Lifestyle

Zdejmij bombkę z choinki w geście solidarności z osobami w spektrum autyzmu

Redakcja
Redakcja
22 grudnia 2021
 

Fundacja JiM, działająca na rzecz osób autystycznych, zainicjowała kampanię społeczną – Jak przetrwać święta. Celem kampanii jest budowanie świadomości na temat autyzmu. Okres świąteczny stał się tutaj motywem przewodnim nie bez przyczyny – ze względu na liczbę bodźców jakie mają na nas wpływ, święta bywają trudne dla każdego, dla osób w spektrum także, tylko bardziej. W ramach działań powstała seria filmów oraz strona internetowa tylkobardziej.pl, na której można zakupić wirtualną bombkę wspierającą działania Fundacji oraz wziąć udział waukcji bombek NFT.


Okres świąteczny to czas, w którym łatwiej zrozumieć, jak na co dzień odbierają świat osoby autystyczne z Fundacji JiM. Mamy wtedy styczność z wieloma bodźcami sensorycznymi:
wzrokowymi, słuchowymi czy węchowymi. W domach i sklepach rozbrzmiewają świąteczne piosenki, przez głośniki dobiegają do nas informacje o aktualnych promocjach zakupowych, wokół nas pojawiają się kolorowe ozdoby i lampki, a w wielu miejscach rozpylane są również świąteczno-zimowe zapachy. A teraz wyobraźmy sobie, że mamy tak cały czas.

Misją Fundacji JiM, która zainicjowała kampanię społeczną Jak przetrwać święta, jest tworzenie lepszego świata dla osób w spektrum autyzmu. Świata, w którym będą mogły realizować swój potencjał i być akceptowanymi w społeczeństwie. W naszej kampanii osoby autystyczne pokazują jak odbierają świat na co dzień i jak możemy im pomóc, zwłaszcza w tym intensywnym, świątecznym czasie – mówi Tomasz Michałowicz, Prezes Fundacji JiM. W końcu wszyscy jesteśmy tacy sami, niektórzy z nas po prostu odczuwają pewne rzeczy trochę bardziej. Zależy nam na tym, by w ramach realizowanych działań budować świadomość na temat autyzmu, a także zrozumienie i akceptację dla  osób w spektrum – dodaje.

Na stronie internetowej projektu pojawiły się filmy z udziałem 15-letniego autystycznego Miłosza z Fundacji JiM. W kampanii odegrał podwójną rolę: bohatera spotów i jednocześnie eksperta świątecznego przetrwania. Co w takim razie zrobić, gdy bolą nas uszy od świątecznych szlagierów? Jak poradzić sobie z przesytem światełek i dekoracji? Jak uniknąć rozpakowywania prezentów na oczach całej rodziny? – tego właśnie dowiemy się ze sprawdzonych porad Miłosza, zamieszczonych na stronie tylkobardziej.pl. Tam będziemy mogli również przybić piątkę Fundacji JiM!

Żeby wesprzeć Fundację kwotą 5 zł lub wyższą wystarczy zdjąć bombkę z wirtualnej choinki lub kliknąć przycisk „Wesprzyj teraz”. Pojawi się wtedy krótki formularz do wypełnienia. Po dokonaniu wpłaty otrzymamy wirtualną bombkę, którą będziemy mogli podzielić się w naszych kanałach social media i zaprosić w ten sposób więcej osób do wsparcia działań Fundacji JiM. Przekazane środki zostaną   przeznaczone na bieżącą działalność fundacji, w tym m.in. na walkę z wykluczeniem osób w spektrum autyzmu, wsparcie psychologiczne dla ich rodzin oraz zwiększenie orzecznictwa w tym zakresie. Z poziomu formularza możemy również dodać nasze życzenia świąteczne, które pojawią się w zakładce „Wasze Życzenia”.

Osoby, którym nieobce są nowe technologie, będę miały również możliwość zakupu specjalnej bombki stworzonej przez przedszkolaków z Fundacji JiM w formie niewymiennych tokenów NFT. Wszystkie bombki można obejrzeć na stronie tylkobardziej.pl. Żeby dokonać zakupu wybranej pracy wystarczy przejść do platformy OpenSea. Płatności można dokonać zarówno w kryptowalutach, jak i w złotówkach. Aukcje charytatywne tego typu cieszą się coraz większą popularnością na całym świecie i powoli wkraczają również do Polski.

O osobach w spektrum autyzmu pomyślano również na etapie projektowania strony internetowej kampanii. Została stworzona w dwóch wersjach – standardowej oraz przyjaznej osobom w spektrum. Widok można przełączyć z poziomu przycisku Autism-Friendly On/ Autism-Friendly Off. Pozostańmy więc Autism-Friendly On i zdejmijmy bombkę z choinki!

Za koncept kreatywny kampanii społecznej, opracowanie dedykowanej strony, zastosowanie technologii NFT i realizację materiałów video odpowiada agencja BBDO przy wsparciu zespołu e-commerce Molecular BBDO. Agencja Made in PR odpowiedzialna jest za działania z zakresu media relations, Viralab – za współpracę z influencerami, natomiast za zakup mediów – Bluerank. Za wybór technologii Blockchain i sposobu tworzenia tokenów NFT odpowiada Norbert Redkie z wannabe.games, wsparcie z zakresu IT zapewnił Piotr Nietrzebka, rownież w wannabe.games.


Misją Fundacji JiM jest tworzenie lepszego świata dla osób autystycznych. Świata, w którym każdy człowiek może realizować swój potencjał. Dlaczego to tak ważne? Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 osób, co oznacza, że w naszym kraju żyje 400 000 osób w spektrum autyzmu. Spektrum nie dotyczy jednak tylko tej określonej liczby, ale również rodziców, rodzeństwa czy opiekunów tych osób a to już tworzy dużą grupę społeczeństwa ca. 3 mln osób.  Fundacja JiM działa, aby poprawić jakość codziennego życia osób autystycznych i ich bliskich.


Lifestyle

Zły nastrój, senność, obrzęki na ciele? Tak twoje ciało chce powiedzieć, że pijesz za mało wody

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
22 grudnia 2021
Objawy odwodnienia
Fot. iStock
 

Objawy odwodnienia, które można odczuć, to nie tylko silne uczucie pragnienia. Sygnałów świadczących o tym, że pijesz za mało wody, jest o wiele więcej, i w dodatku mogą zaskakiwać. Odwodnienie to problem traktowany jako błahostka, tymczasem może nieść przykre konsekwencje dla urody i zdrowia. Jakie objawy odwodnienia powinny wzbudzić czujność?

Jeśli pijesz za mało wody, spodziewaj się kłopotów 

W powszechnej świadomości utarło się przekonanie, że objawy odwodnienia dotyczą pory letniej i wysokich temperatur, ewentualnie zakażenia układu pokarmowego, które objawia się nasiloną biegunką i wymiotami. Tymczasem fakt, że na co dzień pijesz mało wody, może wpływać na to, że twój organizm będzie odwodniony.

O odwodnieniu mówimy gdy ilość wody w organizmie obniża się, co zaburza funkcjonowanie organizmu. Wystarczy wspomnieć, że ciało dorosłej osoby składa się nawet z 75% wody, a równowaga wodno-elektrolitowa jest niezbędna dla prawidłowych procesów metabolicznych. W sposób naturalny, oddychając, wydalając mocz, pocąc się, tracimy wodę z organizmu. Jeśli nie uzupełniamy odpowiedniej ilości płynów, zaczyna ich brakować, a organizm wysyła sygnały świadczące o tym, że pojawił się problem i szybko należy uzupełnić wodę.

Objawy odwodnienia

Fot. iStock/Objawy odwodnienia

Sygnały świadczące o tym, że pijesz za mało wody. Poznaj nieoczywiste objawy odwodnienia

Typowym objawem odwodnienia jest oczywiście dokuczliwe pragnienie oraz  mocz o barwie ciemnożółtej lub pomarańczowej, o intensywnej woni. To jednak niejedyne sygnały tego, że pijesz za mało wody i organizm zaczyna manifestować, że ma z tym problem. Po czym można rozpoznać problem?

Złe samopoczucie i senność to objawy odwodnienia

Jeśli pijesz za mało wody, możesz odczuwać złe samopoczucie, brak energii do działania, osłabienie i chęć pozostania w łóżku. Możesz narzekać na senność i zmęczenie, mimo że przespałaś całą noc.  Woda jest podstawą dla organizmu, więc jej niedostatek negatywnie wpływa na funkcjonowanie.

Problem z koncentracją 

Zależność między niedostatkiem wody w organizmie a obniżoną koncentracją wykazały wyniki badania opublikowanego na łamach czasopisma „Journal of Nutrition”. Uczestników badania podzielono na dwie grupy. Grupa kontrolna pijąca odpowiednią ilość płynów nie wykazywała żadnych odchyleń od normy, natomiast grupa z niedostateczną ilością płynów skarżyła się na problemy z koncentracją.

Objawy odwodnienia

Fot. iStock/Objawy odwodnienia

Ból głowy

Głowa może boleć nie tylko ze stresu czy nadmiaru obowiązków, ale także z powodu odwodnienia, ponieważ mózg również odczuwa jej niedostatek. W tym przypadku zwykle pojawiają się umiarkowane, tępe bóle, które mijają niedługo po wypiciu szklanki wody.

Nieprzyjemny oddech

Zbyt niski poziom nawodnienia przekłada się na niedostatek śliny. Ślina pełni ważna rolę w  wypłukiwaniu bakterii z ust, co zapobiega zbyt szybkiemu namnażaniu się szkodliwych drobnoustrojów. Gdy ślinianki produkują zbyt mało śliny, pojawia się nieświeży oddech.

Obrzęki na ciele

Obrzęki tworzące się w różnych części ciała mogą być efektem niedostatecznej ilości płynów w organizmie. Gdy dochodzi do zaburzenia  równowagi między ciśnieniem hydrostatycznym (wynikającym z ciężaru cieczy) i onkotycznym (wywołanym przez białka obecne w osoczu krwi) dochodzi do zatrzymania wody w przestrzeniach międzytkankowych i powstawania obrzęków. Do zachwiania tej równowagi prowadzi m.in. wypijanie zbyt małej ilości wody w ciągu dnia.

Zmęczona cera, zmarszczki to także objawy odwodnienia

Skóra potrzebuje wody tak samo jak składników odżywczych, by wyglądała zdrowo i regenerowała się. Gdy pijesz za mało wody, szybko uwidacznia się to w jej wyglądzie — staje się przesuszona, mniej napięta, uwidaczniają się zmarszczki, cienie pod oczami. Można w prosty sposób sprawdzić, czy skóra jest nawodniona. Uszczypnij skórę na wierzchu dłoni i przytrzymaj kilka sekund. Jeśli skóra szybko wróci do normy, wszystko jest dobrze, jeśli potrzebuje dłuższego czasu, może być to objaw odwodnienia. Pamiętaj o piciu wody dla urody, ponieważ samo stosowanie nawilżającego kremu nie wystarczy, by zażegnać problem.

Objawy odwodnienia

Fot. iStock

Podwyższone tętno

Wysokie tętno i zarazem niskie ciśnienie są charakterystyczne dla odwodnienia, gdy dochodzi do obniżenia poziomu płynów w naczyniach krwionośnych. Przyczyną tego stanu jest  zbyt mała podaż płynów lub utrata dużej ich ilości przez biegunkę, lub wymioty.

Chce ci się jeść 

Bez wystarczającej ilości wody w organizmie nie potrafi on przetworzyć glikogenu w glukozę. Gdy zaczyna brakować glukozy, ciało domaga się jej, przez ochotę na słodką przekąskę. W ten sposób, zamiast sięgnąć po szklankę wody, sięgamy po słodki baton, nie uzupełniając faktycznego niedoboru płynów.

Co i jak pić, by nie pojawiły się objawy odwodnienia?

Konieczne jest uzupełnianie co jakiś czas w ciągu całego dnia odpowiedniej ilości płynów. Wypijanie na raz dużych ilości wody nie nawodni właściwie organizmu. Najlepiej sięgać po wodę, ok. 2 litrów dziennie w przypadku kobiet i 2,5 litrów w przypadku mężczyzn. Można wypijać także herbaty ziołowe i owocowe, soki wyciskane z warzyw i owoców. Należy unikać działających moczopędnie napojów — alkoholu, mocnej kawy i  herbaty, kolorowych napojów gazowanych. Wodę dostarczamy również pod postacią zup, soczystych owoców i warzyw, produktów mlecznych. Jeśli dojdzie do odwodnienia (np. podczas intensywnego wysiłku, biegunki lub upałów)  można sięgnąć po płyny izotoniczne i nawadniające, które są źródłem niezbędnych dla organizmu elektrolitów.

FB/ohmepl

 


Lifestyle

Żółta herbata – napój godny cesarza. Jakie właściwości ma ten najrzadziej spotykany rodzaj herbaty?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
22 grudnia 2021
Żółta herbata
Fot. iStock

Żółta herbata to jedna z najmniej znanych i najrzadziej spotykanych w handlu rodzajów herbat. Przyczyną jest krótki czas zbierania listków herbaty i skomplikowany proces wytwarzania. Żółtą herbatę określa się mianem herbaty cesarskiej, ponieważ niegdyś pijali ją wyłącznie cesarze Chin jako napój gwarantujący nieśmiertelność. Czym jeszcze charakteryzuje się żółta herbata i jak wygląda proces jej parzenia?

Jak powstaje żółta herbata?

Żółta herbata uważana jest za wyjątkową z kilku powodów. Jednym z nich jest skomplikowany proces wytwarzania, który wygląda nieco inaczej niż jak w przypadku pozostałych herbat. W celu otrzymania żółtej herbaty, nie licząc normalnego procesu wytwarzania zielonej herbaty, stosuje się jeszcze jeden zabieg, czyli częściowej fermentacji gorących liści. Gdy nastąpi częściowe zatrzymanie utleniania liści na skutek podgrzewania herbaty, jeszcze ciepłe listki zawijane są w papier lub materiał. Sama temperatura podgrzewania jest niższa niż podczas podgrzewania herbaty zielonej oraz trwa krócej. Im szlachetniejsza ma być żółta herbata, tym więcej etapów ma ten proces podgrzewania liści i ponownego zawijania ich. Cały proces, w zależności od szlachetności otrzymanej herbaty, może trwać może nawet do 4 dni.

Żółta herbata

Fot. iStock

Obecnie wytwarza się jedynie 3 rodzaje żółtych herbat: Meng Ding Huang YaJunshan Yinzhen oraz Mo Gan Huang Ya Tea. Od rodzaju zależy cena suszu, która może wahać się od ok. 35 zł do ok. 150 zł za 100g żółtej herbaty.

Z powyższych powodów żółte herbaty uważane są za najrzadziej spotykany i najmniej rozpropagowany rodzaj herbaty.

Czym charakteryzuje się żółta herbata?

Napar przygotowany z niej przybiera słomkowo-żółty kolor. Jej aromat i smak jest wyjątkowy, delikatny, można w nim wyczuć zarazem nutkę goryczy i słodyczy. Dla żółtej herbaty charakterystyczna jest również niska zawartość kofeiny (poniżej 1%), a więc i jej działanie jest łagodniejsze, niż w przypadku innych herbat, i można ją pijać także wieczorami.

Żółta herbata

Fot. iStock

Żółta herbata — właściwości

Nie licząc niskiej zawartości kofeiny (teiny), żółta herbata przedstawia kilka ważnych właściwości dla zdrowia. Picie żółtej herbaty dobrze wpływa na pracę układu pokarmowego, łagodząc problemy trawienne. Ze względu na jej działanie antybakteryjne, regularne wypijanie żółtej herbaty chroni zęby przed próchnicą. Wykazuje także zdolność do wiązania toksyn, ułatwiając ich usuwanie z organizmu. Żółta herbata może pomóc również w przypadku niedomagań związanych z układem kostnym, np. objawiających się bólem stawów.

Działanie antynowotworowe żółtej herbaty

Jest ona prawdziwą skarbnicą cennych antyutleniaczy, które chronią organizm przed szkodliwą działalnością wolnych rodników. Dzięki temu herbata wykazuje silne działanie przeciwnowotworowe. Flawonoidy, należące do przeciwutleniaczy, hamują wzrost komórek rakowych i zapobiegają rozwojowi nowych. Żółta herbata może mieć wpływ na wspieranie walki z rakiem jelita grubego, prostaty oraz żołądka.

Chroni układ sercowo-naczyniowy 

Żółta herbata obniża zbyt wysokie ciśnienie krwi, wpływa na jej rozrzedzanie i poprawę kondycji tętnic. Obecne w żółtej herbacie katechiny obniżają poziom cholesterolu i działają przeciwmiażdżycowo. Dzięki temu działaniu chroni serce i cały układ krążenia, zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru mózgu. Wypijanie co najmniej 2 filiżanek żółtej herbaty dziennie zmniejsza  o 50% ryzyko śmierci po przebytym zawale serca.

Żółta herbata

Fot. iStock

Jak parzyć żółtą herbatę?

Aby przygotować napar, należy przygotować ok. 2 łyżeczki liści na 250 ml wody. Zaparza się je w naczyniu szklanym lub porcelanowym, najlepiej bez przykrycia. Żółtą herbatę parzy się w podobnej temperaturze jak pozostałe chińskie zielone herbaty, czyli ok. 80-85ºC.  W zależności od gatunku żółtej herbaty, susz zaparza się tylko raz lub wielokrotnie, nie dłużej niż 2 minuty. Następne parzenia wymagają już nieco dłuższego czasu.


źródło:  bonavita.pl 

Zobacz także

Jak prawidłowo ująć w kosztach podatkowych wydatki związane z firmowym samochodem wykorzystywanym wyłącznie do działalności gospodarczej?

Genialny krem do kręconych włosów! Nie ze sklepu, z domowej kuchni!

Najbardziej bałam się zostać samotną matką. A to właśnie mnie spotkało…