowania decyduje lekarz i przede wszystkim zależy to od charakteru zmiany, a te są bardzo różnorodne.

Jak usuwa się zmiany skórne?

Do wyboru są dwie metody – tradycyjne chirurgiczne wycięcie zmiany lub usunięcie jej za pomocą lasera.

Uwaga, funkcjonuje mit, że usuwanie laserowe zmian nie pozwala na pobranie materiału do badania histopatologicznego, to nieprawda. Wycinek do wykonania badania może być naprawdę niewielki – wielkości ziarnka maku. Bez obaw można pobrać fragment tkanki do przeprowadzenia badania a resztę zmiany usunąć mniej inwazyjną metodą laserową.

Do metody laserowego usunięcia zmian skórnych są kwalifikowani pacjenci, u których lekarz dermatolog wykluczył onkogenny charakter zmiany. Wszystkie pozostałe przypadki wymagają klasycznego postępowania chirurgicznego z zachowaniem odpowiedniego marginesu bezpieczeństwa i wykonaniem badania histopatologicznego. W Centrum Zdrowej Skóry dysponujemy kadrą specjalistów z zakresu zarówno dermatologii jak i chirurgii plastycznej oraz możliwościami wykonania badania histopatologicznego, dzięki czemu w każdym przypadku pacjent, który do nas trafia otrzymuje kompleksową usługę.

Laserowe usuwanie zmian skórnych za pomocą lasera CO2 to szybka i bezbolesna metoda. Laser jest doskonałym narzędziem chirurgicznym znajdującym zastosowanie w dziedzinie dermatologii estetycznej. Bezkontaktowa praca lasera gwarantuje jeszcze większe bezpieczeństwo i zachowanie czystości operowanego pola. Wykonanie zabiegu tą metoda to również mniejsze krwawienie i szybszy powrót do normalnego funkcjonowania. Oczywiście istotną różnicą jest również wielkość śladu po usuwanej zmianie.

Za pomocą lasera CO2 możemy usunąć takie znamiona jak: włókniaki, naczyniaki rubinowe, brodawki wirusowe („kurzajki”), brodawki narządów płciowych (kłykciny kończyste), niektóre znamiona, niektóre blizny i inne narośla skórne.

Skuteczność zabiegów z wykorzystaniem głowicy DyeVL została udowodniona klinicznie. Zabiegi są w pełni bezpieczne dla pacjentów, efektywne, praktycznie bezbolesne i nie wymagają okresu rekonwalescencji.

Kiedy najlepiej usuwać zmiany?

To bardzo często pojawiające się pytanie. Od czasu do czasu pojawiają się opinie na temat najlepszej pory roku na wykonanie tego typu zabiegu. Prawda jednak jest taka, że przeprowadzenie zabiegu nie jest w żaden sposób uzależnione od pory roku czy pogody, a każdy czas ma swoje zalety i wady. Na przykład zimą nasze ciało jest mniej narażone na promieniowanie słoneczne, co pomoże zminimalizować ślady po usunięciu zmian, ale nosimy grubą, ciężką odzież, która może łatwiej podrażniać skórę. Jeśli będziemy przestrzegać zaleceń lekarza, każda pora roku będzie odpowiednim momentem.

Rodzaje zmian skórnych:

1. Znamiona barwnikowe

Są wrodzonymi nieprawidłowościami skóry, ujawniającymi się w różnych okresach życia i ulegającym przeobrażeniom pod wpływem różnych czynników np.: hormonalnych, promieniowania UV.

  • Znamiona barwnikowe naskórkowe
   • Znamiona płaskie – w poziomie skóry, odgraniczone od otoczenia, nie powodują żadnych dolegliwości. Powiększają się wraz ze wzrostem dziecka. W przypadku przewlekłego drażnienia mogą być punktem wyjścia złośliwego nowotworu skóry – czerniaka. Zdarza się to jednak bardzo rzadko.
   • Plamy soczewicowate – drobne, dobrze odgraniczone od otoczenia plamy barwy jasno lub ciemnobrunatnej. Są zwykle mnogie. Najczęściej zajmują tułów, pojawiają się w dzieciństwie. Przypominają piegi, ale są nieco większe. Plamy soczewicowate słoneczne oraz starcze pojawiają się pod wpływem przewlekłego działania promieni słonecznych lub w przebiegu PUVA – terapii, albo też u osób w starszym wieku, przeważnie o jasnej karnacji, trudno się opalających się.
  • Znamiona barwnikowe komórkowe
   • Znamiona błękitne – gładkie , nieowłosione znamię, z reguły małej średnicy, umiejscowione dość głęboko w skórze, zwykle na twarzy i kończynach. Przybierają barwę od jasnoniebieskiej do czarnej. Są bezpieczne.Odmiana wrodzona znamienia barwnikowego – ma zwykle bardzo duże wymiary, niekiedy nierównomierną, brodawkowatą powierzchnię, bywa owłosiona. Mimo iż te cechy uchodzą za bezpieczne, znamiona wrodzone często złośliwieją.

2. Rogowacenia (starcze i słoneczne)

Są to najczęściej mnogie zmiany barwy żółtobrunatnej, mające suchą, nierówną powierzchnię, ściśle przylegające do skóry. Leżą w poziomie skóry otaczającej lub są tylko w niewielkim stopniu wyniosłe. Powstają na podłożu przewlekłych uszkodzeń promieniami słonecznymi lub na podłożu skóry starczej. Umiejscowione są głównie na twarzy oraz innych okolicach odsłoniętych (np.: małżowiny uszne, grzbiety dłoni, przedramiona, podudzia). Występują głównie u osób powyżej 40 roku życia. Rogowacenie może stać się punktem wyjścia dla raków skóry.

3. Włókniaki

Należą do łagodnych nowotworów pochodzenia łącznotkankowego.

  • Włókniaki miękkie – mają charakter wrodzony, jednakże mogą pojawić się w rozmaitym wieku. Są to guzki workowato zwisające, na ogół liczne, barwy skóry lub nieco ciemniejsze, brunatnawe. Umiejscowione są szczególnie często na szyi i karku, zwłaszcza u starszych kobiet. Charakterystyczne dla choroby Recklinghausena.
  • Włókniaki twarde – są w istocie odczynem włóknistym, występują niezależnie od wieku. Zwykle pojedyncze , drobniejsze i częściej umiejscowione na kończynach. Pojawiają się w średnim i starszym wieku.

4. Tłuszczaki

Są to różnej wielkości guzki podskórnej tkanki tłuszczowej. Są ruchome w stosunku do podłoża. Często występują w wielu miejscach jednocześnie, najczęściej u kobiet w młodym lub średnim wieku i są wynikiem ogniskowych przerostów komórek tkanki tłuszczowej z wytworzeniem guzków lub guzów czasem o dużej powierzchni. Zmiany spotyka się głównie zatułowiu, karku, pośladkach, przedramionach i ramionach. Nie powodują zagrożenia onkologicznego, ale mogą rosnąć, powodować ucisk i dyskomfort.

5. Kaszaki

To torbiele naskórkowe. Powstają w wyniku zastoju wydzieliny w obrębie mieszków włosowych gruczołów łojowych. Składa się z torebki i wypełniającej ją białej kaszowatej treści o charakterystycznym nieprzyjemnym zapachu. Wielkość kaszaków może się wahać od kilku milimetrów do kilkunastu centymetrów. Lokalizacja jest bardzo różnorodna. Najczęściej umiejscowione są na skórze owłosionej głowy, plecach twarzy, na worku mosznowym. Zmiany mogą być duże. Skóra jest zmieniona zapalnie, czasami na szczycie stwierdza się czop przypominający zaskórnik.

6. Brodawki łojotokowe (starcze)

Zaliczane do znamion naskórkowych, są to w istocie łagodne nowotwory naskórkowe płaskie, wyniosłe, brodawkowate o kolorze skóry do brunatnych odcieni. Najczęściej umiejscowione na tułowiu, twarzy i grzbietach rąk. Pojawiają się w wieku dojrzałym i osób starszych. Wysiew bardzo licznych zmian na tułowiu może być niekiedy objawem nowotworów narządów wewnętrznych, a w części przypadków raków przewodu pokarmowego lub innych nowotworów.

7. Brodawki zwykłe

Są to grudki naskórkowe o nierównej powierzchni i wielkość 5-10 mm, zlokalizowane są najczęściej na skórze dłoni, na palcach rąk, na wałach paznokciowych, niekiedy pod płytką paznokciową. Związane są z infekcją HPV-2, a także HPV-4 i HPV-7.

8. Brodawki stóp

Są zlokalizowane na podeszwowej części stóp, mające szorstką powierzchnię i kolor skóry, mogące osiągnąć 1-2 cm wielkości. Są dwojakiego rodzaju: rozsiane, głębokie lub bardziej powierzchowne, zlewające się w skupiska tworząc tzw. brodawki mozaikowe. Brodawki głębokie często są bolesne i mogą utrudniać chodzenie. Czynnikiem wywołującym brodawki głębokie jest wirus HPV – 1, brodawki mozaikowe są wywołane przez HPV – 2.

9. Brodawki płaskie (brodawki młodociane)

Są lekko uwypuklone, o gładkiej powierzchni i wielkości kilku milimetrów, czasem przyjmują przebieg linijny w miejscu zadrapania. Występują na twarzy i grzbietowej powierzchni rąk, jako mnogie grudki o gładkiej powierzchni i szarej barwie. Patogeneza brodawek płaskich wiąże się z wirusami HPV-3, rzadziej HPV-10.

10. Brodawki przejściowe

Wykwity mające pewne cechy brodawek zwykłych i brodawek płaskich. Spotykane u chorych z obniżoną odpornością.

11. Ziarniniak naczyniowy

Naczyniak związany z nowotworzeniem naczyń włosowatych, wywołany urazem i/lub zakażeniem bakteryjnym. Guzek jest zazwyczaj pojedynczy, sino czerwony, o wilgotnej, łatwo krwawiącej powierzchni i uszypułowanej podstawie. Wykazuje szybki wzrost. Często pojawiają się u kobiet ciężarnych lub i jako powikłanie terapii doustną izotretinoiną. Najczęściej lokalizuje się na twarzy i rękach. Zmiana jest bolesna.

12. Kępki żółte (żółtaki)

Blado żółtawe zmiany grudkowe umiejscowione najczęściej w okolicach powiek, spotykanych najczęściej u ludzi w średnim lub starszym wieku. Najczęściej rozwijają się początkowo na powiekach górnych, zwykle nieco później dolnych, często są asymetryczne – większe po jednej ze stron. Zazwyczaj związane są z odkładaniem cholesterolu w skórze.

Centrum Zdrowej Skóry

Ul. Racławicka 27, Warszawa
602 300 011


Uroda

3 najbardziej skuteczne zabiegi do walki z bliznami pooperacyjnymi

Centrum Zdrowej Skóry
Centrum Zdrowej Skóry
10 kwietnia 2017
Fot. Materiały prasowe

Blizna powstaje, gdy następuje przerwanie ciągłości lub uszkodzenie skóry. Tkanka łączna wypełnia uszkodzone miejsce, które początkowo jest czerwone, a następnie stopniowo blednie. Powrót do pierwotnej barwy jest niemożliwy, gdyż w tkance włóknistej brakuje naturalnego pigmentu skóry. Nie ma w niej również mieszków włosowych, dlatego na bliźnie nie wyrastają włoski.

Blizny pooperacyjne lub po przebytym trądziku są częstym problemem naszych pacjentów. W Centrum Zdrowej Skóry proponujemy nowoczesne metody zmniejszania lub likwidowania powstałych blizn. Należy jednak pamiętać, że im szybciej zostanie wdrożona terapia, tym osiągniemy lepsze efekty.

Proponowane terapie:

Mikronakłuwanie skóry – DermaPen

Urządzenie DERMAPEN® firmy EQUIPMED pozwala na wprowadzanie substancji czynnych w głąb skóry, które oparte jest na zasadzie automatycznego nakłuwania skóry przy pomocy pulsujących igieł. Zabieg wykonany przy użyciu DERMAPEN® jest zdecydowanie bardziej komfortowy dla pacjenta a precyzja urządzenia jest nieporównywalna do tradycyjnych metod stosowanych w zabiegach mezoterapii. To pozwala lekarzom i pacjentom na całym świecie cieszyć się efektami terapii bez niepożądanych działań ubocznych.

Zabieg stymuluje produkcję kolagenu i elastyny a tym samym  poprawia strukturę skóry.

Efekty widoczne są zazwyczaj po drugim lub trzecim zabiegu w cyklu, choć u niektórych osób widać je już po pierwszym zabiegu. Pełen efekt terapii dostrzegalny jest  w ciągu miesiąca od ostatniego zabiegu w cyklu.

Wskazaniami do zabiegu są:

 • drobne płytkie zmarszczki,
 • rozstępy,
 • blizny potrądzikowe, pooperacyjne, pooparzeniowe,
 • skóra zwiotczała,
 • odmładzanie dłoni,
 • wspomaganie terapii wypadania włosów.

Kolejna z terapii to terapia światłem LED

LED – dioda emitująca światło (Light Emitting Diode) jest to urządzenie emitujące energię świetlną w postaci światła o różnych kolorach, które odpowiadają falom świetlnym o określonej długości. Jest to źródło energii o niskiej intensywności, zupełnie nieinwazyjne.

Mechanizm działania światła LED:

Terapia LED działa w sposób naturalny (fizjologiczny). Polega na dostarczaniu energii komórkom. Działa  na organelle komórkowe, które mają zdolność przekształcania energii świetlnej w ATP (swoistą energię komórkową niezbędną do jej procesów życiowych).

Zalety terapii światłem LED:

 1. Minimalne ryzyko wystąpienia niepożądanych efektów ubocznych.
 2. Brak ograniczeń jeśli chodzi o fototyp skóry, możliwość wykonywania zabiegów o każdej porze roku.
 3. Po zabiegu pacjent od razu wraca do aktywnego trybu życia.
 4. Zabiegi są szybkie i efektywne.

Światło LED działa w sposób naturalny (fizjologiczny) dlatego pierwsze efekty widoczne są po serii zabiegów. Pierwsze efekty możemy zauważyć po 1,5-3 miesiącach od zakończenia kuracji.

Zastosowanie:

 • ŚWIATŁO CZERWONE: redukcja zaczerwienień oraz stanów zapalnych, starzenie się skóry, zmarszczki,
 • ŚWIATŁO ŻÓŁTE: skóra zwiotczała, sucha, pobudzenie syntezy kolagenu
 • ŚWIATŁO NIEBIESKIE: trądzik pospolity, trądzik różowaty, działanie antybakteryjne i przeciwzapalne

Zabiegi z osoczem bogatopłytkowym

W wyniku odpowiedniej obróbki krwi uzyskujemy koncentrat płytek krwi zawieszony w niewielkiej ilości osocza. W zależności od zestawu otrzymujemy od trzech do pięciu, a nawet i więcej razy zagęszczenie liczby komórek, w porównaniu ze stanem wyjściowym. Płytki krwi produkowane są z megakariocytów w szpiku kostnym. Ich głównym zadaniem jest utrzymanie odpowiedniej homeostazy, a w razie potrzeby szybkie zatrzymanie krwawienia. Są niezbędne do naprawy tkanek, przebudowy naczyń i regeneracji narządów. Zawierają liczne czynniki wzrostu, które zostają uwolnione po ich aktywacji. Znamy około 1500 aktywnych protein zawartych w  płytkach.

Najważniejsze z nich to:

 • Płytkopochodny czynnik wzrostu (PDGF) – jeden z czynników wzrostu, czyli białek regulujących różnicowanie i podziały komórki. Odgrywa istotną rolę w tworzeniu naczyń, wpływa na odtwarzanie tkanek i odbudowę skóry;
 • Transformujący czynnik wzrostu (TGF) – wpływa na budowę połączeń międzykomórkowych, stymuluje syntezę DNA, proliferencję i różnicowanie różnych typów komórek, pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu, działa przeciwzapalnie;
 • Czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego (VEGF) – wpływa na tworzenie naczyń krwionośnych, aktywuje mikrokrążenie, jest kluczowym mediatorem zdrowienia komórek po urazie;
 • Naskórkowy czynnik wzrostu (EGF) – wpływa na rozwój i różnicowanie keratynocytów, tworzenie naczynek krwionośnych, formowanie kolagenu;
 • Czynnik wzrostu fibroblastów (FGF) – odpowiada za rozwój i specjalizację komórek, formowanie naczyń krwionośnych, odgrywa kluczową rolę w procesach podziałów i różnicowania wielu komórek;
 • Insulinopodobny czynnik wzrostu (IGF) – regulator fizjologii w każdym rodzaju tkanki; jego stężenie zwiększa się wraz ze wzrostem organizmu i zmniejsza w następstwie starzenia się.

Zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego znalazły swoje zastosowanie w:

 • rewitalizacji skóry (w szczególności trudnych okolic oczu lub szyi),
 • leczeniu blizn potrądzikowych,
 • leczeniu łysienia,
 • poprawie kolorytu, gęstości i napięcia skóry,
 • przyśpieszeniu gojenia po zabiegach laserowych,
 • profilaktyce starzenia się skóry.

Osoby młode i w średnim wieku, ze względu na sprawne mechanizmy naprawcze, wymagają mniejszej liczby zabiegów, żeby osiągnąć dobre efekty kliniczne. U osób w starszym wieku trzeba zwykle wykonać większą liczbę zabiegów. Osocze bogatopłytkowe stanowi alternatywę dla pacjentów, którzy nie akceptują kwasu hialuronowego lub chorują na ciężką alergię. Osocze bogatopłytkowe jako uzupełnienie po terapii laserowej przyśpiesza gojenie i powrót do codziennych obowiązków. Dzięki swojemu działaniu przeciwzapalnemu, a nawet przeciwbakteryjnemu wywiera ochronny wpływ na naszą skórę. Czynniki wzrostu zawarte w osoczu i komórkach krwi (przede wszystkim w płytkach krwi) pobudzają komórki skóry do regeneracji.

U osób poniżej 35 roku życia osocze bogatopłytkowe podaje się najczęściej jako profilaktykę starzenia się skóry. Wystarczy 1 zabieg na 12-24 miesiące, żeby osiągnąć rewitalizujący efekt. Osoby od 35 do 45 roku życia wymagają kolejnego podania po 9-12 miesiącach. Po 60 roku życia wymagane jest podanie osocza po 3, 9 i 18 miesiącach od pierwszego zabiegu. W chwili obecnej nie ma jednolitego standardu terapii osoczem bogatopłytkowym. Decyzję zawsze podejmuje lekarz medycyny estetycznej w oparciu o aktualny stan pacjenta.

Centrum Zdrowej skóry

Racławicka 27
602 300 011